Pinterest Reklamları: Reklam Türleri, Özellikler, Strateji ve Örnekler [2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Pinterest Reklamları: Reklam Türleri, Özellikler, Strateji ve Örnekler [2023]

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

İlk başta, Pinterest insanların havalı kıyafetlere bakmak ve denemek için lezzetli tarifler bulmak için kullandıkları başka bir sosyal medya platformu gibi görünebilir. Ancak görsel arama motoru, özellikle e-ticaret markaları için işletmeler için güçlü bir reklam ve pazarlama aracı haline geldi.

Pinterest bitti 431 milyon aylık aktif kullanıcı sayısı ve reklamverenlerin 200 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Pinterest’in geliri arttı %20alışveriş etkileşimi büyüdü %20 Ve %75 Haftalık Pinterest kullanıcılarının oranı, her zaman alışveriş yaptıklarını söylüyor. Halihazırda Pinterest’te reklam vermiyorsanız, açıkça kaçırıyorsunuz.

Bu gönderide, Pinterest Reklamlarının ne olduğunu ve ürünlerinizi tanıtmak, marka bilinirliği oluşturmak ve yeni pazarlar fethetmek için bunları nasıl kullanacağınızı açıklıyoruz.

Pinterest’i neden reklam için kullanıyorsunuz?

Öyle görünmese de, Pinterest bir pazarlama kampanyası yürütmek için harika bir yerdir. Kullanıcılarının diğer tüm sosyal medya platformlarından daha yüksek satın alma niyeti vardır. Pinner’lar 7 kat daha olası Pinterest’in satın alma kararlarını diğer sosyal ağların kullanıcılarından daha fazla etkilediğini söylemek.

Öte yandan, insanlar tavsiye almak için Facebook, YouTube veya Instagram gibi sosyal platformları ziyaret etmiyor. Reklamları gözden kaçırma ve hatta onlardan rahatsız olma olasılıkları daha yüksektir.

Daha az insan kullansa da, reklamlara olumlu yanıt verme olasılıkları çok daha yüksektir, bu da Pinterest’i bir pazarlama kampanyası için harika bir yer yapar. Ayrıca Pinterest, birçok farklı türde reklam oluşturmanıza olanak tanır. Bu, kampanyalarınızda ince ayar yapmanıza ve tam olarak ihtiyaç duyduğunuz müşteri türüne ulaşmanıza olanak tanır.

Şimdi bu reklam türlerine göz atalım ve pazarlama çabalarınızı Pinterest’e odaklarsanız neler bekleyebileceğinizi görelim.

[Add Banner Here]

Pinterest reklam türleri

İşletmeniz ve hedefleriniz için hangi reklam biçimine ihtiyacınız olduğunu anlamak, başarılı bir kampanya başlatmanın anahtarıdır. İşte Pinterest reklam türleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Tanıtılan pinler

Pin kampanyaları basit ama çok etkilidir. Yükseltilmiş bir pin, standart bir pin gibi görünür ve davranır. Tek fark, üzerinde küçük bir “tanıtılan” etiketi olmasıdır.

Pinterest bu pinleri güçlendirir ve daha fazla kişiye hedefler. Biri raptiyeyi paylaştığında, “tanıtılan” etiketi ortadan kalkar ve birisi oradan yeniden pinlediğinde, Pinterest bu medyayı kazandığını düşünür, bu da ücretsiz organik teşhir elde ettiğiniz anlamına gelir.

Alışveriş reklamları

Alışveriş reklamları veya alışveriş iğneleri, alıcılara ulaşmak için başka bir basit ve etkili araçtır. Potansiyel alıcıları müşteri yolculuğunun başlarında, onlar hala göz atarken hedeflemek için alışveriş iğnelerini kullanırsınız.

Kaynak: Pinterest

Yalnızca kataloğunuzda ürün grupları oluşturmanız yeterlidir ve Pinterest bunları potansiyel alıcılara otomatik olarak gösterir. Ürünlerinize doğrudan bir bağlantı alacaklar ve ek hedefleme yapmanız gerekmeyecek.

video reklamlar

Video pinleri tanıtılan pinlere benzer. Tek fark, bir videonun pindeki statik bir görüntünün yerini almasıdır.

Tavsiye Edilen:  Resimleriniz Inbound Pazarlama Stratejinizi Tamamlıyor mu?

Video, %50 oranında görüntülendiğinde oynatılacaktır. Bu, kullanıcıların dikkatini çekmenin harika bir yoludur. Bunu optimize etmek için, ses olmadan kaydıranların (ki çoğumuz böyledir) dikkatini çekmek için sese dayanmayan videolara odaklanmalısınız.

Pinterest dönen reklamları

Bir Pinterest Döngüsü, tek bir gönderide iki ila beş resim içerir. Bu size markanız hakkında daha fazla bilgi ve daha derin bir fikir verir.

Kaynak: Pinterest

Dönen iğnedeki her görüntünün farklı bir başlığı ve açıklaması olabilir ve farklı bir açılış sayfasına yönlendirebilir. Bu özellik, bir döngünün bir ürün grubunu hedef kitlenize çok ayrıntılı bir şekilde görüntülemesine olanak tanır.

Pinterest koleksiyon reklamları

Koleksiyon reklamları, bir ürün grubunu sergilemenin en iyi yoludur. Kataloglarınızdan kolayca yapılırlar.

Koleksiyonlar, 24 adede kadar ikincil görüntünün takip ettiği bir ana görsel seçmenize olanak tanır. Bir kullanıcı koleksiyonu tıkladığında, ürünlerinizin tam ekran görüntüsünü ve sunduklarınıza ilişkin ayrıntılı bir genel bakışı alır.

Ürün pimlerini deneyin

Pinterest’in Try On özelliği, kullanıcıların ürünlerinin kendilerine ne kadar uyduğunu görebilecekleri sanal bir soyunma odası oluşturmasına yardımcı olmak için artırılmış gerçeklik kullanır. Makyaj ve diğer güzellik ürünleri satıyorsanız, bu tür ürün iğnesi harika bir seçimdir.

Kaynak: Pinterest

Dinamik yeniden hedefleme kampanyaları

Yeniden hedefleme kampanyası, sayfanızı ziyaret eden veya sepetlerinde henüz satın alınmamış ürünler bulunan kullanıcıların dikkatini çekmek için tasarlanmış bir kampanyadır. Bu kampanyalar, kullanıcıları ürünlerinize geri çekmenin ve muhtemelen sattığınız ürünlerle ilgili fikirlerini değiştirmelerini sağlamanın harika bir yoludur.

Kullanıcıları sayfanıza geri döndürmek, düşünebileceğiniz hedeflerden yalnızca biridir. Net bir hedefe sahip olmak, kampanya başlatırken bir diğer önemli faktördür ve başarınızda çok önemli bir role sahiptir.

Pinterest reklam hedefleri

Pinterest’in Reklam Yöneticisi, seçebileceğiniz birkaç farklı kampanya hedefi sunar.

Marka bilinirliği

Bu hedefi seçmek, işletmeniz veya oluşturduğunuz ve piyasaya sürmek istediğiniz bir ürün hakkında bilgi yaymanıza yardımcı olur. Bu hedef, işletmenizin internetin her yerindeki birçok insanın zihninde yer bulmasına yardımcı olacaktır. Tanıtılan iğneler ve alışveriş reklamları, bu amaç için mükemmel bir seçimdir.

Video görüntülemeleri

Bu amaç açıktır. Videolarınızın izlenme sayısını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız bunu kullanmalısınız. Belirli bir ürün veya genel olarak markanızla ilgili videolar olsun, tüm video pinleri bunun için iyi çalışır.

Düşünce

Dikkate alma, web trafiğinizi artırmak için daha fazla tıklama almayı ifade eder. Sizi zaten tanıyan insanlar varsa ve onları kendinize yaklaştırmak istiyorsanız, bu harika bir seçim hedefidir. Aklınızda bu hedef varsa, döngüler ve koleksiyonlar iyidir.

Dönüşümler

Bu hedef, reklamlarınızı, tıklama almanın yanı sıra, daha fazla kayıt veya doğrudan satış elde etme gibi belirli hedefler için optimize eder. Pinterest, dönüşüm kampanyalarını, kampanyalarınızın geçmiş performansına dayalı olarak bir izleme kodu aracılığıyla otomatik olarak ayarlar.

Fikir iğneleri, koleksiyon reklamları ve alışveriş reklamları, kampanyanız dönüşüm odaklıysa harikadır. Bu reklam verme amacı, herhangi bir ayarlama yapmadan önce birkaç gün bekleyip Pinterest’in yeterli veri toplamasını ve hedefleme ile hedefleri otomatik olarak ayarlamasını sağlarsanız en iyi sonucu verir.

katalog satışları

Katalog satışlarını, belirli bir dönüşüm türü olan ürün satışına odaklanan kampanyalar olarak görebiliriz. Bu hedef, e-Ticaret markalarına özgüdür ve ürün kataloğunuzu birçok kişiye ulaştırmanın harika bir yoludur. Koleksiyon reklamları ve alışveriş iğneleri burada iyi çalışır.

Tavsiye Edilen:  Ansible Tower Nedir: Kurulum, Özellikler ve Mimari

Pinterest reklam boyutları

Her reklam türünün, bilmeniz gereken ayarlanmış bir boyutu vardır. Reklam öğesini oluşturmadan önce boyutu bilmeniz gerekir. Aksi takdirde, bir hata alabilir ve tüm reklamınızı yeniden yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Kaynak: şehvetli

İşte en yaygın boyutlar:

Tanıtılan pinler

 • En boy oranı 2:3, 1000 x 1500 piksel olmalıdır.
 • Yalnızca bir resme izin verilir. Dosya, JPEG veya PNG formatında olmalıdır.
 • Başlıkta en fazla 100 karakter olabilir.
 • Açıklama kısmında en fazla 500 karakter olabilir.

Alışveriş reklamları, aynı zamanda yalnızca bir statik resimden oluştukları için bu spesifikasyonlara uygun olacaktır.

video reklamlar

 • Videonun en boy oranı 9:16, 2:3 veya 1:1 olmalıdır.
 • Birkaç dosya türüne izin verilir: MP4, MOV veya M4V, H265 ve H264 kodlaması.
 • Videolar en az dört saniye uzunluğunda ve 15 dakikadan uzun olmamalıdır.
 • Videoların maksimum dosya boyutu 2 GB’dir.
 • Başlığınız en fazla 100 karakter uzunluğunda olabilir.
 • Açıklama en fazla 500 karakter uzunluğunda olabilir.

Dönen reklamlar

 • Resimlerin en boy oranı 1:2 veya 2:3 olmalıdır.
 • Boyutları, resim başına 32 MB’a kadar olabilir.
 • Yalnızca JPEG ve PNG biçimlerine izin verilir.
 • 2-5 resim arasında kullanabilirsiniz.
 • Başlık en fazla 100 karakter ve açıklama en fazla 500 karakter uzunluğunda olabilir.

Koleksiyon reklamları

 • Öne çıkan görsel 10 MB’ı aşamaz.
 • En boy oranı 1:1 veya 2:3 olmalı ve format JPEG veya PNG olmalıdır.
 • Öne çıkan videolar, video reklam yönergelerine uygun olmalıdır.
 • Üç ila 24 arasında ikincil görüntünüz olabilir.
 • 1:1 en boy oranını kullanmak en iyisidir.
 • Başlığınız en fazla 100 karakter uzunluğunda olabilir.
 • Açıklama 500 karakteri aşamaz.
 • Açıklamalar yalnızca organik gönderilerde görünür, reklamlarda görünmez.

Doğru reklam türünü seçtikten ve her şeyi doğru şekilde boyutlandırdıktan sonra sıra teklif verme yöntemini seçmeye gelir.

Pinterest teklif verme yöntemleri

Pinterest, iki teklif seçeneği arasından seçim yapmanızı sağlar. Özel teklif verme ve otomatik teklif verme vardır.

Özel teklifler, ödemek istediğiniz maksimum teklifi kontrol etmenizi sağlar. Ancak, bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında geçerli ücret, maksimum teklifinizden düşükse, yalnızca o ücreti ödersiniz ki bu oldukça uygundur.

Otomatik teklifleri seçerseniz, Pinterest tüm ağır işleri sizin yerinize yapar. Teklifleriniz, paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilmeniz için gün içinde otomatik olarak ayarlanacak ve bu da maliyetlerinizi etkili bir şekilde azaltabilecektir.

Örneğin, bir mobilya perakendecisi olan Made.com, TBM %80 azaldı otomatik teklif kullanma. Aynı zamanda, tıklamaları %400 arttı ve bu gerçekten etkileyici bir sonuç.

Artık temel bilgileri öğrendiğinize göre, markanız için bir kampanya başlatmanın zamanı geldi.

Pinterest reklamcılığına nasıl başlanır?

Pinterest reklamcılığına başlamak nispeten kolaydır. Sizi adımlardan geçirmemize izin verin.

1. Bir işletme hesabı oluşturun

Pinterest’te reklam vermek istiyorsanız bir işletme hesabı şarttır. Normal hesabınızı bir işletme hesabına da dönüştürebilirsiniz.

2. İzlemenizi kurun

Dönüşüm izleme, ücretli ve organik içeriğinize tıkladıktan sonra insanların ne yaptığını gözlemlemenizi sağlar. Bu, ne kadar etkili olduğunuzu ve neleri ayarlamanız gerektiğini görmenizi sağlar.

Tavsiye Edilen:  Yerel PPC Stratejisinde Kaçınılması Gereken En Önemli Google Reklam Hataları

3. Kampanya hedefinizi seçin

Net bir amacınız olmadan bir kampanya yürütemezsiniz. Hedefinizin ne olduğundan emin değilseniz, bir anket doldurabilir ve sizin için en iyisinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

4. Kampanya bütçenizi ayarlayın

Bütçenizi hedeflerinize göre belirlemelisiniz. Günlük ve ömür boyu ödeme arasında seçim yapabilirsiniz ve ayrıca bir maksimum teklif seçmeniz gerekir.

5. Bir reklam grubu oluşturun

Reklam grubu, oluşturabileceğiniz ve izleyebileceğiniz ilgili reklamlardan oluşan bir gruptur. Örneğin, genç yetişkin bir kitle için bir reklam grubu ve yetişkin bir kitle için başka bir reklam grubu oluşturabilir ve bunları ayrı ayrı izleyebilirsiniz.

6. Kitlenizi oluşturun

Ürününüze kimi çekmek istediğinizi bilmek önemlidir. Belirli bir hedef kitleniz varsa yardımcı olur. Aksi takdirde, sattığınız şeye daha az ilgi olacaktır.

Kesin olarak belirlenmiş bir hedef kitle oluşturmak için tüm e-posta listesini de kullanabilirsiniz.

7. Reklamınızı oluşturun

Bu, sürecin en yaratıcı kısmıdır. Kendi başınıza tasarlayabilir veya Pinterest’ten bir şablon kullanabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olması için bir grafik tasarım ajansı da tutabilirsiniz.

Size ilham verecek Pinterest reklam kampanyası örnekleri

Nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, ilham almak için harika reklam kampanyalarına göz atabilirsiniz.

Örneğin, bir zanaat markası olan Michaels, bir odanın 360 derecelik görünümü gibi görünen video iğneleri oluşturdu. Bu, formatta benzersiz bir dönüş yarattı ve çok dikkat çekti.

Kaynak: Pinterest

Wallsauce da bu formatı alışılmadık bir şekilde kullandı. Sadece duvar kağıdının değiştiği statik bir görüntüyü gösteren bir video raptiyesi oluşturdular, bu harika bir bütçe video seçeneğidir.

Kaynak: Pinterest

Öte yandan, Volvo, görselleri en az kopya ile öne çıkarmak için tanıtılan raptiyeler kullandı ve görsellerin potansiyel izleyicileri için kendi adlarına konuşmasına izin verdi.

Kaynak: Pinterest

Bir Pinterest Ads stratejisiyle markanızı yükseltin

Pinterest reklam kampanyalarınızı oluşturmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Kontrolü eline alacak ve bu kanalı sizin için karlı hale getirecek bir uzman mı arıyorsunuz? Mayple’da, çoğu deneyimli Pinterest büyüme ajansları olan 600’den fazla deneyimli pazarlamacımız ve ajansımız var. Sizi, niş alanınızdaki benzer markalarla çalışan kanıtlanmış bir geçmişe sahip bir uzmanla eşleştirmek isteriz. Bu gün başlayacağım!