Negatif Anahtar Kelimeler Hakkındaki Gerçek

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Negatif Anahtar Kelimeler Hakkındaki Gerçek

Mobilya sattığınız yeni bir iş kurduğunuzu hayal edin. Yaşasın!

Reklam oluşturmaya ve “konsol” terimini hedeflemeye karar veriyorsunuz. Şimdi, reklamınıza yapılan tıklamaların bir kısmı masa konsollarıyla ilgili, ancak tamamen alakasız tıklamalar da var.

Yeterince kafa karıştırıcı, değil mi?

Açıklayacağız. Dolayısıyla, reklamınız ‘PlayStation Konsolu’ gibi terimler için de tetiklenmiş olabilir. Ve bu şeyleri satmadığınız için, reklam harcamalarınızı boşa harcıyorsunuz.

Peki bu sorunu nasıl düzeltirsiniz? Basit. Negatif anahtar kelime olarak “PlayStation Konsolu”nu eklersiniz. Bu, insanlar bu terimi aradığında Google’ın reklamınızı göstermesini durduracaktır.

Şimdi kulağa ilginç mi geliyor?

Negatif anahtar kelimelerin ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Negatif Anahtar Kelimeler: Ne Demek İstiyorlar?

Negatif anahtar kelimeler, yatırım getirisini ve hedeflemeyi artırmak için reklamcılıkta kullanılan terimlerdir. Bu terimler, barındırıcıya girilen anahtar kelimeler için bir reklamı tetiklememesini söyler.

Örneğin, ‘ücretsiz’ terimini eklerseniz, arama motoru, reklamınızı içinde ‘ücretsiz’ kelimesi bulunan sorgular için göstermez. Peki, senin için ne yapıyor?

Belirli anahtar kelimelerin reklamınızla ilişkilendirilmesini durdurduğunuzda, reklamın doğru kitleye görüneceğinden emin olabilirsiniz. Örneğin, “çocuklar için kaya tırmanışı” için bir reklam yayınlıyorsanız, “kaya tırmanışı ekipmanı” veya “kaya tırmanışı ekipmanı” gibi arama sorguları için teklif vermeniz olasıdır.

Ancak bunlar çok geniş terimlerdir ve birisi yetişkin tırmanma teçhizatı gibi kombinasyonları ararsa reklamınız gösterilir. Ancak, yetişkinlere uygun tırmanma ekipmanı arayan birinin çocuklar için kaya tırmanışına ilgisi yoktur.

Aramanızda görünen bu reklamlar, reklam harcamalarını boşa harcamaktan başka bir şey değildir, çünkü insanlar büyük olasılıkla onları görmezden gelir.

Negatif Anahtar Kelimeler Nasıl Çalışır?

Negatif anahtar kelimeler, pozitif anahtar kelimeler gibi çalışmaz ve tam bir eşleşmeye ihtiyaç duyar.

Tavsiye Edilen:  7 kolay adımda etkili bir müşteri elde tutma programı oluşturun

Genellikle Google, anahtar kelimelerin varyasyonlarını aynı sorguyla ilişkilendirir, ancak negatif anahtar kelimelerde bu olmaz.

Bu, bir negatif anahtar kelime eklediğinizde, eşanlamlılarını, yazım hatalarını ve çoğul hallerini de eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Örneğin, negatif anahtar kelime tepe ise, tepeler, tepeler, tepeler vb. terimleri de eklemelisiniz.

Negatif Anahtar Kelimeler Kullanmanın Yararları

Bunu sizin için kolaylaştıralım.

Bir işletmeniz varsa ve reklamınız alakasız sorgular için gösterilmeye devam ediyorsa, Google’a reklamın hedef kitle için alakalı olmadığının sinyalini vermiş olursunuz. Sonuç olarak, arama sonuçlarında görünürlük elde etmek için daha fazla ücretlendirilirsiniz.

Bunun nedeni, TO’nun Kalite Puanı üzerinde doğrudan bir etkisinin olmasıdır. Beklenen TO’nuz ne kadar düşük olursa, kalite puanınız o kadar düşük olur ve reklamınız Google için o kadar az alakalı olur.

Negatif anahtar kelimeler kullanmanın faydalarına bir göz atın.

TO’yu iyileştirir

Tıklama oranı, tıklamayla sonuçlanan gösterimlerin yüzdesi olarak tanımlanır. Bu nedenle, her işletme sahibi için yüksek bir TO’nun önemli olduğu açıktır. Reklamınızı daha az ilgisiz kullanıcıya göstererek, daha az boşa giden gösterime ve sonuç olarak daha az harcamaya sahip olursunuz.

Dönüşümleri Artırır

Reklamlarınızın arama sorgusunu iyileştirerek web sitesine yüksek dönüşüm oranları elde edersiniz. Bu şekilde, sitenize daha nitelikli potansiyel müşteriler elde edersiniz ve bu sayede dönüşüm oranı artar.

Dönüşüm Başına Maliyeti Düşürür

Negatif anahtar kelimeler kullanmanın bir başka yararı da dönüşüm başına maliyeti düşürmesidir. Yüksek dönüşüm oranı ile web sitesine potansiyel trafik gönderirsiniz. Ve neden böyle?

Bunun nedeni, yalnızca sunduğunuz ürünleri satın almakla ilgilenen kişileri hedefliyor olmanızdır. Dolayısıyla, yalnızca potansiyel müşteriler reklamlarınızı tıklıyor ve bu da tıklama dönüşüm başına maliyeti düşürüyor.

Para Tasarrufu Sağlar

Reklamınızla ilgilenmeyen insanlar tıklarsa, paranızı boşa harcıyorsunuz. Endişelenme! Negatif anahtar kelimeler eklemek, paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, negatif anahtar kelimelerin reklamınızla gerçekten ilgilenen kişileri hedeflemenize yardımcı olmasıdır.

Tavsiye Edilen:  Yerel Anahtar Kelime Araştırması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Negatif anahtar kelimeler paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir –

  • Reklam kampanyası için alakasız aramalar
  • Ürün veya hizmetlerle ilgisi olmayan aramalar
  • Benzer bir marka adına sahip aramalar
  • Rakibin markasıyla ilgili aramalar

Daha Derine İnmek: Negatif Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulursunuz?

Bir negatif anahtar kelime listesi oluştururken, tamamen farklı bir şey arayan kullanıcılara hitap edebilecek, hedef anahtar kelimenize benzer terimler belirleyerek başlamalısınız. Bu, belirli terimlerle karıştırılan ürün ve hizmetleri içerebilir.

Örneğin, kadın iş botları satan bir kişi, alakasız bir kitleden kaçınmak için kovboy çizmeleri veya yağmur çizmeleri gibi negatif anahtar kelimeler kullanmak isteyebilir.

Şimdi, ne kadar beyin fırtınası yaparsanız yapın, negatif anahtar kelimeler bulmak zor olabilir. İyi haberler! Birkaç araç, negatif anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, Google Arama Terimi sonuçları, insanların aradığı ve reklamınızı tetikleyen belirli anahtar kelimeleri gösterir.

Hangi anahtar kelimelerin tıklama oluşturduğunu ve insanların ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgisi olmayan hangi arama terimlerini kullandığını anlamak için bu aracın gücünden yararlanabilirsiniz.

Peki, Negatif Anahtar Kelimeler Yararlı mı?

Paradan tasarruf etmek ve reklamınızı tekliflerinizle ilgilenen kullanıcılara göstermek istiyorsanız evet.

Hayır, reklamınızın alakalı olmayan aramalarda bile tetiklenmesini ve bu süreçte harcamalarınızı artırmasını istiyorsanız.

Bunu anlamak oldukça kolaydı, değil mi? Negatif anahtar kelimeler, bir pazarlama stratejisinin hafife alınan bir parçasıdır, ancak markanız için harikalar yaratabilirler. Normal anahtar kelimeler kullanmak yüksek ilgi elde etmeye yardımcı olurken, negatif anahtar kelimeler kullanmak alakasız ilgiyi filtrelemeye yardımcı olur.

Bu nedenle, gerçekten dönüşüm sağlayacak tıklamalara odaklanmak istiyorsanız, hemen negatif anahtar kelimeler kullanmayı düşünün. Nasıl devam edeceğinizi bilmiyorsanız, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

AdLift’te, diğer pazarlama stratejileriyle birlikte negatif anahtar kelimeler kullanarak dönüşüm sağlamanızı amaçlıyoruz. Web sitemizi ziyaret edin, hizmetlerimizi keşfedin ve negatif anahtar kelimelerin gücünden yararlanmak için işbirliği yapalım.