Neden SEO Denetimine İhtiyacınız Var? En Önemli 6 Neden

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Neden SEO Denetimine İhtiyacınız Var? En Önemli 6 Neden

Bir kişi bir arama sorgusu yazdığında, arama motoru çeşitli ölçümleri analiz eder ve çeşitli web sitelerini sıraladıktan sonra arama sonuçlarını listeler. SEO, web sitenize gelen trafiğin kalitesini ve miktarını artırmak için bu ölçümleri optimize etmeye odaklanır ve hedefiniz arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almaktır.

Ancak bunu yapmak, çeşitli faktörlerin incelenmesini ve düzeltilmesini gerektirdiğinden deneyimli uzmanlar için bile zorlu bir süreçtir. Bu nedenle SEO stratejinizi düzenli olarak gözden geçirip ayarlamak, web sitenizin sıralamasını iyileştirmenize yardımcı olabilir. Bu makale neden bir SEO denetimine ihtiyaç duyduğunuzu ve bunun nasıl yapılacağını açıklayacaktır. O halde hadi dalalım.

SEO Denetimi Nedir?

İstatistikler insanların %75’inin asla arama sonuçlarının ilk sayfasının ötesine geçmeyecek, bu da SEO’nun ne kadar önemli olduğunu açıklıyor. SEO, web sitenizin sıralamasını etkileyen çeşitli faktörleri inceleyen ve gözden geçiren ve insanlar ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili belirli anahtar kelimeleri yazdıklarında sıralamayı daha fazla veya daha az görünür hale getiren gerekli bir süreçtir.

Bu faktörler web sitenizin teknik SEO sorunlarını, sayfa içi SEO’yu ve sayfa dışı SEO’yu etkiler ve sonuçta web sitesinin görünürlüğünü etkiler.

SEO denetimi, web sitenizin zayıf ve güçlü yönlerini belirlemeye, hataları tespit etmeye ve bunları düzeltmenin yollarını bulmaya odaklanır. Web sitenizin genel performansını iyileştirmek için nelerin kaldırılması, iyileştirilmesi veya ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için farklı uygulamaları inceler.

Odaklanmanız gereken çeşitli SEO denetimleri vardır. SEO içerik denetimi, açılış sayfalarınızdan blog gönderilerine kadar içeriğinizin kalitesini ve doğruluğunu artırmaya odaklanır. Sayfa içi bir SEO denetimi, hepsinin optimize edildiğinden emin olmak için URL’leri, etiketleri ve meta açıklamaları kontrol eder.

Teknik bir SEO denetimi, bozuk sayfalar ve artan yükleme süreleri gibi web sitesi hızı ve güvenlik sorunlarını gidermeye odaklanır. Ve sayfa dışı bir SEO denetimi, geri bağlantıların kalitesini ve miktarını artırırken, yerel bir SEO denetimi, web sitenizin yerel arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olur. Genel olarak SEO denetimleri aşağıdaki faktörleri kapsar.

 • Web sitesi tasarımı ve mimarisi
 • Kullanıcı deneyimi
 • Başlık etiketlerini, içeriği ve URL’leri optimize etme.
 • Taranabilirlik ve indeksleme
 • Geri bağlantı
 • Rakip kıyaslaması
 • Anahtar kelime araştırması

SEO Denetim Araçları Nelerdir?

İster web siteniz için SEO denetimini kendiniz yapıyor olun, ister bunu sizin için yapması için birini işe alıyor olun, çeşitli yararlı araçlar farklı faydalar sunar.

Google Search Console, ücretsiz ve kullanımı kolay olduğundan en popüler SEO denetim araçlarından biridir. Google tarayıcılarının web sitenizin sayfalarına nasıl eriştiğini göstermek ve spam, dizine ekleme sorunları ve diğer teknik SEO öğelerini belirlemek için web sitesi geliştiricileri ve pazarlamacıları bu belgeye erişebilir.

Tavsiye Edilen:  2023'te Organik Trafiği Artıracak En İyi 15 SEO Tekniği

Bazı değişiklikler yaptıktan sonra revizyon işlemlerinizin etkisini ölçmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz. Web sitenizin performansını izlemenize ve değerlendirmenize yardımcı olacak raporlar oluşturmak için web sitenizden veri toplayan bir araçtır.

Kullanılacak çeşitli SEO profesyonel yazılım araçları da vardır. GTmetrix performans verilerini yakalar ve bunları diğer rakip web siteleriyle karşılaştırır. Bu şekilde zayıf ve güçlü yönleri belirlemenize ve web sitenizin performansını nasıl artıracağınızı görmenize yardımcı olabilir. Screaming Frog, etiketlerdeki ve içerikteki bozuk bağlantıları veya optimizasyon sorunlarını bulur ve bunları düzeltmenize olanak tanır.

Neden SEO Denetimine İhtiyacınız Var?

SEO denetimi, daha önce birkaç kez yapmış olsanız bile devam eden bir süreç olmalıdır. SEO stratejinizi düzenli olarak güncellemeniz ve web sitenizin sıralamasını sürekli olarak iyileştirmek için çok sayıda değişiklik yapmanız çok önemlidir. SEO denetiminin iş stratejinizin ayrılmaz bir parçası olmasının birkaç nedeni var.

Algoritmaları Değiştirme

Algoritmaların güncellenmesi Google’ın ve diğer arama motorlarının kullanıcı deneyimini iyileştirme ve web sitelerini daha erişilebilir hale getirme stratejisinin bir parçasıdır. Arama motorları, farklı web sitelerinin düzenli olarak nasıl performans gösterdiğini izler ve sıralamalarını değiştirir.

Ne yazık ki bu düzenli değişiklikleri ve güncellemeleri takip etmezseniz çok sayıda ziyaretçiyi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle performansını yakından takip etmez ve SEO denetimi yapmazsanız web siteniz sıralamasını kaybedebilir.

Geçtiğimiz on yılda Google algoritmalarını birkaç kez değiştirdi. Bazı değişiklikler geri bağlantıların orijinalliğini test ederken diğerleri telif hakkıyla korunan içeriğin yasa dışı yayılmasını durdurdu. SEO stratejinizi güncel ve bu değişikliklerle uyumlu tutmak çok önemlidir, aksi takdirde web sitenizin sıralaması olumsuz etkilenecektir.

Yazılım Hatalarını Düzeltme

Bazen her şeyi doğru yaptıktan sonra web sitenizin bağlantıları kopabilir. Sayfalar yüklenmiyor veya hatalı yükleniyor. Düzenli SEO denetimleri, sayfaları bozan veya yönlendirmelere neden olan yazılım hatalarını belirlemenize ve düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Yükleme Sürelerini İyileştirin

İstatistik gösterisi sıfır ila dört saniye içinde yüklenen çoğu sayfanın muhtemelen daha fazla trafik alacağı. Yavaş yüklenen sayfalar insanları uzaklaştırır ve web sitenizin ziyaretçilerini ihtiyaç duydukları yanıtları başka yerde aramaya iter. Ayrıca, yükleme sürelerinin iyileştirilmesi dönüşümleri etkileyerek, yükleme süresindeki her ek saniyede dönüşümlerde %4,42’lik bir düşüşe neden oluyor.

Web Sitesi Mobil Optimizasyonunu Artırın

Google şu anda mobil öncelikli indekslemeyi kullanma web sitenizin nasıl performans gösterdiğini incelemek için. Çoğu kişi çeşitli web sitelerinde ürün ve hizmet aramak için genellikle akıllı telefonlarını kullandığından, web sitenizin mobil cihazda nasıl yüklendiğini görmek çok önemlidir.

Tavsiye Edilen:  Sosyal Medya Ölçüm Araçlarına Neden İhtiyaç Duyarsınız?

Rekabeti Takip Edin

Rakiplerinizi izlemek ve onlardan daha iyi performans göstermek, web sitenizin sıralamasını iyileştirmenin en iyi yollarından biridir. SEO denetimleri sayesinde SEO stratejileri hakkında faydalı bilgiler edinebilir, anahtar kelimelerini inceleyebilir ve bunları sıralamanızı iyileştirmek için kullanıp kullanamayacağınızı görebilirsiniz.

Bu uygulama aynı zamanda rakiplerinizin SEO taktikleriyle ilgili sorunları ve sorunları belirlemenize ve onlar için nelerin işe yaramadığını görmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde rakiplerinizin işine yaramayan anahtar kelimeleri bulabilir ve bunları SEO stratejinizde kullanıp kullanamayacağınızı görebilirsiniz.

Performansınızı Takip Edin

SEO stratejinizin performansını düzenli olarak izlemek, periyodik SEO revizyonları yapmanızın ana nedenlerinden biridir. Web sitenizin performansını değerlendirebilir, sorunları belirleyebilir ve bunları çözmeye çalışabilirsiniz.

Hangi içeriğin en iyi sıralamada yer aldığını ve hangi anahtar kelimelerin daha fazla trafik almanıza yardımcı olduğunu görmek, bunlara odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Daha fazla trafik çekmek için içeriğinizi ve web sitenizin tasarımını güncelleyebilirsiniz.

Google Analytics gibi farklı araçları kullanarak trafiğinizin arama hacmini ve web sitenizin gösterimlerini öğrenebilirsiniz. Web sitenizin performansını en üst düzeye çıkarmak ve geliştirmek için her zaman zayıf ve güçlü yönleri bu şekilde belirleyebilirsiniz.

SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

Farklı SEO denetim stratejileri vardır ve bu taktikler sürekli değişmektedir. Sonuç olarak, denetimi yapmaya nereden başlayacağınızı bilmek ve web sitenizin SEO’sunu geliştirmek için doğru araçları seçmek zor olabilir. Yine de bu kontrol listesini takip etmek süreci kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

 • Mümkün olanı tanımlayın bağlantı kurma fırsatları Web sitenize gelen organik trafiği artırmak için güvenilir sayfalarla.
 • Eski veya çakışan bağlantıları kaldırarak, web sitesinde gezinmeyi kolaylaştırarak ve blog gönderilerinin kalitesini ve miktarını artırarak web sitenizin yapısını ve kullanıcı deneyimini iyileştirin.
 • İnce ve eski içeriği tanımlayın ve düzeltin.
 • Arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirmek için web sitenizin her bölümünün anahtar kelimeler için optimize edildiğinden emin olun.

Deneyimli profesyoneller ve daha büyük web siteleri için kapsamlı bir SEO Denetim Kontrol Listesi, potansiyel fırsatları bulmak için daha da ileri gidebilir.

SEO Denetiminin Faydaları

SEO denetimi yapmak, web sitenizi rakip web sitelerinden daha güçlü ve daha iyi hale getirerek daha görünür hale getirmeyi amaçlar. Sorunları tespit etmek ve ince ayar yapmak için zaman ayırdıktan sonra aşağıdaki avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Daha İyi Organik Görünürlük

Markanızı tanıtabilmenize rağmen SEO denetimleri web sitenizin görünürlüğünü organik olarak artırabilir. Pazarınızı tanıyarak, rakiplerinizi inceleyerek ve anahtar kelime stratejinizi geliştirerek sayfa içi SEO uygulamalarınızı geliştireceksiniz. Bu, Google’ın web sitenizin sıralamasını belirlemesine yardımcı olacak ve belirli anahtar kelimeler için görünürlüğünüzü artıracaktır.

Tavsiye Edilen:  Kurumsal Şirketiniz İçin AKILLI SEO Hedefleri Nasıl Oluşturulur

Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

SEO denetimleri, web sitenizi çok kalabalık ve kullanıcı dostu olmayan hale getiren sorunların belirlenmesine yardımcı olabilir. Kullanıcılara aradıkları cevapları vermeyen karmaşık bir web sitesi tasarımı, onları web sitenizden çok erken ayrılmaya itecektir.

SEO denetimi, hemen çıkma oranları ve sayfa görüntülemeleri gibi sorunları tanımlamaya ve web sitenizi rakiplerin web sitelerinden daha çekici ve daha iyi hale getirecek şekilde iyileştirmeye yardımcı olur.

Daha İyi İçerik Oluşturun

Teknik gelişmelere ek olarak, kaliteli içerik sağlarsanız insanlar web sitenizi ziyaret edecek ve sitenizde daha fazla zaman geçirecektir. SEO denetimi sayesinde SEO ekibiniz, web sitenizin ziyaretçilerinin web sitenizde en çok beğendiği içeriği tespit edebilecektir. Bu, organik trafiği artırmak için ilgi çekici ve değerli içerik oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Dönüşüm Oranlarını Artırın

Dönüşüm oranlarını artırmak herhangi bir SEO stratejisinin ana hedeflerinden biridir. Doring web sitesi SEO denetimleri, neyin işe yaradığını bulmak için içeriğinizin her bölümünü incelemenize yardımcı olacaktır. Bu sürekli bir süreç olmasına rağmen, web sitenize yapılan dönüşümleri artırmak için sizin için neyin işe yaradığını bulmanıza her zaman yardımcı olacaktır.

Sarmak

SEO denetimi, web sitenizin sıralamasını ve görünürlüğünü iyileştirmek için çeşitli faktörleri test etmenize, izlemenize ve düzeltmenize olanak tanıyan devam eden bir süreçtir. SEO denetimi yapmanın birkaç yolu vardır ve bunlar daha iyi içerik oluşturmanıza, kullanıcı deneyimini geliştirmenize ve dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Arama motoru algoritmaları sürekli değiştiği için düzenli SEO denetimlerine ihtiyacınız var. Rakiplerinizin önünde kalabilmek için web sitenizin mobil optimizasyonunu ve yükleme sürelerini de geliştirmelisiniz. Kanıtlanmış bir başarı geçmişine sahip profesyonel bir SEO ajansının web sitenizi ve arama motoru ayak izinizi denetlemesini istiyorsanız konuşalım. Valve+Meter’daki uzmanlar, arama motoru optimizasyonu yolculuğunuzu ilerletmeye yardımcı olmak için hazır bekliyor.