Piyasa düzeltmesinin e-ticaret ekosistemi için ne anlama gelebileceğine dair 5 tahmin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Piyasa düzeltmesinin e-ticaret ekosistemi için ne anlama gelebileceğine dair 5 tahmin

2021’in 4. çeyreğinde piyasada bir düzeltme başladı. İlk başta, risk sermayesi oranını dizginleyerek ve sıcak başlangıç ​​​​değerlemelerini soğutarak çoğunlukla özel sektörü etkiliyor gibi görünüyordu. Ancak 2022’nin 2. çeyreğinde, Kovid 19 salgını döneminin inişli çıkışlı dalgalanması net bir düşüş eğilimi başlattı.

Bunlar hem bireyler hem de işletmeler için zor ve öngörülemez zamanlar. Köşeden ne geleceğini bilmek zor.

Shogun’daki görevimin bir parçası olarak, e-ticaret markalarının ölçeklendirilmesi, SaaS kurucuları, ajanslar, analistler, risk sermayesi ve özel sermaye yatırımcılarıyla sürekli iletişim halindeyim. Bu nedenle, belirsizliğin ortasında plan yaparken karşılaştığım her bilginin size yardımcı olabileceğini umarak bakış açımı paylaşmak istiyorum.

Bu görüşler bana aittir ve sadece budur; neler olabileceğine dair görüş ve tahminler. Burada ayrıca, bu zor zamanları atlatan tüccarlara, ajanslara ve start-up kurucularına rehberlik edeceğini umduğum, şimdi yapabileceğiniz eyleme geçirilebilir şeylere odaklanan bazı öneriler de sunacağım.

Kızartma tavasından çıkıp ateşe

Ayı piyasası olarak başlayan durum tam bir resesyona dönüşüyor.

ABD Merkez Bankası politikası, Ukrayna’ya karşı açılan haksız ve korkunç savaş nedeniyle daha da kötüleşen petrol fiyatları, çok yüksek enflasyon ve şişkin teknoloji sektörü bizi günümüzün piyasa koşullarına getiren faktörlerden sadece birkaçı.

Reuters’e göreekonomistler kabaca görüyor gelecek yıl ABD’de resesyon yaşanma ihtimali %40Enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor.

Özellikle e-ticarette de bir pazar düzeltmesi yaşanıyor. Hem perakende/isteğe bağlı harcamalar hem de e-ticaret teknoloji şirketi değerlemeleri açısından. Girişim sermayesi firmaları enjekte edildi E-ticaret şirketlerine 78 milyar dolar 2021’de küresel olarak ve bundan dolayı biraz akşamdan kalmalık var.

Bu parça özetliyor kilit kamu piyasası oyuncuları üzerindeki etkisi:

“Kamu teknolojisinin yönlendirdiği perakende ve ödeme şirketlerindeki patlama nefes kesiciydi; yatırımcılar on milyarlarca dolar kaybetti. Amazon hisseleri pandemi dönemindeki zirvelerden %40’tan fazla düştü. Çevrimiçi işlemlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olan şirketler daha da büyük bir darbe aldı. PayPal 2021’deki en yüksek seviyesinden %77 düştü ve Shopify […] Kasım ayındaki zirveye göre %82 düşüş yaşandı.”

Bu yüzden, tüm bunlar e-ticaret markaları, DTC’lere hizmet veren ajanslar ve yatırımcılar için ne anlama gelebilir? Şu anda nereye odaklanabilirsiniz?

Tahmin 1: DTC yerel markalarının en kısa sürede FAVÖK’e odaklanması gerekecek

Startup’lara yatırım yapmaya ilk başladığımda, Y Combinator’ın CEO’sundan bilgece bir tavsiye aldım: “İş modellerine daha fazla dikkat edin. Sen bir yazılımcısın. Baktığınız şirket perakende. E-ticaret işletmeleri geleneksel olarak SaaS çarpanına göre değil, FAVÖK çarpanına göre değerlenir.”

Gibi Invetsopedia tarafından tanımlanmış, “FAVÖK veya faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazanç, bir şirketin genel mali performansının bir ölçüsüdür ve net gelire alternatif olarak kullanılır.”

Bazı e-ticaret markaları, başlangıç ​​yapmak ve büyümelerini hızlandırmak için risk sermayesinden veya özel sermayeden yararlandı, ancak sermaye verimliliğini ve pazarın (özel veya kamu) e-ticaret işletmelerine nasıl değer verdiğini gözden kaçırmak, tarihin yok olmaya mahkum olabileceği anlamına geliyorkendini tekrarla.

Başka bir deyişle, Aksi takdirde eski, yıpranmış taktik kitaplarını kullanma şansına sahip olacak markalar sert bir şekilde çökebilir, ve bu sefer daha da hızlı pandemik e-ticaret patlamasından doğan yeni DTC dalgası için.

Tavsiye Edilen:  Kapıcı AI Girişi Çalışmıyor: Sorun Giderme Kılavuzu

FAVÖK ve sermaye verimliliğine acımasızca odaklanmak

FAVÖK’e odaklanan markaların, kesinlikle dış kaynak kullanması gereken şeylere zaman yatırımı yapmadıklarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Örneğin Glossier gibi şirketler harikadır, ancak alışveriş yapanlara en iyi şekilde sunabilecekleri şeyler açısından da harikadırlar; Kozmetiklere yeni bir bakış. DTC şirketleri benzersiz bir marka oluşturmaya odaklanmalı, Olumsuz benzersiz sahip olunan teknoloji. sonuçlar Teknolojiye odaklanmak acı verici olabilir. Bu yılın başlarında Glossier, güçte önemli bir azalma olduğunu duyurdu: “[W]Platformumuzun şu anda şirket içinde sürdürdüğümüz bölümleri için dış ortaklardan yararlanmak amacıyla teknoloji stratejimizi değiştiriyoruz.”

Glossier’in şirket içi Ar-Ge’den SaaS’a geçişi önemliydi çünkü güzellik perakendecisi kendisini bir teknoloji şirketi olarak tanımlıyordu. Özel sistemler, altyapı ve web uygulamaları oluşturmak yazılım geliştirmedir ve Bir DTC markasıysanız, halihazırda SaaS olarak var olan bir şeyi sıfırdan oluşturmanıza gerek yoktur.

#cta-paragraf-fe#Öneri: FAVÖK zaten büyük bir odak noktası ise; Harika! Devam etmeye devam edin. Eğer bu kadar dikkate alınmadıysa…FAVÖK ve sermaye verimliliğine olan ilgiyi artırmak. Şirketinizin nasıl olacağını düşünün FAVÖK çarpanı ile değerlenir. Büyük ekonomideki trendlere benzer şekilde, bu dönemde işletmelerin odak noktası, finansmana bağımlı olmadan kendi ayakları üzerinde durabilen bir işletme oluşturmaktır. Ayrıca Glossier’in öğrendiklerini göz önünde bulundurarak operasyonel verimliliğinizi nasıl artırabileceğinizi de düşünün. Muhtemelen öyle yaparsın Olumsuz Kendi teknolojinizi kurmanız veya DTC olarak bir teknoloji şirketi olmanız gerekiyor.

Tahmin 2: E-ticaret SaaS girişimleri için gelir faturasının vadesi gelecek (bu nedenle teknoloji yığınınızı dikkatli seçin!)

Startup yatırımları 2020 ve 2021’de kontrolden çıktı. Kamu piyasası devlerinden Shopify’ı beğenTohum aşamasındaki girişimlere kadar özel pazarve piyasada kapsamlı bir düzeltme yaşandı.

Bir zamanlar sıcak bir risk sermayesi piyasasıyla beslenen şirketler artık şişirilmiş değerlemelerle ve sürdürülemez iş modelleriyle yüzleşmek zorunda kalacak. Piyasanın bazı büyük oyuncuların düzeltme yapması nedeniyle bunların bir kısmı zaten gerçekleşti. ödeme alanı.

Birçok e-ticaret SaaS şirketinin mevcut değerlemelerinin sürdürülebilirliğini yeniden düşünmesi gerekecek. ve yeniden değerlendir. Bazılarının bazılarını çok düşünmesi gerekecek zor seçeneklerşirketlerini döndürmek veya batırmak gibi.

Sonuçta, SaaS pazarındaki düzeltme, daha önce varsayılan uzun ömürlülüğe sahip olmayan şirketlerin teknolojisini benimseyen bazı satıcılar için acı verici olabilir.

#cta-paragraf-fe#Öneri: E-ticaret markalarının herhangi bir önemli yazılım parçasını benimsemeden önce durum tespitini artırmalarını öneriyorum. Şirketi Crunchbase’de arayın. Şirketin hangi aşamada olduğunu, ne zaman kurulduğunu, ne zaman ve ne kadar para topladığını düşünün. Şirket 2018 veya sonrasında kurulduysa ve 2020 ve 2021’de yüksek değerlemelerle (yaklaşık 1 milyar dolar) büyük turlar topladıysa, şirketin önümüzdeki 24 ay içinde batma riskini düşünmek için biraz ara verin.

Tartışmalı olabilir, ancak aynı zamanda 2022 ve 2023’te erken aşamadaki (Seed, Series A, Series B) e-ticaret SaaS şirketiyle bir sözleşme imzalamak üzereyseniz, kurucuyla konuşup sormanızın uygun olacağını düşünüyorum. onlara pistleri hakkında bir fikir vermeleri için.

Tahmin 3: Abonelik işlerine odaklanarak hane halkı temel ürünleri/dikeyleri iyi durumda olacak

Ev eşyaları, sağlık hizmetleri ve kamu hizmetleri gibi temel ihtiyaçlara odaklanan e-ticaret işletmeleri için; Bu dikeylerin genellikle piyasa dalgalanmalarından daha az etkilendiğini bilmenin güvencesini alın.

Tavsiye Edilen:  TikTok için Bir Video Nasıl Kırpılır ve Yeniden Boyutlandırılır

Mutfak ve banyoya yönelik ürünler (örneğin cilt bakımı, sağlık bilincine sahip atıştırmalıklar, sürdürülebilir banyo malzemeleri vb.) yaratan DTC markaları, şanslısınız! Buna göre Investopedia“Diş macunu, sabun ve şampuan da dahil olmak üzere temel tüketici ürünleri, durgunluk ve salgın gibi diğer acil durumlarda ürünlerine sürekli talep görüyor.”

Ayrıca durgunluğun favorileri listesinde; bakkallar ve indirimli perakendeciler, kozmetik ürünleri ve alkollü içecek imalatı.

Durgunluk vurduğunda, durgunluk sonrası satın almalara kaydırılabilecek büyük bilet kalemleri etkilenme eğilimindedir; Büyük bir Avrupa tatili gibi bir şey düşünün. Bu satın alma işlemi ve buna bağlı tüm satın alma işlemleri (örneğin bagaj) çarpılır. Ancak tüketiciler büyük bir “ödül satın alma” kaybını “ruj” etkisine başvurarak telafi ediyor:

ruj efekti Tüketicilerin durgunluk, ekonomik gerileme sırasında veya kişisel olarak çok az nakite sahip oldukları zamanlarda hala küçük zevklere para harcadıkları zamandır. Büyük biletli lüks eşyalara harcayacakları paraları yok; ancak birçoğu hala birinci sınıf ruj gibi küçük lüks eşyaları satın alacak parayı buluyor.”

Önümüzdeki birkaç ay, satıcıların marka sadakati ve öngörülebilir gelir akışları oluşturmak için abonelik programlarına yönelmeleri için iyi bir fırsat olacak.

#cta-paragraf-fe#Öneri: Genellikle “temel ihtiyaçlar” olarak kabul edilen “ev eşyaları/ev eşyaları” veya “mutfak ve banyo” tipi bir kategorideyseniz karamsarlığınızı azaltın ve abonelikler gibi müşteri sadakati çabalarına yönelin ve sadakat programları oluşturun.

Tahmin 4: Seyahat odaklı satıcılar/markalar için karışık bir durum olacak

Bir yandan salgının hafifletilmesi, seyahatlerin pandemi nedeniyle oldukça kısıtlandığı döneme kıyasla daha fazla satış anlamına gelebilir:

Business Insider’a göre“Airbnb daha önce 2019’un aynı dönemine kıyasla yaz için zaten %30 daha fazla oda rezervasyonu yaptığını paylaşmıştı ve analistler, pandemi nedeniyle son iki yıldır yaşanan hareket kısıtlamalarının bastırılmış talebi nasıl artırabileceğine dikkat çekti. ”

FakatPahalı geziler temel harcamaların yanında kalıyor. Çok daha ihtiyari olan sektörler (örneğin, temel olmayan moda ve aksesuar markaları, sahip olunması güzel tüketici elektroniği ürünleri) etkileri en çok burada hissetme eğilimindedir.

#cta-paragraf-fe#Öneri: Seyahat dikeyinde veya diğer oldukça ihtiyari dikeylerde olanlar için, sermaye verimliliğine, FAVÖK’e ve 24 aylık durgunluğu atlatmak için “ihtiyatlı rezerv” tutmaya odaklanın. Net yeni müşteri kazanımını vurgulamak yerine, Ortalama Sipariş Değerini (AOV) artırmaya odaklanma ve teşvik programları aracılığıyla müşteri sadakati.

Tahmin 5: E-ticaret ajansları için rekabet sıkılaşacak

E-ticaret ve küçük işletmelerin büyümesindeki yavaşlamayla birlikte, bu işletmeleri destekleyen hizmet sağlayıcıların da büyümesinde yumuşama olacağını varsaymak mantıklı olacaktır.

Pandemiden ilham alan e-ticaret patlaması sırasında servis sağlayıcı ekosistemleri gelişti. Shopify Plus hizmet sağlayıcı ekosistemi eskiden birkaç düzine seçilmiş firmada bulunuyordu; bugün 300’e yakın acentesi bulunmaktadır.

Yeni projelere olan talep azaldıkça, hizmet sağlayıcılar agresif rekabet ve fiyat düşürme stratejileri öngörmeli. Ek olarak, en yüksek kalite ile bütçe bilinci arasında kararsız kalan satıcılar ikinci kategoriye girebilir.

#cta-paragraf-fe#Öneri: Acenteler, hizmet fiyatlandırmasında “dibe doğru yarış”a karşı dikkatli olmalıdır. Proje fiyatlandırma savaşlarına girmek yerine, Müşteri hacmini azaltmayı ve yalnızca orta ölçekli kurumsal e-ticaret tüccarlarına yönelik yüksek bütçeli projelere odaklanmayı düşünün.

Tavsiye Edilen:  İçerik Pazarlama için StoryChief AI ve ChatGPT karşılaştırması | hikaye şefi

İşin değersizleşmesini önlemenin ötesinde, daha az müşteri, daha az nakit akışı kısıtlaması riski anlamına gelecektir ve daha küçük bir müşterinin iflas nedeniyle borcunu ödememe riski daha az olacaktır.

Ayrıca, ajanslarınMüşterinin teknoloji yığınlarını aşırı mühendislikten dikkatle kaçının

Ortaya çıkan yeni teknolojilerin bazıları oldukça geliştirici odaklıdır; esneklik gerçekten çekicidir, ancak genellikle ticari kullanılabilirlik ve özerklik pahasına olma eğilimindedir. Geliştiricilere olan bu güven, markaların FAVÖK’ünü tüketiyor ve gerçek anlamda kurumsal seviyedeki şirketler olmayan satıcılar için gerçek bir tuzak olabilir (bkz. Tahmin 1). Bunun yerine, kaliteli SaaS ortakları bulun ve bu ürünlerden sizin ve müşterinizin avantajına yararlanın.

Glass + Marker’ı kullanmaya başladığımdan beri benim deneyimim şuydu: ajanslar, müşteri projelerini sürekli olarak yüksek kalitede uygulayarak markalarını oluşturmaya odaklandıklarında en iyi performansı gösterirler. Kalite sabit kaldıkça veya arttıkça hizmetlerin fiyatları da her zaman artmalıdır. Fiyatın düşmesi gereken tek zaman, işin kalitesinin de düşmesidir (ve genellikle bu daha büyük bir sorunun göstergesidir).

“Bekleyip görmeyin”; belirsizliğin ortasında bile harekete geçin

Ufukta önemli bir piyasa düzeltmesi (durgunluk gibi) görüldüğünde, “bekle ve gör modunda” kalmak cazip gelebilir.

Ancak tedbirli davranıp harekete geçmeye başlamanızı tavsiye ederim. Başlamak için en iyi yerlerden biri senaryo planlamadır. Yazılım alanında çalıştığım için deneyimimin büyük bir kısmı SaaS girişimleri için senaryo planlama üzerinedir, ancak çerçevelerin ve eylem öğelerinin nasıl görünebileceğine dair bir fikir edinmek için herkesin bu kaynakları incelemesini tavsiye ederim:

Diğerleri gibi ben de e-ticarette hızlı ileri sarma düğmesinin basıldığına ve pandeminin “öğrenilmiş” davranışlarının pandemi hafifledikçe aktarılacağına inanıyordum. Ancak belirtildiği gibi Bilgiödeme işleme teknolojisi devi Stripe, işlediği ödeme hacminin sadece bir yıl öncesine göre 2021’de %60 artışla 640 milyar dolara yükseldiğini gördü ve bu patlamanın büyük kısmının “salgının neden olduğu tek seferlik davranışsal ayarlamalardan” kaynaklandığı konusunda uyardı. Bu sapma, diğer makroekonomik faktörlerle birleştiğinde, genel olarak ticareti şu anda beklenenden daha çalkantılı hale getiriyor.

Bahsedilen; bu yakın vadeli bir acıdır. E-ticaret hiçbir yere gitmiyor. Çevrimiçi işlem yapmak geçici bir moda değil; internetin temel direğidir. Gerçekleştirdiğimiz ticaretin büyük bir kısmı hala çevrimdışı ve e-ticaret büyümesinde istikrarlı bir yükseliş eğilimi göz önüne alındığında, gelecek parlak görünüyor.

Doğru insanlar ve işletmeler için bu dalgalanma ve düşüş eğilimi iş fırsatı yaratacaktır. Sonuçta hepimiz aynı zorluklarla yüzleşmek zorundayız; rakiplerimiz dahil.