OptiMole Görüntü Optimizasyonu – Web Geliştiricilerinin Bakış Açısı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:OptiMole Görüntü Optimizasyonu – Web Geliştiricilerinin Bakış Açısı

Özgür. Bu kelimeyi seviyorum. Ancak bunu eklentiler veya WordPress temaları ile gördüğümde bana şüpheci deyin.

Otomatik görsel optimizasyon eklentilerini düşünün. Elbette, popüler eklentilerden herhangi birinin ücretsiz katmanı, görselleri bir şekilde optimize etmeye yardımcı olur ve benzersiz durumunuza bağlı olarak, sayfanızın görsel boyutunda kayda değer bir azalma sağlayabilir. Bu, web sitesi yükleme sürelerinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Ancak genel olarak ücretsiz optimizasyon deneyimim hayal kırıklığı yarattı: Ayrıntılı görüntü kalitesi kontrolü yok. Resim yeniden boyutlandırma yok. Bekle! Bunların hepsi burada var! Aylık XX,99$ karşılığında. Sonsuza kadar!

Gördüğüm kadarıyla abonelikler, uzun vadede ortalama web sitelerinin kullanım başına maliyetini nadiren karşılıyor. Geçtiğimiz yıllarda sayısız Houston ve Austin web tasarım projesinde çalıştım. Çoğu zaman bir web sitesi yayınlanmadan önce çok sayıda görsel optimizasyonu gerektirir. Lansmandan sonra çoğu web sitesi yavaş bir hızda resim ekler veya değiştirir.

Moda blogları veya fotoğraf galerisi siteleri gibi bazı web siteleri sık sık görsel yükleme ve değişiklik yapılmasını gerektirir. Onlar için bir abonelik her kuruşa değebilir. Ancak genel olarak konuşursak, tipik WordPress web tasarımı için görselleri manuel olarak optimize etmenin ekonomik açıdan uygun bir alternatifini henüz bulamadım. Ama bu ben karşılaşmadan önceydi OptiMole.

OptiMole ve WebP Hakkında

OptiMole, WebP adı verilen yeni bir görüntü optimizasyon teknolojisini kullanır. WebP görüntüleri, kalite kaybı olmadan diğer görüntü formatlarından önemli ölçüde daha küçük olabilir. WebP hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Çoğu modern bilgisayar tarayıcısı ve mobil cihaz WebP’yi destekler ve OptiMole, desteklemeyen bir tarayıcıyla karşılaştığında orijinal görüntünüze geri döner.

OptiMole web sitenizdeki görselleri değiştirmez. Bunun yerine CDN (içerik dağıtım ağı) aracılığıyla ziyaretçilerinize yedek görseller sunar.

Tavsiye Edilen:  AWS Sertifikanızı Almanın Profesyonel Avantajları

Harika geliyor. Bunu öğrenmenin beni son derece meraklandırdığını söylemeliyim. Bu yüzden basit bir test oluşturmaya ve sonuçlar hakkında bir blog yazısı yazmaya karar verdim.

OptiMole’u test etme

Varsayılan WordPress kurulumunda bir sayfa oluşturdum. Sayfaya, bir web sitesinde muhtemelen ihtiyaç duyacağımdan çok daha büyük, yaklaşık 4000 piksel genişliğinde birkaç büyük resim ekledim. Genellikle kullandığım en büyük boyutlar bunun yarısından azdır.

(WordPress tarafından uygulanan srcset özelliğinden kaynaklanan karışıklığı önlemek için görselleri medya yükleyici yerine manuel kodlamayla ekledim.*)

Daha sonra ücretsiz OptiMole eklentisini yükledim ve varsayılan ayarları korudum, yani görüntü değiştirmeyi etkinleştirdim ve kullanıcının tarayıcısına bağlı olarak OptiMole’un en iyi görüntü boyutuna karar vermesine izin verdim. Gelişmiş ayarlar altında kalite kaydırıcısını yalnız bıraktım. Yine de eklentinin ücretsiz sürümünde kaliteli bir kaydırıcının bulunması ilginç.

Test için Google’ın Sayfa Hızı Analizleri. PageSpeed ​​Insights, çok büyük olduğunu tespit ettiği görsellerin ayrıntılı bir dökümünü gösterir ve hatta daha ayrıntılı açıklamalara yönlendiren bağlantılarla önerilerde bulunur.

PageSpeed ​​Insights, SEO dostu bir web tasarımına yönelik çalışmak için harika bir araçtır. Test sonuçları, daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak birçok bağlantıyla birlikte açık ve anlaşılması kolaydır.

Sonuçlar

OptiMole Olmadan Google Sayfa Hızı

Açıklama: Google, sayfadaki boyutları 100 KB ile neredeyse 2 MB arasında değişen aşırı büyük resimlerin tümünü tespit etti. Listenin üstünde ve altında Google, dikkate alınması gereken WordPress’e özgü iki ipucu da dahil olmak üzere önerilerde bulunur.

Medya yükleyiciyi kullanmayla ilgili ilki doğrudur. Test için kasıtlı olarak Medya Yükleyiciyi kullanmadım.* Diğer ipucu, görsellere yardımcı olması için bir eklenti kullanılmasını öneriyor. Her ne kadar bazılarının ilk savunma hattı olarak bir eklenti kullanmaktan çekineceğinden emin olsam da, bu durumdaki birçok kişi için bir eklenti en pratik çözüm olabilir.

Tavsiye Edilen:  Web Seminerine Canlı Katılmanın ve Daha Sonra Görüntülemenin Değeri Nedir?

OptiMole ile (yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra)

Açıklama: Sitede OptiMole’un etkin olması ve yedek görsellerin oluşturulması için yeterli süre sağlanması nedeniyle Google, aşırı büyük görseller tespit etmedi. Testi yapan kişinin şikayet ettiği tek şey, daha önce açıklandığı gibi medya yükleyiciyi kullanmamasıydı.

Özet

OptiMole etkin olduğunda ne olduğuna dair net bir resim elde etmek için büyük boyutlu resimler (bazıları 4000 piksel genişliğinde) kullandım. Optimole olmadan test cihazı tüm görüntüleri işaretledi. OptiMole etkinken (ve birkaç dakika bekledikten sonra) sayfa, OptiMole eklentisinin ücretsiz katmanını kullanırken “Resimlerin uygun boyutta olması” denetimini geçti.

Peki, bir dahaki sefere bant genişliğini tüketen görsellerle dolu bir web sitesini optimize etmem gerektiğinde, OptiMole’u kullanıp pisliği temizlemekten kendimi 5-10 saatlik işten kurtaracak mıyım? Büyük olasılıkla. Her durumu kendi başına değerlendirmem gerekiyor, ancak bu eklentinin bana çok zaman kazandırdığını ve sıkıntıdan kurtulduğunu görebiliyorum.

OptiMole’un ücretsiz planının web sitenize ayda 5000 tekil ziyaretçiyi içerdiğini unutmamak önemlidir. OptiMole’un fiyatlandırma katmanları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Ayrıca OptiMole’u harika bir geçici çözüm olarak görüyorum. Birinin web sitesinde çok büyük görsellerle dolu bir kütüphane bırakmak istemiyorum. İdeal olarak, her görselin kullanımı için doğru boyutta olması ve eklenti yardımı gerektirmemesi gerekir. Ancak OptiMole ile görüntüler arka planda güvenli bir şekilde düzeltilebilir. Ben kalıcı çözümü uygularken müşterileriniz yavaş sayfaların yüklenmesini beklemiyor.

WIX Web Tasarımı ve Optimizasyonunuza Yardımcı Olabilir

Yavaş bir web sitesi kullanıcılar ve arama sonuçlarındaki performans açısından kötüdür. Hızlı yüklenen, görsel açıdan büyüleyici bir site için Houston veya Austin’deki özel web tasarım hizmetlerini kullanmak en iyi seçenek olabilir! WIX, Houston ve Austin’de pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir inbound pazarlama ajansıdır!

Tavsiye Edilen:  Veri Bilimi ve Veri Analizi

Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için bugün bizimle iletişime geçin Web sitenizi nasıl olabileceği en iyi hale getireceğinizi tartışabileceğimiz yer!

*Medya Yükleyici, görüntülere otomatik olarak “srcset” özelliğini ekler; bu, kullanıcının tarayıcısının boyutuna bağlı olarak değişen boyutlarda bir görüntü grubunun görüntülenmesiyle sonuçlanır. Bu test için OptiMole’un bunu kendi başına yapmasıyla neler olacağını görmem gerekiyordu.