Performansa Göre Ödeme SEO’sunun Tuzakları: Neden Kaçınılması Gerekir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Performansa Göre Ödeme SEO’sunun Tuzakları: Neden Kaçınılması Gerekir?

İşletmeniz için performansa göre ödeme (performansa göre ödeme) SEO stratejisi kullanmak, belirli sonuçlar görmediğiniz sürece bir SEO ajansının hizmetleri için ödeme yapmanız gerekmediği anlamına gelir. Performansa göre ödeme yapan SEO ajansları, size kısa sürede belirli SEO başarıları vaat eden içerik pazarlama şirketleridir. Bu teklifin en önemli özelliği, belirlenen hedeflere ulaşana kadar ücretlerini ödemek zorunda olmamanızdır.

Başka bir deyişle: Arama amacı için anahtar kelime araştırması, danışmanlık veya teknik SEO gibi diğer SEO hizmetlerinde hiçbir ekstra ücret ödemeden istediğiniz şeyin karşılığını ödersiniz. Harika bir fikir gibi görünüyor değil mi?

Aslında değil. Ödediğinizden daha fazlasını alabilirsiniz ve bu modeldeki risk de budur. Bu makalede, performansa göre ödeme SEO’su hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bunu işletmeniz için bir fiyatlandırma modeli olarak kullanmaktan neden kaçınmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Öncelikle performansa göre ödeme SEO’nun ne anlama geldiğini açıklayarak başlayalım.

Performansa Göre Ödeme SEO’sunu Anlamak

performansa göre ödeme SEO, yalnızca performans SEO ajansları önceden belirlenmiş hedeflerinize ulaştığında ödeme yaptığınız bir fiyatlandırma modelidir. Bu hedefler olabilir

 • blog trafiğini artırmak,
 • kaliteli potansiyel müşteriler yaratmak,
 • veya belirli anahtar kelimeler için ilk sayfa sıralamalarına ulaşmak.

Bu avantajlı görünebilir. Ancak hepimiz SERP’lerde üst sıralarda yer almanın zaman aldığını ve performansa göre ödeme SEO’nun uzun vadede şirketinizin lehine olmayabilecek kısa vadeli bir strateji olduğunu biliyoruz.

Performansa göre ödeme SEO fiyatlandırma modelinin ödeme yapısı nedir?

Performans SEO hizmetleri, aşağıdakileri belirten sözleşme taslağı oluşturur: temel performans göstergeleri (KPI’lar) İster anahtar kelime sıralamasında ister arama trafiğinde artış olsun, onların ulaşmasını istiyorsunuz. Daha sonra KPI’lara ulaştığınızda bu hizmetler için ödeme yapabilirsiniz.

Ücretleriniz genellikle beklediğiniz sonuca bağlıdır. Örneğin, bir performans SEO şirketi, belirli bir anahtar kelimede birinci veya ikinci sıralama için sizden yaklaşık 500 ABD Doları ve daha düşük bir ilk sayfa sıralaması için yaklaşık 400 ABD Doları ücret alabilir. Öte yandan, sitenize gelen günlük trafiği artırmanın maliyeti, kaç ziyaretçi istediğinize bağlı olabilir.

Bir ödeme yapısı şuna da benzeyebilir:

Resim kaynağı

Performansa Göre Ödeme SEO’sunun Riskleri ve Sınırlamaları

Performansa göre ödeme SEO’su işletmenizi kısa vadede sıralayabilir ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı sonuçlar gelecekte web sitenizin görünürlüğünü etkileyebilir:

Etik olmayan uygulamalar ve siyah şapka teknikleri

Mükemmel SEO’nun temeli, içeriğinizin sıralanması ve okuyucularınıza değer sağlamasıdır. Örneğin Google, tutarlı Google Faydalı İçerik Güncellemeleri aracılığıyla bunu biraz basitleştirdi. Bu güncellemeler SEO ajanslarını, içerik pazarlamacılarını ve web sitesi sahiplerini sıralamaya yönelik uygun stratejiler konusunda eğitir. Bu, işletmelere yalnızca sıralamada yer almayan kaliteli içerik oluşturma konusunda teşvik sağlar; ancak okuyucularına değer sunar.

Ancak performansa dayalı SEO’ların çoğu, sayfalarını sıralamak için anahtar kelime doldurma ve gizleme gibi kısayol stratejilerini kullanır. Bu tür bir uygulama, siyah şapka SEO yöntemleri olarak bilinen, onaylanmayan bir bypass tekniğidir. Black Hat SEO teknikleri, ajansların hedeflerine ulaşmak için kabul edilemez taktikler kullanmasına olanak sağlayan optimizasyon uygulamalarıdır. Siyah şapka SEO kullanan ajanslar şunları uygulayabilir:

Anahtar kelime doldurma

Anahtar kelime doldurma, içerikte belirli anahtar kelimelerin aşırı kullanılmasıdır. Ajanslar anahtar kelimeleri (konuyla alakalı olsun ya da olmasın) cümlelere çok fazla yerleştirebilir. Bunun nedeni, anahtar kelimeleri aşırı tekrarlayarak sitenizin arama sonuçlarındaki konumunu değiştirmeye çalışmalarıdır.

İşte bir örnek:

İhtiyacın var mı kaliteli kedi maması evcil hayvanlarınız için mi? Bizim kaliteli kedi maması kedileriniz için harika besinler içerir. Ürünlerimiz için tamamen organik malzemeler kullanıyoruz. kaliteli kedi maması. Sizin için alışveriş yapın kaliteli kedi maması en QualityCatfood.com.

Cümlelerin hantal göründüğünü fark ettiniz mi?

Performansa göre ödeme yapan SEO şirketleri ayrıca web sitesi metinlerindeki sayfayla ilgisi olmayan bağlantıları da gizler. Makalelere bağlantılar ekleyebilir ve bağlantıları arka planla aynı renkte yaparak bunları kamufle edebilirler. Bunu yapmanın bir başka yolu da, bu bağlantıları görsellerin arkasına yerleştirmek veya bunları nokta gibi alakasız karakterlere eklemektir. Sırasında gizli bağlantılar Ziyaretçiler tarafından mutlaka görülmeyebilir, arama motorlarını HTML yapılarını keşfetmeleri için kandırmayı amaçlamaktadır, bu da sonuçta sayfanın sıralamasını etkiler.

Tavsiye Edilen:  Trend Olan En İyi 10 Teknoloji - 2023'ün Son Teknolojileri

Bu tekniklerin hiçbiri sayfanız için iyi teklif vermez.

Neden? Arama motorları sitenizin sistemi manipüle etmeye çalıştığını fark edecek ve sizi cezalandırabilecektir. Ayrıca içeriğinize alakasız bağlantılar eklemek, özellikle Google içeriğinizin seyreltildiğini düşünüyorsa sayfanıza gelen trafiği azaltabilir. Google’dan John Mueller bunu şöyle açıklıyor: Arama Motoru Dergisi ile röportaj.

Giriş sayfaları

Ağ geçidi sayfaları olarak da adlandırılan giriş sayfaları, sitelerin ziyaretçileri gerçek alakalı sayfalara yönlendirmek için kullandığı düşük kaliteli sayfalardır. Bu sayfalarda genellikle çok az alakalı içerik bulunur veya hiç yoktur ve yalnızca sitenin kullanılabilir kısmını sıralamak için kullanılır. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi şirketler aşağıdaki gibi anahtar kelimeler için sıralamaya girebilir: SEO nasıl yapılır, SEO’nuzu yapınVe SEO’yu anlamak ancak bu bağlantılar ilk sayfada sıralanırken ziyaretçileri bir pazarlama ajansının SEO hizmet sayfasına yönlendirir.

Google’a göre;

Giriş sayfaları, aynı siteye giden sonuçların bir listesini alan kullanıcılar için sinir bozucu deneyimlerdir. Dolayısıyla, bir kullanıcı bir arama sonucunu tıklayıp beğenmez ve ardından kendisini aynı siteye yönlendiren bir sonraki sonucu denerse, gerçekten sinir bozucu bir deneyim yaşayabilir..”

Resim kaynağı

İşte bunun anlamı şu.

Ana sayfanız “2023 İçin En İyi Kışlık Montlar” ise, Pay for Performance ajansları “New Yorklular için En İyi Kışlık Montlar”, “Kanadalılar İçin En İyi Kışlık Montlar” vb. başlıklı beş sayfa daha oluşturabilir ve sıralayabilir. Bu sayfaların çoğu genellikle alakasız bilgiler içerir ve yalnızca kullanıcıları orijinal içeriğe sahip belirli sayfaya yönlendirmek için kullanılır. Bu, kışlık mont satın almak isteyen ancak bunları sayfanızdan satın almak istemeyen bir arama yapan kişi için zorluk yaratabilir.

Bu uygulamalar ihlal ediliyor Google’ın web yöneticisi yönergelerive bunları kullanırsanız Google sitenize ceza verebilir.

Arama motorlarından gelebilecek olası cezalar

Bu siyah şapka tekniklerini veya diğer şüpheli yöntemleri kullanmanın arama motoru cezaları iki şekilde olabilir. Bunlardan ilki indekslemenin kaldırılmasıdır.

İndeksleme veya sıralama cezaları

Google, sayfanızı geçici veya kalıcı olarak yayından kaldırabilir; bu, sayfanızın arama motorunda görünmeyeceği anlamına gelir. Bu, performansa göre ödeme SEO tekniklerinin içeriğinizin kalitesini düşürdüğü ve o kadar yararlı veya standartlara uygun olmadığında 5. veya 6. SERP’lere gömüldüğü veya tamamen kaldırıldığı anlamına gelir.

Örneğin, blogunuzda 200 makale varsa ve performans için ödeme yapan ajanslar bunların yarısını siyah şapka SEO ile desteklediyse, Google içeriğinizi işaretleyebilir ve bu 100 makalenin dizinini kaldırabilir.

Organik trafik ve gelir kaybı

Tekniğin bir diğer anında etkisi ise organik trafikte önemli bir kayıptır. Ayrıca, bu sayfaların oluşturabileceği potansiyel potansiyel müşterileri de kaybedersiniz ve sonuçta web sitenizin otoritesini oluşturmak daha fazla çaba gerektirecektir.

Nasıl?

Sayfalarınızın ve sitenizin arama motorundaki görünürlüğü azalarak sitenizin dizine eklenmemiş sayfalardan trafik alması imkansız hale gelir. Bu aynı zamanda, eğer indekslenmemişlerse, siyah şapka SEO teknikleriyle pompalanan sayfalar tarafından oluşturulmuş olabilecek herhangi bir potansiyel müşteriyi veya potansiyel geliri kaybedeceğiniz anlamına da gelir.

Uzun vadeli strateji ve sürdürülebilirliğin eksikliği

Performansa dayalı SEO hizmetleri, hızlı bir şekilde ödeme yapılmasını sağlayan kısa vadeli sonuçlar sağlayan agresif teknikler kullanır. Uzun vadeli yatırım getirisi (ROI) elde etmek için SEO kampanyalarınıza çaba harcamazlar. Bir müşteri olarak odak noktanız sitenizin uzun vadeli performansı olmalıdır ve kiraladığınız herhangi bir pazarlama ajansı da aynı önceliğe sahip olmalıdır. Performansa göre ödeme yapan bir SEO ajansına gidiyorsanız şunlar olabilir:

Kısa vadeli kazanımlara odaklanın

Performansa göre ödeme yapan SEO ajanslarının çoğunun anahtar kelime hedeflemesi zayıftır. Bazıları, sıralamada yer alabilmek için düşük arama hacmine sahip ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler içeren anahtar kelimeler seçer. Trajedi şu ki, bu anahtar kelimeler herhangi bir alakalı arama amacını karşılamıyor veya sonuçta iş başarısıyla bağlantılı değiller, ancak sıralamaları kolay. Bu onlara genel SEO stratejinize katkıda bulunmayan küçük kazançlar sağlar.

Tavsiye Edilen:  SEO Gerçekten Çalışıyor mu? İşte Neden Bir Zorunluluk

Bütünsel SEO çabalarını ihmal etmek

SEO uzmanı Connor Gilivan, mükemmel arama motoru optimizasyonunun yalnızca arama ve satışla ilgili olmadığını söylüyor. İçeriğinizi ideal müşterinize yönlendirmeli ve onların sizi hatırlamasına yardımcı olmalıdır. Bu, arama amacına uygun yüksek kaliteli içerikten oluşan kapsamlı bir süreci, içeriği doğrudan potansiyel müşterilere ulaştırmak için büyük bir dağıtım stratejisini ve okuyucuların daha fazla içerik okuması için her blog gönderisine dahili olarak bağlanan derin bir içerik kitaplığını takip eder. sorunlarına yanıt bulun. Ve muhtemelen ürününüze veya hizmetinize kaydolun.

Resim kaynağı

Kısa vadeli sonuçlar peşinde koşan kurumlar bu adımları ve unsurları gözden kaçırıyor. Sizi cezalara maruz bırakan ve SEO çabalarınıza zarar veren hızlı ama sürdürülemez taktikler kullanırlar.

Algoritma değişikliklerine uyum sağlamanın zorluğu

Arama motoru algoritmaları, arama motorlarının içeriği sıralamak için kullandığı süreçlerdir. Örneğin Google, interneti taramak ve indekslemek için milyonlarca bot kullanıyor kaliteli içerik. Dizine eklenen içerik, SERP’lerde sıralanan ve organik trafik kazanmayı kolaylaştıran şeydir.

Resim kaynağı

“Yüksek kaliteli” içeriği sıralamaya yönelik arama motoru algoritmaları sık sık değişir ve bu, aylar önce kullandığınız bir SEO tekniğinin bugün o kadar etkili olmayabileceği anlamına gelir. Birkaç hafta önce bir blog makalesi yazdıysanız, bir algoritma değişikliği, onu düzenlemeler veya görsel öğeler yoluyla güncellemenizi gerektirebilir.

Örneğin geçmişte blog içeriğinin, değerli görsel öğeler eklemek için sektör uzmanlarından görüşler veya görseller içermesine gerek yoktu. Artık okuyucuların ilgisini canlı tutmak için görsel unsurlar önemlidir. Sayfanın kullanıcı deneyimi artık eskisinden daha önemli çünkü sayfa mobil cihazlar için optimize edilmemişse İnsanların %92,3’ü İnternete mobil cihaz üzerinden erişim başarısız olur. geri sıçrama oranı inanılmaz derecede artacaktır (bu, okuyucuların sayfanızda kalmayacağı anlamına gelir). Tüm bu nedenler, teknik SEO ve bağlantı kurma faaliyetlerini içeren bütünsel SEO çalışmalarının, SEO çalışmalarınızın başarısının ayrılmaz bir parçası olmasının nedenidir.

Kaliteli SEO Uygulamalarının Önemi

İyi SEO uygulamaları kaliteli yatırım ve uzun vadeli stratejiler gerektirdiğinden zaman alır. Sizi hedef kitlenize ulaştıracak, sayfalarınızı sıralayacak ve sıralamada uzun süre kalmanızı sağlayacak teknikleri kullanmaya öncelik vermelisiniz. Bunu nasıl başarabilirsiniz?

Sayfa içi optimizasyon için güçlü bir temel oluşturmak

Sayfa İçi SEO, web sayfalarınızı arama motorlarında daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize eder. Bu yaklaşım, hedef kitlenizin ürünleri, hizmetleri veya sektörleriyle ilgili bilgileri bulmak için kullandığı terimleri keşfetmek için SEMRush ve Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçları kullanabileceğiniz anahtar kelime araştırmasını içerir.

Resim kaynağı

Sayfa içi SEO ayrıca içeriğinize dahili bağlantılar eklemeyi de içerir. Bu şekilde, içeriğin okuduklarına daha fazla değer ve bağlam katması koşuluyla ziyaretçiler sitenizdeki diğer sayfaları ziyaret edebilir. Bu, ziyaretçilerin web sitenizde kalmasını sağlarken, dahili bağlantılar da Google’ın sitenizi anlamasına yardımcı olur. web sitesinin mimarisi.

Sayfalarınızda ayrıca okuyucunun SERP’lerde dikkatini çekebilecek ana anahtar kelimelere sahip benzersiz meta etiketler bulunmalıdır. Bu şekilde, meta açıklamalarınız ziyaretçilere sayfanızda ne bekleyeceklerini gösterir ve bu da tıklamaları çekmenize yardımcı olur. Sıralamaları doğrudan etkilemeseler de tıklama oranlarınızı artırabilirler.

Kapsamlı bir sayfa dışı SEO stratejisi geliştirmek

Anahtar kelime araştırmasını, sayfa içi optimizasyonu ve sayfa dışı SEO’yu entegre eden bir SEO stratejisine ihtiyacınız var. Sayfa dışı SEO, sitenizin güvenilirliğini ve otoritesini artırmak için web siteniz dışında yapılan faaliyetlerdir. Sayfa dışı SEO’nun kritik bileşenlerinden bazıları şunlardır:

Geri bağlantılar, başka bir web sitesinden sitenize verilen bağlantılardır. Siteler beyanlara referans vermek veya açıklama yapmak için sayfalarınıza bağlantı verdiğinde, arama motorları bu bağlantıları güven, deneyim ve otorite oyu olarak görebilir.

Ancak tüm geri bağlantılar eşit değildir ve bağlantıların kalitesi, sahip olduğunuz geri bağlantıların miktarından daha önemlidir. Bu, geri bağlantılarınızın düşük kaliteli sayfalardan değil, saygın ve alakalı web sitelerinden gelmesi gerektiği anlamına gelir. Konuk bloglama bölümünde bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Daha Fazla Potansiyel Müşteri Almak İster misiniz? Bu 12 Açılış Sayfası Hatasını Yapmayı Durdurun

Sosyal medya bağlantıları yüksek kaliteli sitelerden alınan geri bağlantılar kadar etkili olmasa da, sosyal medyada aktif olmak markanızın görünürlüğünü artırabilir. Sosyal medya kullanıcıları markanızı tanıyabilir ve sitenizdeki içerikleri okumak için bağlantıları takip edebilir. Değerli içeriği paylaşmak ve bunları dikkatli bir şekilde web sitenize yönlendirmek, akıllı dağıtım stratejisi Bu, marka görünürlüğünü artıracak ve hedef kitlenize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Yetkili web sitelerinde misafir paylaşımı, kaliteli geri bağlantılar kazanmanın ve yeni kitlelere ulaşmanın kesin bir yoludur. İşte nasıl:

Sektörünüzdeki değerli/önemli bir konu hakkında ayrıntılı ve kaliteli içerik yaratırsınız. Daha sonra sektörünüzde misafir gönderimini kabul eden bir platform bulursunuz; bu sitenin aynı zamanda arama motorlarında otorite/güvenilir bir site olarak tanınması gerekmektedir.

Teknoloji ve startup ile ilgili her şey için bu TechCrunch olabilir. Finansla ilgili her şey için bu, Wall Street Journal, NerdWallet veya Investopedia olabilir. Bu siteler, sektördeki yüksek kaliteli içerikleri ve deneyimleriyle itibar kazanmıştır ve onlardan gelen herhangi bir bağlantı, Google tarafından bir güven oyu olarak değerlendirilecektir.

Sektör lideri bir blogda blog’u misafir ettiğinizde, blogunuzdaki içeriğe/sayfalara bağlantı veren ilgili bağlantıları ekleyin. Çoğu misafir bloglama fırsatının geri bağlantıyla ilgili politikaları vardır, ancak genellikle blogunuza en az bir veya iki bağlantıya izin verirler. Bu bağlantı, makalenizde belirttiğiniz bir ifadeyi açıklığa kavuşturabilir, bir duyguyu destekleyebilir ve hatta okuyucuları web sitenizdeki bir hizmet sayfasına yönlendirebilir.

Bu bağlantılar, arama motorlarına saygın bir web sitesi olduğunuzu, yetkili siteler tarafından bağlantı verilmeye değer olduğunu gösterir ve daha yetkili sitelerden gelen bu güven oyu, web sitenizin alan sıralamasını ve sonuçta SERP’lerdeki sıralamasını artıracaktır.

Web sitesi performansında teknik SEO’nun rolü

Teknik SEO, blog sayfalarınızın teknik kısmını geliştirmeyi içerir;

 • Kolay tarama ve indeksleme için web sitesi mimarisini optimize etme
 • Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sayfa yükleme hızını iyileştirme ve mobil yanıt verme hızını artırma
 • web sitesi güvenliği için güvenli bir yuva katmanı (SSL) uygulamak
 • 404 hatalarından ve bağlantı suyundan kaçınmak için bozuk bağlantıları düzeltmek ve yönlendirmeleri düzgün bir şekilde yönetmek ve
 • daha iyi görünümler için şema işaretlemesini kullanma.

Bu tür “SEO”nun web sitesinin gerçek içeriğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Teknik SEO’nun temel amacı bir web sitesinin çerçevesini optimize etmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmektir.

Alternatif SEO Fiyatlandırma Modelleri

Performansa dayalı SEO sınırlamalarından kaçınmak için diğer fiyatlandırma modellerini kullanabilirsiniz. Bu olabilir:

 • SEO ajanslarına veya serbest çalışanlara aylık ödeme yapabileceğiniz aylık hizmet.
 • SEO hizmetleri için önceden belirlenmiş bir maliyetin olduğu tek seferlik SEO proje fiyatlandırması;
 • SEO ajanslarına veya serbest çalışanlara saatlik ödeme yapabileceğiniz saatlik ücretler.

Çözüm

SEO kampanyaları herhangi bir web sitesinin başarısı için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle, uzun vadeli sonuçlara ve başarılara öncelik veren güvenilir SEO tekniklerini takip etmek çok önemlidir; performansa göre ödeme yapan SEO’nun size sunmayacağı bir şey. SEO yalnızca görünürlüğü ve trafiği artırmakla ilgili değildir; aynı zamanda otorite oluşturmada ve sitenize doğru türden ziyaretçileri çekmede de etkilidir.