Pazarlama Stratejinizde Basın Bültenlerini Kullanmak

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Pazarlama Stratejinizde Basın Bültenlerini Kullanmak

Mevcut tüm diğer marka geliştirme stratejileriyle birlikte basın bültenleri son yıllarda bir kenara bırakıldı. Ancak basın bülteni pazarlamacılar için çok etkili bir araç olabilir. Öne çıkması için biraz ekstra çalışma gerekiyor.

Bu blog yazısında basın bülteni yazmanın farklı nedenlerini ve basın bülteninin nasıl dağıtılacağını tartışıyoruz.

Pazarlamada Basın Bülteni Nedir?

Pazarlamada basın bülteni, bir markanın tanıtmaya çalıştığı bir şeyin özet bir duyurusunu yayınlamasıdır. Umudumuz, haber kuruluşlarının yayınlarında bununla ilgili bir hikaye yayınlamak istemeleridir.

Basın bülteni kopyalanıp yapıştırılacak önceden yazılmış bir hikaye değildir; gazeteciler öncüyü takip edip kendi makalelerini veya yazılarını yazmak isteyip istemediklerine karar verirler. Ancak basın bültenleri alıntı veya resmi açıklama olarak kullanılabilir ve sıklıkla kullanılır.

Basın Bülteni Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bir şeyin haber değeri taşıdığı durumlarda basın bültenlerinden yararlanın. Bu çok önemli çünkü gazeteciler insanların dikkatini çeken ve gerçekten zaman ayırmaya değer şeyler hakkında yazmak istiyorlar.

Gazeteciler ve muhabirler, zamanlarını ve çabalarını araştırma yaparak, alıntılar alarak ve son olarak gerçekten hikayeyi yazarak harcamak isteyip istemediklerine karar vermeleri gerekecek. Bu sefer yatırım, gazetecilerin seçici olması ve sıkıcı duyuruların göz ardı edilmesi anlamına geliyor.

Bir Basın Bülteninde Neler Olmalı?

Bir basın bülteninin içermesi gereken temel bilgiler şunlardır:

  • ana duyuru
  • ilgili tarihler
  • yerler
  • iletişim bilgileri

Ses tonu profesyonel olmalı, dilbilgisi doğru olmalı ve yazım hataları olmamalıdır. Bu, işletmenizin resmi bir beyanıdır ve bu nedenle onu iyi temsil etmelidir. Profesyonel yardım için WIX gibi bir Houston internet pazarlama şirketine başvurun.

Basın Bülteni Ne Kadar Uzun Olmalı?

Bir basın bülteni kısa ve tatlı tutulmalıdır. Hepsini tek sayfada tutmaya çalışın. Muhabirin dikkatini çekmek ve hikâyesine başlamasını sağlayacak en kritik bilgileri ona vermek için ihtiyacınız olan tek şey birkaç paragraftır.

Basın Bültenleri İşe Yarar mı?

Bugünlerde basın bülteni yazma ve gönderme kolaylığı, haber değeri çok az olan veya hiç olmayan, düşük kaliteli basın bültenlerinin akınına neden oldu. Pek çok gazeteci günde yüzlerce basın bültenini (çoğu ince gizlenmiş reklamlardır) tarar ve yalnızca bir avuç gerçek ipucu elde eder.

Tavsiye Edilen:  Marka Sadakati Oluşturmada Etkileyici Pazarlamanın Rolü

Basın bültenleri, duyurmanız gereken BÜYÜK bir şey olduğunda ve yalnızca şirketiniz çok önemli veya önemli bir şey yaptığında işe yarar. Kendinize bunun haber değeri olup olmadığını soruyorsanız, muhtemelen değildir. Operasyonunuza hiçbir yatırımı olmayan ortalama bir kişi için bile bu büyük bir evet olmalıdır.

Basın bültenlerini, hedeflediğiniz yayına göre uyarlarsanız Austin veya Houston’da internet pazarlaması için daha da etkili olabilir. Büyük bir dergiye göndereceğiniz şey, niş bir bloga göndereceğinizden farklı olabilir.

Basın Bülteni Pazarlama Stratejisi

Basın bülteni yazmanın aşağıdaki faydalarını ve yönlerini genel pazarlama stratejinize eklemeden önce göz önünde bulundurun.

Basın Bülteni Avantajları ve Dezavantajları

Basın bülteni kullanmanın temel avantajı getirdiği rahatlık ve kolaylıktır. Hızlı bir şekilde hazırlayabilir ve istediğiniz kadar gazeteciye gönderebilirsiniz. Duyuracak büyük bir şeyiniz olduğunda bunu duyurmanın iyi bir yolu.

Dezavantajı ise çoğu gazetecinin gelen kutusunun süslü, önemsiz basın bültenleriyle dolup taşmasıdır, bu da sizinkinin kalabalığın içinde kaybolmasını kolaylaştırır. Ancak etkili bir şekilde yazıldığında bir basın bülteni öne çıkabilir ve hem size hem de gazeteciye fayda sağlayabilir.

Etkili Bir Basın Bülteni Yazmak

Etkili bir basın bülteni dikkat çeker ve bir hikaye anlatırken aynı zamanda mesajını net bir şekilde iletir. Muhabirin mümkün olduğunca zamandan tasarruf etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır.

Çoğu muhabir basın bülteninizi açıp hızlıca göz atacaktır. Gazetecinin kendi başına bulmakta zorluk çekebileceği ürün veya hizmetlerle ilgili her türlü arka plan bilgisini ekleyin. Bazı yazarlar önemli bilgileri kolayca bulamazlarsa hikayeyi bırakabilirler.

Son olarak, basın bültenini, her basın bülteninin sonunda yer alan, şirketinizi özetleyen kısa bir paragraf olan bir metinle bitirin. Etkili bir şekilde yazıldığında basın bültenleri hem B2C hem de B2B pazarlama stratejilerine oldukça faydalı olabilir.

Tavsiye Edilen:  En İyi 8 E-Ticaret Video Reklamı ve Neden Harikalar?

Bir Ürün İçin Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Yukarıdaki temel öğelere ek olarak, bir ürün için basın bülteni yazarken temel olarak öncesi ve sonrası vurgulanmalıdır.

Ürün işletmeniz için yeniyse değişim ortadadır. Ürünün avantajlarını ve özelliklerini, piyasadaki benzer ürünlerden farkını, fiyatını ve şirketinizdeki ürün geliştirmeyle yakından ilgilenen birinden gelen teklifi vurgulamanız gerekir.

Ürün, mevcut bir ürün teklifinin yeni bir sürümüyse, tüm yeni avantajları ve özellikleri, iyileştirmeleri, maliyet etkinliklerini ve fiyatlandırmayı ve geliştirme ekibinden bir teklifi vurgulayın. Ürün dijitalse, yeni yeteneklerin zaman çizelgesini güçlendiren bir değişiklik günlüğüne bağlantı vermek isteyebilirsiniz.

Yeni İşe Alınan Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

Yeni işe alınan biri için basın bülteni yazmak biraz daha kolaydır. Temel basın bülteni bileşenleriyle başlayın, ancak yeni işe alacağınız kişinin mevcut organizasyon şemasında nerede yer aldığını, nasıl değer katacağını ve müşteri tabanınıza güven aşılayacak ilgili arka plan bilgilerini ana hatlarıyla belirtin.

Yeni işe alınan basın bültenlerinin çoğu, yüksek profilli bireylere veya kendi nişlerinde iyi tanınan yüksek düzeyde uzmanlaşmış kişilere yöneliktir. Bu yeni çalışanları şirketinize ve vizyonuna satmak, karşılığında müşterilerinize sunduğunuz ürün/hizmeti satmalıdır.

İşletmenizi Tanıtmak İçin Basın Bülteni Nasıl Yazılır?

İşletmenizi tanıtmak için bir basın bülteni yazarken dikkate alınması gereken faktörler daha az tanımlanmıştır. Bu makaledeki ortak tema da olduğu gibi, basın bülteninizin gazetecilere ve nihayetinde topluluğa gerçek değer katması gerekiyor.

İşletmenizin yeni bir ücretsiz araç sunduğunu, topluluğa yardım ettiğini (gönüllü olarak, bağış yaparak vb.) veya ilginç bir teknolojik ilerleme kaydettiğini gösterin. Sonuç olarak, dünyaya büyük ölçüde değer katmak dikkatleri üzerine çekecektir.

Basın Bültenleri SEO’ya Yardımcı Olur mu?

SEO için basın bülteni yazmak eskiden sıradan bir taktikti ancak basın bültenlerinin kalitesi düştükçe ve sayısı arttıkça Google, bu yöntemi kötüye kullanan web sitelerini cezalandırmaya başladı.

Tavsiye Edilen:  Online Pazarlama Paketleri Neleri İçerir?

Günümüzde, cezalandırılmamak istiyorsanız basın bültenlerinizin takip edilmeyen bağlantılar içermesi gerekir. Çoğu çevrimiçi basın bülteni dağıtım platformu, takip edilmeme özelliğini basın bültenlerindeki tüm bağlantılara otomatik olarak uygular.

İlginç gelişmeler ve insanları web sitenize getirecek gerçek haber değeri taşıyan içerikler hakkında yazıyorsanız, basın bültenleri SEO’nuza dolaylı olarak yardımcı olabilir. Doğru muhabirleri veya hedef kitleyi hedeflerseniz, basın bülteni stratejiniz, markanızın uzmanlığını, güvenilirliğini ve otoritesini geliştiren basında yer alarak sitenizin SEO’sunu iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Basın Bültenleri Nereye Gönderilir?

Basın bülteninizi dağıtabileceğiniz birçok ücretsiz web sitesi sayesinde dijital basın bülteni göndermek son derece kolaydır. Bu sitelerin çoğu, özelleştirilebilir seçeneklere sahip premium planlar sunuyor. Ücretsiz olarak basın bülteni göndermek için kullanabileceğiniz bazı siteler şunlardır:

WIX Pazarlama Stratejinizi Geliştirmenize Yardımcı Olabilir

Basın bülteni yazmak ve göndermek, özellikle de süreçle ilgili kafanız karışıksa çok fazla zaman ve çaba gerektirebilir. İşletmenizi tanıtmak için basın bülteni yazma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa WIX Pazarlama Ajansının size yardım etmesine izin verin!

Deneyimli ekibimizle bugün iletişime geçin İşletmeniz için hangi stratejinin en iyi sonucu vereceğini görmek için.