Örneklerle Marka Stratejisi Geliştirme Rehberi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Örneklerle Marka Stratejisi Geliştirme Rehberi

Marka Stratejisi Nedir?

Markalaşma stratejisi (veya marka geliştirme), işletmenizin markasını tutarlı bir şekilde oluşturmayı ve tanımlamayı nasıl planladığınızdır. Markanız logo, renk paleti, ürün vb. gibi görsel unsurlardan daha fazlasını kapsar. Bu, itibarınızı, müşterilerinizin sizin hakkınızda ne hissettiğini, mesajınızın ne olduğunu ve çok daha fazlasını içerir.

Çok sayıda faktör göz korkutucu görünse de bu, kendi pazarlama ve marka stratejilerinizi oluştururken olasılıkların sonsuz olduğu anlamına gelir.

İşletmenizin Marka Pazarlama Stratejisine İhtiyacı Var mı?

Bir marka stratejisi oluşturmak büyük bir sorumluluktur. Zamana ve çabaya değip değmeyeceğine nasıl karar verirsiniz?

Zamanla güçlenen bir markayı seçmek, bir işletmenin süresiz olarak sahip olabileceği bir şeydir. Markanız anında güçlü duygu veya aşinalık duyguları uyandırabiliyorsa, en güçlü varlıklardan biri haline gelebilir. Ancak bu bir gecede gerçekleşmez; iyi bir pazar markalama stratejisi, uzun vadeli hedefleri göz önünde bulundurarak kısa vadeli hedeflerden kaçınır.

Daha iyi bir marka oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Hakkında bilgi edinmek için bu ücretsiz e-Kitabı indirin Daha iyi marka oluşturmak için WIX’un 4 adımlı süreci!

Mümkün olduğu kadar çok potansiyel müşteriye ulaşmak istiyorsanız markanızı geliştirmeye zaman ayırmanız çok önemlidir. Ürünleriniz ve hizmetleriniz muhteşem olsa bile, üstün marka geliştirme stratejisine sahip rakibiniz, potansiyel hedef kitlenizden faydalanıyor ve onlar sizin varlığınızın farkına bile varmadan onların sadakatini kazanıyor.

Hala Austin veya Houston’da doğru markalama ajansını arıyorsanız, ücretsiz danışmanlık için bugün WIX ile iletişime geçin.

Marka Stratejinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Marka geliştirme süreci her işletme için farklıdır ancak başlayabileceğiniz temel şeyler vardır.

İşte beyin fırtınasına başlamanıza yardımcı olacak genel bir marka stratejisi şablonu. Her kutuyu bazı marka geliştirme örnekleriyle inceleyelim.

Tavsiye Edilen:  Snapchat 2023'te Doğum Günleri Nasıl Görülür?

Marka değerleri

Marka değerleriniz, şirketinizi istediğiniz müşteriler için anlamlı ve benzersiz kılan şeylerden oluşur. Neye ilgi duyduklarını ve şirketinizin bu değeri rakiplerinizden daha iyi nasıl sunabileceğini düşünün.

JPMorgan Chase, değerlerini kurumsal web sitesinde “İş İlkeleri” başlıklı bir sayfada sunmaktadır. Dört değerin her birinin, her prensibi derinlemesine açıklamak için daha da fazla alt değer içeren kendi sayfası vardır. Ayrıca sağ tarafta, hepsini tek bir sayfada görebileceğiniz kullanışlı bir belge bağlantısı da bulunmaktadır.

Bunu yaparak JPMorgan Chase, profesyonellik, iş uzmanlığı ve verimliliği yaymak amacıyla değerlerini sergiliyor. Temel değerleri kapsamlı bir şekilde oluşturulmuştur ve işlerinin yürütülme şeklini ve müşterilerinin onları nasıl algıladığını yönlendirmektedir.

JPMorgan Chase

Marka Misyonu

Marka misyonunuz, şirketinizin var olma nedeni veya başarmak için çalıştığı şeydir. Yeterince zorlayıcı bir misyon, insanlarda hemen yankı bulacak ve onları işinize çekecektir.

Patagonya, iyi yürütülen bir marka misyonunun mükemmel bir örneğidir. “Gezegenimizi kurtarmak için iş başındayız” şeklindeki cesur ifadeleri, hedef tüketicilerinde ve daha geniş bir insan kitlesinde derin yankı uyandırıyor. Tüm iş uygulamaları bu misyonu yansıtmaktadır.

Misyonunu kanıtlamaya yönelik en başarılı çalışmalardan biri, sürdürülebilirliği teşvik etmek ve tüketimi azaltmak amacıyla müşterilerin kullanılmış Patagonya kıyafetlerini takas edebileceği veya yenilenmiş ürünler satın alabileceği bir program olan Worn Wear’dır. Bu, şirketinizi kurmak için misyonunuzu nasıl kullanabileceğinizin bir örneğidir.

Patagonya

Marka Vaatleri

Marka vaadi, şirketinizin müşterileri için yapmaya söz verdiği şeydir. Sözlerinizi tutmak, dinleyicilerinize güven duygusu verir ve bu da uzun süreli bir bağ oluşturur.

Houston veya Austin’de markalaşmanın bu yönü konusunda yardım almak için bugün WIX ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Dürüst Şirketin, her bir garantiyi gözden geçirdikleri ve her bir sözü nasıl yerine getirmeyi planladıkları “standartlarına” ayrılmış tam bir sayfası vardır.

Tavsiye Edilen:  İçerik Stratejisi Nedir ve 6 Adımda Nasıl Strateji Geliştirilir?

Dürüst Şirket

Marka kimliği

Marka kimliği, markanızın işletmenizin kim veya ne olduğunu aktaran tüm görsel unsurlarıdır. Markanızın web sitesi, grafik tasarımı, logosu, reklamları, ürünleri vb. aracılığıyla nasıl algılanmasını istediğinizi düşünmeye başlamak için şablonu kullanın.

Markalaşma stratejisi söz konusu olduğunda Apple’ın kimliği tüm zamanların en iyi örneklerinden biridir. Reklamları teknik ayrıntılara ya da uzun bir özellik listesine takılıp kalmıyor. Apple ise tam tersi bir yola giderek markalarının yaratıcılığı, yeniliği, isyanı ve modern yaşam tarzını çağrıştırdığı bir kimlik yarattı. Şık ürünleri ve basit ama sanatsal mesajları, en sadık tüketici gruplarından birini yarattı.

Farklı Düşün

Marka Sloganları

Marka sloganı, markanızın özünü etkili bir şekilde ileten kısa ve güçlü bir ifadedir. Bir slogan bir slogandan daha uzun ömürlüdür ve tüm şirketi tanımlar. Sloganınızın akılda kalıcı, kısa, inandırıcı ve benzersiz olmasını istiyorsunuz. Doğru yapıldığında, bu faktörler sadece birkaç kelimeyle duyguyu uyandırmaya yardımcı olacaktır.

İşte ikonik ve unutulmaz sloganlardan bazı örnekler:

 • Apple: “Farklı Düşünün”
 • Nike sadece yap”
 • McDonald’s: “Buna Bayılıyorum”
 • DeBeers: “Elmas Sonsuza Kadardır”
 • KFC: “Parmak Yalamak İyi”
 • Skittles: “Gökkuşağının Tadını Çıkarın”
 • Disneyland: “Dünyanın En Mutlu Yeri”

İşte daha yeni ama yaratıcı slogan örnekleri:

 • Casper: “Daha İyi Uyku İçin En İyi Yatak”
 • Travelocity: “Akıllıca Dolaşın”
 • Dolar Tıraş Kulübü: “Tıraş Zamanı. Parayı tıraş et.
 • Spotify: “Herkes İçin Müzik”
 • Wayfair: “Evde Milyonlarca Şey”

Markalar sürekli gelişiyor, bu nedenle seçimlerinizin kesin olduğunu düşünmeyin. Hedefleriniz değiştiğinde, bu faktörlerin her birinde biraz değişiklik yaparak marka oluşturma stratejinizi yeniden değerlendirebilirsiniz. Şirketiniz büyüdükçe hedef kitleniz de büyüyecek, bu yüzden yine de esnek kalmak iyi bir fikir.

Marka Geliştirme Firmasına mı ihtiyacınız var?

Marka stratejisi geliştirme sürecini tek başınıza yürütmek zorunda değilsiniz. WIX, 30 yılı aşkın süredir Houston ve Austin işletmelerine yardımcı olan üst düzey bir pazarlama ajansıdır. Houston’daki marka ajansımız, işletmeniz için benzersiz ve etkili bir marka geliştirme stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  Bir Inbound Pazarlama Stratejisi Olarak Kapılı İçerik

Bir danışma randevusu almak için bugün bizimle iletişime geçin markanızı oluşturma ve büyütme hakkında.