Pandemik Pazarlama Labirentinde Nasıl Gezinilir ve Bu Şenlik Sezonunda Satışları/Müşterileri Nasıl Artırırsınız?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Pandemik Pazarlama Labirentinde Nasıl Gezinilir ve Bu Şenlik Sezonunda Satışları/Müşterileri Nasıl Artırırsınız?

Reklam Kaldırma Drive Dijital Web Semineri Serisinin ikincisini aksiyon dolu bir gündemle başarıyla gerçekleştirdi. Farklı sektörlerden pazarlama uzmanlarından oluşan bir panel, bu yılbaşı sezonunda satışları/olasılıkları nasıl artırabileceğinizi ele almak için sektördeki en iyi uygulamalar hakkındaki görüşlerini paylaştı. Panelistler dahil: Vaibhav Kumar: Max Life Insurance Company Limited’de E-Ticaret ve Dijital Pazarlama Başkan Yardımcısı ve Başkanı, Nirmal Pulickal: Hindistan Başkanı – Facebook’ta Yaratıcı Mağaza, Sonali Singh: BSH Home Appliances Group’ta Marka ve Dijital Pazarlama Lideri, Nameet Potnis: Başkan Yardımcısı Pazarlama ve Stratejik Girişimler, PayU, Jai Dhar Gupta: Nirvana Being’in Kurucusu ve CEO’su. Oturum, AdLift CEO’su ve Kurucu Ortağı Prashant Puri (Moderatör) tarafından yönetildi.

Tartışma, çeşitli görüşlerle başladı. “Pandeminin sekiz ayında, gelişen trendlerden değişen tüketici davranışlarına kadar çok şey değişti, pazarlardaki farklı sektörlerde gördüğümüz bazı trendler neler?” Max Life Insurance’tan Vaibhav Kumar şu anda üç büyük trend olduğunu paylaştı. Bir, dijital tüketimde dikkat çekici hızlanma, vadeli sigorta ve risk ürünleri satın alımındaki artış. Son 6 ayda yeni müşterilerinin dörtte birini dijital ortamda edindiklerini sözlerine ekledi. İkincisi, büyük hiper değer bilinci ve ısırık büyüklüğünde önermeler için tercih. Çoğumuz evden çalıştığımız için, koruma ürünleri ve garantiler (sigorta söz konusu olduğunda) için en önemli şeyler için ödeme yapma isteğinde gözle görülür bir artış var. Üçüncüsü, bu yeni uzak yaşama ve çalışma tarzı, yürekten kalbe satan bir yaklaşımla sonuçlandı.

sorusuna yanıt vererek, Facebook’tan Nirmal Pulickal artık mevcut trendlerde sürekli bir hızlanma, daha akıllı alışveriş, e-ticarette artış, ödemeler ve dijitalden etkilenen satın almaların yüksek oranda öne çıktığını söyledi. Son 3 ayda dijital kaynaklı satın almalarda yüzde 20 artış oldu. Yeni alışkanlıklar şekilleniyor, Facebook canlı gibi sanal deneyimlere daha fazla aşinalık var, çok fazla değer bilincine sahip kamu hizmeti harcaması görüyoruz.”

Tavsiye Edilen:  2023'de Sosyal Medya Pazarlama Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

PayU’dan Nameet Potnis işletmeler açısından genel ödeme işleminin, tüketicilerdeki önemli davranışsal değişikliğin bir sonucu olarak birkaç büyük kategorinin geri sıçradığını (gıda teslimatları gibi) söyledi. “Sürdürülebilir bir grafik, sadece bir artış değil. İnsanlar artık internetten sipariş verirken daha rahat. Artık daha fazla sohbet ticareti var. Karantina sırasında birçok insan dijital medyayı benimsemeye zorlandı. İnsanlar nakit paradan uzak durmak ve dijital olarak işlem yapmak istiyor.” Ayrıca, büyük markaların önemli ölçüde dönüşüme uğramak için mevcut araçları ve ekosistemleri kullanarak bu değişimden en iyi şekilde nasıl yararlanacaklarını bulmaya çalıştıklarını da vurguladı.

BSH Ev Aletleri Grubu’ndan Sonali Singh ayrıca şu anda ev aletleri için talep ve tüketimde olağanüstü bir artış olduğunu da sözlerine ekledi. “Ev aletlerini kullanma şeklimiz son birkaç ayda değişti. Markamız artık tüketicilerle her zamankinden daha fazla etkileşim kuruyor.”

Nirvana’dan Jai Dhar Gupta, “Ülkemizde şu anda büyük bir paradigma değişikliği var. Hijyen ve sağlık hiçbir zaman en önemli önceliklerimiz arasında olmadı, ama şimdi öyle. Bu pandemiden kaynaklanan sağlık ve hijyene çok ihtiyaç duyulan odaklanma, burada kalacak.

Konuşma daha sonra içerik pazarlamasına ve bunun hem ‘her zaman açık’ bir bakış açısıyla hem de mevsimsel (bayram) bir bakış açısıyla ne kadar önemli olduğuna taşındı. Bay Potnis, “PayU’da içeriğe güçlü bir şekilde inanıyoruz. İçerik oluşturma, dağıtım ve geliştirme. Muhtemel müşterilerimizin, kullanıcıların olabileceği tüm platformlarda erişilebilir olmasını sağlamak, içeriğe yapılan bu yatırım uzun vadeli bir bakış açısına sahiptir. Etki alanımızı genişletiyor, bizi dönüşüm hunisinde yukarılara taşıyor. İnsanlar, ödemeye geçmeyi düşünmeden önce bizi bir marka olarak deneyimliyor. Şimdi, dönüşüm beklemeden yeterli içeriği nasıl ortaya koyabileceğimizi, ancak bir satın alma/kayıt sağlamak yerine geri verme niyetiyle gerçekten yararlı içeriği nasıl bir araya getirebileceğimizi düşünüyoruz.

Son 2 yılda 600-800 konuya özel blog oluşturduk. Sonuç olarak bugün potansiyel müşterilerimizin neredeyse %80’i organik. Organik müşteri adayları dönüşüm hunisine girdikten sonra daha iyi davranmaya başlıyor çünkü bizi buldular, hakkımızda okudular, hikayemize inanıyorlar ve işlerine değer katabileceğimize inanıyorlar.” İçerik faaliyetlerinden elde edilen olası satışların kalitesinin yüksek olduğunu açıkladı. “Marka olarak bir topluluk oluşturuyoruz. PayU’da içeriğin karşılığını nasıl aldığının farkındayız ve buna büyük yatırım yapıyoruz. Bunun ardındaki beklenti her zaman dönüşüm değil, amaç aynı zamanda eğitmektir.”

Tavsiye Edilen:  Bağlantı Oluşturma İçin Dış Kaynak Kullanımı: 6 Basit Adım

Bay Kumar, bu uygulamalara ve sektörlere getirdikleri sonuçlara katılıyor. “Dönüşüm gerçekleştiren müşterilerimizin yaklaşık %20’si, satın almadan önce bloglarımız ve içeriğimizle organik olarak etkileşim kuruyor. İçerik, dönüştürme motorunun yardımcısı olur. Bugünün herhangi bir tüketicisi, mevcut durum göz önüne alındığında, içeriği tüketmeden veya önce bir referans almadan satın alma konusunda isteksizdir. Özellikle sigorta kategorisinde, yönlendirmeler ve ilgili içerikten daha iyi sonuç veren hiçbir şey yoktur.”

Panel daha sonra bayram dönemlerindeki reklam trendlerini tartıştı. Reklamlar genel olarak nasıl daha fazla etkileşim sağlar? Bay Pulickal, iyi trendler olduğuna ve kötü trendler olduğuna dikkat çekti. “Yıllar içinde özellikle Instagram için artan bir CGI kullanımı var. Müzik gruplarından belgesel filmlere ve canlı akışa kadar sanal deneyimlerin tüketiminde sürekli bir artış oldu. Anketler, AR filtreleri, hikayeler gibi etkileşimli etkinlikler, tüketicilerle inanılmaz bir etkileşim gösterdi. Bot kullanımında da artış var.” Nihai satın alma işleminin çevrimiçi veya çevrimdışı olmasına bakılmaksızın, günümüzde satın alma kararlarının çoğunun, bayram sezonunda doğru platformda doğru türde reklamların çok önemli olduğunu kanıtlayan çevrimiçi etkinliklerden etkilendiğini özetledi.

Bayram döneminde markalar için en iyi platformların hangileri olduğuna ilişkin görüşlerini dile getiren Sonali, “Markanın hedefine bağlı olarak, doğru platformu kullanarak tüketiciye mümkün olan en iyi şekilde ulaşmak odak noktamız. Google Discovery Ads gibi yeni platformlar iyi çalışıyor. Canlı referanslar, cihaz kategorisinde olağanüstü sonuçlar getirir. Sanal ortam, yeni lansmanları dönüştürmek için harikadır. Soru, Facebook ve Google arasında ne seçileceği değil, bir markanın pazarlama hunisine göre en iyi neyin işe yaradığıdır çünkü müşteriye sadece satış için değil, her aşamada ulaşmamız gerekir. İlgilerini sürekli canlı tutmalıyız.”

Nirvana’dan Bay Gupta, Facebook tarafından gösterilen sürekli sonuçların savunuculuğunu yapıyor. PayU’dan Bay Potnis, tüm platformların sunacak bir şeyleri olduğu konusunda ısrar etti. “Facebook, Google, Amazon, LinkedIn – amacın ne olduğuna bağlı. Şu anda tüm bu platformları kullanıyoruz. Google’ın YouTube çabalarını iki katına çıkarmak, marka yakınlığı oluşturmaya yardımcı olur. Facebook, hedef kitleyi daraltmaya yardımcı olan harika bir hedeflemeye sahiptir. Instagram, satıcılarımıza güçlü yatırım getirisi sağlıyor.” Paneldeki herkes, Facebook ve Instagram’ın hızlı dönüşüm sağlayan belirli anahtar kelimelere ve ilgi alanlarına göre hedefleyebileceği konusunda hemfikirdi.

Tavsiye Edilen:  Kullanıcı deneyimi tasarımında kontrast nasıl çalışır?

Son tartışma konusu influencer pazarlamaydı. Bay Prashant Puri, paneli etkileyici pazarlamaya yatırım yapma ve gerçekten işe yarayıp yaramadığı hakkında konuşmaya çağırdı. Tüm uzmanlar, etkileyici pazarlamanın bir marka için nasıl kullanılabileceğini ve marka yönetimi veya performansına uyup uymadığını tartıştı.

Bay Kumar, marka odaklı bir mesaj için etkileyici pazarlamanın performans odaklı bir mesajdan daha iyi sonuç verdiğine inanıyor. “Kritik olan, etkileyicinin markanızın daha büyük mesajıyla uyum sağlaması için kendi kişiliğinden yararlanılması gerektiğidir.” Bay Gupta’nın eklediği, “Değerlerinizi temsil eden, sizin önemsediğiniz şeyleri önemseyen insanları bulmamız gerekiyor. Marka ve inançları ile gerçekten yankı uyandıran etkileyiciler işe yarayacak.”

Paneldeki herkes, “Influencer Marketing benim pazarlama karmamdaki en etkili araçlardan biri çünkü bizim durumumuzda influencer’larımızın çoğu aynı zamanda tüketiciler. Hem ünlü etkileyiciler hem de mikro etkileyiciler önemlidir. Ayrıca, etkileyici pazarlamayı hangi sezonda kullandığınıza da bağlıdır. İyi planlandığında herhangi bir kategoride marka teşhiri etkili ve uygundur. Influencer pazarlamasının büyük bir avantajı, çeşitli kitleler arasında kullanılabilmesi ve markanın daha fazla takipçi kazanması ve olası satışları kademeli olarak artırmasıdır.”

Bilgilendirme oturumu, ilgi çekici bir soru-cevap ile sona erdi.