Mobil uygulamalar, işletme beklentilerinizi optimize etmeye nasıl yardımcı olur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Mobil uygulamalar, işletme beklentilerinizi optimize etmeye nasıl yardımcı olur?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Dünya çapındaki akıllı telefon kullanıcılarının sayısı, Son beş yılda ikiye katlandı.

Bu, toplamı dünya nüfusunun neredeyse% 80’ine getiriyor.

Bu büyümeyle birlikte mobil uygulamaların her türlü amaç için kullanımında hızlı bir artış yaşandı. İş, eğlence, finans, kamu hizmetleri… Günümüzde yapmak istediğiniz hemen hemen her şey bir mobil uygulama ile gerçekleştirilebilir.

Mobil uygulamaların giderek artan etkileyici işlevselliği, onları iş için değerli araçlar hem dahili hem de harici.

Uygulamalar, dinamik işlevselliği sezgisel bir kullanıcı deneyimiyle birleştirerek kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde oluşturulmuştur.

İşletmeniz halihazırda mobil uygulamalar kullanmıyorsa neden şimdi kullanması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin. Başlayalım!

Uygulamalar, başarılı iş modelleri sağlar

Uber, Tinder ve WhatsApp gibi markaları düşünün.

Yukarıdakilerin tümü, toplu taşıma, flört hizmetleri ve anlık mesajlaşma gibi önceden var olan fikirleri aldı ve başarılı uygulamalar oluşturarak bunları küresel para kazanma makinelerine dönüştürdü. Ve bunlar sunabileceğimiz birçok örnekten sadece birkaçı.

Mobil uygulamalarla birlikte gelen kullanım kolaylığı, onları anında tüketiciler için çekici hale getirir. İle sağlam bir pazarlama stratejisi ve yetenekli geliştiricilerden oluşan bir ekiple, iş beklentilerinizi kısa sürede katlanarak kolayca artırabilirsiniz.

Mobil uygulamalara sahip işletmeler neden daha iyi performans gösteriyor?

Bir mobil uygulamayı iş modelinize entegre etmenin sayısız avantajı vardır.

Müşteri katılımını artırmak, erişilebilirliği artırmak, markanızı tanıtmak ve sadık bir müşteri tabanı oluşturmak elde edebileceğiniz avantajlardan sadece birkaçıdır.

Tavsiye Edilen:  Sosyal Medya Yöneticileri İçin En İyi Proje Yönetim Araçları

#1: Müşteriler daha iyi değer elde ediyor

Ortalama bir tüketicinin beklentileri artık beş yıl öncesine göre çok daha yüksek.

Teknoloji, mal ve hizmet alımına benzeri görülmemiş kolaylıklar getirmiştir. bankacılık işlemlerine kadar her şey fatura şablonları dijitale geçti. Mobil uygulamalar, müşterilerinizin el cihazlarında ürün veya hizmetlere göz atması, bunları seçmesi ve bunlar için ödeme yapması için bir yol sağlar.

Mal ve hizmet satın alma süreci çok uzarsa veya bağlantısız hale gelirse, çoğu insan daha uygun bir hareket tarzı arar.

Artık zaman nakittir ve insanlar rahatlığa ve anında tatmine her zamankinden daha fazla değer veriyor.

#2: Markanızı güçlendirin

Tecrübeli kullanıcı deneyimi tasarımcısı Bir mobil uygulamada marka bilinirliği oluşturmayı bilir.

Bir uygulamada logoların ve marka renklerinin tutarlı ama incelikli kullanımı, başarılı bir pazarlama stratejisinin temel bir bileşeni olan daha fazla marka bilinirliği anlamına gelir.

Mobil uygulama kullanımı tüm zamanların en yüksek seviyesinde, tüketicilerin zamanına ve dikkatine hükmediyor. Bilgili bir işletme sahibi, pazarlama amaçları için bundan yararlanmalıdır.

#3: Anında eyleme geçirilebilir geri bildirim alın

İşletmeler için mobil uygulamaların ana faydalarından biri, kullanıcı ve geliştirici arasındaki iki yönlü iletişim kolaylığıdır.

Derecelendirmeler ve incelemeler gibi araçlarla uygulamalar, kullanıcılara değerli veriler üreten özelleştirilebilir geri bildirim mekanizmaları sunar. Bu veriler kaydedilebilir, güvenli bir şekilde saklanabilir ve daha sonra erişimi kolay bir formatta birleştirildi müşteri deneyimine genel bir bakış sağlamak için. Bu verileri analiz etmek, işletmelere müşterilerinin ihtiyaç ve beklentileri hakkında hızlı ve ayrıntılı bilgiler vererek, çabalarını boşa harcamadan daha hızlı iyileştirmeler yapmalarını sağlar.

Mobil uygulamalarda müşteri desteği de kolaylaşır.

Kullanıcılar, bir sonraki uygun temsilciyi bekleyerek zaman kaybetmek yerine, uygulama aracılığıyla geri bildirim ve şikayetleri kolayca kaydedebilir ve günlerine devam edebilir. Bu, müşteri desteği dinamiğinin hem işletme hem de kullanıcılar için yönetilmesini kolaylaştırır.

Tavsiye Edilen:  Kodlamadan 2 Günde MVP: Minimum Payla Herhangi Bir Girişimi Nasıl Kurabilirsiniz?

#4: Sadık bir müşteri tabanı oluşturun

Mobil uygulamalar yalnızca kullanıcıya kolaylık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşterileri elde tutmaya yardımcı olan özel hizmetler için mükemmel araçlardır.

Uygulamanız aracılığıyla işletmenizle etkileşim kuran müşterilere özel fırsatlar, ödüller ve diğer teşvikler sunmak kolaydır.

İnsanlar uygulamanızı kullanarak para biriktirebileceklerini bilirlerse, hizmetlerinize bağlı kalmaları çok daha olası hale gelir. Teşviklerinizi sık sık güncellerseniz, kullanıcılar en son özel teklifleri görmek için uygulamayı düzenli olarak kontrol etmeye istekli olacaktır.

Sosyal paylaşımları indirim ve fırsatlarla ödüllendirmek de şirketinizin daha hızlı yayılmasını sağlar.

#5: Uygulamalar doğrudan pazarlama kanalı görevi görür

Bir mobil uygulamanın özelleştirilebilir bir pazarlama kanalı olarak işlev görmesinin birkaç yolu vardır.

En iyi yanı, ona sahip olmanız ve bu nedenle bu kanalda pazarlama için hiçbir genel gider ödememenizdir.

Push bildirimleri ile kullanıcılarınıza günlük olarak güncel pazarlama bilgileri ulaştırabilirsiniz. Bunun bir başka avantajı da yanıt süresindeki artıştır. Çoğu insanın telefonlarını kontrol ettiği göz önüne alındığında her on dakikada birpush bildiriminizin fark edilmeme olasılığı düşüktür.

E-posta ve sosyal medya gibi diğer dijital pazarlama kanallarının kullanım alanları vardır, ancak bunlar aynı zamanda maliyetlidir ve daha yavaş yanıt sürelerine sahiptir.

Dahası, e-posta ve uygulama içi pazarlamanın tıklama oranları karşılaştırıldığında aradaki fark astronomiktir. E-posta pazarlaması için ortalama tıklama oranı sadece %1, anlık bildirimler ve uygulama içi mesajlar ise sırasıyla %28 ve %7,4’tür.. Bu, mobil uygulamaların yalnızca doğrudan pazarlama kanalları olarak işlev görmediği, aynı zamanda diğer birçok dijital pazarlama biçiminden çok daha başarılı olduğu anlamına gelir.

#6: Daha erişilebilir olun

Bir işletmenin erişilebilirliği bir mobil uygulama tarafından iyileştirilmeyen çok az yönü vardır.

Müşteri hizmetleri, alışveriş, işlem yapma ve geri bildirim, hem sizin hem de kullanıcı için bu platformda etkileşim kurmak daha kolaydır. Bir müşteri, uygulamanızı cihazına yüklediğinde, hizmetleriniz yakın olamaz. Ayrıca, ana ekranlarında her gezindiklerinde simgenizi görmek, onları hizmetlerinizi daha sık kullanmaya teşvik edecek ve marka bilinirliğini artıracaktır.

Tavsiye Edilen:  Midjourney 5.2'de Uzaklaştır Nasıl Kullanılır

#7: İşletmeniz için bugün bir uygulama oluşturun

Eğer uygulama oluşturma çünkü işiniz gözünüzü korkutuyor, korkularınızı bir kenara bırakabilirsiniz.

İş dünyasının evrim zinciri boyunca atılan her adım biraz güven gerektirir, ancak mobil uygulamalar küçük yatırımlarda inanılmaz getiriler sunar.

Pazarlama, müşteri hizmetleri, marka bilinirliği, sadakat ve erişilebilirlik alanlarında ilerlemek istiyorsanız, mobil uygulama yapılacak en mantıklı harekettir.

Uygulamanızın geliştirilmesi ve bakımı için doğru kişilere güveniyorsanız, yapmanız gereken tek şey kişisel dokunuşlar konusunda tavsiyelerde bulunmak ve işletmenizin gözlerinizin önünde dönüşümünü izlemektir.