Pinterest Pazarlaması: Organik Erişiminizi Nasıl 5 Katına Çıkarırsınız?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Pinterest Pazarlaması: Organik Erişiminizi Nasıl 5 Katına Çıkarırsınız?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Pazarlamacılar tarafından genellikle göz ardı edilen bir platform var, hangisi olduğunu tahmin edebiliyor musunuz? Bu Pinterest! (aldattığın belli, yazının başlığını gördün)

Facebook, Instagram ve Twitter, marka bilinirliği oluşturmak ve ürünlerini tanıtmak isteyen işletmeler için başvurulacak sosyal medya platformlarıdır ve Pinterest arka planda kalır.

İşletmelerin bilmediği şey, Pinterest kullanıcılarının tüm sosyal platformlar arasında en yüksek satın alma amacına sahip olduğudur, bu da diğer sosyal medyalardan daha fazla insanın satın alacak ürün bulmak için Pinterest’i kullandığı anlamına gelir. Aynı zamanda, reklamverenler ve e-ticaret markaları için pek çok harika özelliğe sahip, gerçekten güçlü bir görsel arama motorudur.

Bu yazıda size Pinterest hakkında bilmeniz gereken her şeyi göstereceğiz – neden onu pazarlamanız için kullanmalısınız, bir Pinterest stratejisini nasıl oluşturacaksınız, hedeflerinize ulaşmak için hangi araçlara ihtiyacınız var ve kullanmanız gereken belirli taktikler.

Heyecanlı?

Hadi dalalım.

Pinterest nedir?

Pinterest, kullanıcıların görüntüleri, videoları ve bağlantıları (“Pinler” olarak adlandırılır) keşfetmesine, paylaşmasına ve daha sonra görüntülenebilecek farklı panolara kaydetmesine olanak tanıyan bir sosyal medya platformudur. 2022’nin 1. çeyreğinde, 433 milyon aylık aktif kullanıcı. Şimdiye kadar, bu kullanıcılar üzerinde tasarruf sağladı 200 milyar Pin platformda.

Pinterest, diğer kişilerin görsel içeriğini keşfetmeye ve düzenlemeye önem verir. Pinterest, özünde insanların her türlü şeyi yapabilecekleri – stil ilhamı alabilecekleri, lezzetli tarifler bulabilecekleri, en sevdikleri markayı takip edip alışveriş yapabilecekleri ve daha fazlasını yapabilecekleri görsel bir arama motorudur.

Kullanıcılar platforma farklı türde Pinleri (çoğunlukla resimler, videolar veya bağlantılar) manuel olarak yükleyebilir, arama özelliğini kullanarak Pinleri bulabilir veya yayınlarında ilginç Pinlere rastlayabilir. Kullanıcılar (veya “İğneleyiciler”), Pinlerini farklı Panolar halinde düzenlemeye teşvik edilir.

[Add Banner Here]

Pazarlama için Pinterest nasıl kullanılır?

B2B şirketlerinin ve e-ticaret markalarının Pinterest’i kullanması için birçok neden var. En önemlilerinden bazıları şunlardır:

 • Daha fazla katılım: Pinterest’teki şirketler, platformdaki potansiyel ve mevcut müşterilerle etkileşim kurabilir ve marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olabilir.
 • Rekabetçi kalmak: Tüm pazarlamacılar Pinterest’te olmasa da birçok şirket ve kişi hala Pinterest’te. Yeni kitlelere ulaşma fırsatını potansiyel olarak neden kaybedersiniz?
 • unutulmayan içerik: Diğer sosyal platformlardaki gönderilerin aksine Pinler her zaman oradadır. İnsanlar onları yıllar sonra bulabilir ve tekrarlayabilir. Temel olarak, Pinterest’teki Pinlerin raf ömrü daha uzundur.
 • Daha fazla organik erişim: Artık platformdan, diğerlerinden daha fazla organik erişimin keyfini çıkarabilirsiniz. Algoritmalar değiştikçe bu değişebilir, ancak şu anda Pinterest harika bir marka bilinci oluşturma fırsatı sunuyor.

Artık Pinterest’in ne olduğunu ve onu neden kullanmanız gerektiğini bildiğinize göre, Pinterest’te başarılı olmak için takip etmeniz gereken bazı harika pratik ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

görsel bir hikaye anlat

Araştırmalar gösteriyor ki insanlar satın alma kararlarını duygulara dayalı olarak verir ve duygu uyandırmanın en iyi yollarından biri de iyi bir hikaye anlatmaktır. Aslında, Müşterilerin %92’si hikaye anlatımını tercih ediyor Pinterest, hikayenizi hem organik olarak hem de reklamlar aracılığıyla görsel olarak anlatmak için mükemmel bir yerdir.

Hedefinize ve daha geniş kitlenize neyin hitap ettiğini daha iyi anlamak için Pinterest Business hesabınızdaki kullanım bilgilerini inceleyerek başlayın ve ardından bunu her pano için bir hikaye oluşturmak için kullanın. Eğlendiğinizden ve marka üzerinde kaldığınızdan emin olun.

Tavsiye Edilen:  Bir bilgisayar virüsü nedir? Bilmen gereken her şey

Örneğin, şuna bir göz atın: Annie’nin Homegrown Pinterest hesabı. Hedef kitlenin ilgisini çeken ve onlara harika tarif fikirleri sağlayan ürün resimlerini ve yaşam tarzı çekimlerini birleştiren #MixInMonday Mac & Cheese adlı bir panoları var.

Blog yazılarınızı öne çıkarın

Blogunuzun trafiğini artırmak için blog gönderilerinizin bir kısmını veya tamamını Pinterest İşletme profilinizde öne çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ilginç bir fotoğrafı veya videoyu Pin’leyebilir ve pinlediğiniz görselle ilgili blog gönderisine bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

Video veya fotoğraf yayınlama Pinler ve blog gönderilerine bağlantılar, hem blogunuzu Pinterest kullanıcılarına tanıtır hem de web sitesi trafiğini artırır.

Örneğin, Leanne Wong bloglarında yayınladıkları içeriği tanıtmak için Pinterest’i kullanır. Bunu, blog içeriğini, Pinterest kitlesinin kendilerini eğitmek için kullanabileceği infografiklere ve diğer görsel türlerine dönüştürerek yapıyorlar. Bu taktik, bloglarına 500.000’den fazla gösterim getirdi.

Sitenize trafik çekin

Sadece blog gönderilerinize değil, web sitenizdeki diğer sayfalara da trafik çekmek için Pinterest’i kullanabilirsiniz. Birçok e-ticaret ajansları ve markalar bu özelliği ürün resimlerini sergilemek ve kullanıcıları doğrudan ürün sayfalarına getirmek için kullanır.

Örneğin, herman miller ikonik ürünlerinin resimlerini ve söz konusu ürünlere olan bağlantıları sergilemek için Pinterest’i kullanır.

Bu yöntem, dijital ürün veya hizmetlerini tanıtmak için aynı yöntemi kullanabilen B2B şirketler gibi diğer şirket türleri için işe yarar.

Örneğin, bu Buffer’dan Makale Pini web sitelerine doğrudan bir bağlantı, bir resim, bir başlık, kısa bir açıklama ve profil adı içerir – Pinterest kullanıcılarına profille etkileşime geçmeleri ve Buffer’ın web sitesine trafik çekmeleri için birden fazla yol sağlar.

Makale Pinlerine ek olarak, dört farklı pin türü daha vardır. Zengin Pinler: Ürün Pinleri, Tarif Pinleri, Film Pinleri ve Yer Pinleri. Genel olarak, Zengin Pinler şunlar için harikadır: e-ticaret pazarlaması Pinleri doğrudan çevrimiçi mağazanıza bağlamak ve bunları doğru anahtar kelimelerle birleştirmek daha anlamlı trafik oluşturabilir.

Profesyonel ipucu: ayrıca inşa edebilirsiniz Pinterest web sitesi widget’ıinsanlara doğrudan web sitenizden Pinterest hesabınızın bir bölümüyle (bir raptiye, bir pano veya profiliniz) etkileşimde bulunmaları için daha fazla yol sunar.

Benzersiz resimler ve videolar kullanın

Pinterest görsel bir platformdur ve öne çıkmak için yüksek kaliteli görseller ve videolar kullanmanız gerekecektir. Büyüleyici içerik oluşturmanıza yardımcı olacak bazı harika ipuçları:

 • 30-90 saniye uzunluğunda markalı videolar oluşturun veya video reklamlar şirketinizi ve ürünlerinizi tanıtmak. Pinterest’teki video görüntüleme sayısı 100’den fazla arttı 2018’den beri 6 kat. Bu nedenle, bu markalı Video Pinlerini kullanın.
 • Müşterilerinizin ürünlerinizi kullandığını gösteren, kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik yayınlayın.
 • Ürünlerinizi kullanan farklı etkileyicileri gösteren etkileyici videolar oluşturun
 • Şirketinizin topladığı ilginç ve benzersiz verilerle infografikler oluşturun. Mevcut takipçilerinizin bir iş kaynağı olarak kullanması için bunları belirli panolarda düzenleyin.

Bir topluluk oluşturun

Bir topluluk oluşturmak için herhangi bir sosyal medya platformunu kullanabilirsiniz ve Pinterest de bir istisna değildir. Markanız etrafında oluşturulmuş bir çevrimiçi topluluk, işletmeniz için faydalı bir merkez olabilir. Pinterest’teki topluluğunuzun üyeleri, içeriğinizle etkileşim kurabilir, içeriğinizi tüketebilir ve sonunda sitenizde dönüşüm gerçekleştirebilir.

Pinterest profilinizi tüm e-postalarınıza ekleyerek ve pinlerinizi site içeriğinize ekleyerek başlayın. Ardından, takipçilerinizle etkileşime geçin ve sohbete başlayın.

Kitlenizi büyütmenin bir başka yöntemi de, pinlerinizi tanıtmak için Pinterest’teki sosyal medya etkileyicileriyle çalışmaktır. Eşantiyonlarda birlikte işbirliği yapmak ve Pinterest reklamlarınız için UGC oluşturmak için Pinterest etkileyicilerini kullanabilirsiniz.

Markanız için doğru taktiği nasıl seçersiniz? Kapsamlı bir Pinterest oluşturarak başlayın Pazarlama stratejisi.

Tavsiye Edilen:  Performans Planlayıcı İşletmenize Nasıl Hizmet Edebilir -NX3 Corp

Bir Pinterest pazarlama stratejisi oluşturun

Herhangi bir sosyal medya platformunda veya pazarlama kanalında olduğu gibi, oluşturduğunuz içerik türü, yayınlama planınız ve denediğiniz tüm çeşitli pazarlama taktikleri için bir planınız olması gerekir.

Kapsamlı bir yapı oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir. dijital pazarlama planı her kanal için İşte Pinterest’te işe yarayan en iyi taktikler.

Günde 5 kez sabitle

Herhangi bir sosyal medya kanalında tutarlı bir şekilde gönderi paylaşmanız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Pinterest diğer platformlardan biraz farklıdır. Çoğu kişi Twitter ve Facebook’ta günde bir veya iki kez gönderi paylaşmaya alışkındır, ancak Pinterest için önerilen miktar günde en az beş pindir.

Tutarlı davranarak ve günde en az 5 kez sabitleyerek takipçi sayınızı artırabilir ve daha fazla trafik ve gösterim elde edebilirsiniz. Ama aşırıya kaçmayın. Önerilen maksimum miktar günde 25 iğnedir, bazı uzmanlar 15-25 iğne atmanız gerektiğini söylüyor.

Farklı Pin biçimlerini deneyin

Farklı raptiye biçimlerini denemek, işleri sarsmaya ve profilinizi potansiyel ve mevcut takipçileriniz için daha çekici hale getirmeye yardımcı olabilir. Normal fotoğraflara ek olarak videoları da sabitleyebilirsiniz. Bir döngü oluşturmak için birden fazla fotoğrafı veya videoyu da sabitleyebilirsiniz.

Örneğin, Adidas bir hikaye anlatmak için bir atlıkarıncada birden fazla raptiye, bir koşucunun videosu ve ürünlerinin birkaç görselini kullanırken takipçilerinin ilgi duyabilecekleri farklı ürün türlerini öne çıkarıyor.

Ayrıca Pinterest’te ilham panoları veya öğreticiler oluşturabilirsiniz. Eğlenceli ve eğitici içerik, izleyicilerinizin ilgisini çekecektir.

Panolarınızı dikkatlice planlayın

Profilinizi Pinterest’te düzenlemelisiniz, bu da doğru panoları görüntülemek anlamına gelir. Yeni potansiyel takipçilere ulaşmak için belirli bir konu hakkında panolar oluşturabilirsiniz. Yararlı, ilham verici ve marka içeriği karıştırın,

Her pano, başlıkta, açıklamada ve her pimin açıklamasında doğru anahtar kelimelerle SEO için optimize edilmelidir, ancak daha sonra buna daha fazla değineceğiz. Panolarınızı doğru bir şekilde düzenlemek ve her birini optimize etmek, profilinizi hedef kitleniz için daha net hale getirir ve erişiminizi genişletmenize yardımcı olur.

Pinlerinizi SEO için Optimize Edin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Pinterest görsel bir arama motorudur ve Pinterest’te en çok yapılan aramaların %97’si markasızdır. Bu nedenle, içeriğinizi yeni izleyicilerin önüne çıkarmak için harika bir fırsat sağlar.

Bundan en yüksek değeri elde etmek için, Pinterest SEO’nuz üzerinde çalışmalı ve kullanıcılar arama çubuğuna ilgili bir sorgu yazdığında iğnelerinizin kolayca bulunmasını sağlamalısınız. Profilinize doğru anahtar kelimeleri, pin açıklamalarını ve pano açıklamalarını eklediğinizden ve doğru hashtag’leri kullandığınızdan emin olun.

Gönderilerinizi asla anahtar kelimelerle doldurmamayı unutmayın. Her şey önce kullanıcı için yazılmalıdır. Kopyanızın doğal akışını sağlayın.

Pinterest reklamlarını başlatın

Pinterest’te yeni kitlelere ulaşmanın bir başka etkili yolu da Pinterest reklamları. Ekim 2021 ile Ocak 2022 arasında, Pinterest reklamları 226 milyon kişiye ulaştı. Organik çabalarınızı Pinterest Reklamları ile birleştirmek, bazı markaların kazanç elde etmesine yardımcı oldu 3 kat daha fazla dönüşüm.

Reklamverenlerin ve pazarlamacıların her türlü Tanıtılan Pin oluşturmasına ve hedeflemelerinde kullanıcıların konumu, yaşı ve belirli anahtar kelimelere göre ince ayar yapmasına olanak tanır. Ayrıca, alışveriş sepetlerini terk eden veya etkin olmayan haber bülteni abonelerini hedefleyen müşterilerin veya kullanıcıların bir listesini yükleyerek yeniden hedefleme kampanyaları başlatabilirsiniz.

Performansınızı izleyin ve analiz edin

Pinterest’teki iş hedefleriniz ne olursa olsun, organik çabalarınızın ve reklam kampanyalarınızın performansını izleyip analiz etmezseniz, insanların hangi içeriği beğendiğini ve hangi içeriğin o kadar ilgi çekici olmadığını asla bilemezsiniz.

Tavsiye Edilen:  Przewodnik, jak zostać pisarzem technicznym

Platformun değerini ve yatırım getirisini (ROI) doğru bir şekilde ölçmek için belirli ölçümleri izlemeniz gerekir. Onlar içerir:

 • Gösterimler: Bu ölçüm, insanların pinlerinizi ne sıklıkta gördüğünü size söyler. Gösterim oranı ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.
 • Nişanlanmak: Bu metrik, birisinin raptiyenizi kaç kez tıkladığını veya kaydettiğini ölçer.
 • Tıklamalar: Bu metrik size pininizdeki bir URL’ye yapılan tıklamaların sayısını söyler.
 • Dönüşüm bilgileri: Bu metrik, işlem başına maliyeti (EBM) takip ederek organik ve ücretli performansın etkisini ölçer ve reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS).

Pinterest pazarlama araçları

Hedef kitlenize ulaşmak ve Pinterest’te trafik elde etmek için birçok harika araç kullanabilirsiniz. Bunları üç ana gruba ayırabiliriz: planlama, görüntü tasarımı ve oluşturma ve büyüme ve katılım araçları.

Her grubu inceleyelim.

Sosyal medya yönetimi ve zamanlaması

Bu araçlar, yayınları planlamanıza ve içeriğinizi gerçekten yayınlamadan önce düzenlemenize yardımcı olur. Platformda eklediğiniz ve paylaştığınız her şeyin planlandığı gibi gitmesini sağlamak için pazarlama çabalarınızı kolaylaştırmak için bunları kullanabilirsiniz.

Pinterest için en popüler sosyal medya yönetim araçlarından bazıları şunlardır: Hootsuite, kuyruk rüzgarıVe Tampon. Alternatif olarak, Pinleri planla Pinterest’in masaüstü veya iOS sürümlerinde ayrı ayrı.

Pinterest görsel tasarımı ve oluşturma

Bu araçlar, profesyonel görünümlü görseller (fotoğraflar veya grafikler) oluşturmanıza, tasarlamanıza, düzenlemenize ve yayınlamanıza yardımcı olur ve reklam öğeleri.

Popüler görüntü tasarımı ve oluşturma araçlarının çoğu aslında tasarım veya sanatta bir arka plan gerektirmez. Hemen hemen herkes bunları harika görseller oluşturmak için kullanabilir. Onlar içerir Canva, VistaOluştur (eski adıyla Crello) ve Visme.

Topluluk büyümesi ve katılımı

Etkileşim araçları, platformdaki etkileşiminizi artırmak ve topluluğunuzu büyütmek için Pinterest profilinizi ve içeriğinizi tanıtmanıza yardımcı olabilir.

Bu kategorideki en popüler araçlardan bazıları şunlardır: Pin Grubu Ve Mentionlytics. PinGroupie, diğer Pinterest kullanıcılarını ve ölçümlerini izlemenizi sağlayan bir rakip analiz aracıdır. Mentionlytics, web genelinde bahsi geçenleri, potansiyel pazarlama fırsatlarını ve iş fırsatlarını kolayca keşfetmenizi sağlayan bir web ve sosyal medya izleme aracıdır.

Gelirinizi artırmak için Pinterest’ten yararlanın

Pinterest, e-ticaret markaları, B2B şirketleri ve platformu marka bilinirliğini artırmak, etkileşimli bir hedef kitle oluşturmak ve daha fazla trafik ve nihayetinde satış elde etmek için kullanabilen diğer işletme türleri için güçlü bir pazarlama ve reklam platformu olabilir.

Kampanyanızı başlatmadan önce ana hatlarıyla belirttiğimiz Pinterest pazarlama stratejilerini takip edin, projenizin her yönü için en iyi araçları kullanın ve iş için en iyi uzmanları kullanın.

Pinterest pazarlamasıyla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa veya bu sosyal kanalı sizin için kârlı hale getirecek bir uzman arıyorsanız, bize ulaşın. Burada, Mayple’da 600’den fazla incelenmiş pazarlamacımız ve ajansımız var – bazıları şu konularda uzmanlaşmıştır: e-ticaret Pinterest pazarlama.

Sizi, niş alanınızdaki markalarla çalışma konusunda deneyimli bir uzmanla eşleştirmeyi çok isteriz. Bu gün başlayacağım!