Müşterilerle Şeffaflık Yaratmanın En İyi Yolları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Müşterilerle Şeffaflık Yaratmanın En İyi Yolları

İnsanlar olarak, çoğu zaman mutlak gerçeği bilmek ve iman ettiğimiz kişilerin bu standarda bağlı kalmasını sağlamak isteriz. Bir ajans veya iş ortamında durum farklı değil ve dünyanın her yerinden müşterileriniz olduğunda mümkün olduğunca şeffaf olmak başarılması zor bir görev olabilir.

Şeffaflığın neden bu kadar önemli olduğunu ve mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için müşterilerle şeffaflığı nasıl geliştirebileceğinizi tartışalım.

İstemci Şeffaflığı Neden Önemli?

Nasıl yapılacağına geçmeden önce müşteri şeffaflığının neden önemli olduğuna değinmek istedim. Hayalinizdeki evi inşa ettiğinizi hayal edin, ancak müteahhitlerin kaydettiği ilerlemeyi gerçek zamanlı olarak sürekli olarak göremezsiniz. Ardından, birkaç görüşmeden sonra evinizi mükemmel bir şekilde inşa etmek için müteahhitlere güvenirsiniz. Bazılarının kafasında bu iyi olsa da, bazı insanlar kullanılan her vidayı bilmek isteyebilir, diğerleri alçıpanın yukarıda olduğundan emin olmak isteyebilir ve bazıları sadece mutfağın doğru renge boyandığından emin olmak isteyebilir.

Bu tıpkı çeşitli pazarlama projeleri gibi. Her proje ve müşteri ile belirli bir amaç veya hedefler olacaktır. Uzun süreli bir ortaklık oluşturmak için, bu hedefler konusunda müşteri ile aynı dalga boyunda olduğunuzdan her zaman emin olmak istersiniz. Bu hedeflere nasıl ulaşacağınız konusunda tam bir şeffaflığa sahip değilseniz, bu ilişkiler kolaylıkla sekteye uğrayabilir. Bu ortaklığı geliştirmek için, tam şeffaflığı sağlamak ve müşterinin hedeflerinden sapmamak için kullanılan bazı araçlar ve yöntemler aşağıda verilmiştir.

Şeffaflığı Korumanın En İyi Yolları

Cevaplanabilirlik

Daha yeni bir müşteriyle konuşurken, bir değişiklik yapıp yapamayacağımızı görmek için belirli bir gönderi hakkında bir soru sordular. Toplantılarla dolu bir gün geçirdim ve birkaç saat cevap veremedim. Bir yanıt alır almaz, ona geri dönmekte biraz geciktiğim için özür diledim. “ÇOK HIZLI” olduğumu vurgulayarak yanıtladı.

Tavsiye Edilen:  2023'te Facebook'ta Yayınlanacak En İyi İçerik

Müşterilerinize hızlı bir şekilde yanıt vermek, onlarla yalnızca şeffaflık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güven de sağlar. Müşterilere herhangi bir soru, yorum veya endişeyle ilgili olarak dört saat içinde (olabildiğince çok) yanıt vermenizi tavsiye ederim. Herhangi bir şey olursa, müşterinizin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için her zaman bir ortak olarak orada olacağınızı bilerek, müşterinizin rahat olmasını sağlar.

Durum Çağrıları

Görünür kalmanın ve hedeflerin uyumlu olduğundan emin olmanın en iyi yollarından biri, gerçekten müşterilerinizle konuşmaktır. Ekip olarak, son çalışmaları tartışmak ve önerilerinin genel hedeflerine nasıl fayda sağlayabileceğini anlamalarını sağlamak için tüm müşterilerimizle iki ayda bir görüşmeler düzenliyoruz.

Bu aramalarda, önce en yüksek önceliğe sahip öğelere değindiğimizden emin olmak için müşteriye yaklaşan görevlerimizin tam olarak neleri içereceğini doğrudan bildirmenizi öneririm. Müşterinin kolayca gözden geçirmesi ve önceliklerin tüm taraflar için eşleşmesini sağlaması için yaklaşan tüm girişimlerinizi doğrudan yazılı hale getirebilirsiniz.

Ayrıca bu toplantılarda olabildiğince esnek olmanızı tavsiye ederim. Her zaman müşterinizin toplantılara katılabileceğinden emin olun ve konuların gözden geçirilmesi için ek bir toplantının planlanması gerekiyorsa, bunu yapmaya istekli olun.

Proje Yönetim Araçları

Günümüz dünyasında bir dizi proje yönetimi aracı var, ancak müşterilerinizin belgelere kolayca erişmesine, belgeleri incelemesine ve verimli bir şekilde iletişim kurmasına olanak tanıyan bir araç bulmanızı tavsiye ederim.

adlı bir yazılım kullanıyoruz. Tıklama tüm müşterilerimizle iletişim kurmak için. Bu, tüm dahili etkileşimleri ve harici görüşmeleri barındırır ve takip eder ve biz önerileri uygulamadan önce müşterilerimizin materyalleri gözden geçirmesi ve onaylaması için kolay görünürlük sağlar.

ClickUp, müşterilerin belgeleri kolayca bulması, proje yöneticisi veya diğer ekip üyeleriyle belirli görevler hakkında doğrudan iletişim kurması ve bir düğmeyi tıklatarak önerileri onaylaması için özelleştirilebilirlik sağlar. Her Müşteri İnceleme listesi ayrıca müşterinin tüm yeni önerileri, onaylanan veya tamamlanan tüm çalışmaları görmesine ve bir şeyin gözden geçirilmesi gerektiğinde ekibinize kolayca mesaj göndermesine olanak tanır. Müşteriler, sunduğumuz her hizmet için bizimle çalışmalarını organize edebilir ve hangi işin yapıldığını tek bir yerde net bir şekilde anlayabilir.

Tavsiye Edilen:  Yeni Başlayanlar İçin En İyi Dijital Pazarlama Araçları

Ekibiniz ve müşteriniz için doğru proje yönetimi araçlarını bulmak, müşterinizin hedeflerine ulaşmada net şeffaflık ve verimlilik sağlayacaktır.

ClickUp Müşteri İnceleme Listesi

Raporlama

Dijital Pazarlama ve SEO, gösterimlerde, trafikte ve hatta gelirde sürekli iyileştirme ve düşüşlerin değişkenliği ile sürekli değişen bir manzaradır. Açıkçası, tüm bu faktörler bir işletme için önemlidir ve iyileştirmeler her zaman arzu edilirken, rakipler tarafından büyüme ve algoritma güncellemeleri istenmeyen düşüşlere neden olabilir. Hiçbir müşteri veya işletme düşüş kelimesinin hayranı olmasa da, bu değişiklikler konusunda açık sözlü olmak ve bunlarla mücadele etmek için bir eylem planı oluşturmak güven ve görünürlük yaratır.

Tüm müşterilerimize, Google Analytics, Google Ads ve Google Search Console dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gerçek zamanlı metrikleri görmelerini sağlamak için Google Data Studio aracılığıyla tam otomatik bir rapor sunuyoruz. Bu raporlarla, müşterilerin işleri hakkında ihtiyaç duydukları veya istedikleri şekilde daha fazla bilgi edinme fırsatı vardır ve bu da tam şeffaflığa olanak tanır. Bir müşteri, tarihi değiştirebilir ve analizlerinin izin verdiği ölçüde geriye bakabilir, belirli bir reklam grubuna ve belirli bir anahtar kelimeden ne kadar gelir elde edildiğine bakabilir veya en çok oturumu hangi pazarlama kanalının çektiğini görebilir. Bu, web sitelerinin sağlığını kolayca göstermek için müşteriyle tek bir yerde tam şeffaflık sağlar.

Raporlama kontrol panelimize ek olarak, gereksiz düşüşler görmediğimizden emin olmak ve yapılan iyileştirmelere dikkat çekmek için, müşterinizin web sitesi ölçümlerini aylık olarak derinlemesine analiz etmenizi öneririz. Bu, müşterinin hala projesini bir bütün olarak düşündüğümüzü bilmesini sağlar ve ayarlamalar yapmamız gerekip gerekmediğini, nerede ve nasıl yapabileceğimizi belirtir.

Proaktif Yaklaşım

Özellikle dijital pazarlama ve Google söz konusu olduğunda kimse geleceği tahmin edemez. Düşüşler bir noktada olmak zorunda. Algoritma güncellemeleri her zaman gerçekleşir, kullanıcı davranışı göz açıp kapayıncaya kadar değişebilir veya küresel bir salgın dünyanın işleyişini tamamen değiştirebilir. Ancak, yukarıdakileri en aza indirmek ve müşterilerinize karşı şeffaf olmak için sizin ve ekibinizin uygulayabileceği seçenekler vardır.

Tavsiye Edilen:  Pandemi Sonrası Çağda Bir MarTech Yığını Nasıl 'Akıllı Olarak Konuşlandırılır'

En iyi SEO’larımız, PPC uzmanlarımız ve kampanya stratejistlerimiz, her bir müşterimizin fırsatlarını artırmak için her zaman yeni düşünce liderliği makaleleri ararlar. Olaylara bakmanın her zaman yeni yolları vardır ve saygı duyulan toplulukta başkalarının bakış açısını edinmek hepimizin gelişmesini sağlar. Herkesin yeni bir şeyler öğrenmesini sağlamak için bu öğrenme fırsatlarını tüm ekibimizle paylaşıyoruz.

Bir şirket olarak, Google’dan gelen büyük güncellemelerin de çok farkındayız. Ekibimiz, olası algoritma güncellemeleri ve bunların genel SERP’leri nasıl etkileyebileceği hakkındaki makaleleri takip eder. Ne zaman bir güncelleme duysak, potansiyel oynaklık konusunda şeffaf olduğumuzdan emin olmak için bunu iki ayda bir yaptığımız görüşmelerde müşterilere doğrudan iletiyoruz.

Çözüm

Hiçbir proje mükemmel olmayacak, ancak etkili iletişim ve çeşitli araçlar yoluyla şeffaflık sağlamak, sizinle ve müşterilerinizle etkili bir ortaklık sağlayabilir!