Otomotiv SEO’su: 2023’te Araba Bayileri İçin 10’dan Fazla Strateji

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Otomotiv SEO’su: 2023’te Araba Bayileri İçin 10’dan Fazla Strateji

Go Fish Digital’de, birkaç bayiyle çalıştıktan sonra bazı ilginç trendler fark ettik. İnternet çağında standart reklam kanalları devam etse de, markalar hedef kitlelerine ulaşmanın kolaylığını fark ettikçe dijital pazarlama hızla büyüyor. Araba bayileri artık yalnızca 30 saniyelik TV spotları, 60 saniyelik radyo ve hafta sonu basılı reklamlarının eski yedeklerine güvenemez. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları gelişmeye devam ettikçe ve daha fazla insan internete yöneldikçe, otomobil bayilerinin dijital ortamı anlaması ve kullanması gerekiyor. Dijital pazarlama, yalnızca görüntülü reklamcılık ve arama motoru pazarlamasını değil, arama motoru optimizasyonunu, kullanıcı dostu web tasarımını, çevrimiçi itibar yönetimini ve çevrimiçi inceleme izlemeyi de içerir. Bulunduğunuz yere daha fazla müşteri çekmek için uygun yerel otomotiv SEO’su uygulamanız gerekir.

Otomotiv SEO Nedir?

Otomotiv SEO, otomobil bayisi web sitelerinin arama motorlarında görünürlüğünü artırmaya yardımcı olan bir çevrimiçi pazarlama stratejisidir. Otomotiv SEO, sayfa içi optimizasyonları, yerel SEO girişimlerini, yapılandırılmış veri kullanımını ve daha fazlasını içerir.

Şu anki görevimden önce, dokuz bayilik için pazarlama çabalarını yönetmek için iki yıl harcadım ve stratejik çevrimiçi reklamcılık ve arama motoru optimizasyonunun yeni müşterileri çekmek için önemli bir bileşen olduğu benim için açıktı. Deneyimlerime göre, TV’yi OEM’lere (Orijinal Ekipman Üreticileri) bırakmak en iyi uygulama haline geliyordu. Paranızı web sitesi güncellemelerine, belirli yerel anahtar kelimeler için arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye ve topluluktaki görünürlüğünüzü ve güveninizi artırmak için yerel kuruluşlarla çalışmaya daha iyi harcayabilecekken, neden maliyetli yayın süresi için mücadele edesiniz?

Zaman içinde bayilerimizin pazarlama odak noktası, dijital olan her şeyin etrafında toplanmaya başladı: PPC, Görüntülü Reklamcılık, SEO ve çevrimiçi incelemeler. TV ve radyo, pozitif yatırım getirisine bağlanması giderek zorlaşan “gerekli kötülükler”di.

Yerli Otomobil Bayileri için dijital çabalar aşağıdaki nedenlerden dolayı önemlidir:

 • Ortalamada, araba alıcıları yaklaşık 12 saat harcıyor bir araç satın alırken internette arama yapmak. İnternet, yeni araç araştırması için 1 numaralı kaynak olmaya devam ediyor.
 • Araba alıcıları, nitelikli bir müşteri adayı olmadan önce yaklaşık 10 bayilik web sitesine bakar.

2015 pazar harcama eğilimleri, pazarlamacıların %28’inin daha fazla dijital pazarlamayı finanse etmek için reklam bütçelerini azaltırken, TV reklam harcamaları, eğer kesilmediyse sabit kaldı. Gazeteler de saldırıya uğradı %10 ortalama düşüş reklam harcamalarında. Yerel haberler en çok etkilenen oldu. 2014’te 2013’e göre %11,6 azalma. Bu arada, yalnızca 2014 yılında ABD’deki dijital medya harcamaları %15 artarak %30’a ulaştı pazar payı.

Sonuçlar Ağustos 2015 CMO Anketi şirketlerin dijital pazarlama harcamalarını önümüzdeki 12 ayda %12,2 artırmayı beklediklerini belirtirken, geleneksel reklamcılık, % -2,1’lik bir büyüme oranıyla geride kalıyor.

grafik1-1

Dijitalin gücüne dair daha fazla kanıta mı ihtiyacınız var? Bu eğilimlerin önümüzdeki beş yıl boyunca devam etmesi öngörülmektedir. Dijitalden farklı olarak, geleneksel reklam gelirleri sabit kalacak ve analistler toplam yıllık büyüme oranının yalnızca %0,04 civarında olacağını tahmin ediyor.

Grafik2

Müşteriler, araştırmalarını ve satın alma işlemlerini çevrimiçi olarak daha fazla değiştirmeye devam ettikçe, şirketler de onları takip ediyor. Örneğin, al Google’ın sürekli büyüyen reklam gelirleri ve mobil kullanımda önemli artış. Dijital tüketici yavaşlıyor gibi görünmüyor ve dijital pazarlamacı da yavaşlamıyor.

Grafik3-1

Peki, bu otomobil galerileri için ne anlama geliyor?

Tarihsel olarak, araba satıcıları envanterlerini yerel gazetelerde listeleyebilir veya birkaç aldatıcı TV reklamı yayınlayabilir ve yaya trafiği ve telefon görüşmeleri bekleyebilirdi. Artık alışveriş yapanlar, EveryCarListed.com veya TrueCar gibi web sitelerinde arama yapmaya başlıyor. Alıcılar, bir bayiyi aramadan, onlarla bir web formu aracılığıyla iletişime geçmeden ve kesinlikle kapıdan içeri girmeden önce bayileri, fiyatları ve çevrimiçi incelemeleri karşılaştırır. Bu nedenle, araba bayiliği pazarlama çabalarının zamana ayak uydurmak için değişmesi gerekiyor. Çevrimiçi ve yerel toplumdaki varlığınız, herhangi bir TV reklamının verebileceğinden daha fazla meyve verebilir.

Modası geçmiş pazarlama taktiklerini uygulamakta zorlanıyorsanız, aşağıdaki yerel otomotiv SEO stratejileri, yerel otomobil bayiliği reklam çabalarınızı geleceğe taşımanıza yardımcı olabilir. Bu ipuçları araba bayileri için harika olsa da, yerel bir bölgeye hizmet veren herhangi bir işletme de bunları uygulayabilir.

Tavsiye Edilen:  5 najlepszych wskazówek dotyczących zarządzania czasem dla freelancerów

Yerel Otomotiv SEO için 10 İpucu

1. Web siteniz önemlidir

“İlk izlenim yaratmak için yalnızca bir şansınız var” derler ve web siteniz, potansiyel alıcılarınızın %90’ından fazlasının alacağı tek ilk izlenimdir – bu yüzden onu iyi bir site yapın! Mart 2015 itibariyle, ABD’de 18.000’e yakın bayilik vardı. Çevrimiçi satın alma kolaylığı ve her bayinin kendi belirlenmiş pazar alanı (DMA) dışında sahip olduğu erişim sayesinde, web sitenizin rekabette öne çıkması için her zamankinden daha iyi bir sıralamaya ihtiyacı var. Amaç, Google’ın arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmeniz için özel olarak tasarlanmış ve sürdürülen bir web sitesine sahip olmaktır.

İşte bazı hızlı ipuçları:

 • Ana sayfanızda en az 400 kelime hedefleyin
 • Adresinizi ve telefon numaranızı sitenizin tüm sayfalarında ve hizmet verdiğiniz tüm şehirlerde yazdığınızdan emin olun.
 • Sayfalarınızın bir başlık etiketi, H1, meta açıklama ve varsa resim alt metni ve başlığı içerdiğinden emin olun.
 • Bir arama çubuğu ve sosyal paylaşım eklentileri ekleyin

2. Yararlı içerik sağlayın

Arama motorları taze ve alakalı içeriği sever. Dijital içerik pazarlama çabaları, müşterilerinizin değerli bulacağı alakalı ve benzersiz içerik oluşturmaya odaklanmalıdır.

Bayiliğiniz yeni ve ilgi çekici içerik sağlıyor mu? Çoğu bayinin web sitesi değişiklikleri, envanteri güncellemek veya aylık özel ürünleri listelemekle sınırlıdır. Sitenizin içeriği bu rutin güncellemelerle sınırlıysa, rakiplerinizi geride bırakmanız zor olacaktır.

Bunun yerine, potansiyel müşterilerinize değer katabilmeniz için sattığınız arabalarla ilgili bilgiler içeren bir blog veya sitenin haber bölümü oluşturun. DMA’nızdaki kişilerin okumak isteyeceği yerel içerik oluşturmanın iyi bir yolu, BT departmanınızdan veya sosyal medya ekibinizden (varsa) birinin haftalık 350-500 kelimelik bir blog yazısı yazmasını sağlamaktır. Unutma, her şey seninle ilgili değil. Toplumun iyi bir temsilcisi olun. Konular, insanların gerçekten bilmek istedikleri bilgileri içermelidir. Bu şunları içerebilir:

 • yerel etkinlikler
 • markanıza/markalarınıza özel yeni model lansmanları
 • hayır kurumu veya bağış toplama fırsatları
 • yerel mahalle haberleri
 • sakinleri ve/veya trafiği etkileyebilecek topluluk inşaatı

Araba konuları da düzenli olarak yazılmalıdır. Sezonluk araba bakımı, yeni model lansmanları, güncel özel ürünler, tatil etkinlikleri vb. ile ilgili ipuçları eklemeyi düşünün. Her gönderi yerel olarak optimize edilmelidir; bu, başlık etiketleri, alt metin ve meta açıklamaların yanı sıra şehir ve eyalet bilgilerini içerdikleri anlamına gelir. Ayrıca blog yazılarınıza veya sitenizin ana sayfasına katıştırılmış bir GMB (Google Benim İşletmem) haritası eklemeyi unutmayın.

Elbette, potansiyel müşterilerin aracınıza olan ilgisini artırmaya yardımcı olmak için araç listelerinize yüksek kaliteli ve benzersiz resimler ve/veya videolar eklemeniz önemlidir. Siteyi günlük veya haftalık güncellemelerle güncel tutmak, benzersiz ve değerli bilgilere yer vermek sizi rakiplerinizden ayırabilir ve web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasında yükselmelere yol açabilir.

3. Google Benim İşletmem sayfanızı sahiplenin

Henüz yapmadıysanız, işletme girişinizi Google Benim İşletmem’de talep etmeniz gerekir. İşletmeler, ürünler, markalar, sanatçılar ve kuruluşlar için çevrimiçi varlıklarını yönetmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Google.

İşletmeniz hakkında doğru bilgileri içeren bir Google Benim İşletmem sayfası, yalnızca çevrimiçi trafiğiniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kişilerin envanterinizi görüntülemesi için işletmenizi daha kolay bulmasını sağlayabilir.

Hesabınızı kurarken, tüm iletişim bilgilerinizin doğru bir şekilde listelendiğinden, kategorilerin seçildiğinden, zamanların listelendiğinden, bir profil ve başlık resminin yanı sıra işletmenizin bir açıklaması olduğundan emin olun. İşletmenizle ilişkili ad, adres ve telefon numarasının (NAP olarak da bilinir) Google Benim İşletmem sayfanızda ve web sitenizde tam olarak aynı biçimde listelendiğinden emin olun. İşletmenizden bahseden tüm sitelerde her zaman aynı NAP düzenini kullanmalısınız.

4. AutoDealer Şemasını Uygulayın

Şema biçimlendirme yıllardır kullanılmaktadır, ancak hala yalnızca bir avuç web sitesi tarafından kullanılmaktadır. Şema işaretlemesini web sitenize entegre etmek, rekabette size avantaj sağlayabilir.

Şema işaretleme, arama motorlarının ve site tarayıcılarının sitenizdeki içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olmak için web sitenize eklenen bir koddur. Arama motorlarına yalnızca verilerinizin ne söylediğini değil, ne anlama geldiğini de söyler. Örneğin, arama motorlarının web sitenizde listelenen numaranın bir telefon numarası olduğunu anlamasına yardımcı olmak için şema işaretleme kullanılabilir. Veya yeni ve kullanılmış envanter arasındaki farkı aktarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, kullanıcı yorumlarını ve işletmenize ilişkin derecelendirmelerini 1 – 5 ölçeğinde belirlemek için de kullanılabilir. Şema, Google’ın Bilgi grafiği tarafından da kullanılır.

Tavsiye Edilen:  Kaba Kuvvet Saldırısı nedir? Türler, Araçlar ve Önlemler

Aşağıda, yerel bir otomobil bayisi için Google’ın Bilgi grafiğini etkileyen bir şema işaretleme örneği verilmiştir:

grafik 2

Şema ayrıca Google’ın bilgi grafiğini güçlendirebilir, kullanıcı tıklama oranlarını artırabilir ve (dolaylı olarak da olsa) arama sıralamalarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, şema işaretleme kullanan web sitelerinin ortalama olarak dört pozisyon sıralaması şema işaretlemesi kullanmayanlardan daha yüksektir. Bu daha yüksek sıralama, görünürlük nedeniyle tıklama oranlarını iyileştirir. Kısacası, şema işaretleme uygulayan web siteleri, arama motorlarının kullanıcılara daha yüksek kaliteli arama sonuçları sunmasına yardımcı olur.

Profesyonel İpucu: Araba bayisi web siteleri için harika şema biçimlendirme seçenekleri arasında, birkaç isim vermek gerekirse ‘çalışma saatleri’, ‘adres’, ‘incelemeler’ ve ‘telefon’ yer alır. eğer sahip değilsen Araba Satıcısı şemayı kesinlikle sitenizin arka ucuna eklemelisiniz.

5. Alıntı Alın

Diğer web sitelerinde işletmenizin adından ve adresinden bahsedilmesi, bir topluluktaki güvenilirliğinizi doğrulamanıza ve arama motorları ve potansiyel müşteriler arasında güven oluşturmanıza yardımcı olur. Bu alıntılar, Google ve Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmak için önemlidir. Sitenizin yerel ticaret odası web sitenizde, saygın işletme dizinlerinde, Facebook’ta ve Yelp’te listelenmesi için çalışabilirsiniz.

Bir toplayıcı aracı kullanmak, daha fazla alıntı almanın en kolay yoludur. Moz Local veya Yext gibi araçları kullandığınızda, bayiliğinizin ayrıntıları, Adınız, Adresiniz ve Telefon numaranızın tutarlı bir şekilde listelenmesini sağlayacak şekilde çok çeşitli dizin sitelerinde yayınlanır.

522f818cc55bd8.75231791

6. Web sitenize bağlanan yerel kuruluşların sayısını artırın

Web sitenizin sıralamasını iyileştirmek istiyorsanız, güvenilir web sitelerinden gelen bağlantılar önemlidir. Yerel web sitelerinden ve kuruluşlardan bağlantılar almak, sitenizin “Washington DC’deki Araba Bayileri” gibi konuma dayalı arama sorgularında üst sıralarda yer alma becerisini artırabilir.

Bu yerel bağlantıları elde etmek için araba bayileri, belirli bir yıl boyunca katıldıkları tüm sponsorlukları ve topluluk etkinliklerini düşünmelidir. Bunlar, yerel bağlantılar için harika başlangıç ​​noktalarıdır. Örneğin, yerel bir çocuk derneğine bağış yapıyorsanız, derneğin web sitesinde sponsor olarak listelendiğinizden emin olun. Birçok bayi halihazırda yerel kar amacı gütmeyen kuruluşlar, spor takımları ve otomobil buluşmaları ile ilgilenmektedir. Bu yerel gruplardan söz ve bağlantılar almak, kuruluşun web sitesinde bir sponsor veya katılımcı olarak kabul edilmeyi talep etmek kadar basit olabilir. Sormaktan asla zarar gelmez!

7. Analitiklerinizi Çıkarın

Belki kendinizi bir analiz tutkunu olarak görmüyorsunuz, ancak web sitesi analizi işinize birçok yönden yardımcı olabilir. Analitik, en popüler içeriğinizi, arama motorlarından sitenizdeki en iyi açılış sayfalarını, en iyi web sitesi yönlendirmelerini belirlemenize ve hangi pazarlama çabalarının en fazla dönüşümü sağladığını keşfetmenize yardımcı olabilir. Web sitenizin analitiğinin haftalık olarak gözden geçirilmesi, sizi hangi pazarlama çabalarının işe yaradığını ve hangilerinin atılması gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

8. Olumlu Yorumlar Kazanarak İtibarınızı Koruyun

Tüketicilerin %92’si çevrimiçi incelemeleri okuyor ve bireylerin %40’ı yalnızca 1 ila 3 incelemeye dayanarak bir ürün veya hizmet hakkında fikir sahibi oluyor (Jones, Ross. SEO Meetup Presentation.(2015, Ekim 29). Aşağıdaki durumlarda ölçülebilir müşteri adaylarını kaybediyor olabilirsiniz: çevrimiçi puanınız 3 yıldızdan düşük.Bireylerin yalnızca %13’ü ortalama değerlendirme sıralaması 1 veya 2 yıldız olan bir kuruluşla iş yapacak (Jones, Ross. SEO Meetup Presentation.(2015, 29 Ekim).

Olumlu eleştiriler alarak itibarınızı korumaya başlamak için, aşağıdan sarkan herhangi bir meyveyi yakalamak isteyeceksiniz. mevcut müşteri tabanınızla iletişim kurmak ve onları işletmeniz hakkında geri bildirimde bulunmaya davet etmek. Mevcut müşteriler, işletmenizin iyileştirme veya ayarlama yapması gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Ardından, her satıştan sonra müşteriye, hizmetlerinden/satın almalarından memnun olup olmadıklarını soran bir e-posta gönderin. Çoğu bayi, bir satın alma işleminden sonra çok ayrıntılı anketlere sahiptir. Bayilere bir anket içeren ve olumlu yorumların sosyal medyaya ve otomatik inceleme sitelerine otomatik olarak gönderilmesine izin veren bir hizmet sağlayan satıcılar vardır. Ancak, bir satıcıya başvurmamayı seçerseniz ve müşteriniz olumlu bir deneyim yaşadığını iddia ederse, onlardan Google Benim İşletmem veya Yelp gibi sitelerde bir inceleme bırakmalarını isteyebilirsiniz. Otomobil incelemeleri için diğer harika siteler arasında Cars.com, DealerRater ve Edmunds.com yer alır.

Tavsiye Edilen:  Raporlarınız için Yeni Bir Kontrol Paneli mi Oluşturuyorsunuz? Önce Bu 26 Soruyu Sorun

Müşterilerinizin çevrimiçi yorum bırakmasını kolaylaştırın. Greg Gifford tavsiye eder web sitenizde müşterilerinize işletmenizi tam olarak nasıl inceleyebilecekleri konusunda talimatlar veren bir sayfa oluşturmak (ör. web siteniz.com/review-us/).

9. Web Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

Mobil cihazlar, insanların İnternet’te ürün arama ve satın alma şeklini değiştiriyor. Bu, özellikle konuma dayalı arama sorguları için geçerlidir. Yılda 30 milyar mobil aramadan, 12 milyar yerli.

Rakiplerinizden sıyrılmanıza yardımcı olmak ve kullanıcıların web sitenizle mobil cihazlarında etkileşim kurmasını kolaylaştırmak için mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak gerekir.

Sitenizi yeniden tasarlarken veya güncellerken, sitenizin mobil uyumlu olmasını sağlamak için web ekibinizle konuşun.

10. Ana Sayfa Kaydırıcılarını Sonlandırın

Web sayfalarınızda karuseller veya kaydırıcılar kullanmayı bırakın. Kaydırıcı testleriyle ilk elden deneyimim, ilk slaydın tıklama oranının berbat olduğunu buldu. Daha da kötüsü, insanların yalnızca %3’ü ikinci kaydırıcıya gerçekten tıkladı. Kaydırıcıların neden olduğu acıya dair daha fazla kanıta mı ihtiyacınız var? Bu site atlıkarıncaların ve sürgülerin neden yok edilmesi gerektiğini vurgular.

11. Konum Tabanlı Sayfalar Oluşturun

Araba bayilerinin uyguladığını gördüğümüz harika bir strateji, bazı önemli otomobil markaları için yerelleştirilmiş sayfalar oluşturmaktır. Dönüşüm hunisinde ilerleyen bir müşteri, belirli bir coğrafi bölgede tam olarak satın almak istediği marka/modeli daraltabilir. Örneğin, bir kullanıcı “honda accord raleigh nc” gibi bir arama yapabilir. Bu sorguyu ararken, yerel bir bayinin, Leith Hondabunun için bir sayfa oluşturmakla harika bir iş çıkardı.

LeithHondaSayfa

Bu sayfa, halihazırda envanterlerinde bulunan ve Raleigh bölgesinde satılan araçları gösterme özelliğine sahiptir. Bu, kullanıcılar markalarını, modellerini ve coğrafyalarını daraltırken gerçekten nitelikli trafiği yakalayabilen harika bir sayfa örneğidir.

Bayiler için, en popüler marka/modelleriniz için bu tür sayfaları oluşturmayı düşünmek faydalı olabilir. Bu, sitenizin, kullanıcıların aradığı dönüşüm hunisinin alt kısmındaki anahtar kelimelerle eşleşen alakalı açılış sayfalarına sahip olmasını sağlar.

Çözüm

Dijital çabalar, bayiliğin hayatta kalması için çok önemlidir. Bu nedenle, siz ve ekibiniz dijital pazarlama çağında ilerlemeye hazırsanız, bu yerel otomotiv SEO stratejileri ve ipuçları, yerel otomobil bayiliği çabalarınızı geleceğe taşımanıza yardımcı olabilir. Dijital odağınıza yardımcı olması için bir SEO şirketi tutmayı göze alamasanız bile, bu ipuçları şirket içinde yapılabilir. Ayrıca, bu stratejilerin bir gecede başarı sağlamayacağını, yerel otomotiv SEO’sunun zaman aldığını hatırlamakta fayda var. Bununla birlikte, tutarlı bir strateji sürdürmek, eski bir web sitesini güncellemek, güven sinyalleri oluşturmak ve bilgilerinizin tüm satış noktaları arasında tutarlı olmasını sağlamak başarıyı sağlamaya yardımcı olabilir.

Mia (Eski GoFisher) Hakkında

Reklam ajansları ve kurum içi eğitim kurumlarındaki 12 yıllık deneyimi sayesinde Mia, geleneksel ve dijital pazarlama, marka yönetimi, entegre kampanya geliştirme ve uygulama, ürün planlama ve müşteri katılımı alanlarında uzmanlık kazanmıştır. Geçmişte Honda, Belmont University, The Nashville Zoo, AKG Acoustics, Ovation Brands, Columbia State Community College ve birkaç otomotiv müşterisi için kampanyalar yönetti. Mia, James Madison Üniversitesi’nden lisans derecesine ve pazarlama ve müzakere odaklı Belmont Üniversitesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesine sahiptir. Ayrıca Harvard Müzakere Programı (PON) Yöntemi ve Yalın Sağlık Hizmetleri konusunda eğitim almış ve sertifikalandırılmıştır.