Pazar Bölümlendirmesine Yönelik Nihai Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Pazar Bölümlendirmesine Yönelik Nihai Kılavuz

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

“Denizi kaynatmaya çalışmayın” – Peep Laja, CXL

Bu hemen hemen her şeyi özetliyor, değil mi? Herkes için her şey olamazsın.

Her tür müşteri için her özelliği geliştirmeye çalışan şirketler iflas ediyor. Belirli bir müşteri segmentine odaklanan ve tüm Ar-Ge ve pazarlama çabalarında bu tek tip müşteriye odaklanan şirketler genellikle kazanır.

Pazar segmentasyonu, dijital pazarlama planınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır, aksi takdirde nesliniz tükenir. Bu yazıda, pazar segmentasyonunun ne olduğunu, farklı türlerini, örneklerini ve kullanım örneklerini açıklıyoruz (Ücretsiz pazarlama planı şablonunuzu indirmek için burayı tıklayın).

Hadi başlayalım.

Pazar bölümlendirme nedir?

Pazar bölümlendirme, bir şirketin tüketici gruplarını tanımladığı ve demografik özelliklere, önceliklere, ortak ilgi alanlarına ve diğer psikografik veya davranışsal kriterlere dayalı olarak hedef pazarlarının belirli bölümlerini seçtiği bir pazarlama stratejisidir.

Pazar bölümlendirme neden önemlidir?

Pazar bölümlendirme, tüm müşterilerin aynı ilgi alanlarına, satın alma gücüne veya tüketici ihtiyaçlarına sahip olmadığını fark eder. Ve şirketler hepsine hitap edemez ve herkesin ihtiyaçlarını karşılayamaz. Böylece markalar, ürünlerini belirli hedef kitlelere odaklamalarına ve satış yapma şanslarını artırmalarına yardımcı olan segmentler oluşturur.

Pazar bölümlendirme, şirketlerin pazarlama ve satış kampanyalarında daha verimli olmalarına yardımcı olur, gereksiz A/B testlerinden ve kullanılmayan ürün özelliklerinden tasarruf sağlar ve markayı çok daha hızlı ölçeklendirmeye yardımcı olur.

Şimdi, şirketlerin kendi avantajlarına kullanabilecekleri farklı pazar bölümlendirme türleri var.

Pazar bölümleme türleri

Markaların kullandığı dört ana segmentasyon biçimi vardır:

demografik segmentasyon

Demografik bölümleme, bir pazarı yaş, cinsiyet, eğitim, gelir ve diğer demografik faktörlere göre gruplara ayırma işlemidir. Demografik bölümleme, şirketlerin müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamalarına ve bu ihtiyaçları karşılayacak ürünler geliştirmelerine yardımcı olduğu için önemlidir.

Örnek: lüks bir marka, belirli bir gelir grubundaki veya belirli bir gelir eşiğinin üzerindeki tüketicileri hedeflemelidir.

Resim kaynağı

Coğrafi bölümleme

Coğrafi bölümleme, bir pazarı farklı coğrafi bölgelere ayırma işlemidir. Bu bölgeler ülkeler, eyaletler, şehirler, posta kodları ve hatta mahalleler olabilir. Her bölgenin, onlar için ürün veya hizmet geliştirirken dikkate alınması gereken kendine özgü özellikleri ve ihtiyaçları vardır.

Örnek: Mcdonald’s dünyanın farklı ülkelerinde farklı menü öğeleri sunuyor. İşte Maharaja Mac’lerinin bir örneği.

Firmografik segmentasyon

Firmografik segmentasyon, firma türüne bağlıdır. Bir firma bir üretici, perakendeci, distribütör veya hizmet sağlayıcı olabilir. En çok B2B şirketleri tarafından kullanılır ve ABM veya hesap tabanlı pazarlama olarak bilinen şeyde popüler hale gelir.

Tavsiye Edilen:  Mindgrasp Nedir ve Nasıl Çalışır? Nihai Kılavuz

B2B şirketleri genellikle bir şirketteki rollerine, şirket büyüklüğüne, iş büyüklüğüne ve sektöre göre müşteri adaylarını hedef alan segmentler oluşturur.

davranışsal bölümleme

Davranışsal segmentasyon, müşterilerin nasıl davrandığına bağlıdır. Bu, sitenizdeki veya herhangi bir pazarlama kanalınızdaki kullanıcı davranışı olabilir. Şunları da içerebilir:

  • iş veya kişisel kullanım içinse
  • ürün çevrimiçi veya mağazadan satın alınmışsa
  • ürünün ne sıklıkta satın alındığı

Psikografik bölümleme

Psikografik bölümleme, pazarı bir kişinin değerlerine ve yaşam tarzına göre gruplara ayırmanın bir yoludur. Bu kesimler tutumları, ilgi alanlarını ve değerleri paylaşma eğilimindedir. Bunun bir örneği, belirli bir siyasi partiye ürün satan bir siyasi örgüt olabilir.

Örnek: patenciler ve kaykaycılar için tişörtler üreten bir giyim şirketi, bekar, okula giden ve kaykay yapmayı seven 15-25 yaşındakileri bulmak için pazarı bölümlere ayırır.

Pazar bölümlemenin faydaları

Pazarınızı uygun şekilde bölümlere ayırmanın önemli avantajları vardır. Araştırmalar gösteriyor ki %81 Yöneticilerin oranı, kârları artırmak için segmentasyonun çok önemli olduğunu düşünüyor. Segmentasyonun diğer birkaç avantajını burada bulabilirsiniz:

1. Hedefli dijital reklamcılık – reklamlarınızı her bir müşteri segmentine hiper hedefleyebilir, tıklama oranlarınızı ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

2. Etkili pazarlama stratejileri geliştirin – bir müşteri segmentine odaklanmak, pazarlama çalışmalarınızda kullanacağınız doğru taktikleri ve kanalları seçmenize yardımcı olur.

3. Daha iyi ürünler yaratın – hedef segmentinizin ihtiyaç ve isteklerini bilmek, ürün farklılaştırma ve pazarda öne çıkan özellikler oluşturma konusunda size yardımcı olabilir.

4. Niş pazarları tanımlayın – şirketler genellikle segmentasyon sürecinde hedefleyecek yeni segmentler veya genişleyecek yeni pazarlar bulur.

5. Marka sadakatini artırın – belirli bir pazar segmentine odaklanmak, müşterilerinizi daha iyi memnun etmenize ve ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olur, bu da müşteri kaybınızı azaltmanıza yardımcı olur.

6. Markada kalın – markanızın sesine sadık kalan daha iyi ve daha odaklı pazarlama mesajları oluşturun.

Pazar bölümlendirmenin sınırlamaları

Pazar bölümlendirmeye nasıl başlanır?

pazar bölümlendirme sürecinin beş ana adımı vardır.

1. Pazarınızı tanımlayın

Önce pazarınıza bakın. Pazarınız büyük mü küçük mü? Ürün veya hizmetinize ihtiyaç var mı? Ve markanız pazarın neresine giriyor?

2. Pazarınızı bölümlere ayırın

Beş tür segmentasyondan hangisini kullanmak istediğinize karar verin (demografik, firmagrafik, psikografik, coğrafi veya davranışsal). Ve segmentinizi oluşturmak için birden fazla kullanabilirsiniz.

3. Pazarınızı anlayın

Seçtiğiniz segment hakkında nitel ve nicel araştırmalar yapın. Potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu ve ürününüzü satın alma motivasyonlarının ne olduğunu anlamaya çalışın.

4. Müşteri segmentinizi oluşturun

Araştırmanızı yapın ve müşteri segment(ler)inizi oluşturun.

5. Pazarlama stratejinizi test edin

Şimdi bu verileri alın ve bulgularınızı hedef pazarınızda test edin. Segmentasyonunuzun işe yarayıp yaramadığını görmek için dönüşüm oranlarınızı ve katılımınızı test etmek için analiz araçlarını kullanın.

Tavsiye Edilen:  Yazılım Geliştirmede Dış Kaynak Kullanımı İçin Kesin Bir Kılavuz

Artık müşteri segmentlerinizi nasıl oluşturacağınızı bildiğinize göre, özel kullanım durumlarından bahsedelim.

Doğru segment nasıl seçilir

Göre Harvard İş İncelemesihedeflenecek doğru segmenti seçmek için altı ana kriter vardır.

1) tanımlanabilir – Her segmentteki müşterileri tanımlayabilmeli ve özelliklerine göre ayırt edebilmelisiniz.

2) Varlıklı – segment boyutu önemlidir. İşletmeniz için çok küçük bir segmenti hedeflemek genellikle uygun maliyetli değildir. Potansiyel pazar segmentiniz çok küçükse veya ürününüzü gerçekten satın almak için satın alma gücüne sahip değilse, onu diğer coğrafi konumlara, ilgi alanlarına ve kullanıcı davranışlarına genişletmeye çalışın.

3) erişilebilir – şirketiniz seçtiğiniz segmente erişebilmelidir ve bunu yapmak için belirli çevrimiçi platformlarda veya pazarlama kanallarında bir varlık oluşturmayı gerektirebilir.

4) Stabil – stratejik olarak pazarlayabilmek için segmentinizin uzun vadede istikrarlı olması gerekir.

5) diferansiyellenebilir – Segmentinizdeki insanların diğer segmentlerden farklı ihtiyaçları olmalıdır.

6) eyleme geçirilebilir – segmentinize ürün veya hizmet sunabilmelisiniz. Pazarlama çabalarınız tarafından erişilebilir olmaları gerekir.

Artık bir segmentte ne arayacağınızı ve onu nasıl oluşturacağınızı bildiğinize göre, pazar segmentasyonunun bazı kullanım durumlarına bakalım.

Pazar bölümlendirme kullanım örnekleri

Pazar araştırması

İşinizi büyütmek için ideal müşterinizin kim olduğunu ve internette nerede takıldığını bilmeniz gerekir. Araştırmanızı parçalara ayırmak için segmentasyonu kullanabilirsiniz, böylece müşteri tabanınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Örneğin, potansiyel yeni bir pazarı analiz ettiğinizde, hedef müşterilerinizin yeni kavramlara, tekliflere veya hizmetlere nasıl tepki vereceğini belirlemek için müşteri içgörülerinizi kullanabilirsiniz. Süreci kolaylaştırmak ister misiniz? Ücretsiz pazar araştırması şablonumuza göz atın.

Segmentasyon ve hedefleme

Reklam kampanyalarınızda yeterince yüksek bir ROAS görmediğinizi ve yeni bir hedef kitleye reklam vermeyi denemek istediğinizi varsayalım.

Pazar bölümlendirme sürecinden geçtiyseniz, farklı segmentler belirlediniz ve bunları demografik bilgilerine, ihtiyaçlarına, önceliklerine, davranışlarına veya ortak ilgi alanlarına göre tanımladınız.

Kendinizi geliştirmek için bu bilgileri kullanabilirsiniz. ücretli reklam kampanyalar, daha iyi pazarlama mesajları oluşturun ve ideal kitleye reklam verin.

Müşteri ihtiyaç araştırması

Bazen bir şirket, müşterilerinin ürün veya hizmetten memnun olmadığı bir kayıp sorunu yaşar. Bu, geri adım atmak ve hedef segmentiniz hakkında biraz araştırma yapmak için harika bir zaman.

Tercihlerine ve ihtiyaçlarına bakın ve ürününüzün işini buna göre ayarlayın. Ayrıca, kaçırdığınız ürün özelliklerini ve kendinizi rakiplerinizden daha iyi ayırt etmenin yollarını da keşfedebilirsiniz.

Ürün geliştirme

İster yepyeni bir ürün geliştiriyor ister mevcut teklifinizi iyileştirmek istiyor olun, biraz pazar araştırması yapmak, ürün-pazar uyumu olduğundan emin olmanın harika bir yoludur.

“Konumlandırma, şirketin sunumunu ve imajını hedef pazarın zihninde farklı bir yer işgal edecek şekilde tasarlama eylemidir” – David Ogilvy, reklamcılık gurusu

Pazarlama kampanyası optimizasyonu

Çok kanallı bir pazarlama kampanyası yürütüyor ancak umduğunuz sonuçları göremiyor musunuz? Pazarınızı daha iyi bölümlere ayırmanız gerekebilir.

Tavsiye Edilen:  Bu Büyük Web Sitesi Tasarım Hatası, Emlak İşletmecilerinin, Acentelerin ve Emlakçıların Web Sitesi Dönüşüm Oranlarını ve KPI'larını 3 Kat Arttırmalarını Engelliyor

Her bir müşteri segmenti hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak, markaların kampanyalarını geniş ölçekte kişiselleştirmelerine ve kampanya sonuçlarını iyileştirmelerine olanak tanır. Ayrıca, markanın kendi segmentini daha iyi hedeflemesi için dijital kanalların doğru pazarlama karışımını tanımlamasına da yardımcı olabilir.

Genel segmentasyon hataları

Ne hakkında çok konuştuk yapmakne hakkında konuşalım yapmamak segmentasyon çabalarınızda. İşte markaların en çok yaptığı segmentasyon hataları.

Segmentinizi çok küçük yapma

Segmentasyonla ilgili en yaygın hata, markaların çok küçük bir segment oluşturmasıdır. Hedef pazarınızı işiniz için anlamlı olacak bir boyuta genişletmek için araştırmanızdan elde edilen eyleme dönüştürülebilir içgörüleri kullanın.

Yeterince esnek olmamak

Kitleler zamanla değişir ve bir segmentin çalışmadığını görürseniz daha büyük pazara geri dönün ve onu genişletin. Geniş popülasyonun farklı özelliklerini test edin ve filtrelemek için yeni değişkenler bulun.

Segment boyutuna diğer her şeyin üzerinde öncelik vermek

Bazı markalar, segmentasyona çok geniş bir yaklaşım benimsiyor ve o segmentin satın alma gücüne odaklanmak yerine mümkün olan en büyük segmenti yaratmaya odaklanıyor. Ürününüzü satın alabilecek müşterilere ulaştığınızdan emin olun.

Pazarlama kampanyalarınızda segmentasyonun gücünden yararlanın

Müşteri segmentasyonu ile iyi karlar mı görüyorsunuz? Defne üzerinde dinlenmeyin. En başarılı segmentleri alın ve gerçekten derine inmek ve onları ideal müşteri yapan belirli özellikleri bulmak için hiper kişiselleştirmeyi kullanın.

Ardından, bu değişkenleri kullanarak yeni segmentleri test edin. Ekibinizden biri kararlarını verilere dayandırmıyorsa, onlara meydan okuyun. Çabalarıyla hangi kesimi hedefliyorlar? Ve neden?

Pazarlama ekibinizde kaynaklar yok mu? Segmentasyon konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Mayple’da ideal pazarlamacınızı bulun.