Pazarlamada Kullanıcı Deneyiminin Rolü Nedir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Pazarlamada Kullanıcı Deneyiminin Rolü Nedir?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Kullanıcı deneyimi, çevrimiçi varlığa sahip olmak isteyen her işletme için son derece önemlidir.

İlk olarak, Google çıktı ve kullanıcı deneyimine öncelik vermeye başlayacaklarını ve bu faktörlerde iyi sıralanan web sitelerine öncelik vermek için algoritmalarını değiştireceklerini söyledi. Dolayısıyla kullanılabilirlik, hız ve site performansı her zamankinden daha önemli olacak.

Organik trafiğe güvenen her marka, trafiğini artırmak için değişiklikler uygulamalıdır. Google Temel VerileriGoogle’ın site performansını ölçme yöntemidir.

İkincisi, kullanıcı deneyimi doğrudan dönüşümler ve satışlarla ilişkilidir. Kullanıcılar sitenizi kullanmakta zorlanıyorsa, satın alma olasılıkları daha düşüktür. Bu, site hızı, mobil uyumluluk, netlik, hız vb. gibi çeşitli faktörleri içerir.

Sitenizi kullanıcı deneyimi için test ederken kendinize sormanız gereken sorular

 • Menü açık ve gezinmesi kolay mı?
 • Her sayfanın yükleme hızı nedir?
 • Alışveriş sepeti/ödeme işlemi açık ve takip etmesi kolay mı?
 • Değer önerisi ana sayfada açık mı?
 • Sitenin hemen çıkma oranı nedir?
 • İçeriğin okunması ve takip edilmesi kolay mı?
 • En kullanışlı içerik en üstte mi gösteriliyor?
 • İçerik, görsel hiyerarşiyi uygun şekilde takip ediyor mu?

Kullanıcı deneyimi (UX) veya kullanıcı arabirimi (UI) tasarımcıları, kullanıcıların siteyle nasıl etkileşime girdiğine ilişkin verileri elde etmek için çok çalışır ve ardından kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve dönüşümleri artırmak için değişiklikleri uygular.

Kullanıcı deneyimi pazarlaması nedir?

Kullanıcı deneyimi pazarlaması, müşterilere anlamlı bir deneyim sağlayan ürün ve hizmetler oluşturmaya yardımcı olmak için kullanıcı ihtiyaçlarının anlaşılması olarak tanımlanabilir. Genellikle pazarlama ekibinin bir parçası olan ve A/B testi, anketler, daha iyi kopya ve tasarım yoluyla kullanıcı deneyimini geliştirmekten sorumlu bir UX uzmanı vardır.

Tavsiye Edilen:  SEO Performansını ve Sonuçlarını Ölçmenin 9 Benzersiz Yolu

UX ve UI arasındaki fark nedir?

En temel düzeyde, UI, kullanıcı arayüzü veya kullanıcının bir şirketin ürün veya hizmetiyle etkileşime girmesini sağlayan tüm öğelerdir. UX, kullanıcının sitede yaşadığı toplam deneyimdir.

UI uzmanları (UI tasarımcıları veya metin yazarları) genellikle daha çok grafik tasarım ve kopyaya odaklanırken, UX uzmanları resmin tamamına bakar.

UX’inizi geliştirmek için 8 kullanıcı test yöntemi

UX’inizi gerçekte nasıl test edersiniz? Müşterilerinizden birinci taraf verilerini almak, kitlenizin müşteri memnuniyetini ölçmek ve web sitenizin ve ürününüzün kullanıcı deneyimini iyileştirmeye başlamak için bazı harika yöntemleri burada bulabilirsiniz.

 1. Yönetilen kullanıcı testi
 2. Denetlenmemiş kullanıcı testi
 3. kayıtlar
 4. Site anketleri
 5. NPS anketleri
 6. A/B testi
 7. Halkı veya kullanıcı tabanınızı araştırmak
 8. E-posta anketleri

[Add Banner Here]