Moda e-Ticaretine Yönelik Temel Bir Kılavuz: 2023 İçin En Popüler Trendler ve Stratejiler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Moda e-Ticaretine Yönelik Temel Bir Kılavuz: 2023 İçin En Popüler Trendler ve Stratejiler

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Moda endüstrisi, dünyadaki en dinamik endüstrilerden biridir. Mevsimlere göre değişir ve tüketici davranışı, teknoloji ve pazar koşullarındaki değişimlere hızla uyum sağlar.

Küresel e-Ticaret endüstrisi buna değer olabilir 16 trilyon dolar sayısı sürekli artan sosyal medya ve internet kullanıcıları sayesinde 2027 yılına kadar. Ve moda markaları, tüm e-ticaret satışlarının önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Perakende satışların dibe vurduğu pandeminin zirvesinde bile moda e-ticaret endüstrisi bu zorluğun üstesinden geldi. Sanal soyunma odaları, uygun teslimat ve ödeme seçenekleri çevrimiçi alışveriş yapanların ilgisini çekti.

Perakende sektörü toparlanmaya devam ederken, giyim ve aksesuar yıllık yüzde 100 büyüme oranıyla başı çekti. %23,1. Moda e-ticaretinin bu değişen yüzü birçok yeni trendin yolunu açtı.

Bu gönderide, e-Ticaret moda markaları için en önemli pazarlama trendlerinden bazılarını inceliyor ve 2023’te nasıl başarılı olabileceklerini tartışıyoruz.

Hadi dalalım.

[Add Banner Here]

e-ticaret moda endüstrisi içgörüleri

Küresel çevrimiçi moda pazarı değer kazandı 752,5 milyar dolar B2C e-Ticaret pazarının en büyük segmentini oluşturmaktadır.

Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde moda e-ticareti, Tüm moda perakende satışlarının %29,5’i 2020’de. Online giyim, aksesuar ve ayakkabı satışlarından elde edilen toplam gelir 110,6 milyar dolar ve 2024 yılına kadar 153,6 milyar dolara ulaşabilir.

Moda e-ticareti artık yalnızca çevrimiçi ve çevrimdışı mağazaların bir kombinasyonu değildir. Birden çok kanalda entegre alışveriş deneyimleri sağlamak için geliştirildi. Pandemi sürecinde değişen alışveriş alışkanlıkları ve yaşam biçimleri bunun arkasındaki en büyük itici güç oldu.

Mobil cihazlar hesabı yaklaşık Çevrimiçi moda satışlarının %66’sı ve %76’sı bugün çevrimiçi trafiğin Moda alışverişi yapanların birden çok platformda etkileşime geçmesiyle, markalar çok kanallı deneyimler sunmak için ekstra yol kat ediyor.

Sosyal medya etkileyicileri, moda e-Ticaret endüstrisindeki bir başka itici güçtür. Instagram gibi platformlar ve popüler bloglar geniş bir kitleye ulaşıyor. Bu nedenle sosyal ticaret ve etkileyici pazarlama, günümüzde moda e-ticaret markaları tarafından kullanılan en popüler pazarlama stratejilerinden bazılarıdır.

Moda endüstrisinin COVID-19 salgınına yanıtı

COVID-19, işletmeleri çok uzun zamandır vuran en büyük aksaklık oldu. E-ticaret moda endüstrisi de bazı benzersiz zorluklarla karşı karşıya kaldı. Çevrimiçi alışveriş önemli ölçüde arttı ve moda perakendecileri önceliklerini değiştirmek ve dijital kanallara odaklanmak zorunda kaldı.

Bazı çevrimiçi perakendeciler, koronavirüs pandemisi sırasında başarılı oldu. Çarpıcı bir örnek, bir mobil uygulama geliştiren 7 yaşındaki moda şirketi Shein’dir. ABD sıralamasında üst sıralarda.

2023’te moda ve giyim markaları için en iyi stratejiler

1. Sürdürülebilirlik ve etik kaynak kullanımı

Bu yıl gördüğümüz en büyük trendlerden biri, tüketicilerin sürdürülebilirlik ve etik kaynak kullanımı uygulayan markalara yönelmesidir. Hızlı moda uzun zamandır çeşitli insan hakları ihlalleri ve olumsuz çevresel etkilerle ilişkilendirilmiştir. Yani bu taze bir nefes olarak geliyor.

Listebir alışveriş arama platformu kısa süre önce şunları buldu:

  • 2020’de “slow fashion” 90 milyon sosyal izlenim oluşturdu
  • “Vegan deri” aramaları bir önceki yıla göre %69 arttı ve
  • “İleri dönüşümlü moda” aramaları %42 arttı

Bu eğilim pandemi öncesinde zaten yükselişteyken, COVID-19 harekete yeni kanatlar verdi. İnsanların sosyal yönetişim ve çevre konularında farkındalığını artırdı. Sonuç olarak, markalar her zamankinden daha fazla sürdürülebilirliğe ve etik kaynak kullanımına yöneliyor.

2. Yeniden ticaret

Moda endüstrisi, okyanuslarımıza giren tonlarca plastik mikro elyaftan büyük ölçüde sorumludur. Ve Küresel karbon emisyonlarının %4’ü. Her saniye, bir çöp kamyonu eşdeğer giysiler çöplüklere atılır veya yakılır. Bu da çevre üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor.

Neyse ki, birçok tüketici artık giysileri yeniden satmaya, kiralamaya ve yeniden kullanmaya yöneliyor. COVID’in getirdiği zorlu ekonomik koşullar nedeniyle birçok insan tutumluluğa yöneldi. Bazıları ise sürdürülebilirlik ve minimalizm yönünde bilinçli bir seçim yaptı.

Tavsiye Edilen:  Daha İyi Dağıtım için Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturmanın Önemi

Yoğun tüketim nedeniyle, ikinci el giyim ürünleri genellikle mükemmel durumda. Aslında, 33 milyon müşteriler 2020’de ilk kez ikinci el kıyafet satın aldı.

Bu eğilim, çevre dostu moda, minimalizm ve döngüsel bir ekonomiye duyulan ihtiyaç konusunda artan farkındalık nedeniyle kalıcı olabilir. Sonuç olarak, yeniden satış piyasası ivme kazanıyor ve 47 milyar dolar 2025 yılına kadar

3. Sanal AR ve VR montaj odaları

Kıyafet satın alan çevrimiçi alışveriş yapanların en büyük endişesi her zaman olmuştur: ürünler bana uyacak mı? Ancak şiddetli bir salgının ortasında, kendilerine uygun olanı bulmak için fiziksel mağazalara gitmeleri neredeyse imkansızdı.

AR ve VR montaj odalarına girin.

Artırılmış gerçekliğe/sanal gerçekliğe dayalı akıllı uydurma teknolojileri, müşterinin dış hatlarını algılamak için ölçümleri (veya diğer markaların tipik boyutlarını) kullanır. AR ve VR montaj odaları, müşterilere belirli bir öğenin stili, boyutu ve uyumu hakkında neredeyse gerçeğe yakın bir görünüm sağlayabilir.

Bu, giyim perakendecilerinin pandeminin zirvesinde bile benzersiz kullanıcı deneyimleri sunmasına olanak sağladı. Müşteriler, evlerinin güvenliği ve konforundan birkaç basit soruyu yanıtlayarak sanal olarak giyim eşyalarını deneyebilirler.

Sanal soyunma odası pazarının 2025 yılına kadar 6,5 milyon dolar %13,75 bileşik yıllık büyüme oranıyla ve henüz AR kullanmayan moda markalarının fiziksel mağazalarla rekabet etmeye devam etmek istiyorlarsa yetişmeleri gerekiyor.

4. Spor

Athleisure, her iki dünyanın en iyilerini birleştirir: atletizm ve eğlence. Müşteriler daha gündelik, aktif ve rahat giysiler aradıkça kategori hızla büyüyor. Pandemiden bu yana %84 artan spor siparişleri ile küresel spor pazarı 549,41 milyar dolar 2028 yılına kadar

Spor salonu ve spor giyim uzun zamandır şık, aktif ve rahat olarak görülüyor. Bunlar artık diğer sosyal ortamlara da uyacak şekilde yapılmıştır. Sonuçta, o rahat yoga pantolonuyla market alışverişine çıkmamanız için hiçbir sebep yok!

Athleisure, müşterilerin büyük mobil cihazları, cüzdanları ve diğer temel malzemeleri taşımasına olanak tanıyan elastik düğümlerden geniş ceplere kadar stil ve işlevselliği birleştiren tonlarca seçenek sunar. Trend, Lululemon, Athleta ve Nike gibi markalarla başladı. Ama Levi’s ve Louis Vuitton gibileri bile yetişiyor.

5. Cinsiyetsiz moda, herkese uygun bir model olduğu anlamına gelir

“Unisex” moda endüstrisinde uzun zamandır moda bir kelime olmuştur. Günümüzün kültürel trendleri toplumdaki geleneksel kadın ve erkek rollerinden uzaklaştıkça bunu modada daha çok görüyoruz.

Son zamanlarda, yeni bir kültürel gelişme olarak, toplumsal cinsiyet rollerinde kademeli bir aşınma görüyoruz. İnsanlar, cinsiyetin toplumun onu ne olarak tanımladığıyla değil, kendiniz hakkında ne hissettiğinizle ilgili olduğuna inanıyor gibi görünüyor. Ve çok az şey tarzınız kadar kişiliğinize içkindir.

Z kuşağının %48’i (ve diğer kuşakların %38’i) ürünlerini “erkek” veya “kadın” olarak sınıflandırmayan ve pek çok üniseks seçenek sunan markalara değer veriyor.

kaynak: vera

Cinsiyetsiz moda derin bir yol kat ediyor ve markalar hızla trende uyum sağlıyor. Vans, Selfridges, Totokaelo, Dion Lee, Telfar ve Saint Sernin gibi markalar cinsiyetsiz modaya öncülük ediyor. Hem korkusuzca hem de estetik olarak!

6. Şimdi satın alın, sonra ödeyin

Salgının bir sonucu olarak tüketiciler, düşünmeden alışveriş yapma konusunda daha temkinli hale geldi ve moda e-ticareti gibi sektörler için kötü haber anlamına geliyor. Neyse ki, şimdi satın al, sonra öde seçenekleri (BNPL) alışverişin devam etmesine izin verdi.

Markalar birkaç yeni finans kuruluşuyla ortaklık kurdu (Klarna, onayla, Sonradan Ödeme) taksit seçenekleriyle mikro kredi sağlayan. Çoğu müşteri taksitlerini zamanında ödediği sürece faiz bile uygulamaz.

Sonuç olarak markalar, tek seferde tam fiyatı karşılayamayacak müşterilerden daha fazla sipariş alıyor. Bu, daha yüksek ortalama sipariş değerleri, daha fazla satış ve daha iyi elde tutma oranları anlamına gelir.

Tavsiye Edilen:  Reddit için daha çekici içerik oluşturmak için ChatGPT'yi kullanma

7. AI tavsiyelerine daha fazla güvenme

Yapay Zeka, dokunulmamış hiçbir endüstri bırakmadı ve moda endüstrisini de kasıp kavuruyor. Perakendeciler tarafından yapay zekaya yapılan küresel harcama çarpacak 12 milyar dolar 2023 yılına kadar

Markalar, müşteri sorularını çözmek veya onları doğru insan temsilcilerine yönlendirmek için yapay zeka tabanlı sohbet robotları kullanır. Diğer markalar yapay zeka tabanlı stil yardımcılarından yararlanıyor. Bunlar, müşteri deneyimini olumlu yönde etkileyen kişiselleştirilmiş stil önerileri ve ürün önerileri sunar.

Kaynak: icat

AI artık görsel aramaya, otomatik etiketlemeye, moda trendleri tahminine ve hatta tedarik zinciri yönetimine yardımcı oluyor. Yakında yapay zeka, trend olan ürünleri belirlemede, alışveriş davranışını analiz etmede ve değer zincirini optimize etmede daha da büyük bir rol oynayacak.

2023 İçin En İyi Moda E-Ticaret Stratejileri

Endüstrinin iki ana güç sayesinde geliştiğine dair çok az şüphe var: trendler ve teknoloji. Her ikisi de son derece dinamik olduğundan, markaların uyum sağlamaktan başka çaresi yok. Moda e-Ticaret sitelerinin bu yıl rekabetçi kalabilmek için göz önünde bulundurması gereken en popüler pazarlama stratejilerine bir göz atalım:

1. Kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sağlayın

Kişiselleştirme, özellikle moda e-ticaretinde artık isteğe bağlı değil. Ve tüm müşteri yolculuğu ile ilgisi var. İlk reklam kampanyasından yeniden hedefleme e-postasına, ürün sayfalarınıza ve ödeme sürecine kadar.

Modern müşteri, tüm yolculuğun ilgili ve ilgi alanlarına göre kişiselleştirilmiş olmasını bekler. “Satın aldığınız için teşekkür ederiz” e-postasından “ürünlerimizi beğendiniz mi” e-postasına kadar, alıcı yolculuğunun her adımı tamamen müşterinizin ilgi ve davranışlarına göre uyarlanmalıdır.

Satın alma geçmişlerini incelemek, başlamak için iyi bir yerdir. Ancak bunun çok ötesine uzanabilir. Göz atma modellerini, stil tercihlerini, hava durumunu ve satın alma sıklığını analiz ederek onlara alakalı teklifler, ürün önerileri, stil referansları ve diğer faydalı içerikleri gönderebilirsiniz.

Markalar, muazzam miktardaki verileri ayıklamak ve her müşteri için deneyimi kişiselleştirmek için Büyük Veri ve yapay zekayı kullanır. Hiper kişiselleştirme, markaların geçmiş satın alma modellerini, tüketici davranışlarını ve tercihlerini belirlemesine ve ardından bunları abonelere ve müşterilere e-posta ve SMS yoluyla son derece özelleştirilmiş içerik göndermek için kullanmasına olanak tanır.

2. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten (UGC) yararlanın

E-ticaret sitelerindeki dürüst incelemeler, potansiyel müşterilerin satın alma işlemleri hakkında bilinçli kararlar vermesine yardımcı olur. Neredeyse 10 üzerinden 9 tüketiciler herhangi bir ürünü çevrimiçi satın almadan önce müşteri yorumlarını kontrol eder.

Bu incelemeler, ürününüzü kullanan müşterinin bir resmi veya videosu olarak yayınlanırsa özellikle etkili olur. Bu, e-ticaret dünyasında ağızdan ağza pazarlamaya en yakın şeydir.

Markalı hashtag’inizle kullanıcıları ürün sayfalarınıza yorum bırakmaya ve hikayelerini sosyal medya platformlarında paylaşmaya teşvik edin. Calvin Kein’in #mycalvins harika bir örnek. Yalnızca Instagram’da neredeyse bir milyon kez bahsediliyor.

3. Markanızı benzersiz kılan özellikleri vurgulayın

Modanın insanların kişilikleriyle çok ilgisi var. Birinin giydiği şey, kendi imajının bir yansımasıdır. Kendilerini böyle görüyorlar ya da görülmek istiyorlar. Bu yüzden marka kişileştirme bir zorunluluktur.

Bu yüzden marka kişiliğinizi veya inandığınız davaları sergilemekten korkmayın. Patagonya maceraperest ve açık hava meraklılarına hitap eder. Carhartt, işçi sınıfının sıkı çalışmasını ve güvenilirliğini temsil ediyor. Ve Kıvrımlı Vücut Kate, kıvrımlı kadınları ve vücut pozitifliğini kutluyor.

Markanızın benzersizliğini oluşturmak, pazarda kendiniz için önemli bir konum oluşturmaya yönelik ilk adımdır.

4. Yüksek kaliteli ürün fotoğrafçılığı kullanın

Optik odaklı bir işte, web sitenizde ve sosyal medya kanallarınızda yüksek kaliteli ürün fotoğrafları olmazsa olmazdır. Ne de olsa, birinci sınıf ürünlere sahip olup bunları çevrimiçi olarak doğru bir şekilde sergilememekten daha kötü bir şey olamaz.

Web sitenizde birden fazla açıdan çekilmiş yüksek kaliteli ürün fotoğraflarına sahip olduğunuzdan emin olun. 360 derecelik görüntüler daha da iyi olurdu. Müşterilerin ürünlerinizin daha ince ayrıntılarını yakınlaştırmasına ve web sitesindeki renk seçeneklerini görüntülemesine izin verin.

Tavsiye Edilen:  Video için en iyi yazı tiplerini seçme: Tipografinin önemi

Curvy Kate gibi moda giyim markaları, aynı ürün için farklı beden modellerinde ürün fotoğrafları sergiliyor.

5. Sosyal ticaretten yararlanın

Daha önce tartıştığımız gibi, etkileyiciler ve Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları, bir markanın erişimini önemli ölçüde artırır. Pandemi sırasında büyük ölçüde yakalanan ürünleri Facebook ve Instagram Live aracılığıyla sergileyerek müşterilerle etkileşim kurmak.

Her iki platform da artık müşterilerin ürünlerini seçebilecekleri, çevrimiçi ödeme yapabilecekleri ve kapılarına teslim ettirebilecekleri çevrimiçi mağazalar veya vitrinler oluşturmanıza olanak tanır. Markaların hem çevrimiçi mağazalarına hem de çeşitli pazar yerlerine daha fazla trafik çekmek için resimlerden, videolardan, hikayelerden ve hashtag’lerden yararlanmaları gerekir.

İşte Pinterest’te satın alınabilir bir pin örneği.

Pinterest’in ticaret özelliklerinden yararlanmak ister misiniz? 2023’te birlikte çalışabileceğiniz en iyi Pinterest büyüme ajansları listemize göz atın.

6. Görsel arama

Müşterilerin çok boyutlu filtreler kullanarak doğru ürünleri aramasını sağlayarak olağanüstü alışveriş deneyimleri yaratın. Fiyat, renk, beden vb. ölçütlere göre arama yapmalarına izin vermek, alışveriş deneyimlerini kolay ve rahat hale getirir.

Gördüğümüz önde gelen bir trend, markaların görsel aramayı kullanmasıdır – müşterilerin görselleri kullanarak arama yapmasına ve belirli bir resme benzer görselleri görmesine olanak tanır.

Kaynak: Öykücü

7. Muhteşem müşteri hizmetleri sunun

Müşteri memnuniyeti, herhangi bir işletmenin başarısının arkasındaki gizli sostur. Kaliteli müşteri hizmeti, müşterilerinizin mutlu olmasını ve tekrar geri gelmek istemesini sağlamanın anahtarıdır.

Kullandığınız platform ne olursa olsun hizmetinizin hızlı, tutarlı ve güvenilir olması gerekir. Bu nedenle, iyi eğitimli ve iyi donanımlı bir müşteri hizmetleri ekibi oluşturmaya odaklanın. Müşterilerin çalışma saatlerinizin dışında da destek alabilmesi için otomasyona yatırım yapın.

Örneğin, Natori gibi markalar, sosyal medyadaki müşterilere yanıt vermek ve onlar için en alakalı içeriği belirlemek için yapay zekayı kullanıyor.

Ayrıca, sadık müşterilerden oluşan sağlam bir temel oluşturmak için geri bildirim toplamak, ilgili teklifleri, kişiselleştirilmiş içeriği ve ürün önerilerini paylaşmak için e-posta pazarlamasından yararlanın.

Müşteri deneyimini bir adım öteye taşımak için, Facebook Messenger aracılığıyla veya canlı sohbeti kullanarak müşterilerin kendileri için en iyi ürünü seçmelerine yardımcı olan bir yapay zeka alışveriş asistanı oluşturun. Sanal stil yardımı ile ayrıca moda tavsiyesi verebilir ve müşterilerin çevrimiçi olarak kişiselleştirilmiş bir takım seçmesine yardımcı olabilirsiniz.

özet

COVID’e rağmen, moda endüstrisi inanılmaz bir toparlanma yeteneği gösterdi. Markalar, teknolojiden ve verilerden en iyi şekilde yararlanarak pazarlama stratejilerini yeniden şekillendirdiler.

En başarılı markalar, gözünü topdan ayırmayan ve trendleri dikkatle takip eden markalardır. Moda e-Ticaret mağazanızı bu yıl daha da yükseğe çıkarmak için yukarıda belirtilen stratejileri kullanın.

Ve her zaman olduğu gibi, bu yıl e-Ticaret stratejinizle ilgili yardıma ihtiyacınız olursa bize ulaşın ve dünyanın en iyi pazarlamacılarıyla konuşun. Sizi alanınızda deneyimli, incelenmiş bir e-posta pazarlamacısı ile eşleştirebiliriz – hepsi birkaç gün içinde, böylece işe koyulabilir ve e-posta pazarlama çabalarınızı en üst düzeye çıkarabilirsiniz.