Müşterilerinizden Google Yorumlarını Nasıl İsteyebilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Müşterilerinizden Google Yorumlarını Nasıl İsteyebilirsiniz?

Müşterilerinizden Google incelemelerini nasıl isteyeceğinizi merak ediyor musunuz?

Ne de olsa her işletme, başarılı olmak istiyorsa sosyal kanıta ihtiyaç duyar.

İnsanlar diğer müşterilerin sözlerine güvenirken, yeni müşteriler edinmenize yardımcı olmada büyük rol oynayabilecek olan bu sosyal kanıttır.

Bu, müşterilerinizden işletmeniz hakkında incelemeler yazmasını isteyeceğiniz bir inceleme stratejisine sahip olmanın önemini vurgular.

Ancak buna girmeden önce, Google incelemelerinin çabaya değer olup olmadığını anlayalım.

Google Yorumları Neden Bu Kadar Abartılı?

İnternette bu kadar çok inceleme platformu varken, Google’ın neden inceleme yaptığını düşünebilirsiniz.

Olay şu: Google, internetteki en popüler inceleme platformudur. Bizrate Insights tarafından hazırlanan bir rapora göre, tüketicilerin %59’u Google’daki yorumları okuyun.

Google’ın yorum konusundaki popülerliğini, tüketicilerin %57’si tarafından tercih edilen Amazon takip ediyor.

Aşağıda, Google incelemelerinin dijital pazarlama SOP’nizde yer almasının nedenleri yer almaktadır.

Google Yorumları Yerel Sıralamayı İyileştirir

Google’da Haritalar ve Bilgi Grafiği sonuçları gibi zengin sonuçlar içeren yerel arama sonuçları gösterilir ve yerel bir işletme için önemlidir. Aslında, yerel SEO’nun önemli bir parçasıdırlar.

Örneğin, konumunuzu Google’a iletebilen bir cihazdan yerel mutfağı ararsanız, SERP’inizin ilk birkaç bölümü yakındaki restoranları içerecektir. İşte nasıl görüneceği.

İncelemeler, Google için, özellikle yerel işletmeler için önemli sıralama faktörleridir. İncelemeleriniz ne kadar iyi olursa, Haritalar paketinin veya SERP’lerin en üstünde görünme şansınız o kadar artar.

Nasıl diye sorabilirsin?

Google açıkça söyledi Müşterilerden gelen özgün ve olumlu yorumlar, işletmenizin arama motorunda daha fazla görünürlük kazanmasına yardımcı olabilir.

Şimdiye kadar öğrendiklerimize göre Google, yüksek hacimli, yeni ve kaliteli incelemelere sahip işletmeleri tercih ediyor.

Müşteri Yorumları Dönüşümleri Artırın

Google incelemeleri sosyal kanıt ürün/hizmetlerinizin kalitesi. Bizrate Insights tarafından yapılan bir önceki araştırma, 18-34 yaşındaki müşterilerin %91’inin çevrimiçi incelemelere arkadaş ve aile tavsiyeleri kadar güvendiğini gösteriyor.

Bu, tüketicilerin satın alma kararları söz konusu olduğunda incelemelere verdiği önemi açıkça göstermektedir. Bu istatistikler göz önüne alındığında, daha fazla dönüşüm istiyorsanız, özellikle Google’da müşterilerinizden inceleme istemeniz gerektiği açıktır.

Müşteri Deneyimini İyileştirmeye Yardımcı Olur

En olumlu değerlendirmeleri almış olsanız bile, bazı hizmet iyileştirme olasılıkları bulabilirsiniz. Müşterilerinizi ürün veya hizmetlerinizi incelemeye teşvik ettiğinizde, gerçekte ne hissettiklerine dair fikir edinirsiniz.

Müşteri yorumlarınızı araştırırsanız, çoğunlukla şikayet ettiklerini göreceksiniz.

 • Net olmayan ürün bilgileri gibi satış öncesi sorunlar vb.
 • Alışveriş deneyimi
 • Yerine getirme sorunları
 • Ürün kusurları veya hizmet sorunları
 • Karşılaştırmalar
 • Performans boşlukları

Bu tür dürüst görüşler ve incelemeler, müşteri deneyiminizi iyileştirmek için yararlanabileceğiniz sistematik bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Sayfa Dışı SEO’nuzu Artırın

İncelemeler, yerel SEO’nuzu artırmada önemli bir rol oynayabilirken, etkileri bunun çok ötesine geçer. Aslında incelemeler, mutlaka web sitenize geri bağlantı vermeseler bile web sitenizin sayfa dışı SEO’su üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Google ve diğer arama motorlarının bir web sitesinin otoritesini analiz etmek için kullandığı en güvenilir sayfa dışı sinyallerden biridir.

Google’da yazılan her olumlu yorum, marka adınızla ve bir uzantı olarak web sitenizle bağlantılıdır.

Dolayısıyla, müşterilerinizin Google’da yazdığı her olumlu yorum, web sitenizin özgünlüğüne olumlu oy olarak sayılır. Bu, müşterilerin işletmenize olan güveninin açık bir göstergesidir ve bu, alan adı otoritenizi geliştirmeye yardımcı olarak daha iyi sayfa dışı SEO’ya yol açabilir.

Google Yorumlarını Kime Sormalısınız?

Müşterilerinizin yanı sıra çalışanlar ve tedarikçi firmalar gibi diğer paydaşlarınızdan Google’da inceleme yapmalarını isteyebilirsiniz. Ancak, Google incelemelerinin ardındaki amacınız daha yüksek satışlar elde etmekse, müşteriler sorulacak doğru kişilerdir.

Tüm müşterilerinizden Google incelemeleri istemek istiyorsanız. Tekrar düşün.

Tüm müşterilerinizden Google incelemelerini istemek, çok sayıda olumsuz yorum alabileceğiniz anlamına gelir. Bu açıkça müşterileriniz arasındaki itibarınız için iyi değil.

Olumsuz yorumlar, müşterilerinizin sorunları hakkında fikir edinmenize ve deneyimlerini iyileştirmenize yardımcı olsa da, onlar için bir sınır vardır. Çok fazla olumsuz eleştiriniz varsa, kimse size gelmez.

Bunu anla – sadece tüketicilerin %3’ü 2 veya daha az yıldıza sahip bir işletmeden satın almayı seçecektir. Aşağıda görebileceğiniz gibi, işletmeniz için 3,5 yıldızın altındaki her şey risklidir.

Şimdi burada daha büyük sorun var. Olumsuz yorumlar organiktir. Bunları elde etmek için çaba harcamanıza gerek yok. Müşteriler ürün veya hizmetlerinizden memnun kalmadıklarında sizi olumsuz olarak değerlendireceklerdir.

Tüketicilerin yaklaşık %40’ı, olumsuz bir deneyim yaşadıklarında işletmenizi gözden geçirecek. Bununla birlikte iyi olan şey, tüketicilerin %67’sinin olumlu bir deneyim yaşadıklarında bir işletmeyi incelemeleridir.

Bu, muhtemelen organik olarak daha olumlu eleştiriler alacağınız anlamına gelir. Bu nedenle, bu organik incelemeleri almak için mümkün olan en iyi hizmetleri sağlamaya odaklanmalısınız.

Ve bir müşteriye yardım etmek için elinizden geleni yaptığınızda, ondan bir inceleme istemeyi düşünmelisiniz.

İşletmeniz hakkında kimin iyi şeyler yazdığını görmek için sosyal medyaya da gidebilir ve incelemeleri için onlara yaklaşabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Snapchat Duvar Kağıdı Nasıl Değiştirilir?

Google Yorumları Nasıl İstenir?

Müşterilerinizden Google yorumları istemeye başlamadan önce, işletmenizi Google’da listelediğinizden emin olun. Google Benim İşletmem (GMB) kontrol paneli.

GMB, işletmenizin arama motorunda listelenmesinin tek yoludur. GMB kontrol panelinde işletme kategorinizi, açıklamanızı, çalışma saatlerinizi, telefon numaranızı, fotoğraflarınızı ve en önemlisi yorumları yönetebileceksiniz.

GMB yürürlükteyken, müşterilerinizden Google’da inceleme yazmalarını istemek için işletmenizin belirli bir URL’sini paylaşabilirsiniz.

Google incelemelerini nasıl isteyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Bir Dönüm Noktasından Sonra İnceleme İsteyin

Müşteriyle bir dönüm noktasını tamamladıktan hemen sonra bir Google incelemesi istemek, Google incelemeleri almak için en iyi zamanlardan biridir. Bu kilometre taşları şunlar olabilir:

 • Ürün/hizmet tesliminden hemen sonra
 • Müşteri yerinizi ikiden fazla ziyaret ettiyse
 • Müşteri bir indirim kuponu veya bedava ürün kullandığında
 • Müşteri premium hizmetinize geçtiğinde

Bu kilometre taşları, müşterilerinizden ne zaman bir Google incelemesi istemeniz gerektiği konusunda size bir fikir vermelidir.

Bu nasıl yardımcı olur?

Müşteri muhtemelen markanızdan veya ürünlerinizden/hizmetlerinizden etkilenecektir ve bu noktada size olumlu bir değerlendirme yapma olasılığı daha yüksektir.

Çeşitli iletişim yöntemleriyle müşterilerinize kilometre taşından sonra sorabilirsiniz. Bu, bizi Google incelemelerinin nasıl isteneceğine ilişkin bir sonraki işaretçiye getiriyor.

2. E-posta ile Google Yorumları İsteyin

E-posta, markalar ve müşteriler arasındaki en yaygın iletişim aracıdır. E-postalar, satış promosyonları ve müşterilerden iletişim bilgilerini güncellemelerini istemek ve onlardan Google incelemelerini istemek gibi genel iletişim için kullanılabilir.

İnceleme istemek için onlardan nasıl yararlanabilirsiniz?

Müşterilerinizin ürünlerinizi/hizmetlerinizi incelemesini kolaylaştırmak için bir Google inceleme bağlantısı kullanabilirsiniz.

Ancak, müşterilerin e-posta gelen kutusu karmaşasını ortadan kaldırmak zor olabilir. İnsanlar her gün onlarca, hatta yüzlerce e-posta alıyor.

Aşağıda, müşterilerinizin dikkatini çeken bir e-posta kopyası oluşturmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir:

 • E-posta veritabanınızı müşteri karakterlerinize göre bölümlere ayırın.
 • E-posta konusuna ve gövdesine son müşteri etkinliğini ekleyerek e-posta kopyasını kişiselleştirin.
 • İnceleme isteyin ancak hepsini tek bir kampanyada kullanıma sunmayın.
 • Alıcıyı e-postanızı açmaya ikna eden akılda kalıcı konu satırları kullanın.
 • Google inceleme isteği e-postalarını önceden tanımlanmış birkaç müşteri kilometre taşında otomatikleştirin.
 • Stratejilerinizi tekrar gözden geçirin ve geliştirin.

İçin franchise yerel SEOdiğer franchise konumlarıyla karıştırılmaması için inceleme yapmak istediğiniz profillere bir bağlantı eklediğinizden emin olun.

Bu ipuçları, açma ve tıklama oranlarınızı artıran bir e-posta kopyası oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İşte Mailchimp’in nasıl inceleme istediğine dair bir örnek.

3. Ürün Yükseltmesinden veya Yeni Konum Kurulumundan Sonra İnceleme İsteyin

Bir Google incelemesi istemek için önemli bir dönüm noktası, ürüne yeni özellikler eklenmesi veya yeni bir konumda işletme kurulumunun açılması olabilir.

Ürününüz için yeni özellikler başlattığınızda veya yeni bir iş kurulumu kurduğunuzda, müşterilerinizin bundan hoşlanıp hoşlanmadığını anlamanız gerekir. Geri bildirimleri gelişmenize yardımcı olabilir.

En iyi adım, bu müşterilerin Google incelemeleriyle ilgili geri bildirimlerini almaktır. Yeni kuruluşunuzun veya ürün yükseltmenizin internette görünmesine ve müşteriler tarafından doğrulanmasına yardımcı olacaktır.

Peki, bu konuda nasıl gidiyorsun?

Güvende olmak için dahili sisteminizle ilgili ilk müşteri geri bildirimini alın ve yanıt olumluysa, müşterilerinizi Google incelemeleri yazmaya teşvik edin. Aksi takdirde, Google’da çok sayıda olumsuz yorum alma riskiniz vardır.

Müşterilerinizden yeni bir konumdaki işletmenizi incelemelerini isterken aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta da, her yeni konum için yeni bir Google girişi oluşturmanız gerektiğidir.

Müşterilerinizin nerede mutlu olup olmadığını anlamak için her bir konum için tüm incelemeleri toplamanıza yardımcı olacaktır. Ve en önemlisi, olumsuz yorumlarınız genel markayı etkilemeyecektir.

Yeni bir mağaza açtığınızda e-posta yoluyla bir Google incelemesinin nasıl isteneceği aşağıda açıklanmıştır:

Ders:

E-posta gövdesi:

4. Şahsen Google İncelemesi İsteyin

Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazanız varsa, müşterilerinizden bizzat inceleme istemek en iyisidir. Konuşur, yüz ifadelerini gerçek zamanlı olarak görür ve en önemlisi işletmeniz hakkında olumlu şeyler hissedip hissetmediklerini yargılarsınız.

Buna dayanarak, onlardan işletmenizi Google’da incelemelerini isteyebilirsiniz.

Google incelemelerinize nasıl yardımcı olur?

Onlardan işletmenizi incelemelerini kişisel olarak istediğinizde, muhtemelen kişisel dokunuş nedeniyle bunu yapacaklardır. Onlara da bunu yapmaları için bir teşvik sunabilirsiniz.

Dönüşüm şu şekilde olabilir:

Müşteri:

Sen:

Müşteri:

Sen:

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, her müşteriden bir Google incelemesi yapmasını istememeniz gerektiğidir. Yalnızca ürünlerinize veya hizmetlerinize karşı olumlu bir tutum sergileyenlerden talepte bulunmalısınız.

Nasıl ters tepiyor?

Her müşteriden bir inceleme istemeniz, bir inceleme için kendilerine yaklaşıldığında bir müşterinin hissedebileceği münhasırlık faktörünü azaltır.

5. Google İnceleme QR Kodunuzu Mağazada Görüntüleyin

Müşterilerinizle uzun sohbetler yapmanız mümkün değilse, Google inceleme URL’nizi bir QR kod posteri aracılığıyla paylaşmanız yeterlidir.

Müşterilerinizin bu kodu görmesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Ödeme masanıza, müşteri masasına (eğer bir restoransa) ve diğer noktalara yerleştirebilirsiniz. İyi (veya kötü) bir deneyime sahip olanlar, işletmenizi Google’da incelemek için bu QR kodunu taramayı seçebilir.

Tavsiye Edilen:  Gider Yönetimi Yazılımı Nasıl Geliştirilir?

Bir Google incelemesi yazma şanslarını artırmak için onlara bir tür teşvik sağlamayı düşünmelisiniz. Bu, bir sonraki ziyarette indirim, bir hediye vb. şeklinde olabilir.

İnceleme talebini QR koduyla nasıl tanıtabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Örneğin, bir diş kliniğinin aşağıdaki posterinin bir Google incelemesi için nasıl bir QR koduna sahip olduğuna dikkat edin. Ayrıca, beraberindeki metnin müşterileri inceleme yazmaya nasıl teşvik ettiğini de görün.

6. Sosyal Medyada Google Yorumları İsteyin

Çok sayıda sosyal medya takipçisi ve etkileşimi olan markalar, gerçek Google incelemeleri kazanmak için platformları kullanabilir.

Farklı sosyal medya platformları, farklı içerik türlerini kolaylaştırır. Bu nedenle, inceleme talebinizi çeşitli boyutlarda video ve resimler şeklinde oluşturun.

Şimdi olay şu: Tüm takipçileriniz mutlaka işletmenizden satın almış olmayacak. Bu yüzden bu gönderileri iyi hedeflemeniz çok önemlidir.

Daha ne?

Sosyal medya inceleme isteklerinin mutlaka gönderiler şeklinde olması gerekmez. Ayrıca müşterilerinize DM’ler aracılığıyla ulaşabilir ve onlardan Google’da sizin için bir inceleme yazmalarını isteyebilirsiniz.

İşletmenizin çevrimiçi ortamda daha fazla kapsama almasına nasıl yardımcı olacağını açıklayabilirsiniz. Onlara bir çeşit teşvik sunmak da yardımcı olacaktır.

7. Bültenlerinize İnceleme İsteği Ekleyin

Henüz ürün veya hizmetlerinizi e-posta pazarlama yoluyla tanıtmaya başlamadıysanız, neyi bekliyorsunuz?

E-posta iletişimi ile bir fırsat havuzu var. Kitlenizin ilgisini çekmek için harika bir mod olarak hizmet eder. İşletmenizdeki en son gelişmelerle güncel kalmalarını sağlamak için düzenli olarak e-posta bültenleri gönderebilirsiniz.

Google inceleme perspektifinden konuşursak, e-posta bültenlerinize de bir inceleme isteği ekleyebilirsiniz.

Ve en iyi kısım?

Bu konuda net bir stratejiniz olması gerekmez. İnceleme bağlantısını haber bülteninizin gövdesine eklemeniz yeterlidir; müşterilerinizin Google’da işletmenizi organik olarak incelediklerini görürsünüz.

Ancak bu süreç, dönüşüm oranları çok yüksek olmayabileceğinden yavaş olabilir. Ancak, onlara bazı teşvikler sunarak onları güçlendirebilirsiniz.

Örneğin, bir zaman izleme aracı olan Clockify’ın bültenlerinin sonuna müşterilerinden kendileri için bir inceleme yazmalarını isteyen kısa bir not koyduğuna dikkat edin. Bunun karşılığında, seçtikleri 20 dolarlık bir hediye çeki teklif ettiler. Bu, anlaşmayı müşterileri için cazip hale getiriyor.

8. Web Sitesi CTA’sı aracılığıyla Google İncelemesi İsteyin

Bu numara, çok fazla web sitesi trafiğine sahip işletmeler içindir. Pazarlama ekibiniz, web sitenizin trafiğini bize ulaşın sayfanıza yönlendirmek için çalışırken, web sitesi ziyaretçilerinizden kuruluşunuzu Google’da incelemelerini de isteyebilir.

Ve bunu nasıl yapabilirler?

Web sitenizde harekete geçirici mesaj eklemek için birkaç yer var. İncelemeler için bir kutu veya bunun için bir Google bağlantısı ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, müşterilerinizi Google’da inceleme yazmaya teşvik etmek için “Teşekkür ederiz” sayfasından yararlanabilirsiniz.

Daha ne?

Ayrıca, oturum açmış kullanıcılar için işletmenizi Google’da incelemelerini isteyen bir açılır pencere de ekleyebilirsiniz. Buna onlara özel bir teklif de ekleyebilirsiniz. Bu, bir inceleme alacağınız ve müşterinin tekliften yararlanmak için büyük olasılıkla size geri geleceği için iyi çalışır.

Ancak, müşterilerinizden Google incelemelerini istemek yeterli değildir. Google incelemelerinden en iyi şekilde yararlanmak için dikkat etmeniz gereken şeyler var.

Google İncelemeleri İçin En İyi Uygulamalar

İşletmenizin büyümesi için daha fazla Google yorumu almak gerekli olmakla birlikte; Google incelemelerinizden en iyi şekilde yararlanmak için de önemlidir.

Elbette, Google incelemeler bölümünün üst kısmında daha yüksek oranda olumlu yorumların gösterilmesini sağlamaya çalışacaksınız, ancak yine de olumsuz yorumlarınızın Google’da vurgulanma olasılığı vardır.

Bu sorunu nasıl çözersiniz?

Bu tür sorunlara nasıl yanıt verebileceğinizi ve Google incelemeleri için en iyi uygulamaların neler olduğunu tartışalım.

Olumsuz Yorumları Yoksaymayın

Bir işletmenin yapabileceği en büyük hata, olumsuz yorumlardan kaçınmaktır. Olumsuz yorumlar, işletmelerin hizmetlerini iyileştirmeleri için bir altın madenidir.

İtibarınızı engelleyebilecek olsalar da, onları kendi avantajınıza da kullanabilirsiniz.

Olumsuz eleştiriler alan sadece sizin işiniz değil; her işletme onları alır. Dolayısıyla, onlara yanıt verme şekliniz büyük fark yaratabilir.

En iyi çıkış yolu, yukarıda belirtilen BrightLocal anketine göre maksimum etkiye sahip olacağından, mümkün olan her incelemeye yanıt vermektir.

Elbette, olumsuz eleştirilere yanıt vermek durumdan duruma önemli ölçüde değişiklik gösterecektir. Olumsuz bir yoruma şu şekilde yanıt verebilirsiniz:

 • İnceleyene hitap edin
 • Size ulaştıkları ve yorumlarını paylaşmak için zaman ayırdıkları için onlara teşekkür ederiz.
 • Müşterinin karşılaştığı rahatsızlık için endişenizi gösterin ve özür dileyin
 • Yaşananların sorumluluğunu alın
 • Değiştirme veya hizmet iyileştirme sunarak işleri düzeltmeye çalışın
 • Kendiniz bir sorun kaydı oluşturun ve görüşmeyi çevrimdışına alın
 • Müşteriden markanıza ikinci bir şans vermesini isteyin

Olumsuz bir yorumu nasıl yanıtlayabileceğinize dair bir örneği burada bulabilirsiniz.

Bu örnekte, restoran sahibi müşteri yorumunu yanıtlamış ve konuyu daha fazla tartışmak için bir fırsat istemiştir. Bu, restoran sahibinin müşterilerini önemsediğini gösterir. Ayrıca, iletişimi çevrimdışına almanın ne kadar kolay olduğuna dikkat edin.

Tavsiye Edilen:  Potansiyel Müşteri Yaratmak ve Geliri Artırmak için Sosyal Medya ve SEO Nasıl Kullanılır?

Daha Fazla İnceleme Almak İçin Yanlış Uygulamaları Kullanmayın

Google incelemeleri için ödeme yapmak ne kadar kazançlı görünürse görünsün, buna kanmayın. Google girişinizde organik olarak kolayca daha fazla yorum alabildiğiniz zaman, onlar için ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Müşterilerinizden Google yorumları yayınlamalarını isterken şunlara uyduğunuzdan emin olun: Google yönergeleri.

Google Yorumlarını Web Sitenizde Gösterin

Google’dan yorum almak, yalnızca bu incelemelerden en iyi şekilde yararlanırsanız inanılmaz bir şeydir.

Potansiyel müşterileriniz Google’daki müşteri yorumlarına bakabilirken, siz de en iyi Google yorumlarını web sitenizde sergileyerek onları pazarlama iletişiminizde öne çıkan bir unsur haline getirebilirsiniz.

Google henüz bir inceleme widget’ı sağlamasa da, incelemelerin kodunu web sitenize yerleştirebilirsiniz.

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.

Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?
E-postanızı girin ve

SSS

1. Google incelemesi istemek yasa dışı mı?

Tabii ki değil. Aslında Google, müşterilerinizden Google girişinizi dürüstçe incelemelerini istemenizi teşvik eder. Ancak, insanlardan toplu olarak inceleme istemek, yapmamanız gereken şeydir.

Müşterilerinizden işletmenizi incelemelerini şu şekilde isteyebilirsiniz:

 1. Ürün teslimatı veya bir müşterinin mağazanızı ziyareti gibi bir dönüm noktasından sonra yorum isteyin
 2. E-posta yoluyla Google incelemeleri isteyin
 3. Ürün yükseltmesinden veya yeni konum kurulumundan sonra sorun
 4. Şahsen bir Google incelemesi isteyin
 5. Google inceleme bağlantınızın QR kodunu mağazada görüntüleyin
 6. Sosyal medya tanıtıcılarınız hakkında bir Google incelemesi isteyin
 7. E-posta bültenlerinize bir inceleme isteği ekleyin
 8. Web sitesi CTA aracılığıyla Google incelemesi isteği

2. 5 yıldızlı Google incelemeleri isteyebilir misiniz?

Evet. 5 yıldızlı inceleme satın almadığınız sürece ceza almazsınız. Müşterilerinizden size olumlu bir değerlendirme yapmalarını isteyebilirsiniz, ancak son sözü onlar söyleyecektir.

Ancak, olumlu yorumlar satın almaya çalışırsanız, Google sizi yakalar. Sahte olumlu yorumlar gönderirken yeni Google hesapları oluşturmanız gerekecek. Google’ın algoritması, birçok yeni Google hesabının bir işletmeyi ne zaman incelediğini kolayca belirleyebilir.

3. Nasıl kibarca bir Google incelemesi isteyebilirim?

Google incelemesi istemenin en etkili yöntemi, bunu şahsen yapmaktır. Müşteriler mağazanızı veya iş yerinizi ziyaret ettiğinde, kibarca onlardan Google listelemenize olumlu ve dürüst bir yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz.

4. Bir e-postada Google incelemesi nasıl istenir?

Google incelemesi istemek için e-posta kopyanızı oluşturmadan önce, bunu müşterilerinizin gelen kutusu karmaşasından nasıl kurtarabileceğinizi anlamanız gerekir.

Müşterilerinizin dikkatini çeken bir e-posta kopyasını şu şekilde oluşturabilirsiniz:

 • E-posta veritabanınızı müşteri karakterlerinize göre bölümlere ayırın.
 • E-posta konusuna ve gövdesine son müşteri etkinliğini ekleyerek e-posta kopyasını kişiselleştirin.
 • Tüm inceleme isteklerini tek bir kampanyada sunmayın.
 • Google inceleme isteği e-postalarını önceden tanımlanmış birkaç müşteri kilometre taşında otomatikleştirin.
 • Stratejilerinizi tekrar gözden geçirin ve geliştirin.

5. Bir işletme Google yorumlarını silebilir mi?

Google’ın politikasını ihlal eden yorumları kaldırmasını Google’dan isteyebilirsiniz. Google’dan kaldırmasını isteyebileceğiniz inceleme türleri şunlardır:

 • Spam ve sahte incelemeler
 • konu dışı incelemeler
 • Kısıtlanmış içerik
 • yasa dışı içerik
 • Müstehcen içerik
 • Saldırgan içerik
 • Tehlikeli ve aşağılayıcı içerik
 • kimliğe bürünme
 • Çıkar çatışması

Sorumluluk Reddi Beyanı: İşletmeniz iddiaya katılmıyor diye bir yorumu bildirmeyin. Google, iş-müşteri ilişkilerine karışmak istemiyor.

İnceleme kaldırma işleminin tamamlanması birkaç gün sürer. Bu yüzden sabırlı ol.

Daha Fazla Google İncelemesi İstemenin Zamanı

Google incelemeleri, sosyal kanıt olarak önemli bir rol oynar ve işletmenizi iyi bir şekilde pazarlamanıza ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur. Anahtar, müşterilerinizden işletmeniz için doğru zamanda incelemeler yazmalarını istemektir. Onlardan bunu nasıl yapmalarını istediğiniz de önemlidir.

Ayrıca, isteğinizi kaçırmamalarını sağlamak için onlara mümkün olan en iyi iletişim yöntemiyle ulaşmaya çalışmalısınız. Son olarak, müşterilerinizin yazdığı tüm yorumları yanıtlamak çok önemlidir. Olumsuz olanlara özellikle dikkat etmeli ve sorunlarını çözdüğünüzden emin olmalısınız. Google’da iyi yorumlar almak da en iyi yerel SEO stratejilerinden biridir. Geri kalanlar hakkında her şeyi öğrenmek için SEO Kontrol Listemizi indirin.