Paket Filtreleme Güvenlik Duvarı Nedir? Avantajlar ve Türler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Paket Filtreleme Güvenlik Duvarı Nedir? Avantajlar ve Türler

Paket Filtreleme Güvenlik Duvarı

Paket filtreleme güvenlik duvarı, bir ağa gelen ve bir ağa veri akışını düzenleyen bir ağ güvenlik tekniğidir. Bir dizi kural, protokol, IP adresi ve bağlantı noktası kullanarak akışlarını kontrol ederken paketlerin ağlar arasında hareket etmesine izin veren bir güvenlik mekanizmasıdır.

Bu blogda ele alınacak konulara hızlıca bir göz atalım:

Üzerinde Düşünülecek Noktalar:

Paket Filtreleme Güvenlik Duvarları alanının derinliklerine inmeden önce, “Güvenlik Duvarı” teriminin ne anlama geldiğini anlamak daha iyidir.

Daha iyi anlamak için, görsel açıklamaya mutlaka göz atın.

Güvenlik duvarı nedir?

Güvenlik duvarı, bir kuruluşta önceden oluşturulmuş güvenlik politikalarına uygun olarak gelen ve giden ağ trafiğini izleyen ve filtreleyen bir ağ güvenlik cihazıdır. Güvenlik duvarı, en temel haliyle, özel bir iç ağ ile halka açık İnternet arasında oturan bir engeldir. Bir güvenlik duvarının birincil işlevi, tehdit edici olmayan trafiğin içeri girmesine izin verirken tehlikeli trafiği dışarıda tutmaktır.

Güvenlik Duvarı Türleri

Güvenlik duvarları ya olarak sınıflandırılırr yazılım veya donanım güvenlik duvarları, yapılarına bağlı olarak. Her güvenlik duvarı türü, aynı işlevselliği sağlarken farklı bir amaca hizmet eder. Ancak, maksimum koruma için her ikisine de sahip olmanız önerilir.

 • Bir donanım güvenlik duvarıl, bir bilgisayar ağını bir ağ geçidine bağlayan fiziksel bir ekipman parçasıdır. Örnek olarak bir geniş bant yönlendirici düşünün. Cihaz Güvenlik Duvarı, donanım güvenlik duvarının başka bir adıdır.
 • Bir yazılım güvenlik duvarı, Öte yandan, bir bilgisayara yüklenen ve port numaraları ve diğer yüklü yazılımlar aracılığıyla çalışan basit bir programdır. Bu güvenlik duvarı türü, Ana Bilgisayar Güvenlik Duvarı olarak da bilinir.

Ayrıca, özelliklerine ve güvenlik seviyelerine bağlı olarak çok sayıda başka güvenlik duvarı türü vardır. Yazılım veya donanım olarak uygulanabilen güvenlik duvarı teknikleri şunları içerir:

 • Paket filtreleme Güvenlik Duvarları
 • Devre Düzeyinde Ağ Geçitleri
 • Bulut Güvenlik Duvarları
 • Birleşik Tehdit Yönetimi (UTM) Güvenlik Duvarları
Tavsiye Edilen:  AutoGPT Nedir ve & Kullanmak?

Siber Güvenliğin Kontrolünü Ele Alın: Etik Hacking Kursumuza Kaydolun!

Paket Filtreleme Güvenlik Duvarı Nedir?

Paket filtreleme güvenlik duvarı, gelen ve giden ağ verilerinin akışını düzenleyen bir ağ güvenlik özelliğidir. Kullanıcı verilerini ve kontrol bilgilerini içeren her paket, önceden tanımlanmış bir dizi kural kullanılarak güvenlik duvarı tarafından incelenir ve test edilir. Paket testi geçerse, güvenlik duvarı hedefine ilerlemesine izin verir. Testte başarısız olanlar diskalifiye edilir. Güvenlik duvarları, kural kümelerine, protokollere, bağlantı noktalarına ve hedef adreslere bakarak paketleri inceler.

Paket Filtreleme Güvenlik Duvarı nasıl çalışır?

Paketler yapılandırılmış veri birimleridir. İletişimleri küçük parçalara böldükleri ve bunları ağ üzerinden bağımsız olarak taşıdıkları için, bu ağlar hataya dayanıklıdır.

Doğru bilgileri görüntülemek için paketler, güvenlik duvarından geçtikten ve varış noktasına ulaştıktan sonra yeniden sıralanır.

Paket anahtarlama, doğru yapıldığında ağ kanal kapasitesini artırır ve iletim gecikmesini ve iletişim verimliliğini azaltır. Paketler iki temel bileşen içerir:

 • Veriler kullanılarak doğru konuma yönlendirilir paket başlıkları. Bunlar, internet protokolü (IP) öğelerini, adreslemeyi ve paketleri hedeflerine ulaştırmak için gereken diğer verileri içerir.
 • Paketin içerdiği kullanıcı verileri, yük. Bir yere varılmaya çalışılan veri budur.

Paket filtreleme güvenlik duvarları, aşağıdaki kriterlere göre ağ paketlerine izin verir veya reddeder:

 • Kaynak IP adresi, paketin gönderildiği yerdir.
 • Paketin adresi, hedef IP adresidir.
 • Protokoller: Protokoller, oturum ve uygulama protokolleri (TCP, UDP, ICMP) gibi veri aktarım protokollerini içerir.
 • Bağlantı noktaları, kaynak ve hedef bağlantı noktalarının yanı sıra ICMP türleri ve kodlarını içerir.
 • İşaretler, paketin bir bağlantı isteği olup olmadığı gibi TCP başlık işaretlerini içerir.
 • Paketin geçtiği (gelen veya giden) fiziksel arabirim (NIC).

Çeşitli Paket Filtreleme Güvenlik Duvarları Nelerdir?

Dört tür paket filtreleme vardır:

 • Dinamik paket filtreleme
 • Statik paket filtreleme
 • Durum bilgisiz paket filtreleme
 • Durum bilgisi olan paket filtreleme
Tavsiye Edilen:  ADDIE Eğitim Modeli Nedir? (Şablon + Örnekler)

Paket Filtreleme Güvenlik Duvarları Örneği

Paket filtreleri, kaynak ve hedef IP ve bağlantı noktası adreslerine bakarak her bir TCP/IP paketini inceler. Tüm bilinmeyen veya bilinmeyen IP adreslerini engellerken yalnızca bilinen ve yerleşik IP adreslerine izin veren kurallar oluşturabilirsiniz.

Örneğin, dışarıdan kişilerin 80 numaralı bağlantı noktasına erişimini reddetmek, HTTP sunucusuna tüm dışarıdan erişimi engelleyecektir, çünkü çoğu HTTP sunucusu 80 numaralı bağlantı noktasında çalışır. Güvenlik duvarınızı yalnızca posta veya web sunucunuza yönelik paketlere izin verecek ve diğerlerini reddedecek şekilde yapılandırabilirsiniz. .

Paket Filtreleme Güvenlik Duvarlarının Faydaları

Paket filtreleme güvenlik duvarlarını kullanmanın aşağıdakileri içeren çok sayıda faydası vardır:

Yeterlik

Paket filtreleme güvenlik duvarlarının öne çıkan avantajlarından biri verimlilikleridir. Yönlendiriciler tipik olarak yüksek hızlarda çalışır, paketleri hedeflerine, kaynak bağlantı noktalarına ve adreslerine göre olabildiğince çabuk kabul eder ve reddeder. Filtre, gelen ve giden paketlerin hedefini ve meşruiyetini belirlediğinden, genellikle yalnızca birkaç milisaniye tutulur. Diğer birçok güvenlik duvarı tekniğinin performans genel giderleri, paket filtreleyen güvenlik duvarlarından daha yüksektir.

şeffaflık

Diğer bir fayda da şeffaflıktır. Kullanıcılar bir güvenlik duvarının bir paketi reddettiğinin farkında olsalar da, paket filtreleri genellikle hızlı ve sessiz çalışarak kullanıcı işlevselliğini engeller. Diğer yöntemler, kullanıcıların güvenlik duvarlarını belirli istemciler veya sunucular için manuel olarak yapılandırmasını gerektirir.

Uygun Maliyetli

Dahili ağın güvenliğini sağlamak için yalnızca bir filtreleme yönlendiricisi gerektiğinden, paket filtreleme son derece uygun maliyetlidir. Birçok yaygın donanım ve yazılım yönlendirme aygıtı, paket filtrelemeyi içerir. Ayrıca, çoğu web sitesi yönlendiricisi artık paket filtrelemeyi desteklediğinden, bu en uygun maliyetli stratejidir.

Kullanım kolaylığı

Paket filtreleme, düşük maliyeti ve kullanım kolaylığı nedeniyle çekici bir seçenektir. Tek bir tarama yönlendiricisi, bu güvenlik stratejisini kullanarak tüm ağı savunabilir. Reddedilmedikçe paket aktarımını fark etmeyeceklerinden, kullanıcıların güvenlik duvarlarını kullanmak için çok fazla bilgiye, eğitime veya yardıma ihtiyacı yoktur.

Paket Filtreleme güvenlik duvarı kullanmanın sakıncaları nelerdir?

Paket filtrelemenin birçok avantajı vardır, ancak bazı dezavantajları da vardır. Paket filtreleme güvenlik duvarının dezavantajlarından bazıları şunlardır:

Tavsiye Edilen:  6 statystyk marketingu wideo za rok 2023

Daha az güvenli:

Paket filtrelemenin birincil dezavantajı, bağlam veya uygulama bilgisinden ziyade IP adresine ve port numarasına dayalı olmasıdır. Sonuç olarak, güvensiz olarak kabul edilirler. Bunun nedeni, yetkili bir IP/port aracılığıyla gelen herhangi bir trafiği iletecek olmalarıdır. Paket filtresi tüm paketi incelemediğinden, fark edilmeyen üstbilgilere veya yükün kendisine kötü amaçlı bir komut eklenebilir.

Kayıt Yeteneklerinin Eksikliği:

Paket filtresinde günlük kaydı özelliği yoksa, uyumluluk ve raporlama gereksinimlerini karşılaması gereken bir şirket için sorun teşkil edebilir.

Vatansız:

Paket filtrelemenin bir diğer önemli sınırlaması, temelde durumsuz olmasıdır; bu, kurulu bağlantıdan veya içinden geçen önceki paketlerden bağımsız olarak her paketi bağımsız olarak izlemesi anlamına gelir. Sonuç olarak, güvenlik duvarlarının ciddi tehditlere ve saldırılara karşı koruma yeteneği oldukça sınırlıdır.

Çözüm

İnternetin hızlı yükselişinin dünyayı birbirine yaklaştırdığını kimse inkar edemez. Ancak, bizi çeşitli güvenlik tehditlerine karşı savunmasız hale getirdi. Bir şirket ağının değerli bilgilerinin gizliliğini ve bütünlüğünü dış saldırılardan korumak için güvenlik duvarları gibi güçlü bir mekanizmaya ihtiyacımız var.

Bu blogun şüphelerinizi gidermenize yardımcı olduğunu, düşünce tarzınıza yeni bir boyut kattığını ve daha iyi bir seçim yapmanız için size rehberlik ettiğini umuyoruz. Yine de, bizim için herhangi bir sorunuz ve sorunuz varsa, sitemizi ziyaret etmenizi bekliyoruz. topluluk sayfası ve şüphelerinizi giderin. O zamana kadar, Mutlu Öğrenme!