Nişinizi Bulamayın – Fark Yaratan Temel Öğenizi Bulun

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Nişinizi Bulamayın – Fark Yaratan Temel Öğenizi Bulun

İçerik pazarlamasında sıklıkla niş alanınızı bulmanız, yani dar bir şekilde tanımlanmış bir hedef kitleyle keşfedilmemiş bir bölgede yol açmanız söylenir. Size, blog yazmada başarılı olmanın tek yolunun niş alanınızı bulmak olduğu söylendi.

Ancak Steph Smith satın almaz (ve siz de almamalısınız).

Steph Smith bir içerik pazarlamacısıdır. Trendler en Aceleve yazarı 2020’de Öne Çıkanlar: İçeriği Doğru Yapmakİlk ayında 40.000$ satış elde etti. Ahrefs Marketing Podcast’in yakın tarihli bir bölümünde Steph, blogların, ürünlerin ve hizmetlerin bir niş yaratmaya odaklanması gerektiği fikrini reddetti.

Bunun yerine Steph, içerik oluşturucuları rekabet avantajınızı oluşturacak temel farkınızı bulmaları konusunda teşvik ediyor. En iyi olduğunuz şeye odaklanarak – ne Sen herkesten daha iyisini yapabilir; en doymuş pazarlarda bile kendinizi diğerlerinden ayırabilirsiniz.

En Önemli Farkınız Ne?

Basitçe söylemek gerekirse, sizi farklılaştıran en önemli şey, en iyi olduğunuz şeydir. Farklılaştırıcınız herhangi bir şey olabilir (mizah, ses tonu, müşteri hizmetleri) ve hatta sattığınız ürünle alakasız gibi görünebilir. Zappo’lar‘ farklılaştırıcı müşteri hizmetleriydi. Chartr’ın farklılaştırıcı onların çizelgeleridir.

Her markanın, hizmetin ve ürünün önemli bir farklılaştırıcı özelliği vardır; rekabette öne çıkmanın bir yolu. İşiniz, sizi farklılaştıran temel unsuru bulmak ve bunu tüm pazarlama kanallarına yansıtmaktır.

Temel Farklılaştırıcınız Doygun Pazarlarda Öne Çıkmanıza Yardımcı Olur

Temel fark yaratan unsurunuza odaklanarak, en doymuş pazarlarda bir kitlenin ilgisini çekebilir (ve bu kitleden para kazanabilirsiniz).

Bu noktayı kanıtlamak için Steph, ürünleri toptan fiyatlarla satan milyarlarca dolarlık perakendeci Costco’ya işaret ediyor. Büyük mağazalara, süpermarketlere ve dünya genelindeki hemen hemen tüm perakendecilere karşı rekabet eden Costco, oldukça rekabetçi bir sektörde varlığını sürdürüyor.

Yine de Costco, temel farklılaştırıcı özelliği olan fiyat sayesinde kendisini rakiplerinden ayırabiliyor. Costco ortaya çıktığında, ellerinden gelse bir takım özelliklerden (müşteri deneyimi, konumlar, kolaylık ve mağaza tarzı) feda etmeye hazırdılar. Sadece fiyattan kazanın.

Tavsiye Edilen:  Google Algoritması: En Önemli 5 Temel Faktör Nedir?

Steph e-kitabını yazarken de aynı yaklaşımı izledi. 2020’de Öne Çıkanlar: İçeriği Doğru Yapmak. (“Growthmachine” promosyon kodunu kullanırsanız %25 tasarruf edersiniz.) Steph, içerik pazarlamanın doymuş bir sektör olduğunu ve öyle olmaya devam edeceğini anlamıştı. Ayrıca içerik pazarlama dünyasının spam içerikli makalelerle, kısa sürede zengin olma planları ve algoritma hileleri gibi boş vaatlerle dolu olduğunu da biliyordu.

Peki Steph’in temel farklılaştırıcı özelliği nedir? Şeffaflık.

Ticaretin “sırlarıyla” bulutlanan bir sektörde Steph, e-kitabının içindekiler tablosunun tamamını (ve çok ayrıntılı) tamamen yayınlamayı seçti. Buna ek olarak, 400’den fazla alıcının ilgisini çeken kitabının ön satışını da düzenledi, böylece bireyler ürününün meşruluğu hakkında konuşabildi. Steph, kartlarını göstererek dünyanın en dürüst, en güvenilir ve en güvenilir kişilerinden biri haline geldi. şeffaf İnternetteki içerik pazarlamacıları.

Ahrefs olarak, her işletmenin temel farklılaştırıcı unsurları, yani onları sektördeki rakiplerden ayıran benzersiz özellikleri olduğunu biliyoruz. Her müşterinin farklılaşma stratejisini, kendisine özel bir stil rehberine dönüştürüyoruz. Tonlarını, değer tekliflerini, potansiyel müşterilerini ve diğer benzersiz değişkenleri yakalayıp, bu farklılaştırıcı unsurları içerik stratejilerine taşıyoruz.

Ajans olarak şeffaflığımızla da gurur duyuyoruz. Müşterilerimizin içerik programlarını nasıl yürüttüğümüz ve yazarları nasıl işe aldığımız hakkında blog yazıları yayınladık.

Temel Farklılaştırıcınız Nişiniz Değil

Markalar “kendi nişlerini bulmaya” çalıştıklarında, mevcut pazarı giderek daha spesifik segmentlere bölerler ve o segment içindeki hedef kitlenin tamamını yakalamaya çalışırlar. Ancak, bir niş oluşturmak yerine markanızı farklılaştıran şeye odaklanarak mevcut, rekabetçi bir pazara başarılı bir şekilde girebilirsiniz.

Örneğin The Hustle iş ve teknoloji konularını kapsadığı için teknik olarak The New York Times ve Axios gibi medya yayınlarıyla rekabet halindedir. Yine de The Hustle, benzersiz seslerinden dolayı kendilerine bir isim yarattı. Hedef kitleleri aynı hikayeleri diğer mecralardan okuyabilse de üslupları ve sesleri onlara rekabet avantajı sağlıyordu.

Ahrefs’de benzer veya paralel sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda müşterimiz var. Ancak iki Ahrefs istemcisinden (aynı sektördeki) içeriği yan yana okursanız, iki gönderi birbirine hiç benzemeyecektir. Bunun nedeni, müşterilerimizi markalarına uymayabilecek dar bir alana sıkıştırmak yerine, yazdığımız her makaleye müşterilerimizin temel farklılıklarını yansıtmamızdır.

Tavsiye Edilen:  Jak tworzyć niesamowite filmy z podróży na rowerze

Fark Yaratan Temel Unsurunuzu Nasıl Bulabilirsiniz: Rekabet Gücünüzü Tanımlamak

Marka farklılaşmanızı tanımlamak için kendinize şu soruyu sormalısınız: “Ben hangi konuda harikayım?” Temel farkınızı bulduğunuzda, onu tüm mesajlaşma kanallarına yansıtmanız gerekir.

1. ‘Ne’ye değil ‘Nasıl’a odaklanın

İçerik oluşturucular çoğu zaman yarattıklarına odaklanır. Bu alanda en iyi olmanın tek bir yolu olduğunu düşünerek bir finans blogu açmak veya teknoloji girişimleri hakkında bir bülten oluşturmak istiyorlar.

Bu kesinlikle doğru değil.

Nihai ürününüze veya hizmetinize, “ne”nize odaklanmak yerine, Nasıl – bu ürünü nasıl farklı şekilde teslim edebileceğinizi ve yalnızca sizin. Aksi takdirde bayat bir sektöre mizah duygusu getirecek misiniz? Kısa, sindirimi kolay bilgi parçacıkları sağlayabilir misiniz? Karmaşık konuları parçalara ayırmaya yardımcı olacak infografikler tasarlayabilir misiniz?

Ahrefs müşterileri, temel farklarını çeşitli şekillerde “kazandılar”. Bu müşterileri isimleriyle tanımlayamasak da, düşük karbonhidratlı kahvaltılık gevrek yapan bir müşterinin kelime oyunları ve komik sosyal medya paylaşımlarıyla tanındığını paylaşabiliriz. Bağış toplama platformu olan başka bir müşteri, kimsenin rekabet edemeyeceği bir emoji oyununa sahip. Ve bir mutfak aletleri şirketi, içeriğine rakiplerinin hiçbirinin dokunmadığı bir alaycılık düzeyi getiriyor.

Bu temel farklılaştırıcı unsurlar küçük gibi görünse de, bu markaları rakiplerinden ayırırken büyük bir etki yaratıyorlar.

2. Farklılığınızı Pazarlama Stratejiniz Boyunca Taşıyın

Temel farkınızı anladıktan sonra onu her kanala, ortama ve temas noktasına taşımanız gerekir.

Steph’i diğerlerinden ayıran en önemli özellik, çevrimiçi ortamda en şeffaf içerik pazarlamacısı olmasıdır. Bu nedenle yaptığı her şeyde şeffaftır. Bize inanmıyor musun? Her yıl, Steph hedeflerini yayınladı kişisel sitesinde, ardından herkesin görmesi için bunları takip ediyor; biz buna şeffaflık diyoruz.

Ahrefs’de, müşterilerimizin temel farklarını ortaya koyan eksiksiz bir içerik stratejisi planı tasarlıyoruz. Buradan, müşterilerimizin ilgili benzersiz satış tekliflerine odaklanan blog gönderileri, meta açıklamalar ve sosyal medya gönderileri yazıyoruz.

Tavsiye Edilen:  Hobinizi karlı bir işe nasıl dönüştürebilirsiniz?

3. Tutarlı Kalın

Temel fark yaratan özelliğinizde kazanmak için tutarlı kalmanız ve sürekli olarak gelişmenin yollarını aramanız gerekir. Steph bu kavram hakkında en popüler makalelerinden birinde şunları yazdı: “Nasıl Harika Olunur?burada tutarlılığın, görünüşte bir gecede gerçekleşen başarı hikayelerinin ardındaki gizli içerik olduğunu savunuyor.

Fark yaratan temel özelliğinizde kazanmak için, ürününüzün veya hizmetinizin benzersizliğini vurgulayan içeriği sürekli olarak yayınlamanız gerekir. Ahrefs’de bunu gerçekleştirmek için müşterilerimizin web sitelerini sıfırdan 100.000 aylık ziyaretçiye çıkarmalarına yardımcı olduk; bu başarıda tutarlılık önemli bir faktör oldu. Arama trafiğini bu kadar şaşırtıcı bir rakamla artırmak için, içerik konusunda agresif bir yaklaşım benimsiyoruz; tek bir müşteri için haftada altı kez yayın yapıyoruz.

Temel Farklılaştırıcınız Öne Çıkmanıza Yardımcı Olur

Pek çok kişi, rekabetin yüksek olduğu bir sektöre girmenin hata olduğuna inanıyor. Ancak Steph’in de belirttiği gibi, hiçbir iki şirket işe tam olarak aynı şekilde yaklaşmaz; bu da kimsenin bu işi sizin gibi yapamayacağı anlamına gelir.

Temel farklılaştırıcınızı bularak, Nasıl iş yaptığınızda (ürettiğinizden ziyade), rekabet alanında kendinize bir isim yaratabilirsiniz. Sizi benzersiz kılan şeyin ne olduğunu keşfettikten sonra, bu unsurları tüm içerik pazarlama stratejiniz boyunca taşımanız gerekir.

Markanızı farklılaştıran özelliğinizi keşfetme ve bir stil kılavuzu ile içerik planı geliştirme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen danışmanlık hizmeti ayarlamak için bizimle iletişime geçin.