Olumsuz Haber Makalelerini Arama Sonuçlarından Nasıl Kaldırırım?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Olumsuz Haber Makalelerini Arama Sonuçlarından Nasıl Kaldırırım?

Daha fazla kullanıcı bilgi edinmek ve araştırma yapmak için arama motorlarına yöneldikçe, çevrimiçi itibar yönetimi giderek daha önemli hale geliyor. Bu, varlığınızın ve duygularınızın Google arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamak anlamına gelir. Go Fish Digital’de, Araştırmamız yalnızca bir olumsuz makalenin işletmelerin müşterilerinin %22’sini kaybetme riskiyle sonuçlanabileceğini göstermiştir.

Bu, bir olumsuz haber makalesinin bile hem itibarınıza hem de işinize zarar verebileceği anlamına gelir. Daha da kötüsü, olumsuz haber, olay geçtikten çok sonra bile bir süre Google’ın ilk sayfasında kalabilir.

Ancak makaleyi kaldırmak veya itibarınıza verdiği zararı azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Bu kılavuz, müşterilerimizin olumsuz haber makalelerini arama motorlarından kaldırmasına nasıl yardımcı olduğumuzu göstermektedir.

Haber Makaleleri Neden Bu Kadar İyi Sıralanıyor?

Öyleyse, çevrimiçi itibarınızla bağlantılı arama sonuçlarına baktığınızda, haber makalelerinin sıralaması neden bu kadar iyi oluyor? Haber makaleleri, yayınlanma tarihinden sonra çok kolay bir şekilde sıralanabilir ve daha uzun süre en iyi sonuçlarda kalabilir.

Haber makalelerinin iyi sıralanmasının ana nedeni, bu makalelerin bulunduğu web siteleridir. En önemli Google sıralama faktörlerinden biri, belirli bir web sitesinin sahip olduğu bağlantı miktarı. Basitçe söylemek gerekirse, bir web sitesinde ne kadar çok bağlantı varsa, o sitedeki sayfalar arama motorlarında o kadar iyi sıralanır.

Haber siteleri, çektikleri bağlantı miktarı nedeniyle web’deki en güçlü sitelerden bazılarıdır. Haber hikayeleri doğası gereği oldukça paylaşılabilir içerik olduğundan, web’deki diğer yerlerden çok fazla haber (ve dolayısıyla bağlantı) oluşturma eğilimindedirler. Bir haber yayına girdiğinde, bu haber kişisel bloglar, diğer haber siteleri, ortak makaleler ve diğer pek çok yerde paylaşılabilir.

Bir sitenin “Alan Kurumu” belirli bir sitenin web üzerinde ne kadar güçlü olduğunun bir tahmini olarak. Google tarafından resmi olarak kullanılmasa da, bu, bir sitenin toplam bağlantı sayısına dayalı olarak ne kadar güçlü olduğuna dair kabaca bir tahmin sağlayabilir. Domain Authority, 0 ile 100 arasında bir puanla değerlendirilir. 80+ Domain Authority’nin üzerindeki siteler genellikle web’deki en güçlü siteler arasında kabul edilir.

Ulusal yayınlara baktığımızda, en iyi sitelerin neredeyse tamamının 90+ Domain Authority puanına sahip olduğunu görebiliriz:

 • ABD Bugün: 94 DA
 • Wall Street Journal: 94 DA
 • New York Times: 95 DA
 • New York Post: 93 DA
 • Los Angeles Times: 93 DA

Yerel medya kuruluşlarını derinlemesine incelerken bile, yine de çok güçlü Etki Alanı Yetkilisi puanları görebiliriz. Raleigh, NC’de bulunduğumuz için, daha büyük yerel satış noktalarından Etki Alanı Yetkililerinden bazı örnekler aldık:

 • Haber ve Gözlemci: 81 DA
 • WRAL: 82 DA
 • CBS 17: 77 DA
 • ABC 11: 81 DA

Bu verilerle, haber makalelerinin neden bu kadar iyi sıralandığını görmek kolaydır. Genel olarak, yayıncı siteleri tüm web’deki en güçlü sitelerden bazılarına sahiptir. Bu, bu sitelerde yayınlanan makalelerin çok az çabayla daha az rekabetçi anahtar kelimeler için kolayca sıralanabileceği anlamına gelir. Bu, bu siteler için harika olsa da, çevrimiçi itibarınızla ilgili anahtar kelimeler için sıralanan olumsuz bir haber yazıldığında idealden daha az olabilir.

Olumsuz Haber Makalelerini Google Arama’dan Nasıl Kaldırırsınız?

Gazeteciden makaleyi kaldırmasını isteyerek olumsuz haber makalelerini Google aramasından kaldırmayı deneyebilirsiniz. Negatif makaleleri kaldırmanın diğer yöntemleri arasında Google’ın DMCA formunun kullanılması, makaleye ilk sayfadan düşmesi için zaman verilmesi veya makalenin gizlenmesi yer alır. Aşağıda, bu yöntemlerin her biri ve çevrimiçi itibarınızı artırmak için bunları nasıl kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret Sitenizi Mobil Cihazlar İçin Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

1. Gazeteciden Makaleyi Kaldırmasını İsteyin

Atılacak ilk adım, makaleyi yazan gazeteciye ulaşmaya çalışmak ve kaldırılmasını talep etmektir. Bu ideal bir eylemdir, çünkü makalenin silinmesi, sayfanın arama motorlarından olması gerektiği gibi kaldırılmasına neden olacaktır. 404 sayfa mesai. Ayrıca, makalenin yayının sitesinden kaldırılması, kullanıcıların makaleyi orada da bulamamasını sağlayacaktır.

Bu adımı başlatmak için önce gazetecinin iletişim bilgilerini bulmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak zor olsa da, bunu başarmanın bazı yolları vardır:

 1. Bir e-posta adresi listeleyip listelemediklerini görmek için gazeteci yazar sayfasını inceleyin.
 2. Twitter profillerini bulun ve AllMyTweets aracılığıyla çalıştırın orada listeleyip listelemediklerini görmek için.
 3. Yayının web sitesinde bir “İletişim” sayfası arayın.
 4. Büyük bir medya veritabanı kullanın. biz büyük hayranlarıyız Cision.
 5. gibi araçları kullanın. avcı.io gazetecinin adını ve web sitesini kullanmak.
 6. Herkese açık diğer e-postaları temel alarak tahminde bulunun. Örneğin, web sitesindeki kişilerin [email protected]’u kullanan bir e-posta biçimine sahip olduğunu görürseniz, aynı kalıbı kullanmayı deneyin.

Bir gazeteciyle temasa geçerseniz, talebinize daima saygılı olun. Onları üzmek muhtemelen durumu daha da kötüleştirecek ve makaleyi kaldırma ihtimallerini daha da azaltacaktır.

Tam olarak gazetecinin iletişim bilgilerini bulamıyorsanız, bunun yerine yönetici editörlerine ulaşmayı deneyin. Daha önce yayınlanmış makaleler hakkındaki sorulara yanıt verme olasılıkları daha yüksek olabilir.

2. Makale Güncellemesi İsteyin

Ne yazık ki, çoğu zaman gazetecilerin ve yayınların makaleleri web sitelerinden tamamen kaldırmaya isteksiz olduklarını gördük. Ancak, geçmişteki müşterilerimizle, gazetecilere makale güncellemelerini sağlama konusunda bazı başarılar elde ettik.

Örneğin, burada bu olumsuz haberin üst kısmında nasıl bir güncelleme sağlandığını görebilirsiniz.

Bu, makaleyi yayından veya arama motorlarından tamamen kaldırmasa da, yapılan itibar zedelenmesini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu güncellemeler, kullanıcıları olumsuz bir haber makalesinin son olayları hakkında bilgilendirmeye yardımcı olabilir ve daha sonra iddiaların ve iddiaların yanlış olarak değerlendirildiğini bilirler.

Genel olarak, gazetecilerin makaleleri güncellemelerini sağlamak için bir tür kanıt sağlamanız gerekir. Müvekkillerimiz için, mahkeme belgelerini ve diğer haber kaynaklarında belirli davaların düştüğünü veya asılsız olduğunun kanıtlandığını gösteren hikayeleri sağladıktan sonra gazetecilerin bu güncellemeleri yayınlamasını sağlayabildik.

3. Google’ın DMCA Formunu Doldurun

Olumsuz haber makalelerini Google’dan kaldırma seçeneklerini ararken, tamamlamayı da deneyebilirsiniz. Google’ın DMCA Formu. Bu, Google’ın sunduğu ve çeşitli nedenlerle içeriğin arama motorundan kaldırılmasını talep edebileceğiniz bir formdur.

Google DMCA Formu

Bu formu kullanarak, olumsuz haber makalesinin ihlal ettiğini düşündüğünüz sebeplerden birini belirtebilir ve Google’dan içeriği kaldırmasını isteyebilirsiniz. Başarılı olursa, bu, negatif makalenin Google’ın arama sonuçlarında görünmesini engeller. Ancak, makale kaynak yayında mevcut kalacaktır.

AB için, Google’ın bu konuyla ilgili yasal belgelerinin bir başka ilginç yönü de “Unutulma Hakkı” ki şunu belirtir:

Sonucun “yanlış, yetersiz, ilgisiz veya aşırı” olduğunu düşünüyorsanız, doldurabilirsiniz. bu form Google’ın içeriği kaldırmasını istemek için. Google daha sonra talebinizi diğer faktörlerin yanı sıra toplum nezdindeki kötü şöhretiniz, içeriğin ne kadar eski olduğu, içeriğin ne kadar doğru olduğu gibi bir dizi faktöre dayalı olarak değerlendirecektir.

Tavsiye Edilen:  Danışmanlar için Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur ve Rekabetiniz Nasıl Ezilir?

4. Makaleye İlk Sayfadan Düşmesi İçin Zaman Verin

Olumsuz haber makalesinin ne kadar yeni olduğuna bağlı olarak, içeriğin Google’ın ilk sayfasından düşmesini beklemek kabul edilebilir bir çözüm olabilir. Sıralaması belirlenirken Google tazeliği kullanır sıralama sinyallerinden biri olarak. Bu, daha yakın zamanda yayınlanan haber makalelerinin, yeni olmaları nedeniyle çoğu zaman geçici olarak ilk sayfada sıralanacağı anlamına gelir. Sanki Google, bir konuyla ilgili en popüler manşetleri kısa bir süre için gösteren bir gazete gibidir.

Örneğin, yakın zamanda bir playoff mağlubiyetinden sonra Dak Prescott, maç sonrası basın toplantısında bazı yorumlar yaptı ve bu da olumsuz bir haber makalesi yazılmasına neden oldu. Maçın hemen ardından sayfa Google’da ilk sayfada yer alıyordu.

Dak Prescott Arama Sonucu

Ancak kayıptan haftalar sonra, makalenin Google arama sonuçlarının ilk sayfasından düştüğünü görebiliriz.

Dak Prescott Arama Sonuçları - Günler Sonra

Makale zaman içinde güncelliğini yitirdiğinden ve arama yapanlar için artık eskisi kadar alakalı olmadığından, Google’ın makaleyi tamamen kaldırdığını görebiliriz. Bir anlamda, makale ilk sayfadan “süresini doldurdu”.

Genel olarak, adınız veya şirketiniz kamuoyunda ne kadar kötü şöhrete sahipse, olumsuz haber makalelerinin ilk sayfadan zamanında silinme olasılığı o kadar yüksektir. Bununla birlikte, bu, olumsuz bir haber makalesinin onlar hakkında çevrimiçi birkaç makaleden biri olduğu daha az dikkate değer kişiler için işe yaramayabilir.

5. Olumlu Haber Hikayeleri Oluşturun

Olumsuz haber makalelerini bastırmaya yardımcı olacak bir başka harika strateji de, olumlu bir yol dışında hızla haber döngüsüne geri dönmektir. Bu, herhangi bir olumsuz haber makalesini Google’ın ilk sayfasından çıkarmaya ve bir ad veya şirket için yapılan aramaları daha olumlu içerikle ilişkilendirmeye yardımcı olabilir.

Az önce bahsettiğimiz gibi Google, sıraladığı içeriklerde “tazeliği” dikkate alıyor. Daha yakın zamanda yayınlanan makalelerin daha iyi sıralanma olasılığı daha yüksektir. Bu, Google’ın kullanıcılar için trendleri daha iyi yakalama ve insanlara daha sosyal medya benzeri bir deneyim sunma girişimidir.

Sıralaması iyi olan olumsuz bir haber makaleniz varsa, Google’ın tazelik algoritmasını kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Haber döngüsüne geri dönerek, arama motorlarında üst sıralara çıkabilecek yeni içerikler oluşturulacaktır. Bu içerik, olumsuz haberlerden daha yeni olacağından, bu, olumsuz makalelerin dışarı atılmasına yardımcı olabilir. Sonuç olarak, kullanıcılar temel anahtar kelimelerinizi ararken yeni pozitif kapsamı görmelidir.

Örneğin, 2022 Şubatının başlarında bir kullanıcı “tesla” araması yaptığında Google’ın gösterdiği şey şudur. Haberlerin çoğunun, otopilottaki aracın polis arabasıyla yaptığı bir kaza hakkında olumsuz makaleler içerdiğini görebiliriz.

Tesla'nın En Popüler Hikayeleri

Ancak daha sonra Şubat 2022’de “tesla” terimi için yapılan aramaların çok daha olumlu makaleler getirdiğini görebiliriz. Şirket, haber döngüsüne hızlı bir şekilde daha olumlu bir şekilde girmeyi başardı. Artık Google’ın En Çok Okunan Haberleri’nin tümü, Elon Musk’ın yakın zamanda yaptığı 5,7 milyar dolarlık Tesla hissesi bağışıyla ilgili makaleler gösteriyor.

Tesla En Popüler Hikayeleri - Günler Sonra

Tesla, bu yeni kapsam ile Google’ın ilk sayfasındaki tüm olumsuz bilgileri tamamen kaldırdı. Bu yeni makaleler, daha önce sıralananlardan çok daha olumlu bir marka duygusu içeriyor.

Haber döngüsünü Tesla gibi bir şirket kadar kontrol edememeniz son derece muhtemel olsa da, bu stratejiyi daha yüksek etkiye sahip şirketler ve kişiler için gördük. Büyük bir şirketin veya ünlünün olumsuz bir izlenim aldığı, ancak daha sonra hızla olumlu bir şekilde yeni döngüye geri döndüğü birçok örnek gördük. Bu, onlar hakkında daha olumlu makaleler yazılmasına neden olur ve olumsuz haber makalelerinin neden olduğu itibar zedelenmesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  SEO İçin Sitenizin Kategori Yapısını Nasıl Geliştirirsiniz?

6. Olumsuz Haber Makalesini Bastırın

Ne yazık ki, deneyimlerimizde bulduğumuz şey, gazetecilerin ve Google’ın genellikle olumsuz haber makalelerini kendi platformlarından kaldırmaya isteksiz olmalarıdır. Ayrıca, bazen makaleler doğal olarak ilk sayfadan kayabilir, ancak birçok kişi ve marka, haber döngüsünü olumsuz kapsamı ortadan kaldıracak kadar ilerletemez.

Bu olaylarda, en iyi seçeneğiniz olumsuz haber makalesini gizlemek. Arama engelleme, negatif makaleyi Google’ın ilk sayfasından iterek, diğer sonuçların sıralamasını iyileştirmek için harekete geçmenizdir. Yazı arama motorlarından kaldırılmazken, sonucu gören kişi sayısını önemli ölçüde azaltmış olursunuz. Bunun nedeni ise çok az kişi sonuçların ikinci sayfasına gerçekten tıklıyor.

Başka bir makalede, olumsuz içeriği arama sonuçlarından nasıl gizlediğimize ilişkin sürecimizi yazdık. Süreci tamamen yinelemeyecek olsak da, temel adımlar şunları içerir:

 • Negatif içerikle ilişkili anahtar kelimeleri izleme
 • Arama sonuçlarında olumlu, tarafsız ve olumsuz makaleleri belirleme
 • Hedef anahtar kelimeleriniz için mevcut makaleleri optimize etme
 • Hedef anahtar kelimeleriniz için optimize edilmiş yeni içerik oluşturma (sosyal profiller, üçüncü taraf katkıları, kişisel siteler)
 • Sahip olunan içerikten herhangi bir olumlu ve tarafsız makaleye bağlantı verme

Bu süreci takiben, müşterilerin arama sonuçlarındaki olumsuz haber makalelerini gizlemesine yardımcı olduk. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, müşterimizin duyguya göre temel arama sonuçlarından birini görebilirsiniz. Pozitif makaleler yeşil, nötr makaleler mavi ve negatif makaleler kırmızıdır:

Duyguya Göre Orijinal Sonuçlar

Arama bastırma yöntemlerini uygulayarak, tüm olumsuz makaleleri Google’ın ilk sayfasından aşağı itmeyi başardık.

Duyarlılığa Göre Tüm Yeşil Sonuçlar

Sonuç olarak bu, bu müşterinin çevrimiçi itibarını onarmaya ve arama sonuçlarındaki kullanıcı duyarlılığını iyileştirmeye yönelik büyük bir adımdı.

Çözüm

Olumsuz haber sonuçları, hem itibarınızı hem de işletmenizi kesinlikle olumsuz etkileyebilir. Neyse ki, bu tür kapsamın çevrimiçi itibarınız üzerindeki zararını azaltmak için atabileceğiniz adımlar var. Yukarıdaki adımları izleyerek, haber makalesinin Google’ın ilk sayfasından kaldırılmasını ve hatta tamamen kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Gömmek istediğiniz olumsuz sonuçlar görürseniz, Go Fish Digital’deki arama engelleme hizmetlerimize göz atın.

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.