Optimal Google Ads Hesap Yapısı Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Optimal Google Ads Hesap Yapısı Nasıl Oluşturulur?

Optimum Bir Google Ads Kampanya Yapısı Nasıl Oluşturulur?

Kampanya yapısı, birçok nedenden dolayı Google Ads hizmetleriniz için son derece önemlidir. Hesabınızın yapısı, reklam hesabınızı kolayca yönetmenize, testler yapmanıza ve raporlamayı basitleştirmenize olanak tanıyan kampanyalar, reklam grupları, anahtar kelimeler, negatif anahtar kelimeler, reklamlar ve diğer hedefleme yöntemlerini içerir. Her şirket ve sektör değişiklik gösterebileceğinden, hesabınızı yapılandırmanın tek bir sihirli yolu yoktur, ancak bu yönergeleri izlemek daha yüksek kalite puanları sağlayabilir ve hesabınızı daha iyi optimize etmek için düzenli kalmanıza yardımcı olabilir.

Başlamak için, işletmeniz için kampanyalar oluşturmanın en iyi yolunu belirlemeniz gerekir. GFD’de, tek bir kampanyada günlük bütçeyi en üst düzeye çıkarmak, akıllı tekliften daha iyi yararlanmak ve yönetimi kolaylaştırmak için kampanya yapınızı olabildiğince basit tutmanızı öneririz. Kampanyaları segmentlere ayırmanız gerekiyorsa, dikkate alınması gereken faktörler aşağıdadır:

1. Bütçe Tahsisi

Belirli bir alanda pazarlamaya ayrılmış belirli bir fonunuz varsa, muhtemelen buna göre ayrı kampanyalar oluşturmak isteyeceksiniz. Harcama yalnızca kampanya düzeyinde kontrol edilir.

2. Anahtar Kelime Gruplamaları ve Anahtar Kelime Trafiği

Anahtar kelimelerinizi ürün ve hizmet kategorilerinin yanı sıra web sitesi yapısına göre düzenleyerek, anahtar kelimelerinizin tetiklediği aramaların işletmenizle alakalı olmasını sağlayın. Çeşitli anahtar kelimeleri hedefliyorsanız ve bazılarının trafiği yüksek, bazılarının trafiği daha düşükse, bunları ayrı kampanyalarda tutmak isteyebilirsiniz. Aksi halde kampanya bütçeniz daha çok yüksek hacimli anahtar kelimelere harcanır ve küçükler asla payını alamazlar.

3. Yer Hedeflemeniz

Konumunuz kampanya düzeyinde belirlenir, dolayısıyla farklı ürün ve hizmetler için farklı yerleri hedeflemek istiyorsanız, bunları farklı kampanyalara ayırmanız gerekir.

Hedef konumlarınızı şehir, eyalet, yarıçap veya posta koduna göre ayarladıktan sonra, konum ayarlarınızı gözden geçirmeniz önemlidir.

Hedef konumlar için 3 seçenek arasından, GFD’de hedeflediğiniz konumlardaki Kişileri seçmenizi öneririz. Google tarafından önerilen bir seçenek olmasa da, sizin konumunuzdaki insanlara daha iyi hedeflenir. Bununla birlikte, seyahatle ilgili kampanyalar gibi bazı durumlarda, hedef yerlerinizdeki, düzenli olarak ziyaret ettiğiniz veya bu yerlere ilgi göstermiş olan kişileri ayarlamak daha uygun olabilir. Hedef kullanıcınızı düşünmek ve kampanya hedefleriniz için en anlamlı olan ayarı seçmek önemlidir.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zekayı Ücretsiz Olarak Yeniden İfade Etme Nasıl Kullanılır?

4. Dil Hedefleme

Farklı dillerdeki kullanıcıları hedefliyorsanız, her bir dilde kullanıcıya anahtar kelimeler, reklamlar ve açılış sayfaları atamak için her dil için bir kampanyaya ihtiyacınız olacaktır. Müşterilerinizin konuştuğu dilleri seçin ve reklam metninizin ve açılış sayfalarınızın bu dille eşleştiğinden emin olun. Birden çok ülkeyi hedefliyorsanız ve müşterileriniz birden çok dil konuşabiliyorsa, kullanıcılarınıza kullandıkları bilgisayardaki dil ayarından bağımsız olarak gösterdiğinizden emin olmak için tüm dilleri seçmek en iyisi olabilir.

Google Ads Dil Ayarları

5. Markanız

Mümkünse marka anahtar kelimelerinizi kendi kampanyalarına ayırmanızı öneririz. Bu, kullanıcılar markanızı aradıklarında görünmenizi sağlamak için pazarlama bütçenizin ne kadarının harcanacağı konusunda tam kontrol sahibi olmanızı sağlayabilir. Her zaman hatırla: Sayfanın başında sen yoksan başkası olacak.

6. Teklif Stratejisi

Belirli bir teklif stratejisinin belirli bir kampanya için iyi sonuç vereceğini düşünüyorsanız, bunu ayrı bir kampanyada kullanmayı düşünebilirsiniz.

Akıllı teklif, çok fazla manuel tahminde bulunmadan anahtar kelimeniz için otomatik olarak teklif vermenize olanak tanır ve kararların temeli olarak verileri kullanırken tekliflerinizi hedeflerinize göre ayarlamaktan yararlanabilir. Kullanılabilen birkaç otomatik teklif stratejisi vardır, ancak her birinin sonuçları nasıl etkileyebileceğini anlamak önemlidir.

Teklifleri gerektiği gibi ayarlamak için daha fazla manuel çabaya izin vermek ve ardından, dönüşüm verileri birikmeye başladığında otomatik bir stratejiye geçmek için geliştirilmiş TBM’ye sahip bir kampanya başlatmanızı öneririz.

Google Ads Teklif Stratejisi Seçenekleri

Ek olarak, optimum sonuçlar için geliştirilmiş TBM kullanmanızı öneririz. Google, teklifleri manuel olarak belirlemenin performansı düşürebileceğine dair bir uyarı gösterecek, ancak bunun başlamak için harika bir yer olduğundan emin olabilirsiniz.

Dönüşüm verileri biriktikten ve 30 günlük bir pencerede en az 50 dönüşüm elde ettikten sonra, iş hedeflerinize bağlı olarak teklif stratejinizi Hedef EBM, Hedef ROAS veya Dönüşümleri artırma olarak değiştirmenizi öneririz.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Mağazanız İçin SEO Dostu Ürün Açıklamaları Nasıl Oluşturulur?

7. Kampanya Ayarları

Google reklam kampanyaları oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı ayarlar vardır.

Arama İş Ortakları ve Görüntülü Reklam Ağları

Bu, bir kampanya oluştururken otomatik olarak etkinleştirdiğiniz bir şeydir. Bu, reklamlarınızın YouTube ve Google Haritalar gibi Google’a ait mülklerde, ortaklık yaptıkları diğer şirketlerde ve reklam yerleşimleri satan diğer web sitelerinde görünmesine olanak tanır. Artan yerleşimler kulağa ideal gibi gelse de, kontrol eksikliği ve park edilmiş alanların kullanımı gibi dikkate alınması gereken dezavantajlar vardır. Kısacası, en iyi uygulama olarak arama ortakları ve görüntülü ağları devre dışı bırakmanızı öneririz.

Hariç Tutulan İçerik

Reklamlarınızın markanızı temsil etmeyen yerleşimlerde gösterilmesini devre dışı bırakın. Örneğin, küfür içeren veya cinsel açıdan müstehcen yerleşimleri devre dışı bırakmak, marka kimliğiniz için iyi bir fikir olabilir.

Google Ads Hariç Tutulan İçerik

Hariç Tutulan Türler ve Etiketler

Yetişkin kitleler gibi markanızı iyi temsil etmeyebilecek dijital içerik etiketlerini hariç tutun. Ayrıca, park edilmiş alan adlarını devre dışı bırakmayı da düşünmelisiniz, çünkü bu, reklamlarınızı gerçek bir kişi görmeden pazarlama bütçenizi harcamanıza olanak sağlayabilir.

8. Kalite Puanı

Kalite puanı, reklamınızın diğer reklamverenlere kıyasla nasıl olduğu konusunda size bir fikir verir. Daha yüksek kalite puanları, daha düşük TBM’lere ve daha yüksek reklam konumlarına yol açabilir.

Öncelikle, reklam alaka düzeyi için optimize ettiğinizden emin olun. Bir kullanıcının aramasının arkasındaki amaçla eşleşen kaliteli bir reklam metnine sahip olduğunuzdan ve anahtar kelimelerinizin reklam metninde kullanıldığından emin olun. Uzantıları kullanın, Google kalite puanını hesaplarken reklamlara ve uzantılara bakar. SERP’de daha fazla gayrimenkulü güvence altına almak için mümkün olduğunca çok uzantıdan yararlandığınızdan emin olun.

İkinci olarak, açılış sayfası deneyimi için optimize edin. Harika bir kullanıcı deneyimi sağlamak için anahtar kelimelerinizin ve reklamlarınızın açılış sayfanızla alakalı olduğundan emin olun. Anahtar kelimelerinizin hem reklam metninizde hem de açılış sayfalarınızda görünmesini sağlamak, kalite puanınızın artmasına yardımcı olarak daha yüksek reklam sıralaması konumlarına ve daha düşük TBM’lere yol açar.

Tavsiye Edilen:  Yerel Pazarlamanın Durumuna Yakından Bir Bakış

Özet

Harika bir Google Ads arama ağı kampanyası oluşturmanın birden fazla yolu ve bu süreçte dikkate alınması gereken birçok nokta vardır. Sizin için neyin en iyi olduğunu ve iş hedeflerinize ulaşmanıza ve sonuç almanıza neyin yardımcı olacağını düşündüğünüzden emin olun. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? GFD Ücretli Medya ekibine ulaşın, size yardımcı olalım!

Go Fish Digital Hakkında

Go Fish Digital, dijital pazarlamanızı bir üst düzeye taşımaya hazır, ödüllü, eksiksiz hizmet veren bir Google Premier İş Ortağıdır. Yaratıcı, teknik pazarlamacılardan ve sektör lideri uzmanlardan oluşan ekibimiz, Arama Motoru Optimizasyonu, Dijital PR, Çevrimiçi İtibar Yönetimi, İçerik Pazarlama, Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, Web Sitesi Tasarım ve Geliştirme, Ücretli Medya, Influencer Pazarlama ve Metin Yazarlığı alanlarında geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. farklı B2B ve B2C istemcileri.

Ashley Hess hakkında

Ashley Hess, Go Fish Digital’in Ücretli Medya Direktörüdür. Dijital pazarlama sektöründe 10 yılı aşkın bir süredir Ashley, her bir Ücretli Medya Kanalına ilişkin derin bir anlayışla müşterilerimizin hedeflerine ulaşmaya yönelik veri odaklı bir odaklanma ile Ücretli Medya ekibimize liderlik ediyor. Ashley, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda sektörde çalıştı; B2B, D2C, E-ticaret, Ev Eşyaları, Sağlık, Finans, Sigorta ve çok daha fazlası.