Performans Pazarlaması için Nihai Kılavuz [2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Performans Pazarlaması için Nihai Kılavuz [2023]

Pazarlama dünyası son birkaç yılda bazı ciddi değişiklikler gördü. Dijital medyanın hakimiyeti ile pazarlama, mümkün olan en kolay ve aynı zamanda en zor şey haline geldi.

Bugün dijital pazarlama, işletmelerin yalnızca birkaç tıklamayla çok sayıda olası müşteriye ulaşmasını sağlıyor. Hedef kitlenize doğru zamanda ve doğru yerde ulaşmak mümkündür. Ayrıca, pazarlama kampanyanızın büyümesi için gerekli verileri almanıza yardımcı olur.

İşletmeniz için vazgeçilmez olan dijital pazarlamanın bir parçası da Performans Pazarlamasıdır.

Performans Pazarlaması Nedir?

Performans pazarlaması, işinizi farklı kanallar aracılığıyla ücretli çevrimiçi pazarlama yoluyla pazarlamayı ifade eder. Bu, köklü bir marka veya yeni bir işletme olsanız bile işinizi pazarlamanın en etkili yollarından biridir.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte çevrimiçi alışveriş yapanların sayısı 230 milyona ulaştı 2021’de 210 milyon olan işletmeler, performans pazarlamasına giderek daha fazla bütçe ayırmaya başladı.

Performans pazarlaması, şüphesiz her işletmenin ürününü herkes tarafından fark edilmesini sağlamanın yolu olsa da, karlı bir pazarlama kampanyasının nasıl yürütüleceğini anlamak zor olabilir.

Büyük markalar, deney yapmak ve istenen sonuçları elde etmek için kampanyalarına milyonlarca dolar harcayabilir. Öte yandan, yeni bir işletmenin pazarlama için yüksek bir bütçe belirlemesi biraz zor olabilir.

Bu durumda, pazarlama kampanyaları için dikkatli bir şekilde kusursuz bir strateji geliştirmeleri gerekir.

Performans pazarlaması İşletmeler için nasıl faydalıdır?

Performans Pazarlaması, çevrimiçi ücretli reklamlara odaklanır.

Dijital pazarlama endüstrisinin her yıl katlanarak büyümesiyle, tam işlevselliğini anladığınızda ve onu en iyi şekilde kullanmak için stratejiler geliştirdiğinizde, performans pazarlamasının işletmenizi ölçeklendirmek için büyük bir potansiyeli vardır.

Performans pazarlamasına yatırım yapmak için beklememeniz için birkaç neden:

  • Artan alakalı trafik: Doğru kanalı seçerek, her kanalın sunduğu fırsattan yararlanabileceksiniz. Her platform, hedef kitlenizi hedeflemenin yollarını sunar. Facebook size daha geniş bir erişim sunarken, google reklamları yüksek niyetli kişilerin web sitenize ulaşmasını sağlar.
  • izlenebilir performans: Performans pazarlamasının temel avantajı ölçülebilir ve şeffaf olmasıdır. Her müşterinin tüm satın alma yolculuğunu görebilir ve daha iyi sonuçlar elde etmek için hangi kanala daha fazla yatırım yapacağınızı belirleyebilirsiniz.
  • Daha düşük risk: Ödemeler eyleme dayalı olduğundan, EBM (Edinme Başına Maliyet) genellikle daha düşük ve yatırım getirisi daha yüksektir. Bu, büyümeniz ve rekabet etmeniz için diğer performans pazarlama stratejilerinin genişletilmesi ve test edilmesi için bütçede daha fazla alan bırakır.
Tavsiye Edilen:  Instagram Reklamları ve Facebook Reklamları: Hangisi Daha İyi?

En İyi Performanslı Pazarlama Kanalları

Performans pazarlaması, farklı çevrimiçi kanallarda gerçekleştirilebilir. Bu kanallardan bazıları şunlardır:

Sosyal medya pazarlaması, Instagram, Facebook, LinkedIn, Twitter, Pinterest veya reklamlarınızı yayınlamayı tercih edebileceğiniz diğer sosyal medya kanallarını içerir. Bu kanallar, işletmelerin hedef kitle nezdinde marka bilinirliğini artırmasına yardımcı olur. Ayrıca, yüksek miktarda web sitesi trafiği elde etmeye yardımcı olur.

  • Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

Buna göre, pazarlamacılar, pazarlama kampanyaları üzerinden aldıkları her tıklama için belirli bir miktar para ödemek zorundadır. Tıklama başına ödeme pazarlamasının en yaygın türü, markanızla alakalı anahtar kelimelere teklif vermeniz ve ardından o pazarlama kampanyasında aldığınız her tıklama için ödeme yapmanız gereken Google Reklamlarıdır.

Arama Motoru Pazarlaması, Google, Bing, Yahoo vb. Arama Motorlarında yayınladığınız ücretli reklamlardır. Bunlar SERP’in (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) ilk sayfasına yansıtılır ve ilk 2-3 sonuçta sıralanır. Potansiyel müşterilerin bu reklamlar aracılığıyla işletmenin web sitesini ziyaret etmesine ve harekete geçirici mesaja geri dönmesine olanak tanır.

Bu pazarlama türü reklamverene bağlıdır ve ödeme ancak istenilen sonuca ulaşıldığında yapılır. Bağlı ortaklar, işletmenin ürünlerini çevrimiçi hesaplarında pazarlar ve içerikleriyle işletme için potansiyel müşteriler kazanır.

Bu tür ücretli medya reklamlara benzemez. Reklamların yerleştirildiği platforma doğal olarak uyum sağlarlar. Sosyal medya akışlarınızda gördüğünüz reklamlar, Yerel Reklamlara harika bir örnektir. Tam olarak diğer normal gönderiler gibi görünürler ancak ücretli reklamlardır.

Görüntülü reklamlar, afişler, metinler, resimler, videolar vb. yoluyla yapılan çevrimiçi grafik reklamlardır. Bu reklamların temel amacı, bu reklamları üçüncü taraf web sitelerinde göstermektir.

Performans pazarlamasına nasıl başlanır?

Yeni başlayanlar için Performans Pazarlaması kafa karıştırıcı ve aldatıcı olabilir. Bu yüzden nasıl yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir. performans pazarlamasına başlayın. İşte performans pazarlaması hakkında eksiksiz bir rehber:

  1. Hedeflerinize karar verin
Tavsiye Edilen:  Etkileşimi artırmak için blogunuzun analitiğini anlama

Her pazarlama kampanyası, kendisine yönelik gerçek hedef net değilse, kaybedilir. İlk adım, bir pazarlama kampanyası yürütmek için hedeflerinizin ne olduğuna karar vermektir. Bunlar, bir işletme web sitesine trafik çekmekten veya ürün satmaktan herhangi bir şey olabilir.

Performans pazarlaması söz konusu olduğunda, birçok kanal, reklamınız yayınlanmadan önce kampanya hedeflerinizi girmenizi isteyecektir.

  • Pazarlama Kanallarınızı seçin

Performans Pazarlamasının çeşitli kanallarını zaten listelediğimiz için, bir sonraki adım bu kanallardan birini seçmektir. Uygun bir pazarlama kanalı seçmenin en iyi yolu, hedef pazarınızın en çok nerede vakit geçirdiğini analiz etmektir. Her pazarlama kampanyasının, gerekli hedeflere ulaşmak için büyük miktarda hedef kitleyi çekmesi gerekir. Pazarlama kampanyanız için seçtiğiniz kanal maksimum hedef kitleye sahipse, hedeflere maksimum düzeyde ulaşılmasına yol açacaktır.

Uygun Anahtar Kelime Planlaması, Performans Pazarlamasının bel kemiğidir. Pazarlama kampanyanızı yürüttüğünüz her kanal, ilk birkaç aramada yer almanız gereken bir arama motorudur. Alakalı anahtar kelimeler kullanmak, ilk birkaç sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İşletmenizle alakalı ve aranma oranı yüksek olan anahtar kelimeleri ekleyin.

  • Kampanyayı Oluşturun ve Başlatın

Performans pazarlaması, hedef kitleyi tanımlamayı ve anlamayı, ihtiyaçlarını karşılamak için reklamlar ve mesajlar oluşturmayı ve onları sohbete dahil etmeyi içerir. En iyi reklam görsellerini ve başlıklarını oluşturmak, tasarım ve planlama, hedef kitleyi ve ürünün onlara nasıl hitap edebileceğini anladığınızda daha kolay olacaktır.. Ayrıca, kullandığınız belirli platform veya kanala göre kampanyanızın reklam boyutları, kopya karakter sınırları ve kabul edilebilir görseller gibi teknik yönlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

  • Kampanyanızı Ölçün ve Optimize Edin.

Lansman sonrası, gerçek işin başladığı zamandır. Bir performans kampanyası başlatılır başlatılmaz veriler birikmeye başlar. Pazarlamacılar, tüm kanallardaki kampanyaları tek tek optimize etmekten sorumludur. Hangi trafik kaynaklarının en etkili olduğunu bulmak için analizleri ve ölçümleri analiz edin, ardından reklam fonlarını buna göre ayırın. Yalnızca satışları artırmak için değil, aynı zamanda en iyi kanallarınızı, izleyicilerinizi ve kampanya hedeflerinizi belirlemek için performans pazarlama kampanyalarını kullanarak yatırım getirinizi artırın.

Tavsiye Edilen:  Düşünce Liderliği Durumunuzu Yükseltmek için Kişisel Markalamayı Kullanma

Performans Pazarlama/Performans pazarlama fiyatlandırma modelleri nasıl ölçülür?

İşletmenin yürüttüğü her pazarlama kampanyasında, kampanya için reklamverene belirli bir miktar harcaması gerekir. Pazarlama kampanyanız için ödeme yapabileceğiniz birkaç yol:

  • Bin Başına Maliyet/Gösterim Başına Maliyet (CPT)

Bu, reklamverenin pazarlama kampanyasında aldığı her bin gösterim için ödediği maliyettir. Reklamın izleyiciye gösterildiği her 1000 seferde bir ödemedir.

Bu tür reklamlarda pazarlamacı, pazarlama kampanyalarında aldıkları her tıklama için ödeme yapmak zorundadır. Potansiyel bir müşterinin katılımını gösterdiği için kampanyanın kalitesini analiz etmenin daha iyi bir yoludur.

Eylem Başına Maliyet, potansiyel bir müşterinin işletme web sitesinin açılış sayfasını ziyaret ettikten sonra gerçekleştirdiği belirli bir işlem miktarını ifade eder. Esasen yanıt verdikleri eylem çağrısıdır.

“Müşteri adayı” terimi, satıcının müşteriyle iletişim kurmasını sağlamak için ad, e-posta adresi veya telefon numarası gibi müşteri bilgilerini içeren doldurulmuş bir form kaydı veya kaydı anlamına gelir.

Marka veya şirketle olan tüm ilişki boyunca, bu metrik her bir müşterinin tahmin edilen “Yaşam Boyu Değerine” odaklanır. Tahmine dayalı analitik gibi gelişmiş yöntemler kullanan LTV, edinilen müşterilerin beklenen harcamalarını tahmin eder.

Çözüm

Performans pazarlama kampanyaları ile marka bilinirliğinden dönüşüm oranına kadar her şeyi ölçebilirsiniz. Reklamcılıkta artan şeffaflık, reklamverenlerin yatırım getirisini kanıtlamış pazarlama stratejileri oluşturmak için markalaştırmanın ötesine geçmesine yol açtı. Zamanla, performans pazarlaması bu ihtiyacın bir sonucu olarak daha sofistike ve gelişmiş hale geldi. Performans pazarlaması ile yatırım getirinizi bugün takip edin, ölçün ve optimize edin.