Pazarlama Sektörü Eğilimleri Anketi – Markalar Pazarlamacıları Nasıl İşe Alır? [2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Pazarlama Sektörü Eğilimleri Anketi – Markalar Pazarlamacıları Nasıl İşe Alır? [2022]

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Dijital pazarlama dünyası son yıllarda çok değişti.

COVID-19 salgını dünya çapında tüm sektörleri alt üst etti, uzaktan çalışma ve serbest çalışmayı seçen insanlarda bir artış oldu ve e-ticaret işletmelerini etkileyen büyük bir tedarik sıkıntısı var.

Nelerin değiştiğini öğrenmek için farklı boyutlarda ve çok çeşitli sektörlerden (evcil hayvanlardan teknolojiye ve sağlığa) 200’den fazla işletmeyi araştırdık.

Son iki yılın bu şirketlerin pazarlamacıları işe alma biçimlerini, kullanmayı tercih ettikleri pazarlama kanallarını ve büyümenin önündeki en büyük engellerin neler olduğunu nasıl etkilediğini görmek istedik.

Size Mayple’ın 2022 Pazarlama Sektörü Eğilimleri Anketini sunuyoruz.

Kemerini bağla, çılgın bir yolculuk olacak.

[Add Banner Here]

2022’deki en büyük pazarlama zorlukları

Şirketlere ilk olarak 2022’de karşılaştıkları temel zorlukların neler olduğu ve ne tür pazarlama projelerine veya faaliyetlerine odaklanacaklarını sorduk ve cevapları bizi şaşırttı.

Markaların karşılaştığı en büyük 5 zorluk:

  1. Web sitesi dönüşüm oranlarını iyileştirme
  2. Reklam harcamalarından elde edilen getiriyi artırma
  3. Daha iyi bir marka stratejisi oluşturmak
  4. Yeni kanallara genişleme
  5. Geri dönen müşteri oranını artırmak

Markaların %13’ü en çok yeni kanallara açılmak, %15’i dönüşümlerini optimize etmek, %15’i reklam pazarlama bütçelerini optimize etmek ve %12’si en çok azalan müşteri geri dönüş oranları konusunda zorluk yaşıyor.

Bunlar her zaman zorlayıcı olan ve her şirketin stratejisinin ön saflarında yer alan hedeflerdir.

Üçüncüsü – bir marka stratejisi oluşturmak – bizi hoş bir şekilde şaşırttı.

Gerçekten iyi bir marka hikayesi ve zekice bir metin yazarlığı temeli üzerine inşa edilen çok sayıda DTC tek boynuzlu at gördük ve şimdi anket yaptığımız şirketlerin %13’ünün güçlü bir marka stratejisi oluşturmaya öncelik vermesiyle bu daha da zorunlu hale geliyor.

Kaynak: sağlık hattı

Tüketiciler, yalnızca kendi zorluklarını çözen ürünler değil, bağlanabilecekleri markalar arıyor. Ve şirketler kesinlikle fark etmeye başlıyor.

2022’de en popüler pazarlama kanalları

2022’deki en iyi pazarlama kanalları: Facebook reklamları (%18), dönüşüm oranı optimizasyonu (%16) ve e-posta pazarlaması (%15). Ortaklıklar, tavsiyeler ve etkileyici pazarlama %9 ile çok geride.

Facebook reklamları, iOs 14.5 değişikliklerinden sonra bile en popüler pazarlama kanalı olmaya devam ediyor. Bu nedenle markalar, çevrimdışı satın alma işlemlerini ve karma ilişkilendirme modellerini izleyerek geçici çözümler buluyor.

E-posta pazarlaması, sosyal medya platformlarındaki ve arama motorlarındaki algoritmalar değiştikçe şirketler için daha büyük bir odak noktası haline geliyor. Bir markanın e-posta listesi, birinci taraf verilerinin en iyi kaynağı ve tüm hedef kitlelerine ulaşabilecekleri tek yerdir.

Yetenek, teknolojiden daha büyük bir engel olmaya devam ediyor

Şirketlerin %27’si en büyük kısıtlamalarının pazarlama bütçeleri olduğunu söylüyor. %24’ü daha iyi bir pazarlama stratejisine ihtiyaçları olduğunu, %19’u yaratıcı fikirlerden yoksun olduklarını ve %13’ü başarılarının önündeki en büyük engelin en iyi performans gösteren yetenekleri bulmak olduğunu söyledi. Ankete katılan şirketlerin yalnızca %6’sı doğru teknoloji yığınını kaçırdıklarını söyledi.

Tavsiye Edilen:  Fiverr Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir (Çözüldü) – En İyi Yol

En iyi yeteneği bulmak, şirketler için daha büyük bir zorluk haline geliyor. Özellikle kanıtlanmış bir sicili olan ve olumlu sonuçlar verebilen pazarlamacılar.

İş dünyası liderleri bilgilerini genişletmek için nereye gidiyor?

Yeni pazarlama fikirleri almak için en iyi yerler – LinkedIn ve YouTube

LinkedIn ve YouTube, işletme liderlerinin bilgilerini genişletmek için gittikleri en popüler platformlardır. Şirketlerin %17’si yeni fikirler için ana kaynağı olarak LinkedIn’i ve %15’i YouTube’u kullanıyor.

Bültenler popülerlik kazanıyor ve pazarlama liderlerinin %10’u tarafından okunuyor

E-posta bültenleri hızla popülerlik kazanıyor. Anket yaptığımız şirketlerin %10’u, haber bültenlerinin en son pazarlama bilgilerini almak ve en son pazarlama trendlerini öğrenmek için gittikleri yer olduğunu söyledi.

Podcast’ler kitaplardan 12 kat daha popüler

Artık kimse kitap okumuyor, sesli kitaplar bile. Yeni trend podcast’ler ve iş liderlerinin %12’sinden fazlası, bilgilerini genişletmenin birincil yolu olarak podcast dinlediklerini söylüyor.

Daha kısa bir dikkat süresinden mi kaynaklanıyor? Daha fazla çoklu görev? Veya podcast içeriği basitçe daha iyi ve daha alakalı olduğu için mi? Muhtemelen ikisinin bir kombinasyonudur.

Çevrimiçi iş toplulukları, etkileyiciler kadar güçlüdür

Influencer’lar, çeşitli sektörlerdeki tüketiciler için inanılmaz derecede popüler olsa da, işletme liderleri için pazarlama fikirleri konusunda önde gelen kaynak değiller. Ankete katılan şirketlerin %11’i fikir almanın birincil yolu olarak çevrimiçi topluluklara gittiklerini ve %9’u etkileyicileri kullandıklarını söyledi.

Çevrimiçi topluluklar arasında Slack, Discord, Clubhouse gibi yerler ve yalnızca üyelere özel topluluklar bulunur. Yaratıcı fikirler ve beyin fırtınası için bloglardan, haber bültenlerinden ve Facebook gruplarından bile daha popüler yerler haline geliyorlar.

Şirketler pazarlama ekiplerini nasıl yapılandırır?

Şirketler pazarlama ekiplerini nasıl oluşturur? Şirket içi pazarlamacıları mı yoksa serbest çalışanları mı tercih ediyorlar? Ve uzak çalışanları işe alma konusunda daha rahat hale geliyorlar mı?

2020-2021, ABD’de serbest çalışmayı seçen insan sayısında uzak bir devrim ve tarihi bir artış getirdi. Yine de, esnek çalışma programları ve hibrit modeller hakkındaki tüm bu konuşmalarla, şirketler serbest çalışanları işe alma konusunda daha mı rahat hale geliyor?

Hadi bulalım.

Bir pazarlama ekibini yönetmek için hala tercih edilen yöntem kurum içidir

Anket yaptığımız şirketlerin %44’ü hem şirket içi çalışanlardan hem de serbest çalışanlardan oluşan hibrit bir ekibe sahip. Şirketlerin %42’si tamamen şirket içinde ve yalnızca %14’ünün ekipleri tamamen dış kaynaklı. Yani şirketlerin %86’sı hala önemli bir kurum içi varlığa sahip.

Şirketlerin %53’ü, pazarlama faaliyetlerini büyütmek için en iyi işe alma çözümünün şirket içi olduğunu belirtti.

Ayrıntılı konuşalım:

  • Tamamen şirket içinde çalışan ekiplerin %75’i+ şirket içini tercih ettiğini söyledi
  • Hibrit ekiplerin yaklaşık %35’i kurum içi tercih ettiklerini söyledi.
  • Tamamen dış kaynaklı ekiplerin %25’i şirket içini tercih ettiklerini söyledi
Tavsiye Edilen:  Müşteri Bağlılığı Puanlarınızı Nasıl Hesaplayabilir ve Optimize Edebilirsiniz?

Daha fazla şirket uzaktan çalışmaya alışıyor

İşletmelerin neredeyse %85’i bir dereceye kadar uzak bir ekiple çalışırken rahat hissediyor. %43,6’sı uzaktan çalışırken %100 rahat olduğunu, %41,6’sı buna uygun olduğunu ancak onlarla zaman zaman görüşmeyi tercih edeceğini ve şirketlerin yalnızca %14,9’u pazarlamacılarla yüz yüze çalışmayı tercih ettiğini söyledi.

Şirketler neden dış kaynak kullanmayı tercih ediyor?

İşte şirketlerin pazarlama yeteneklerini dış kaynak olarak kullanmayı seçmelerinin ana nedenleri.

Şirketlerin %19,9’u, yeterli şirket içi uzmanlığa sahip olmadıkları ve %17’si daha yaratıcı fikirler aradığı için pazarlama faaliyetlerini dışarıdan yaptırmayı tercih ediyor.

Şirketlerin %45’i daha verimli olduğu için dış kaynak kullanıyor

Anket yaptığımız şirketlerin neredeyse yarısı, iş verimliliğiyle ilgili nedenlerle pazarlama yeteneklerini dış kaynak olarak kullandıklarını söyledi. %15,5’i isteğe bağlı işe almanın esnekliği nedeniyle dış kaynak kullanmayı seçti, %15,5’i bunun daha az zaman aldığını ve %14,6’sı daha uygun maliyetli olduğunu söyledi.

Doğru pazarlama görevlisini bulmak zorlaşıyor

Şirketler pazarlama hizmeti sağlayıcılarından ne kadar memnun? Ve doğru uzmanı veya ajansı bulmak ne kadar kolay? Daha fazla seçeneğe sahip olmanın aramayı daha kolay hale getirmediği ortaya çıktı.

İşletmelerin %60’ı pazarlama dış kaynak kullanımından memnun değil

Ankete katıldığımız işletmelerin yalnızca %29,7’si pazarlama kiralama konusunda iyi bir deneyime sahip olduklarını söyledi. Şirketlerin %39,5’i deneyimlerinin iyi olduğunu söyledi ve şirketlerin %20’sinden fazlası pazarlama kiralama konusunda kötü bir deneyim yaşadı.

Karar vericilerin %55,5’inden fazlası doğru pazarlamacıyı işe alabileceklerinden emin değil

Kitlemize sorduk – bir pazarlama hizmeti sağlayıcısı seçerken ne kadar doğru karar verebildiğinizi düşünüyorsunuz? Ve bu bir ayrılıktı. Karar vericilerin %55’i kararlarından emin değil.

İşletmelerin %13,7’si, pazarlama çalışmalarına yardımcı olması için birini işe aldıklarında fiilen kumar oynadıklarını söyledi. %42,9’u 50-50, biraz kazanırsın, biraz kaybedersin dedi.

Pazarlama faaliyetlerinizde dış kaynak kullanımı ile ilgili en büyük zorluk

Şirketlerin %37’si, dış kaynak kullanımı pazarlamasında karşılaştıkları bir numaralı zorluğun, kendilerine büyük vaatler verilmesi ve düşük sonuçlar görmeleri olduğunu söyledi. Diğer bir %12,9’luk kısım ise en büyük zorluklarının şeffaflık eksikliği olduğunu söyledi.

Doğru beceri seti değil

Anket yaptığımız şirketlerin neredeyse üçte biri, karşılaştıkları asıl zorluğun pazarlamacının becerileriyle ilgili olduğunu söyledi. İşletmelerin %13,4’ü pazarlamacılarının yaratıcılıktan yoksun olduğunu söyledi. %12,9’u ise pazarlamacılarının kanalları, kampanyaları ve teknolojiyi bir araya getirme teknik becerilerinden yoksun olduğunu söyledi.

Çok taktiksel

İşletmelerin karşılaştığı bir başka büyük zorluk da işe alınan pazarlamacının büyük resme yeterince odaklanmamasıdır. Şirketlerin %9,4’ü, bir numaralı zorluklarının, pazarlamacılarının çok taktiksel olması ve firma için doğru pazarlama stratejisini oluşturamaması olduğunu söyledi.

%55’ten fazlası pazarlamacıları doğrudan olmayan kanallardan işe alıyor

İşletmelerin %23,3’ü mevcut pazarlama ortaklarını ağızdan ağza iletişim yoluyla buldu ve %19,4’ü kendilerine yönlendirilen birini işe aldı. İşletmelerin diğer %8,7’si sosyal medya gruplarını ve çevrimiçi toplulukları kullandı ve %3,4’ü canlı etkinliklere katılan pazarlamacıları işe aldı.

Doğrudan kanallar hala önemlidir, ancak işletmelerin pazarlamacıları işe alma yollarının üçte birinden daha azını oluşturur. İşletmelerin yalnızca %13,6’sı çevrimiçi bir reklama (Facebook veya Google reklamları) tıkladı ve yalnızca %10,7’si pazarlama ortaklarını bulmak için bir arama motoru kullandı.

Tavsiye Edilen:  Dahili bir CustomGPT.ai hackathon'u nasıl görünür?

Şirketler satış konuşmalarından bıktı ve kanıt arıyor

Anket yaptığımız işletmelerin %26’sı, bir pazarlama sağlayıcısında aradıkları en önemli şeyin kanıtlanmış geçmiş sonuçlar olduğunu söyledi. %21’i kendi özel nişlerinde kanıtlanmış bir deneyim aradıklarını söyledi. Ve %13’ü iyi bir iletişim aradıklarını söyledi.

Yani markaların aradığı bir numaralı faktör kanıttır. Aslında şirketler, kanıtlanmış geçmiş sonuçlara iyi incelemelerden 3 kat daha fazla önem veriyor.

İyi pazarlamacılara olan talep artıyor

Birçok işletme, COVID sonrası dönemde çevrimiçi varlıklarını genişletiyor. İşletmelerin yaklaşık %40’ı önümüzdeki 3 ay içinde pazarlama yardımı alma konusunda yüksek bir niyete sahip. Şirketlerin yalnızca %17,4’ü pazarlama ekiplerini genişletme ihtimallerinin hiç olmadığını söyledi.

Temel Çıkarımlar

Şirketler hibritleşiyor

Şirketlerin çoğu hala kendi bünyesinde işe almayı tercih ediyor ve şirket içi bir çalışanın uzaktaki serbest çalışanlar ve pazarlama uzmanlarından oluşan bir ekibi yönettiği hibrit ekiplerde artan bir eğilim görüyoruz.

Strateji ve yaratıcılık ihtiyacı

Daha fazla şirket, pazarlama stratejilerini oluşturmaları ve yeni fikirleri denemeleri gerektiğinden dış kaynak kullanıyor. Anketimize katılan birçok şirket, pazarlamacılarının fazla taktiksel davrandığını ve büyük resmi düşünüp daha yaratıcı fikirler bulan birine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Marka ve ağızdan ağza iletişim olmazsa olmazdır

İş dünyası liderleri, sadakat ve geri dönen bir müşteri tabanı oluşturmak için mükemmel bir marka stratejisinin bir zorunluluk olduğunun farkına varıyorlar. Ağızdan ağza iletişim ve yönlendirme trafiği, herhangi bir markanın uzun vadeli başarısında çok büyük bir faktördür.

[Add Banner Here]