Mükemmel Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Mükemmel Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilir?

Piyasada düzinelerce pazarlama ajansı mevcut olduğundan işletmeniz için doğru ajansı bulmak zor olabilir. En iyi pazarlama ajansını seçmek evliliğe çok benzer; ilişkinin zamana karşı dayanıklı olmasını istiyorsanız uyumlu olmanız gerekir. Aksi halde ileride çok maliyetli bir ayrılık yaşanabilir.

Daha fazla potansiyel müşteri elde edebilmeniz ve sonuç olarak kârınızı büyütebilmeniz için işletmenizle iyi çalışacak bir pazarlama ajansını nasıl bulacağınızı açıklayacağız.

Pazarlama ajansı nedir?

Pazarlama ajansları, optimize edilmiş pazarlama kampanyaları aracılığıyla işletme adaylarını bulma konusunda uzmanlaşmıştır. Bu, kapsamlı pazar araştırması, potansiyel müşterilerle ilişkiler kurma ve satışları ve kârı artırma yoluyla yapılır. Her şeyin temelinde pazarlama ajanslarının işi hedef kitlelerle iletişim kurmaktır. İşletmenizi mümkün olduğunca çok sayıda gözün önünde konumlandırmak onların görevidir.

Bir pazarlama ajansı ne yapar?

Tüm pazarlama ajanslarının aynı olduğunu düşünmek yanlıştır. Evet, çoğu pazarlama şirketi iş fırsatları yaratmak için pazarlama stratejileri uygular, ancak her ajans bu süreci kendi benzersiz yöntemiyle gerçekleştirebilir. Üstelik birçok pazarlama firmasının yalnızca tek bir uzmanlık alanı vardır.

Bazı durumlarda işletmeler, tüm pazarlama ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için birden fazla ajans kiralayabilir. Bu yöntem bazen gerekli olsa da, tüm pazarlama ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek tek bir ajansı işe almak çok daha uygun maliyetlidir.

Pazarlama Ajansı Türleri

En yaygın pazarlama ajanslarına bakalım.

Telefonla pazarlama

Bu ajanslar telefon yoluyla pazarlama hizmetleri sunmaktadır. Bir anlamda işletmenizin çağrı merkezi görevi görürler. Telefonla pazarlama konusunda uzmanlaşmış ajanslar genellikle potansiyel müşterileri takip etmek için aramalar yapar. Ayrıca soruları yanıtlamak ve ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi sağlamak için müşteri hizmetleri çağrılarını da alacaklardır.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama konusunda uzmanlaşmış ajanslar, hizmetlerinizi sosyal medya, e-posta pazarlaması ve PPC gibi çevrimiçi reklamları içeren çeşitli çevrimiçi platformlarda tanıtır. Bu ajanslar, web sitenizi optimize etmenize ve potansiyel müşterileri çekmek ve dönüştürmek için çevrimiçi dönüşüm hunileri oluşturmanıza yardımcı olabilir. Birçok işletme dijital ajansı tercih ediyor çünkü çevrimiçi tanıtım, günümüzün modern dünyasında müşteri çekmenin en iyi ve en uygun fiyatlı yollarından biri.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT, push bildirimleri için daha çekici içerik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilir?

Geleneksel pazarlama

Geleneksel pazarlama ajansları, binlerce yıldır canlı ve iyi durumda olan, denenmiş ve test edilmiş pazarlama teknikleri sağlar. Geleneksel pazarlama, ürün ve hizmetleri pazarlamak için el ilanları, broşürler, reklam panoları, radyo spotları ve TV reklamlarının kullanımından yararlanır. Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama arasındaki savaşta geleneksel pazarlama hizmetleri esasen gölgede kalmış olsa da, işletmeler deneyimli bir ekip tarafından yürütülen etkili bir geleneksel kampanyadan hâlâ büyük ölçüde yararlanabilir.

Tam hizmet pazarlaması

Tam hizmet ajansları, markalama ve tasarım, dijital pazarlama ve geleneksel pazarlamayı içeren eksiksiz bir hizmet yelpazesi sunar. Tam hizmet pazarlama ajansını, dış kaynaklı pazarlama hizmetlerinizin tamamını tek kaynaktan karşılayabileceğiniz bir “tek durak noktası” olarak düşünebilirsiniz.

WIX’a bugün ulaşın Tam hizmet pazarlama firmamızın işletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için!

İşletmeniz için doğru pazarlama ajansını nasıl bulabilirsiniz?

Artık çeşitli pazarlama ajansı türlerini tanımladığımıza göre, bir ajansın işletmenize mükemmel uyum sağladığından emin olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğine odaklanalım.

1. İş hedeflerinizi anlıyorlar mı?

Bir pazarlama ajansının işletmenizin hem kısa hem de uzun vadeli hedeflerini anlaması gerekir. Hedeflerinizi anlamak, hem işletmenizin hem de müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olmalarını sağlayacaktır.

2. Ekibi analiz etmek

Hesabınız üzerinde çalışan ekip ne kadar nitelikli? Geçmişte ne kadar başarı elde ettiler? Kaç müşteriyle çalıştılar? Ekip masaya kaç yıllık birikimli deneyim getiriyor? Ajansın arkasındaki ekibi sorgulamak çok önemlidir. Dümende iyi tecrübeli bir ekibin bulunduğu bir ajans istiyorsunuz.

3. Birlikte çalışabilir misiniz?

Elbette, ne yaptığını tam olarak bilen bir pazarlama ajansı bulmak harika, ancak bu mutlaka onlarla çalışmanın en kolay olduğu anlamına gelmiyor. Hesabınız üzerinde çalışmak için fazlasıyla nitelikli binlerce yetenekli pazarlama ajansı var. Ancak bu mutlaka anlaşacağınız anlamına gelmez. Size kendi başına arkadaş edinmeniz gerektiğini söylemiyoruz, ancak gerçekten sohbet edebileceğiniz biriyle çalışabiliyorsanız iş ilişkiniz daha verimli olur.

Tavsiye Edilen:  2023'te İşinizi Güçlendirmek için 5 Yaratıcı Dijital Pazarlama Fikri

4. Merak

Konu hedef kitleniz hakkında bilgi edinmek olduğunda, en nitelikli pazarlama ajanslarının bile biraz merak göstermesi gerekir. Pazarlama uzmanlığı sizi ancak bir yere kadar götürebilir. Pazarlama yaptığınız insanlarla nasıl bağlantı kuracağınızı ve onlarla nasıl konuşacağınızı bilmiyorsanız, tüm çabalarınız boşa gidecektir. İyi pazarlama ajansları bunu anlar ve işletmeniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışır. Aksi takdirde başarı şansları çok yüksek olmayacaktır.

5. Uyarlanabilirlik

Bir pazarlama ajansı yeterince işletmeyle çalışmışsa, her pazarlama kampanyasının her işletme için aynı şekilde işe yaramayacağı gerçeğini kabul etmelidir. Uyumluluk, başarılı bir pazarlama ajansı için temel bir beceridir. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız pazarlama ajansınızın buna göre uyum sağlayacağından ve ayarlamalar yapabileceğinden emin olabilirsiniz.

6. İyi iletişim

İşinin ehli herhangi bir pazarlama ajansı size tek bir şeyi söyleyecektir: iletişim başarının anahtarıdır. El ele tutuşan ve hiçbir soru sorulmadan perde arkasından pazarlama büyüsü yapan bir ajansla çalışmak istiyorsanız bu kesinlikle sizin seçiminiz.

Ancak sizinle açık iletişim kuran bir ajansla çalışmaya gayret etmelisiniz. Bu, ticari sırlarını sizinle paylaşmak zorunda oldukları anlamına gelmez. İyi iletişim, müşteri girdisi almak ve pazarlama kampanyaları hakkında düzenli güncellemeler vermek kadar basit olabilir.

Pazarlama ajansı seçmeden önce sorulması gereken sorular

Pazarlama firması seçim sürecinden geçerken kendinize birkaç önemli soruyu sormalısınız:

 1. İşletmemin en çok başarıya nerede ihtiyacı var?
 2. Ajans bana ne öğretebilir?
 3. Ekibimin ajansın kullanabileceği güçlü yönleri var mı?
 4. Şirketimin en acil ihtiyaçları nelerdir?
 5. Gelecekte işimi nerede göreceğim?
 6. Ajansla iletişim söz konusu olduğunda işletmemi kim temsil edecek?

Ortak olmadan önce pazarlama ajanslarına sormanız gereken sorular

 1. Geçmiş müşteriler için ne gibi sonuçlar elde ettiler?
 2. Hangi konuda uzmanlaşıyorlar?
 3. Hizmetlerinin tam kapsamı nedir?
 4. Müşteri listeleri ne kadar kapsamlı?
 5. Müşteriyi elde tutma oranları nedir?
 6. İşletmeniz için nasıl bir vizyona sahipler?
 7. İşletmenizle ilgili planlarınız onların planıyla örtüşüyor mu?
 8. Ekipleri ne kadar nitelikli?
 9. Başarıya ulaşmalarına yardımcı olacak hangi araçlara sahipler?
Tavsiye Edilen:  ChatGPT ve kurumsal sosyal sorumluluk için yapay zeka tarafından oluşturulan içerik potansiyeli

Bir pazarlama ajansı için uzun aramayı atlayın

İşletmenize en uygun pazarlama ajansını nasıl bulacağınızı bilmek düşündüğünüzden daha zordur. Kendinizi uzun bir arama zahmetinden kurtarın ve Wix’daki ekibimizle çalışın. Wix bir tam hizmet pazarlaması Son teknoloji ürünü web sitesi tasarımı, çevrimiçi ticari pazarlama ve geleneksel pazarlamayı kapsayan çok çeşitli hizmetler sunan ajans.

Bugün bizimle iletişime geçin İşletmenizin büyümesine nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi için!