Öğrenebileceğiniz En Yaratıcı 10 E-Ticaret Reklam Kampanyası

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Öğrenebileceğiniz En Yaratıcı 10 E-Ticaret Reklam Kampanyası

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Pandemi yaşama, çalışma ve alışveriş yapma şeklimizi kalıcı olarak değiştirdi. Çevrimiçi alışveriş yapan daha fazla insanla birlikte, e-ticaret markaları, müşteri edinmeye odaklanırken dijital pazarlama çabalarını ikiye katlamak istiyor.

eMarketer’a göre, e-Ticaret işletmelerinin dijital reklam harcamaları arttı 2020’de yıllık %49,8. Açıkçası, e-Ticaret pazarlamacıları potansiyel müşteriler oluşturmak ve dönüşümleri artırmak için her şeyi yapıyor.

Böylesine rekabetçi bir alanda, kalabalığın arasından sıyrılmak istiyorsanız, e-Ticaret reklam kampanyalarınızla yaratıcı olmanız gerekir. Ama bunu söylemek yapmaktan daha kolay.

Bu nedenle, size ilham vermesi garanti olan, tüm zamanların en başarılı e-ticaret pazarlama kampanyalarından bazılarını bir araya getirdik. Ayrıca, e-Ticaret mağazanızı hızlı ve verimli bir şekilde büyütebilmeniz için reklam kampanyalarınızı optimize etmeye yönelik bazı yararlı ipuçları paylaşacağız.

[Add Banner Here]

Yaratıcı pazarlama söz konusu olduğunda, Dollar Shave Club kesinlikle pastayı alır. 2012’deki lansmanından bu yana, akıllı pazarlama stratejisi sayesinde şirket oldukça popüler oldu.

Dollar Shave Club, her ay 20 dolarlık 5 bıçaklık bir paket satın almaktan daha ucuza ucuz bir tıraş bıçağı aboneliği sunarak başladı. Ancak iki büyük zorlukla karşılaştılar:

 1. Değer önerilerini hedef kitlelerine etkili bir şekilde iletmeleri gerekiyordu.
 2. Gillette gibi e-ticaret devleriyle doğrudan rekabet halindeydiler.

Bu nedenle, Dollar Shave Club, kurucuları Michael Dubin’in yer aldığı ve abonelik modelinin faydalarını vurgulayan bir dizi ilginç, şakacı video hazırladı.

İlk kampanyaları, “Bıçaklarımız harika,” getirildi 12.000 müşteri sadece iki gün içinde! Ayrıca 2012’nin en viral videolarından biri haline geldi. YouTube’da 27 milyondan fazla izlenme ile bugün bile izleyici çekmeye devam ediyor.

Dolar Tıraş Kulübü’nün görüntülü reklamlar eşit derecede ilginç ama zekice tasarlanmış. CTA’lar, video pazarlama stratejilerini gerçekten iyi bir şekilde tamamlayan potansiyel müşterilerine değer tekliflerini iletmede net ve oldukça etkilidir.

Çıkarımlar:

 • Marka kimliğinizi oluşturmaya ve sergilemeye yardımcı olan akılda kalıcı içerikler oluşturun. DSC, ilk videolarıyla kendilerininkini hemen oluşturdu. Kalabalıktan sıyrılmalarına yardımcı oldu.
 • Bir reklam stratejisi oluşturmadan önce hedef kitlenizi tanıyın. Mücadelelerine değinin, çözümler sunun ve ilgi çekici bir anlatı oluşturun.

Bazen insanlar en garip koşullarda birbirleriyle bağ kurarlar. Uber, bu tür bağlantıları kutlamak istedi #BeyondFiveStars kampanya — bir yolcunun sürücülerine verebileceği en yüksek puana bir selam.

Uber, #BeyondFiveStars hashtag’ini kullanarak müşterileri tüm sosyal medya platformlarında Uber sürücüleri ile yaşadıkları harika deneyimleri paylaşmaya teşvik etti.

Uber, bu müşteri hikayelerinden birkaç tanesini özenle seçti ve bu sürücülerin iç açıcı hikayelerini milyonların görmesi için paylaşmak üzere videolar oluşturdu. İşte Fred adlı bir Uber şoföründen harika bir hikaye. Uber sayesinde en sevdiği ünlülerden biri olan ünlü Amerikalı şarkıcı Pat Boone ile tanıştı.

Uber, bu kampanyanın mesajını canlı tutmak için, yolcuların sürücülerine günlerini nasıl geçirdiklerini bildirebilecekleri “Övgüler” adlı bir özellik sunmaya devam ediyor.

Çıkarımlar:

 • Yaratıcı reklam kampanyalarınızda markanızı insanlaştırın. Müşterilerinizle daha güçlü bağlar kurmanıza, kendilerini değerli ve özel hissetmelerine yardımcı olabilir.
 • Sosyal kanıt, güven oluşturmak için güçlü bir stratejidir, bu nedenle çevrimiçi içerik ve reklam kampanyalarınızda müşteri başarı öykülerinden yararlanın.

Çoğu şirket, kampanyalarında ürünlerini ön plana çıkarır ve ön plana çıkarır. Ancak markanızı gerçekten unutulmaz kılmak istiyorsanız, müşterilerinizi hikayelerinizin kahramanları yapın. Tıpkı Blue Apron’un yaptığı gibi.

Tavsiye Edilen:  Bu Etkili Komutlarla Sohbet GPT Ustası Olun

Blue Apron, “Yemek Yapmak Ne Yapabilir?” video pazarlama kampanyası. Müşterilerinin gerçek hikayelerinden ilham alan videolar oluşturdular ve yemek pişirmenin önemini, masaya yemek koymaktan çok daha fazlası olduğunu vurguladılar.

Kampanya, aileleri için taze ve sağlıklı yemekler pişirmeye zaman bulamayan insanların mücadelesine odaklandı. Ve Blue Apron’un hizmetinden yardım aldıklarında hissettikleri olumlu duygular.

İşte bir örnek:

Bu güçlü hikayeler ve referanslar, izleyicilerinde güçlü bir şekilde yankı uyandırdı ve yüreklerini sızlattı. Hatta bazılarını ağlattı.

Götürmek:

 • Gerçek insanlardan gelen hikayeler güçlüdür. Ürünlerinizin müşterilerinizin hayatını nasıl kolaylaştırdığını göstermek için kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanın. Otantik hikaye anlatımı, bariz bir şekilde kendini tanıtmaktan çok daha güçlüdür.
 • Bu hikayeleri terk edilmiş alışveriş sepeti e-postalarınızda kullanın. Duygusal bir dokunuşla birleşen nazik bir dürtme, kaybedilen satışları canlandırabilir.

Kişiselleştirme, güçlü bir e-ticaret pazarlama stratejisidir. Ama BarkBox, köpek oyuncağı aboneliği HAVLAMAKtamamen yeni bir seviyeye taşıyor.

Geride Köpek Kalmasın” programıyla şirket, köpeklerinin alışkanlıkları ve davranışları hakkında temel veri noktalarını toplamak için her ay müşteri tabanının üçte birine yakınını işe alıyor. Bu verilere dayanarak BarkBox, izleyicileri için daha kişiselleştirilmiş ürün teklifleri oluşturur.

Sosyal medya kampanyaları eğlenceli, hedef müşterilerinin dikkatini çekmede etkili ve süper yenilikçi.

Mesela az bilineni çevirdiler”Ulusal Sincap Takdir Günü” bir sosyal medya sansasyonuna dönüşüyor. Her yıl 21 Ocak’ta sincaplar, memleri paylaşmak, fındık hakkında konuşmak ve heyecan yaratmak için sosyal medya hesaplarını ele geçiriyor. Bu, hedef kitleleri arasında marka bilinirliğini artırmak için öldürücü bir stratejidir.

İşte sosyal medya izleyicileri arasında etkileşimi ve farkındalığı artırmak için kullandıkları başka bir dahiyane strateji. 2017 yılbaşı arifesinde BarkBox “#DanceForYourDogHayranlarını tüylü arkadaşları için dans etmeye ve bu videoları o hashtag ile sosyal medyada paylaşmaya teşvik eden ” kampanyası.

İşte BarkBox’tan başka bir harika video reklam:

Çıkarımlar:

 • Başarılı Facebook reklam kampanyaları yürütmenin anahtarı kişiselleştirmedir.
 • Özellikle marka kişiliğinizle uyumluysa, video reklamlarınızda ilginç yönlerinizi sergilemekten korkmayın.
 • Videolarınızı sosyal ağlarda Amazon’a (Amazon reklamı olarak) yeniden yerleştirin ve pazarlama dönüşüm huninizin tüm aşamalarındaki müşterileri hedefleyen e-posta kampanyalarına ekleyin.

Modern toplum (özellikle sosyal medya), kadınlar ve genç kızlar arasında düşük benlik saygısı ve kötü vücut imajı sorunlarına neden olan oldukça gerçekçi olmayan güzellik standartları belirler.

2014 yılında American Eagle Outfitters’ın Aerie şirketi, bu normlara meydan okumak için cesur bir adım atan ilk şirketlerden biriydi. “Aerie Real” kampanyalarında, çoğu zaman yeterince temsil edilmeyen yara izlerini, sakatlıklarını vb. vurgulayarak, modellerin yayınlanmamış resimlerini kullanmaya başladılar.

Ayrıca, gerçek kadınları ürünlerini giyerken fotoğraflarını paylaşmaya teşvik etmek ve güçlendirmek için #AerieREAL hashtag’ini de tanıttılar. Hashtag kullanıldı 350 binden fazla kez yalnızca Instagram’da, bu kampanyanın etkisini gösterir.

O zamandan beri marka, vücut pozitifliği, kapsayıcılık ve kadınların güçlendirilmesi ile eşanlamlı hale geldi. 2020’de verdiler 400 bin dolar hibe olumlu sosyal etki yaratan 20 farklı kadın elçiye.

Sonuç olarak Aerie, hedef kitlesinden güçlü bir destek aldı ve 20 çeyrektir çift haneli satış büyümesi kaydetti. İvme aynı zamanda ana markası olan American Eagle’ın satış performansına da yansıdı.

Götürmek:

 • Duygusal, cesur kampanyalar insanlarla bağlantı kurmada güçlü olabilir.
 • Doğru planlama ile uzun vadeli sosyal medya kampanyaları çok etkili olabilir.
 • Kısa vadeli bir kampanya hedefi olarak satışa odaklanmayın. Daha büyük resmi düşün. Etkileşimi takip edin ve marka hikayenizi anlatmak için yaratıcı bir strateji uygulayın.
Tavsiye Edilen:  Pazarlama Ustalığı İçin Oyun Değiştiren 5 Yapay Zeka Aracını Serbest Bırakma

Kara Cuma tatil sezonu, her perakende ve e-ticaret işletmesinin sabırsızlıkla beklediği yıllık bir etkinliktir. Ancak 2015 yılında REI buna katılmayı reddetti.

Fiziksel mağazalarını kapattılar ve web sitelerini kapattılar. Bunun yerine, müşterilere ve çalışanlara mola vermeleri ve dışarıda vakit geçirmeleri için ilham verdiler.

REI’nin #OptOutside kampanyası sosyal medyada hızla viral oldu ve bir %7000 artış ilk 24 saat sosyal medya gösterimlerinde. Sezgilere aykırı görünen bu pazarlama stratejisi, çok geçmeden kültürel bir fenomen haline geldi.

REI, bir gecede kendisini bir amacı temsil eden bir marka olarak kurdu. Birçok kar amacı gütmeyen kuruluş da onlarla ortak olmaya karar verdi. 2019’a gelindiğinde, #OptOutside hashtag’iyle etkileşim %3000 artarak 2015’te 338 binden 2019’da 11,6 milyona ulaştı.

Çıkarımlar:

 • Marka değerlerinizle uyumluysa geleneğe meydan okumaktan korkmayın.
 • Kampanyanızın erişimini genişletmek için sivil toplum kuruluşları ve diğer markalarla etkileşim kurmayı düşünün.
 • Mevcut müşterileriniz için neyin en önemli olduğunu düşünün ve müşteri odaklı bir kampanya oluşturun.

REI’nin başarısını yansıtmak ister misiniz? Kara Cuma ve Siber Pazartesi için pazarlama kampanyalarıyla ilgili kılavuzlarımıza göz atın.

2018’de ASOS, çılgınca popüler #AsSeenOnMe kampanyasını oluşturmak için etkileyici pazarlama ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği birleştirdi.

Hem influencer’lardan hem de müşterilerden ASOS’tan kıyafet ve aksesuar takarken çekilmiş fotoğraflarını #AsSeenOnMe hashtag’iyle paylaşmalarını istediler. Kampanya hızla viral oldu ve hashtag, Instagram’da bir milyondan fazla söz aldı.

ASOS, web sitelerinde en iyi resimlerden bazılarını bile sergiledi.

İnsanlar akranlarını bu havalı kıyafetler içinde görünce ASOS mağazasında benzer ürünler aramaya başladılar. Sonuç olarak, kaydettiler %28 artış o yıl satışlarda.

Çıkarımlar:

 • Etkileyici pazarlama ile birleştirilen kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, şaşırtıcı derecede etkili olabilir.
 • UGC, sosyal medyadaki katılım oranlarını ve e-posta kampanyaları ile ürün sayfalarındaki tıklama oranlarını artırır. Kelimenin tam anlamıyla her yerde kullanabilirsiniz.

Doğa sporları markası Patagonia, çevresel nedenlere yönelik pişmanlık duymayan desteği ve sadık müşteri tabanıyla tanınır. Sosyal medya kampanyaları, değerleriyle uyumludur ve güçlü marka kimliğine katkıda bulunur.

Kabuk, Evet!” kampanyası, örneğin. Patagonia, %100 geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen Shell Yeah suya dayanıklı ürün serisini tanıtmak istedi. Kampanya hedefleri, potansiyel müşterileri eğitmenin yanı sıra farkındalık yaratmak ve satışları artırmaktı.

Ürünlerinin nasıl yapıldığını ve çevre üzerindeki olumlu etkilerini gösteren bir video hazırladılar. Daha sonra bunu Facebook ve Instagram için çeşitli video reklamlar oluşturmak için kullandılar ve erişimlerini daha da artırmak için YouTube ve Google reklamlarını kullandılar.

Sonuçlar olağanüstüydü. Reklam kampanyasının sonunda 66 milyondan fazla gösterim ve 728 bin video görüntüleme kaydettiler.

Çıkarımlar:

 • İnandığınız bir amacı destekleyin ve hikaye anlatımı yoluyla değerlerinizi iletin.
 • Dudakları açık bırakan sonuçları görmek için kitlelerle duygusal düzeyde bağlantı kuran kampanyalar oluşturun.

Yeni anneler, toplumun gerçekçi olmayan güzellik standartları nedeniyle doğumdan sonra genellikle vücut imajı sorunlarıyla mücadele eder. Mothercare çığır açıcı lansmanını yaptı #BodyProudMums vücut pozitifliği mesajını yaymak ve yeni annelerin vücutlarıyla gurur duymalarına yardımcı olmak için kampanya.

Güçlü görüntüler oluşturmak için 10 yeni anne ile çalıştılar ve bunları tüm çevrimdışı ve çevrimiçi kanallarına dağıttılar.

Ayrıca izleyicilerini #BodyProudMums hashtag’ini kullanarak sosyal medyada hikayelerini paylaşmaya teşvik ettiler. Bu, beden imajı sorunlarıyla mücadele eden yeni annelerin sesi oldu. Binlerce sosyal medya kullanıcısı hikayelerini paylaştı ve kampanya viral oldu.

Kampanya 1 milyardan fazla gösterim sağladı ve marka bağlılığını %18 artırdı.

Çıkarımlar:

 • Sadece ürün satan bir markadan daha fazlası olun. İzleyicileriniz için ayağa kalkın.
Tavsiye Edilen:  2023 için Bağlı Kuruluş Pazarlama Trendleri

E-ticaret yatak şirketi Purple, çok başarılı bir içerik pazarlama stratejisine sahip. Onlar kullanırlar komik video reklamlar ürünlerini en iyi şekilde sergilemek. Bu videolardan bazıları 33 milyondan fazla izlendi.

Diğer birçok markanın aksine Purple, şansın gelip videolarının viral olmasını beklemedi. Bunun yerine, videolarını doğrudan izleyicilerinin önüne koymak için Facebook reklamlarından ve Google reklamlarından yararlandılar.

Purple’ın başarısının bir başka nedeni de, ürünlerinin değerini anlamaları ve bunu reklamlarında eşit derecede iyi bir şekilde iletebilmeleri ve genellikle rekabetin yetersiz kaldığı yerleri vurgulayabilmeleridir.

Çıkarımlar:

 • Harika içerik yeterli değildir. İlgi çekici reklam kampanyalarınızı aktif olarak tanıtmak için ücretli reklamları kullanın.
 • Ürünlerinizi tanıyın ve değer önerilerini gerçekten iyi iletin.

E-Ticaret reklam kampanyalarınızı geliştirmek için 3 harika strateji

Gerçekten etkili ve yaratıcı e-Ticaret reklam kampanyaları oluşturmak için aşağıdaki stratejileri aklınızda bulundurun.

1. Hedeflerinizi ve hedef kitlenizi bilin

Tüm kampanyalar eşit şekilde oluşturulmaz. Bazıları marka kimliğine (Dolar Tıraş Kulübü kampanyası) odaklanırken, bazıları müşteri bağlılığına (Uber kampanyası) odaklanır. Diğerleri trafiği artırmaya, satışları artırmaya veya farkındalığı artırmaya odaklanır.

Bir sonraki kampanyanızı planlamaya başlamadan önce hedeflerinizi belirleyin. Net bir hedef, kampanyanızın sonraki aşamalarını planlamanıza yardımcı olacak netlik sağlar.

Ayrıca, kitlenizi demografiye, konuma, tercihlere ve davranışa göre bölümlere ayırın. Mücadeleleri, özlemleri, motivasyonları hakkında daha fazla bilgi edinin ve içerik stratejinizi bu şeyler etrafında oluşturun.

Müşterilerle görüşmek, onları daha iyi tanımanın harika bir yoludur. Ayrıca, anketler ve yoklamalar işe yarayabilir. Ayrıca, hedef kitlenizin sıklıkla ziyaret ettiği ilgili forumlarda bazı ilginç bilgiler bulabilirsiniz.

2. Alışılmışın dışında düşünün

İşte göz önünde bulundurmanız gereken bazı yaratıcı fikirler:

 • Bir hikaye anlatmak. Yukarıda belirtilen örneklerin çoğunun ortak bir yanı var – hepsi bir hikaye anlatıyor. Bir amacı destekleyerek, insanlar arasındaki bağı kutlayarak veya isimsiz kahramanların (müşterileriniz, tedarikçileriniz veya çalışanlarınız) hikayelerini paylaşarak kampanyalarınıza yeni bir soluk getirin.
 • Tahmin edilemez olun. REI’nin insanları dışarıda eğlenmeye motive etmek için Kara Cuma’da kapılarını nasıl kapattığını hatırlıyor musunuz? Bu sadece harika bir düşünce değil, aynı zamanda markanın amacı önemsediğini de gösteriyor.
 • Eğlenceli ol. Dollar Shave Club, Purple ve BarkBox – üçü de en komik ve en başarılı video kampanyalarından bazılarını yürütme konusunda övünme haklarına sahip. Zevkli mizahla yanlış gidemezsin. Kitlenizin ilişkilendirebileceği bir şey seçin ve daha hafif tarafınızı sergileyin.

3. Doğru kanalları seçin

En iyi e-ticaret kampanyalarından bazıları video içeriğinden yararlanabilse de bu bir gereklilik değildir. Hedeflerinize bağlı olarak, resimler, e-postalar, arama reklamları, blog gönderileri vb.

Kampanyanız yayınlandıktan sonra, sonuçları takip ettiğinizden ve ölçtüğünüzden emin olun. Performanslarını artırmak için kampanyalarınızı optimize etmeye devam edin.

özet

Ortalama bir tüketici, her gün yüzlerce pazarlama mesajı ile bombardımana tutulur. Müşterilerin ilham vermeyen, kendi tanıtımını yapan reklamlara her zamankinden daha dirençli olmasına şaşmamalı.

Kalabalığın arasından sıyrılmak için kampanyalarınızın yaratıcı ve orijinal olması gerekir. Bu örneklerin, hedef kitlenizde yankı uyandıran unutulmaz e-Ticaret kampanyaları oluşturmanız için size ilham vermesini umuyoruz.

Herhangi bir yardım lazım mı? Uzman kreatif ajanslarımızdan biriyle bugün konuşun!

[Add Banner Here]