Popüler Perakendecilerden En İyi 5 Çok Kanallı Deneyim Örneği

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Popüler Perakendecilerden En İyi 5 Çok Kanallı Deneyim Örneği

Bugünün satın alma yolu doğrusal olmaktan çok uzaktır. Çevrimiçi kanallar veya temas noktaları karışır; Alışveriş yapanlar yolculukları boyunca birden fazla kanalla etkileşime giriyor.

Sorunsuz bir çok kanallı perakende stratejisi, alışveriş yapanların kanaldan kanala geçmesine olanak tanır sorunsuz. Örneğin: alışveriş yapan kişi TikTok’ta bir ürünü görüntüleyebilir, web sitenizi ziyaret edebilir, e-posta yoluyla bir kupon alabilir ve satın alma işlemi mağazadan teslim alınmaya hazır olduğunda mağazanızın özel mobil uygulaması aracılığıyla mobil cihazında bir anında bildirim alabilir.

Bir müşteri olarak tercihleriniz tahmin edilir ve sürtüşmeleri azaltacak şekilde bu yolculuğa entegre edilir.

Müşteri yolculuğu bir yana, burada en iyi markalardan bulabileceğimiz en iyi beş çok kanallı deneyim örneğine göz atabilirsiniz.

Her birinde, kanal ne olursa olsun “kaldığınız yerden devam etme” perspektifinden çok kanallı müşteri deneyimini alışveriş yapanlar için özellikle dikkat çekici kılan şeylere odaklanıyoruz.

İnceleyeceğimiz en iyi çok kanallı perakendeciler arasında şunlar yer alıyor:

 1. Neiman Marcus
 2. Elma
 3. MOŞ
 4. Warby Parker
 5. Manolya Fırını

Kendi ölçeklendirme markanızla kopyalayabileceğiniz her birinin ne yaptığına bakalım.

1.Neiman Marcus

Kullanılan kanallar:

 • Sahip olunan e-ticaret kanalında coğrafi konum
 • Tuğla ve harç depoları
 • Mobil uygulama

Tasarımcı giyim perakendecisi Neiman Marcus kazandı IRT Perakendeci İnovasyon Ödülü sonrasında 200 milyar dolar harcıyoruz çok kanallı stratejisini mükemmelleştiriyor.

Marka, alışveriş yapanları satın almaya devam etmeye teşvik eden kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmak için müşteri verilerini topluyor ve bunu çeşitli kanallara besliyor.

 • Neiman Marcus’un web sitesi, müşterinin nereden göz attığını takip etmek için coğrafi bilgileri kullanıyor. Alışveriş yapanlar en yakın mağazaya yönlendirildiler Ve kendi bölgelerinde meydana gelen yerel olaylara yol açtı.
 • Ayrıca Neiman Marcus’un çevrimiçi mağazası daha da önemlisi, müşterinin tercihlerini hatırlar. İster kıyafet bedeni ister önceki arama olsun, marka, doğru kişilikler ve profiller oluşturmak için sürekli olarak gerçek zamanlı veriler topluyor. Bilgiler, mevcut ürünleri en yakın mağazada sergilemek ve alışveriş yapanları çevrimiçi ortamdan çevrimdışı ortama taşımak için kullanılıyor.

Müşterinin veriler aracılığıyla 360 derecelik görünümü, bu çok kanallı örnek için özellikle yararlıdır:

“İşin tüm alanları analize dayalıdır; bu bizim DNA’mızın bir parçasıdır.” —Hongpei Zhan, Neiman Marcus’ta Müşteri İçgörüleri ve Gelişmiş Analitiklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı (üzerinden Moda İşletmeciliği)

 • Alışveriş yapanlar bir Neiman mağazasını ziyaret ettiklerinde, tamamlayıcı bir cihaz kullanarak mobil cihazlarını şarj edin ChargeItSpot şarj istasyonu. IRT’ye göre bu teklif müşterinin bekleme süresini iki katına çıkardı, Neiman Marcus’un müşteri e-posta adreslerini toplamasına olanak tanıdı ve tüketici harcamalarını %29 artırdı.
 • Üstüne üstlük: Müşteriler şarj öncesi veya şarj sonrası telefonlarıyla etkileşimde bulunurken, markanın mobil uygulamasını indirin. Alışveriş yapanlar, önceki satın alımlarından ilham alan ürün önerilerini görebilir, halihazırda sahip oldukları ürünleri tamamlayan yeni ürünler için alışveriş yapabilir.

Çok kanallı deneyiminin son parçası olarak Neiman Marcus şunu tanıttı:Bellek Aynaları” mağazalarına girdi. Alışveriş yapanlar, mağazada buldukları kıyafetleri giyerken kendilerinin 360 derecelik görüntüsünü kaydedebilir ve bunu daha sonra satın almak üzere Neiman Marcus uygulamasına kaydedebilir.

Tavsiye Edilen:  GA4 Serbest Biçimli Raporlar Nasıl Oluşturulur

Genel olarak, unsurları dahil etmek için çalışabileceğiniz harika bir çok kanallı perakendecilik örneği; özellikle de markanın hem verileri hem de mobil uygulama teknolojisini entegre yollarla nasıl kullandığı açısından. Örneğin, daha sonraki evde çevrimiçi satın alma işlemlerine ilham vermenin yollarını bulmak için alıcı yolculuğunu (müşterilerin mağazadaki denemeleri nasıl kullandıkları gibi) incelediler.

#cta-visual-fe#Mobil uygulama olmadan uygulama benzeri bir deneyim mi istiyorsunuz?Shogun Frontend’in daha yüksek alışveriş ve ışık hızında yükleme süreleri sunmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görün.Daha fazla bilgi edinin

2. Elma

Kullanılan kanallar:

 • E-ticaret coğrafi hedefleme
 • Çevrimiçi satın alın, mağazadan teslim alın (BOPIS)
 • Mobil uygulama

Elma e-ticaret kanalından başlayarak çok kanallı deneyimlerin önünü açan bir mega perakendecidir.

Alışveriş yapanlar yakındaki bir mağazayı çevrimiçi olarak aradığında Apple, en yakın mağazaların fotoğraflarını, adreslerini ve açılış saatlerini otomatik olarak doldurmak için coğrafi hedeflemeyi kullanıyor. Kanallar arasında kesintisiz alışverişi kolaylaştırmanın ve yolculuğu sorunsuz sürdürmenin harika bir yolu:

Aynı coğrafi hedefleme işlevi, site ziyaretçilerini ürün sayfalarına kadar takip eder. İlgilendikleri ürün ne olursa olsun, alışveriş yapanların iki teslimat seçeneği vardır:

 1. Çevrimiçi satın alın, mağazadan teslim alın veya kaldırım kenarında teslimat (yine müşteriye en yakın Apple mağazasını gösterir)
 2. Eve teslim, tahmini teslim tarihi ile alışveriş yapan kişinin tahmini posta koduna göre
Bu ürün sayfasına eklenen bağlamsal bilgiler deneyimi geliştirir ve gerektiğinde mağaza içi deneyime atlamayı kolaylaştırır.

Birisi henüz satın almaya hazır değilse Apple, daha sonra geri dönmek üzere öğeyi sanal istek listenize eklemenizi ister. Bu bağlantı, alışveriş yapanları, müşterilerin önceki satın alma işlemleri, abonelikleri ve aygıtları hakkında Apple’a zaten bilgi vermiş olduğu Apple Kimliğini kullanarak oturum açmaya yönlendirir.

Şahsen koleksiyonu seçen müşterilerin en yakın Apple mağazasına vardıklarında sıraya girmeleri gerekmiyor. Müşteriler buraya geldiklerinde aşağıdakiler gibi çeşitli mağaza içi hizmetler arasından seçim yapabilirler:

 • Bir sonraki siparişte kredi karşılığında eski cihazları takas etme
 • Mevcut bir cihazı onarmak için Genius Bar randevuları
 • Yeni ürününüzden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğreten dersler

Çevrimiçi satın alma, mağazadan teslim alma seçenekleri sunuyorsanız, bu eklenti tarzı hizmetleri yolculuğunuza nasıl dahil edebilirsiniz?

En iyi kısım? Apple, özel mobil uygulaması aracılığıyla alışveriş yapanlarla etkileşim kurmaya devam ediyor. elma deposu. Müşteriler gönderilerinin durumunu, sahip oldukları cihazları ve önceki satın alma işlemlerine göre kişiselleştirilmiş ürün önerileri—kullandıkları Apple cihazları dahil.

Genel olarak Apple, müşteri profillerini ayarladıktan sonra mümkün olan önerileri ve gelecekteki ürün keşifleri için toplanan verileri kullanmanın daha karmaşık yollarının faydalarını gösteren harika bir çok kanallı perakendeci örneğidir.

#cta-visual-fe#Ürün sayfalarınızı yükseltinMarkaların çıtayı, bağlamı ve dönüşümleri nasıl yükselttiğine ilişkin daha fazla örnek görün.E-kitabı edinin

3.MOŞ

Kullanılan kanallar:

 • E-ticaret web sitesi
 • Amazon
 • Sosyal medya
 • E-posta

MOŞ çevrimiçi olarak protein barları satan bir paketlenmiş tüketici ürünleri (CPG) markasıdır. Kurucu Ortak ve CEO Maria Shriver, çok kanallılığa odaklandığını söylüyor çünkü bu tür deneyimlerle “işletmeler [have] zorlu satıştan vazgeçme fırsatı.”

“Yerine, [brands] Sorunsuz bir çevrimiçi satış kanalına, aktif sosyal medya katılımına, marka deneyimlerine ve müşteri geri bildirimi toplamaya odaklanabilir. Her temas noktasında markanızın misyonunu vurgulamak, insanların markanızla herhangi bir cihaz ve kanalda hiçbir fark görmeden etkileşime geçmesine olanak tanıyor.” — Maria Shriver, MOSH Kurucu Ortağı ve CEO’su

MOSH bunu ilk olarak kendi web sitesinde uygulamaya koyuyor ve burada protein ürünlerini tüketmenin “beyni güçlendiren faydalarını” açıklıyor. Müşteriler aynı zamanda marka ahlakına da maruz kalıyor: Marka, cinsiyete dayalı Alzheimer araştırmasını finanse etmek için kârının bir kısmını bağışlıyor.

Tavsiye Edilen:  Tüm Zamanların En İyi WWE Güreşçileri [2023]

MOSH, DTC web kanalının yanı sıra pazar yerinde satış da yapıyor; ürünlerin dağıtımı Amazon Alışveriş yapanların genellikle alışveriş yaptıkları yerden alışveriş yapmalarını kolaylaştırmak gibi genel bir hedefimiz var.

Dikkat:

 • Markanın Amazon ürün açıklamaları siteyle eşleşiyor ve şunları içeriyor: detay. Bunun gibi, “Besleyici, lezzetli temiz etiketli bileşenlerle ustalıkla hazırlanmış MOSH’un imzalı beyin yakıtı karışımı, en iyi beyin sağlığını desteklemek için en iyi doktorlar ve fonksiyonel beslenme uzmanları tarafından formüle edildi ve 7 hayati beyin besinini ve süper gıdayı içeriyor.”

MOSH, Amazon mağazasını Facebook/Meta gibi sosyal medya kanallarında tanıtıyor. Bu yeniden tasarlanmış MakaraÖrneğin, takipçileri festival sezonunda bir MOSH protein barı hediye etmeye teşvik ederken izleyicileri Amazon’a yönlendiriyor.

Bu örneği çok kanallı deneyime karşı çok kanallı deneyime iten şey şu: The Reel değil satın alma işleminin izole edildiği yer olması amaçlanmıştır. Diğer kanalla etkileşime dayanır veya etkileşimi teşvik eder, yani: “sadece Amazon’dan alın.”

En iyi çok kanallı perakendeciler bunun bu olduğunu biliyor arasında kolaylaştırma En iyi çok kanallı perakendecileri ayıran şey, kanallar veya bu geçişi ne kadar kusursuz hale getirdiğinizdir.

Bu çok kanallı deneyim örneğinin son parçası olarak, MOSH, kanal atlamayı teşvik etmek için e-postayı kullanıyor. MOSH’a herkesin, her yerden nasıl erişebileceğini göstermek için MOSH’u satın alın, SMS’e kaydolun ve iletişime geçin olmak üzere üç eylem çağrısı var.

Maria’nın (pazar yeri dahil) çok sayıda kanal sunmayı özetlediği gibi:

“…Bir gecede pek çok yenilikçi markanın ortaya çıkmasıyla birlikte tüketiciler, bilinen bir deneyimin aşinalığını arzuluyor. İnsanların sizinle etkileşime girerken ne bekleyecekleri konusunda kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur. Aşinalık güveni doğurur. İnsanlar da satın alma kararlarını verirken güvendikleri markalara yöneliyorlar.”

4. Warby Parker

Kullanılan kanallar:

 • Mobil uygulama
 • Tuğla ve harç depoları
 • Online mağaza

Warby Parker mevcut en büyük DTC başarı öykülerinden biridir. Gözlük perakendecisi yukarı doğru işlem yapıyor 534 milyon dolar Her yıl tüketici satışlarında. Bu başarının bir kısmı çok kanallı deneyime atfedilebilir.

Çevrimiçi mağazası tüm çevrimiçi etkileşimlerin temelidir. Ancak bir röportajda PYMNT’LERKurucu Ortağı ve CEO’su Neil Blumenthal şunları paylaştı:

“Anketlerimiz, Warby Parker’dan alışveriş yapmanın önündeki en büyük engellerin yakınlarda bir mağaza olmaması, göz muayenesi yaptıramamak ve görme bakımı ihtiyaçlarının tamamını karşılayan bir yer olarak görülmemek olduğunu gösteriyor.”

Markanın her temas noktasında bu zorlukları çözmek için:

Tavsiye Edilen:  3 En İyi Çevrimiçi Anket Aracı 2023

 • Alışveriş yapanlar doğru reçeteyi ve yüzlerine uygun çerçeveyi bulduktan sonra, satın alma yolculuğuna devam etmek için iki seçenek vardır: Warby Parker’ın çevrimiçi mağazası veya Kuzey Amerika’daki 170’ten fazla fiziksel perakende satış noktasından biri.

Bu çok kanallı örnekte Warby Parker, müşterilerinin en büyük zorluklarını birbirine bağlanan birden fazla kanalı kullanarak çözüyor (amaç, satın alma işleminizi Sadece site veya sadece uygulama).

Warby Parker hesabınızda oturum açabilir ve ister uygulamada, ister sitede, ister görme testine girerken reçeteniz için alışveriş yapabilirsiniz.

#cta-visual-fe#Mobil uygulama olmadan uygulama benzeri bir deneyim mi istiyorsunuz?Shogun Frontend’in daha yüksek alışveriş ve ışık hızında yükleme süreleri sunmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görün.Daha fazla bilgi edinin

5. Manolya Fırını

Kullanılan kanallar:

 • E-ticaret web sitesi
 • Fiziksel perakende
 • Sosyal medya vitrinleri

Manolya Fırını çevrimiçi ve çevrimdışı müşteri deneyimlerinin çok kanallı perakende ile nasıl harmanlanabileceğinin parlak bir örneğidir. Şekerleme markası, ABD çapında bir avuç fiziksel perakende satış noktasının yanı sıra kendisine ait bir web kanalı işletiyor.

Fırın, web sitesi trafiğini sosyal medyadan artırmak için sosyal vitrinleri kullanıyor. O yönetir Facebook Ve instagram Mağazalar ve zengin Pinler Pinterest’tepotansiyel bir müşterinin nereye göz attığına bakılmaksızın trafiği web sitesine yönlendirmek için.

Daha sonra site ziyaretçilerinden ürün sayfalarında iki harekete geçirici mesaj istenir: ülke çapında teslimat veya yerel teslim alma. Ürünleri tercih ettikleri çok kanallı sipariş karşılama seçeneğine göre filtreleyen bir gezinme sekmesi bile vardır; örneğin:

 • Aynı (veya ertesi) gün mağazadan teslim alma
 • Gelişmiş alım
 • Eve teslim

Markanın çevrimiçi ortamdan çevrimdışı ortama geçişte sağladığı bu kesintisiz geçiş tam yerinde.

Bu çok kanallı deneyimlerden ilham kaynağı olarak yararlanın

Bu çok kanallı e-ticaret örneklerinin gösterdiği gibi, müşterilerinize çevrimiçi ve çevrimdışı alışveriş arasında kesintisiz alışveriş sunmak artık hoş bir şey değil.

Mega markalar ve DTC operatörlerinin öncülük ettiği bir ortamda, potansiyel müşterilerinizin hâlihazırda kullanmakta olduğu alışveriş kanallarında (çevrimiçi mağaza, fiziksel perakende satış noktası, canlı ticaret platformu, mobil uygulama veya sosyal medya vitrini) yer almanız gerekir. Dahası, kanalların arkasındaki karmaşık veriler ve bu verilerle yaptıklarınız, çok kanallı müşteri deneyiminin özellikle değerli hissetmesi açısından çok önemlidir.

Her şeyden önce kanalların birlikte hareket etmesi gerekiyor. Sihrin gerçekleştiği yer burasıdır. Temas noktasından temas noktasına atlarken kesintisiz bir mesaj. Zaten alışveriş yapan biri olarak tanındığınız ve alışveriş yaparken ayrıntılarınız veya tercihleriniz sizi takip eden yer.

#cta-visual-fe#Ortalama bir vitrinin sınırlarını aşınHepsi bir arada platform olan Shogun Frontend ile bir sonraki büyüme aşamanızın kilidini açan ilerici bir web uygulaması oluşturun.Daha fazla bilgi edinin