Notion AI Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Notion AI Nasıl Kullanılır?

Notion AI, kullanıcıların daha iyi, daha verimli notlar ve belgeler yazmasına yardımcı olabilecek bir yapay zeka araçları paketidir.

Notion AI Nasıl Kullanılır?

Notion AI’yı kullanmak için, kullanıcılar o andaki ihtiyaçlarına bağlı olarak onu üç yoldan biriyle çekebilirler. Mevcut içeriği iyileştirmek için metni vurgulayın ve AI’ya Sor’u seçin. Ardından, açılır menüden bir seçenek belirleyin veya özel bir bilgi istemi yazın. Bir şey yazdıktan sonra, Notion’ın yapay zekası, üst düzey bir özette kilit noktaları çıkarabilir. Bu, araştırma tekliflerini, ürün özelliklerini veya toplantı notlarını hızlı bir şekilde özetlemek için kullanışlıdır.

Notion’ın yapay zekası ayrıca tüm blog yazısı ana hatlarını ve e-postalarını oluşturabilir, toplantı notlarından eylem öğeleri oluşturabilir, dilbilgisi ve imlayı düzeltmek için yazıyı düzenleyebilir veya tonu değiştirebilir, araştırma ve problem çözmeye yardımcı olabilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Notion’ın yapay zekasına şu anda tüm kullanıcılar erişebilir. Notion uygulamanızda görmüyorsanız, uygulamayı yeniden başlatın. Çalışma alanınızda Notion AI’yı etkinleştirmek için Ayarlar ve Üyeler’e gidin, Planlar bölümüne gidin (ücretsiz plandaysanız Yükseltme başlıklı) ve Notion AI eklentisini etkinleştirin.

Notion Yapay Zeka Özellikleri

Notion AI, kullanıcıların yazmalarına, beyin fırtınası yapmalarına, düzenlemelerine, özetlemelerine ve diğer görevleri gerçekleştirmelerine yardımcı olabilecek yaratıcı bir araçtır. Mevcut içerikten üst düzey bir özette önemli noktaları çıkarabilir, seçilen metne dayalı görev listeleri oluşturabilir ve hatta çeviriler yapabilir. Notion AI ayrıca, kullanıcıların bir konuda emin olmadıklarında açıklama istemelerine olanak tanıyan bir araca da sahiptir.

Notion AI Fiyatlandırması

Notion AI, Ücretsiz Planlar da dahil olmak üzere Notion planlarına bir eklenti olarak üye başına aylık 10 ABD Doları karşılığında mevcuttur. Ayrıca, yıllık faturalandırmaya sahip Ticari ve Kurumsal müşteriler, eklentide %20 indirim alabilir. 5 Nisan 2023’e kadar, tüm kullanıcılar 20 ücretsiz AI yanıtı alacak ve ardından Notion AI kullanmaya devam etmek için aylık ücreti ödemeleri veya yıllık bir plana abone olmaları gerekecek.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT 4 Giriş Sayfası: Konuşma Yapay Zekasına Ağ Geçidiniz

Notion AI öğrenciler için ücretsiz mi?

Evet, herkes Notion AI’yi ücretsiz olarak kullanabilir. Tamamlayıcı yapay zeka yanıtlarının sayısı, sahip olduğunuz üye sayısı arttıkça artar ve tüm çalışma alanı arasında paylaşılır. Notion AI, Ücretsiz Planlar da dahil olmak üzere Notion planlarına bir eklenti olarak üye başına aylık 10 ABD Doları karşılığında mevcuttur. Yıllık faturalandırma ile Plus, Business ve Enterprise müşterilerine %20 indirim sağlanmaktadır. Ücretsiz Plan çalışma alanınız varsa veya yıllık faturalandırmalı Plus, Business veya Enterprise aboneliğiniz varsa, üye/ay başına 8 ABD Doları karşılığında planınıza Notion AI ekleyebilirsiniz.

Notion, kullanıcılara AI aracını 5 Nisan 2023’e kadar ücretsiz deneme şansı sunuyor. Bu teklifi kabul ederseniz kullanıcı başına 20 yanıt deneyebilirsiniz. Ancak komutlarınızı kullandıktan sonra ücretli bir plana abone olmanız gerekir. Notion, yazılımı test etmeye başladığında başlangıçta bir bekleme listesi oluştursa da, artık ona katılmanız gerekmez. Bir Notion hesabına kaydolduktan sonra, aracı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Öğrencilerin Notion AI’a ücretsiz olarak erişip erişemeyeceği belli değil. Öğrenci planındaki bir Reddit kullanıcısı, bir plana abone olmaları gerektiğini söyleyen ancak hangisi olduğunu belirtmeyen bir e-posta aldı. Ancak, 22 Şubat 2023 tarihli The Verge makalesine göre, hesabı olan herkes artık Notion’ın yerleşik AI özelliklerini herhangi bir belirli plana bağlı olmadan kullanabilir.

Bir Kavramın İçine Airtable Nasıl Gömülür?

Bir Airtable’ı bir Notion belgesinin içine gömmek için iki yöntem vardır. İlk yöntem, Notion’ın yerleşik ‘Embed’ bloğunu kullanmaktır. Bunu yapmak için, Airtable tabanınız için paylaşım ayarlarını etkinleştirin ve paylaşım bağlantısını kopyalayın. Ardından, Notion belgenize gidin ve Airtable’ınızın paylaşım bağlantısını doğrudan sayfaya yapıştırın ve “Gömülü oluştur”u tıklayın. Alternatif olarak, Notion belgenizin içine “/embed” yazabilirsiniz. İkinci yöntem, Apption’ın widget’ını kullanmaktır. İlk olarak, web sitesini ziyaret edin ve Airtable’ınızı oluşturun. Ardından, sağ üst menüden yuvarlak ‘Paylaş’ düğmesini tıklayın ve ‘Temel’i seçin. ‘Paylaşılan bağlantı oluştur..’ -> ‘Salt okunur özel bağlantı’yı tıklayın. Paylaşım bağlantınızdan ‘<>‘ simgesine tıklayın ve Gömünüzü özelleştirin. Embed kodunu kopyalayın ve Notion Embed bloğunuza yapıştırın.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret Web Sitenizi Yeniden Başlatmak için Nihai Kontrol Listesi

Airtable arayüzlerini (gösterge panoları) şu anda Notion’a gömmek mümkün değil çünkü AT arayüzleri hala beta aşamasında. Ancak, Airtable ve Notion’ı birleştirmek, kullanıcılara diğer ekip üyeleri veya müşterilerle işbirliğini kolaylaştırırken iş akışlarını düzenlemeleri için güçlü bir yol sunar. Zapier, herhangi bir kod gerektirmeden Airtable ve Notion arasında otomatik olarak bilgi göndermenizi sağlar.

Notion AI ve ChatGPT karşılaştırması

ChatGPT ve Notion AI, görevleri otomatikleştirmeyi ve basitleştirmeyi amaçlayan yapay zeka destekli çözümlerdir. ChatGPT, içerik oluşturma ve müşteri hizmetleri gibi geniş bir bilgi yelpazesi ve doğal dil işleme gerektiren görevler için daha uygundur. Müşterilerine geniş ölçekte kişiselleştirilmiş yanıtlar vermesi gereken işletmeler için özellikle yararlıdır. Öte yandan, Notion AI, sayfaların, tabloların ve veritabanlarının oluşturulmasını otomatikleştirmek gibi Notion platformundaki görevler için daha uygundur. Notion AI, kullanıcılara girdilerine göre öneriler, tamamlamalar ve biçimlendirme seçenekleri sunarak Notion platformu içinde daha sorunsuz bir deneyim sunar.

Notion’ın yapay zekası sıfırdan makaleler yazabilir, ancak daha çok bir “düşünce ortağı” olarak sunulur. Ayrıca bir makaleyi veya notları özetleyebilir, seçilen metne dayalı bir görev listesi oluşturabilir ve çeviriler yapabilir. ChatGPT, metin oluşturmak ve görevleri tamamlamak için çok yönlü bir araç sağlar. Ancak, kullanıcıların ne yapmak istedikleri konusunda çok spesifik olmalarını gerektirir.