Ödeme İşleminizi Başarılı Hale Getirecek 10 E-ticaret Ödeme Yöntemi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ödeme İşleminizi Başarılı Hale Getirecek 10 E-ticaret Ödeme Yöntemi

Son zamanlarda sepeti terk etme oranlarınıza göz attınız mı?

Bu, e-ticaret işletmeleri için sinir bozucu derecede yaygın bir sorundur. Bazen müşteriler satın alma noktasına kadar varır, sonra *puf*… ortadan kaybolur.

Bunun olmasının birkaç nedeni var; bunlardan bazıları sizin kontrolünüz dışında.

Ancak bir şey sen olabilmek Yapmanız gereken, sunduğunuz e-ticaret ödeme yöntemlerini incelemektir. Çeşitli seçenekler sunduğunuzdan emin olmak, alışveriş yapanları bu son taahhüdü vermeye teşvik edebilir.

Bu makalede popüler ödeme seçeneklerini ve neden yenilerini denemeyi düşünebileceğinizi inceleyeceğiz.

#cta-visual-pb#Doğru açılış sayfasıyla satışları artırınZiyaretçilerinizin dikkatini çeken ve dönüşümleri artıran mükemmel açılış sayfasını tasarlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Alışveriş yapanlar için 5 popüler ödeme yöntemi

Öncelikle alışveriş yapanlar arasında popüler olan çevrimiçi ödeme yöntemlerine bakalım. Neyse ki birçoğu, verimli bir e-ticaret ödeme akışına katkıda bulundukları için satıcılar tarafından da tercih ediliyor.

1. Kredi ve banka kartları

Listenin başında kredi ve banka kartları geliyor. Bunlar önemli ölçüde en popüler çevrimiçi ödeme seçenekleri olmaya devam ediyor.

Paysafe’in 2022’sine göre tüketici ödeme eğilimleri raporuKuzey Amerika ve Avrupa’daki 10 ülkedeki tüketici davranışlarını inceleyen araştırmada, ankete katılanların yüzde 59’u önceki ay banka kartıyla çevrimiçi bir şey satın alırken, yüzde 51’i kredi kartıyla satın aldı.

Resim: paysafe.com

Uluslararası gönderim yapıyorsanız, banka kartlarının kredi kartlarından daha popüler olup olmadığına veya banka kartlarının kredi kartlarından daha popüler olup olmadığına ilişkin ülkeden ülkeye belirgin biçimde farklı modellerin olduğunu bilmek ilginçtir.

Örneğin Kanada, Avusturya, İtalya ve Brezilya’da e-ticaret ödemelerinde kredi kartları banka kartlarından çok daha popülerdir.

Bu arada ABD, İngiltere, Almanya, Bulgaristan, Peru ve Şili’de bunun tersi geçerli.

Bu, alışveriş yapanlar için popüler bir ödeme seçeneği olsa da satıcıların geçerli olabilecek işlem ücretlerini dikkate alması gerekir.

E-ticaret satıcıları, kredi ve banka kartı ödemelerinde işlem ücretlerini, değişim ücretlerini ve değerlendirme ücretlerini ödemeyi bekleyebilirler.

Fiyatlar çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstereceğinden, daha fazla ayrıntı için ödeme işlemcinize veya ticari hizmet sağlayıcınıza danışmanız önemlidir.

2. Teslimatta nakit ödeme

E-ticaret bağlamında, teslimatta nakit (COD) her zaman ödemenin fiziksel nakit olarak yapıldığı anlamına gelmez.

Genel olarak COD, malların müşteriye ödeme yapılmadan önce genellikle kredi kartı, çek veya mobil ödeme yoluyla teslim edildiği bir ödeme seçeneğini ifade eder.

COD, müşteriler için mükemmel bir seçenektir çünkü malları önceden incelemelerine olanak tanır. Ancak ödemeniz gerekebilecek ek ücretleri mutlaka inceleyin.

Bununla birlikte, ödeme alacağınıza dair daha az güvene sahip olduğunuz için satıcılar için bu durum daha az tercih edilebilir. Bunu yaptığınızı varsayarsak, süreç anlık bir işlemden çok daha yavaştır.

COD, müşterilerin kendilerine en uygun olanı görmek için birden fazla beden veya renkten fazla giysi sipariş etmeyi sevdiği giyim veya ayakkabı gibi bazı sektörlerde özellikle uygundur. İstediklerini saklıyorlar, gerisini iade ediyorlar.

Bu alışveriş yöntemini açıkça teşvik etmek, mağazanızı potansiyel müşteriler için daha çekici hale getirebilir.

Tavsiye Edilen:  Başarılı Marka İnşası İçin 6 Strateji

COD sunmaya karar verirseniz siparişleri ve ödemeleri tek bir platformda takip etmek önemlidir. Bu şekilde bunları genel nakit akışı planlamanıza entegre edebilir ve bekleyen işlemleri takip edebilirsiniz.

Bunu yapmanın kolay bir yolu, bir ERP programıBöylece tüm iş süreçleriniz kolaylaştırılır. ERP yazılımı, muhasebe ve envanter yönetimi ekipleri de dahil olmak üzere çeşitli departmanlar tarafından kullanılabilir ve herkesin gerçek zamanlı bilgilere erişmesini sağlar.

3. Mobil ödemeler

Geçtiğimiz birkaç yılda mobil ödemelerin artan popülaritesi, ödeme sırasında bu seçeneği bekleyen çok daha fazla müşterinin görülmesine neden oldu.

Ödeme zamanı geldiğinde müşteri, Kart Mevcut Değil (CNP) işlemi aracılığıyla tarayıcı tabanlı mobil ödeme yapar ve bunu akıllı telefon, tablet veya akıllı saat gibi herhangi bir cihazdan yapabilir.

Resim: Unsplash

Bu sadece kullanışlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda çevrimiçi ödeme yapmanın en güvenli yollarından biri.

Mobil cüzdan ödemeleri, sorunsuz bir ödeme deneyimi sunmak için en iyi ödeme ağ geçitleriyle birlikte çalışır.

Ayrıca geleneksel banka kartlarının üzerine başka bir güvenlik katmanı daha ekliyorlar.

Apple Pay ve Google Pay gibi uygulamalar, PIN tabanlı güvenliği kullanmanın yanı sıra, müşterinin bankacılık ayrıntılarını bir jetonla (esasen rastgele oluşturulmuş bir dizi sayıyla) değiştirerek güvence altına alıyor.

Genellikle Apple Pay gibi uygulamalar alışveriş yapanlardan alışveriş yapmaları karşılığında işlem ücreti almaz. Bu platformlar öncelikle hizmete bağlı kredi kartları, banka kartları veya banka hesaplarından oluşan mevcut altyapıya dayanır.

Bu nedenle, varsa işlem ücretleri, hizmetin kendisinden ziyade temel ödeme yöntemine göre belirlenecektir.

4. Dijital cüzdanlar

Amazon Pay veya Samsung Pay gibi bir dijital cüzdan, müşterilere en üst düzeyde kolaylık sunar. Neden? İnanılmaz derecede çok yönlüdür.

Dijital cüzdanlar bazen mobil ödemelerle karıştırılıyor ancak tam olarak aynı değiller. Kesinlikle dijital cüzdanları kullanabilirsiniz. yapmak mobil ödemeler, ancak ek işlevler de sunuyorlar.

Örneğin, bazı dijital cüzdanlar yalnızca banka kartı ayrıntılarını değil aynı zamanda hediye kartları ve sadakat kartları gibi öğeleri de saklamanıza olanak tanır.

Genel olarak mobil ödemelerde olduğu gibi, bir diğer önemli fayda da sundukları yüksek güvenliktir. Tüm veriler dijital belirteçler kullanılarak şifrelenir, bu nedenle mağaza ödeme ayrıntılarını asla saklamaz.

5. Şimdi Al Sonra Öde (BNPL) seçenekleri

Bütçelemeye yardımcı olmak için birçok müşteri Şimdi Al Sonra Öde seçeneklerini kullanmayı tercih ediyor. Bunun COD’dan farklı olduğunu unutmayın.

Basitçe söylemek gerekirse, sonra öde seçenekleri, müşterilerin bir şey satın aldıklarında aldıkları kredilerdir.

Müşterinin bakış açısından bu, kredi kartıyla ödeme yapmaya benzer: hızlı, kolay ve kullanışlı. Ancak alışveriş yapanların bu ödeme yöntemini kullanmak için kredi kartına ihtiyacı yoktur.

Popüler BNPL platformları arasında Klarna ve Afterpay yer alır; bunlar diğer ödeme seçeneklerinin yanı sıra e-ticaret sitenize kolayca entegre edilebilir.

Bazı müşterilerin bu seçeneğe pek sıcak bakmayabileceğini unutmayın.

Bu hizmetler, son teslim tarihinin kaçırılması durumunda sıklıkla faiz ve geç ödeme ücreti talep eder. Bir satıcı olarak, işlem başına sabit bir tutar veya genel satın alma maliyetinin belirli bir yüzdesi olabilecek işlem ücretlerini de ödemeniz gerekebilir.

Tavsiye Edilen:  Organik Sonuçları Artırmak İçin Sosyal Medya ve SEO Birlikte Nasıl Çalışır?

E-ticaret satıcıları için en iyi 5 çevrimiçi ödeme yöntemi

Bazen alışveriş yapanlar için en iyi çevrimiçi ödeme yöntemleri satıcılar tarafından tercih edilmez.

Sonuçta, bir işletmeyi yönetirken, ödeme alacağınızdan makul derecede emin olmak isteyeceksiniz.

Bunu akılda tutarak, potansiyel müşterileri çekmeye devam ederken e-ticaret mağazası sahiplerine doğrudan fayda sağlayan birkaç ödeme seçeneğini burada bulabilirsiniz.

Resim: Unsplash

1. Doğrudan banka havalesi

Bu kadar çok işlemin doğrudan banka transferi (paranın doğrudan bir banka hesabından diğerine ödenmesi) kullanılarak yapılmasının bir nedeni var.

Büyük bir satın alma işlemi yapıyorsanız (örneğin bir mülk satın alıyorsanız) satıcı genellikle ödemenin bu şekilde yapılmasını isteyecektir.

Her iki tarafın da güvenebileceği köklü bir yöntemdir.

Zaman çizelgeleri konusunda da şeffaflık var. ödemeler genellikle aynı iş günü içinde tamamlanırnakit akışı planlaması için idealdir.

Ancak araştırmanızı yapın ve bu tür ödemeleri kabul etmek için ödemeniz gerekebilecek ücretleri araştırın. Bunlar, bankalararası transfer ücretlerini veya hizmeti sürdürmek için aylık ücretleri içerebilir.

2. Otomatik Takas Odası (ACH) ödemeleri

ACH ödemeleri, Otomatik Takas Odası ağı aracılığıyla parayı doğrudan bir bankadan diğerine taşımayı içerir.

Nihai sonuç benzer olsa da bu, hesaptan hesaba transfer yerine bankadan bankaya transferdir.

Paranızı bu şekilde almanız, özellikle doğrudan banka havalesine kıyasla daha fazla zaman alabilir. Duruma bağlı olarak paranın ulaşması birkaç iş günü sürebilir. Ayrıca oluşturma ücretleri veya işlem ücretleri de ödemeniz gerekebilir.

Bununla birlikte ACH ödemeleri güvenli ve öngörülebilirdir.

3. Elektronik kontroller

Elektronik çekler, geleneksel çeklerin dijital versiyonlarıdır. Hemen hemen aynı takas sürecini takip ediyorlar; tek fark, çevrimiçi olarak işlenebiliyor olmaları.

Kağıt çeklerde olduğu gibi, elektronik çek de paranın müşterinin banka hesabından tüccarın hesabına doğrudan aktarılmasına izin verir.

Kullanımı kolaydır ve genellikle çok düşük ücretler eklenir. Büyük miktarda satış gerçekleştiriyorsanız elektronik çekler bunu yapmanın ucuz ve güvenilir bir yoludur.

4. Kripto para birimi

Aynı Paysafe raporunda, ankete katılanların %8’i önceki ay çevrimiçi bir satın alma işlemi için kripto parayla ödeme yaptıklarını söyledi.

Bu küçük bir yüzde gibi görünebilir ama giderek artıyor.

Resim: Ekran görüntüsü Youtube

Grand View Research’e göre, kripto ödemelerine yönelik küresel pazarın şubatta artması bekleniyor: %16,6 2022 ile 2030 yılları arasında her yıl.

Yani geçmişte kripto ödemelerini kabul etme fikrini reddettiyseniz, bunu yeniden düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Modern kripto ödeme araçları her zamankinden daha iyi. Örneğin Bitcoin’i kabul etmek istiyorsanız tek yapmanız gereken sitenize bir BTC ödeme işlemcisi kurmaktır.

Bunu yapmak zorunda bile kalmayabilirsin.

Shopify ve WooCommerce gibi bazı e-ticaret platformları bu işlevselliği zaten hizmetin bir parçası olarak sunmaktadır. Kripto paranın artan popülaritesinden yararlanıp yararlanamayacağınızı görmek için mevcut araçlarınızı kontrol etmeye değer.

Kripto para birimiyle ödeme yöntemleri sunmak, şirketinizin büyüme stratejisinin ilk adımı olabilir.

Tavsiye Edilen:  Etkileyenleri Pazarlama Stratejinize Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

Örneğin, hisse senetlerini ilk kez halka satmayı düşünüyorsanız, kripto işlemleri potansiyel yatırımcılara şirketinizin ileri görüşlü olduğunu gösterir.

Halka açılmaya hazırlanırken yatırım yapın Halka arz muhasebesi yazılım, muhasebe ve raporlama süreçlerinizi kolaylaştıracak, SOX uyumlu kalmanızı sağlayacak ve büyümek için şirketin mali kapasitesini ölçeklendirmenize olanak tanıyacaktır.

Ayrıca finansal verileri de görselleştirebilirsiniz.

Bu şekilde, kripto işlemlerinin sayısını diğer ödeme yöntemleriyle karşılaştırabilir ve gelecekte daha bilinçli, veriye dayalı kararlar alabilirsiniz.

5. Otomatik ödeme

Düzenli ödemelerde hiçbir şey otomatik ödemenin yerini tutamaz.

Bunlar genellikle Aboneliğe dayalı hizmet sunan şirketler tarafından kullanılır. Bu, yazılımdan kontakt lenslere kadar herhangi bir şey olabilir.

Müşteri, bankasıyla otomatik ödeme kurulumu için yetki verdikten sonra, düzenli aralıklarla ödemeyi yapabilirsiniz.

Ayrıca, müşterinin her ödemeyi önceden onaylamasına gerek kalmadan, tahsil ettiğiniz para miktarını da değiştirebilirsiniz.

Bu, onu satıcılar için esnek bir seçenek haline getirir ve özellikle abonelik hizmetleri için kullanışlıdır.

#cta-visual-pb#Daha fazla dönüşüm için mağazanızı özelleştirinShogun Sayfa Oluşturucu ile kolayca özel ürün sayfaları, koleksiyon sayfaları ve daha fazlasını oluşturun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Alışveriş yapanların ve satıcıların ihtiyaçlarını dengelemek

Çevrimiçi ödemeler söz konusu olduğunda, alışveriş yapanların ve satıcıların ihtiyaçları aynı değildir.

Küçük bir e-ticaret mağazasının çok uluslu bir şirketle aynı kaynaklara erişemeyeceğini söylemeye gerek yok.

Ancak tüccarlar için iyi bir yol gösterici ilke, orta bir yerde mümkün olduğu kadar çok sayıda müşteriyle buluşmaya çalışmaktır.

Ne kadar çok ödeme yöntemi sunarsanız, potansiyel müşteri havuzunuz o kadar büyük olur.

Bununla birlikte, işletmenizi nasıl etkileyeceğini düşünmeden her türlü ödeme yöntemini sunmanın hiçbir anlamı yoktur.

Bunun yerine, kolayca uygulanabilecek ve müşteri deneyimini iyileştirecek mümkün olduğunca çok seçenek sunmaya çalışın.

Sizin için doğru e-ticaret ödeme yöntemlerini bulun

Günümüzün dijital ortamında müşteriler çevrimiçi alışveriş yaparken seçim yapmakta zorlanıyor.

Alternatif çevrimiçi ödeme seçenekleri sunmak, e-ticaret platformunuzun diğerlerinden farklı olmasını sağlamanın harika bir yoludur.

Ek olarak, terk edilen alışveriş sepetleri ile değerli müşterilere dönüşen ziyaretçiler arasındaki fark da bunlar olabilir.

Eski moda banka transferlerinden dijital cüzdanlara kadar çeşitli ödeme yöntemleri mevcuttur.

İşletmeniz için doğru seçim, hangi sektörde faaliyet gösterdiğinize ve müşterilerinizin kim olduğuna bağlı olacaktır.

Seçenekleri hedef pazarınıza göre uyarladığınız sürece çok fazla yanlış gidemezsiniz.

#cta-visual-pb#Mağazanız için güzel sayfalar tasarlayınShogun Sayfa Oluşturucu ile kolayca ürün sayfaları, koleksiyon sayfaları ve daha fazlasını oluşturun.Ücretsiz tasarlamaya başlayın