Popüler SEO Hizmetleri ve Teslimat Türleri: Tam Liste

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Popüler SEO Hizmetleri ve Teslimat Türleri: Tam Liste

Sitenizi arama motorları için optimize etmeden önce, temel SEO türleri konusunda bilgili olmanız ve bunları dönüşüm oranlarınızı artırmak için kullanmanız gerekir.

SEO, çeşitli terminolojilerden oluşan geniş bir alandır:

 • Sayfada
 • Sayfa Dışı
 • Yerel SEO
 • Teknik SEO
 • Uluslararası SEO
 • Beyaz Şapka SEO
 • Siyah Şapka SEO

Liste kapsamlı değil. Hangisinin özellikle işletmeniz için geçerli olduğunu nasıl anlarsınız? Bu kılavuzda, sitenizi optimize ederken odaklanmanız gereken popüler SEO türlerini ve diğer çıktıları derledim. Hemen üzerine atlayalım.

Ana SEO Türleri

İşte SEO’nun ana türlerinden dördü:

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO veya site içi SEO, arama sorgularıyla eşleşmek, ilgili trafiği yönlendirmek ve sonuçta arama sonuçları sayfalarındaki sıralamayı artırmak için bireysel web sayfalarını insanlar ve arama motoru botları için optimize etme sürecidir.

Temel olarak yaptığınız her şeyi kapsar AÇIK Arama sıralamalarını iyileştirmek için web siteniz.

Sayfa içi, içerik dışındaki çeşitli faktörleri kapsar: meta etiketleri ve açıklamayı optimize etmek, anahtar kelimeleri doğru yerlere dahil etmek, web sitenizi doğru şekilde yapılandırmak, URL’ler, yapılandırılmış şema ve diğerleri.

Web sitenizi güncel ve sektörel alaka düzeyi oluşturmak için optimize etmeye odaklanan sayfa dışı SEO’dan tamamen farklıdır. Bunun hakkında daha sonra daha fazla bilgi vereceğiz.

Neden önemlidir?

Anahtar kelimeniz için arama motoru sonuç sayfalarına (SERP’ler) hakim olmayı veya çevrimiçi keşfedilmeyi düşünüyorsanız, sayfa içi SEO’nun temellerini anlamalısınız. Ve nasıl uygulanacağı da.

Örneğin, web sitenizin yüklenme süresi ne kadar hızlı olursa, web siteniz sonuç sayfalarında o kadar yüksek görünür. Ama en inanılmaz kısım bu değil.

Sayfa içi optimizasyon aynı zamanda sitenize kaliteli müşteri adaylarını yönlendirme konusunda rekabette bir adım önde olmanızı sağlar.

Son araştırmalara göre SERP’lerde en üst sıralarda yer alan sayfa Tüm tıklamaların %49’u. Web siteniz iyi optimize edilmişse daha fazla görünürlük, daha yüksek sıralamalar ve daha fazla trafik elde edersiniz.

Son olarak, teknoloji ilerledikçe, arama motorları kullanıcı arama sorgularını karşılamak için yeni yöntemler kullanır (sesli ve görsel aramayı düşünün). Örneğin Google, gelişmiş kullanıcı deneyimine ve arama sorgularına yanıt olarak alakalı içerik sunmaya öncelik veriyor.

Dolayısıyla, sayfa içi SEO taktikleriniz güncel değilse veya yanlış uygulanmışsa, verimli, kaliteli (ve neredeyse ücretsiz) trafik elde etme fırsatını kaçırabilirsiniz.

Sayfa İçi Hizmet Türleri

Organizasyonel hiyerarşi için, sayfa içi SEO hizmetlerinin ana türlerini üçe ayıracağım:

 • İçerik: İçeriğinize doğru anahtar kelimeleri ekleyin. Ancak anahtar kelime doldurmaktan kaçının. İyi bir kural, her 100 kelimede bir anahtar kelime kullanmaktır.

Tüm içerik kullanıcının arama sorgusuyla alakalı olmalıdır. Bilgilendirici, taranabilir, benzersiz ve okunabilir olmasını sağlayın.

 • HTML: Başlıklarda, meta açıklamalarda ve başlık etiketlerinde anahtar kelimeler kullanın. Ayrıca, tıklamaları artırma konusunda ilgi çekici olduklarından emin olun.

Resimleriniz için doğru alt etiketleri kullanın. Ayrıca hızlı yükleme için görsel boyutunuzu Google’ın önerdiği boyutta tutun. Web sitenizi mobil cihazlar için optimize edin.

 • Web Mimarisi: Web siteleriniz birbirine doğru şekilde bağlanmış mı? İçeriğiniz aynı zamanda sitenizdeki alakalı sayfalara da bağlantı veriyor mu? Ayrıca web üzerindeki diğer ilgili kaynaklara bağlantı vermeyi de unutmayın.

Web sayfalarınızın arama motorları tarafından dizine eklenebilmesini sağlamak için Robot.txt etiketlerini kullanın. Her sayfa URL’si aşağıdaki gibi açık, kısa ve açıklayıcı olmalıdır:

Daha fazlasını okuyun web sitenizi nasıl optimize edersiniz arama motorları için.

Sayfa Dışı SEO

Sayfa dışı SEO, yaptığınız her şeyi ifade eder KAPALI Web sitenizin görünürlüğünü ve sıralamasını artırmak için. Google, sayfanızın güvenilirliğini, yetkililiğini ve güvenilirliğini belirlemek için sayfa dışı taktikleri kullanır.

Sayfa içi SEO, sayfanızın alaka düzeyi hakkında çok şey anlatırken, sayfa dışı SEO, web sitenizin güvenilir olduğunun onayı gibidir. Çoğu pazarlamacı bazen sayfa dışı SEO’yu bağlantı oluşturmayla sınırlandırır. Ancak sitenizin otoritesini oluşturmanın birkaç etkili yolu daha vardır.

Tavsiye Edilen:  YouTube SEO dla początkujących: 10 najlepszych praktyk na początek

Neden önemlidir?

Sayfa içi SEO taktikleri, web siteniz için bir güven oyu görevi görür. Saygın web siteleri web sitenize geri bağlantı verdiğinde Google, web sitenizin içeriğinin bilgilendirici ve yüksek kalitede olduğunu doğrular.

Ve ne kadar yüksek kaliteli geri bağlantılarınız varsa, sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alma şansınız da o kadar yüksek olur.

Bir vaka çalışmasını inceleyelim. Forbes’un alan adı yetkisi (DA) %95’tir. Diyelim ki %60 DA’ya sahip web siteniz Forbes’tan ve aynı DA’ya sahip sitelerden backlink alıyor; Google, sitenizi otomatik olarak güvenilir bir kaynak olarak algılayarak sonuç sayfalarındaki sıralamayı artırır.

DA’da Forbes gibi yüksek sitelerden daha fazla geri bağlantı, otoritenizi ve uzun vadede SERP’lerdeki görünürlüğünüzü daha da artıracaktır.

Google doğrulamasının yanı sıra, etkili sayfa dışı SEO da web sitesinin görünürlüğünü artırmaya yardımcı olur. Başvurulan kaynaktan gelen trafik, web sitenizi ziyaret etmek için tıklanabilir ve bu da aylık trafiği artırır.

Uç: Alakalı ve yüksek kaliteli geri bağlantılar almaya odaklanın. Sektörünüzdeki sitelerden gelen bağlantılar, web sitenizin otoritesini diğer sektörlerdekilere kıyasla güçlendirir.

Örneğin, bir pazarlama web siteniz varsa, diğer pazarlama web sitelerinden geri bağlantı almak, başka bir alandaki web sitelerinden daha iyidir.

Sayfa Dışı SEO Hizmetleri Türleri

Sitenizde sayfa dışı SEO’nun nasıl gerçekleştirileceğine dair çevrimiçi olarak tonlarca nasıl yapılır bulacaksınız. Her gün yeni teknikler kullanıma sunuluyor, ancak aşağıdakilerin tümünü etkilemesi dışında hiçbir şeyin önemi yok:

 • Bağlantı kurma (geri bağlantı da denir): Sitenize kaliteli ve alakalı geri bağlantılar alıyor musunuz? İlk olarak, rakiplerinize kimlerin zaten geri bağlantı verdiğini bilmek için bir rakip analizi yapın.

Konuk gönderimi veya içerik işbirliği yoluyla onlardan geri bağlantı almak için kaynaklara stratejik olarak ulaşın.

 • Barnacle SEO: Sektörünüzde benzer anahtar kelimeler için sıralanan G2, Yelp veya Capterra gibi çevrimiçi dizinlere bakın. Bir liste oluşturun ve görüntülenen tüm ayrıntıların doğru olduğundan emin olun. Sıralamanızı yükselteceği için müşterilerinizi listelemeniz hakkında iyi bir inceleme bırakmaya teşvik edin.
 • Sosyal sözler: Kullanmak sosyal bahsetme uygulamaları diğer web sitelerinin içeriklerinde sizden nasıl bahsettiğini izlemek için.

Uç: Birincil anahtar kelimeniz için en üst sıralarda yer alan sayfalara göz atın. Neyi farklı yapıyorlar? Stratejinizi bilgilendirmek için kullanın.

Teknik SEO

Teknik SEO, web sayfalarınızın arama motorları tarafından taranabilir ve dizine eklenebilir olmasını sağlamak için sayfanızın teknik yönlerini optimize etme işlemidir. Nihai hedef, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve kullanıcılar arama sorgularında sitenizin görünmesini sağlamaktır.

Neden önemlidir?

Gerçek: Teknik SEO, web performansınızı arama motorlarında doğrudan etkiler.

Sayfalarınız keşfedilebilir değilse, içeriğinizi Seth Godin yazmış olsa bile SERP’lerde görünmeyeceği için nasıl sıralanacağı konusunda endişelenmenin bir anlamı yoktur.

Ayrıca Google, sayfa hızının ve mobil uyumluluğun sonuç sayfalarındaki sıralamanızı etkilediğini doğruladı.

Sayfanız yavaş yükleniyorsa veya sayfalarınız birbirine doğru şekilde bağlanmıyorsa kullanıcılar sinirlenebilir ve sitenizi terk edebilir. Bu sadece uyguladığınız diğer tüm SEO çabalarını boşa çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda trafik ve gelir kaybına da yol açar.

Teknik SEO Hizmet Türleri

Teknik SEO genellikle giriş seviyesi programlama bilgisi, analitik beceriler, veri analizi becerileri vb. gibi bir dereceye kadar teknik uzmanlık gerektirir. Ancak en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

 • Gibi SEO araçlarını kullanın SEMrush veya Ahrefler Web siteniz için teknik bir denetim yapmak. Artık sayfalar, kopya içerik vb. dahil olmak üzere web sitenizin sağlığını etkileyen sorunlar bulacaksınız.
 • Google’ın içeriğinizi bulmasına yardımcı olmak için XML Site Haritasını kullanın.
 • Kullanıcılar sitenizde gezinirken güvenli bir bağlantı kurmak için SSL sertifikası kullanın.
 • Web sitenizin duyarlı olduğundan, yani tüm cihazlarda uyumlu olduğundan emin olun. En çok tercihen, teknik SEO sırasında mobil odaklı bir yaklaşım benimseyin.
 • Google’ın bir sayfanın içeriğini anlamasına yardımcı olmak için yapılandırılmış verileri kullanın.
 • Temel web hayati değerleri için optimizasyon yapın.
 • Sitenizin SEO dostu bir mimariye sahip olduğundan emin olun.
Tavsiye Edilen:  Etik Hacklemeyi Sıfırdan Öğrenin

Ek SEO Türleri

İşte diğer yaygın SEO türleri:

Yerel SEO

Yerel SEO, Google’ın Harita Paketi/Yerel Paketi gibi yerel arama sorguları için arama sıralamalarını artırmak amacıyla bir web sitesinde uygulanan tüm teknikleri kapsar. Yerel SEO’nun nihai hedefi, yaya trafiğini çevrimiçi veya çevrimdışı olarak mağazanıza yönlendirmektir.

Neden önemlidir?

Güncel araştırma Akıllı telefonlarından yakındaki bir şeyi arayan kişilerin %76’sının bir gün içinde bir işletmeyi ziyaret ettiğini gösteriyor. Ayrıca bu ziyaretlerin %28’i satın almayla sonuçlanıyor.

Yerel optimizasyon, sıralamanızı iyileştirir ve potansiyel müşterilerin yakınınızdaki çözümleri aradığı sırada keşfedilmenizi sağlar. Bu, işletmenizin fiziksel bir konumu varsa veya belirli bir coğrafi bölgeye hizmet veriyorsa en faydalı olanıdır.

Yerel SEO Hizmetleri Türleri

Google, organik sıralamaları iyileştirme konusunda ağzı sıkı davranıyor ancak işletmenizi yerel SEO için nasıl optimize edebileceğinizi paylaşıyor.

Google yerel sıralamayı aşağıdakilere göre belirler:

 • Alaka düzeyi. İşletme profiliniz kullanıcı arama sorgusuyla ne kadar eşleşiyor?
 • Mesafe. Konumunuz aramalardan ne kadar uzakta?
 • Önem. İşletmeniz tanınmış mı?

Organik SEO aynı zamanda yerel arama sorgularında web sitenizin sıralamasını da etkiler. Ancak yerel arama varlığınızı optimize etmek için uygulayabileceğiniz başka teknikler de vardır:

 • Google Benim İşletmem (GMB) işletme sayfanızı doğrulayın
 • Emin olun Naman, Aadres ve PHone numarası, web siteniz, GMB profiliniz ve çevrimiçi işletme dizinleriniz dahil tüm platformlarda tutarlıdır.
 • Müşterilerinizden yorum toplayın.

Yerel arama sorgularının nasıl optimize edileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

E-ticaret SEO’su

E-ticaret SEO, aşağıdakilere odaklanan başka bir SEO türüdür:

 • SERP’lerde daha yüksek sıralamalar için çevrimiçi mağazaları optimize etmek,
 • Web sitesinin görünürlüğünü artırmak ve
 • Web sitesine kaliteli organik trafik çekmek.

E-Ticaret SEO’nun amacı satışa dönüşen trafiği çekmektir.

E-Ticaret SEO’su neden önemlidir?

Dijital pazar oldukça kalabalık (ABD’de 2 milyondan fazla çevrimiçi perakendeci var!) Ve e-Ticaret işinizi ölçeklendirmek için müşterilere ihtiyacınız var.

Ama açık konuşalım. Potansiyel müşteri kazanmak o kadar kolay değil. Ve bu potansiyel müşterileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmek, zorlu bir mücadeledir. E-Ticaret SEO’nun devreye girdiği yer burasıdır. Dijital mağazanızı arama motorları için optimize ederek sitenize bol miktarda trafik çekersiniz – üstelik hepsi ücretsiz!

E-Ticaret SEO hizmetlerinin türleri

e-Ticaret SEO hizmetleri şunları içerir:

 • Anahtar kelime araştırması
 • Sayfa içi SEO
 • Teknik SEO
 • Mobil Optimizasyon
 • Site içi SEO

E-Ticaret SEO’suna yönelik bazı en iyi uygulamaları tartışalım:

 • Müşterilerinizi anlayın. Bu, onları, satış hunisinin neresinde olduklarını ve nasıl alışveriş yaptıklarını anlamak için kapsamlı bir araştırma yapmaktan kaynaklanır.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın (Amazon gibi yüksek bir DA’nız varsa hariç). Daha az rekabetçidirler ancak alıcı niyeti yüksektir.
 • SEO için optimize edilmiş bir site mimarisine sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, kullanıcıların ve arama motorlarının sayfanızın içeriğini anlamasını kolaylaştırır. Arama sıralamanıza da yardımcı olur.
 • Web sitenizin ilgili bölümlerini (meta açıklama, başlıklar, ürün sayfaları ve kategori sayfaları) optimize edin,
 • Mobil öncelikli bir tasarım kullanın.
 • Arama amacına hizmet eden içerik yazın. Unutmayın, içerik kraldır. Etkileşimi artırmak için videolar, görseller, infografikler ve diğer içerik türlerini kullanın. Ayrıca her ürünün kendine özgü bir ürün açıklaması olmalıdır.
 • Google’ın ürünlerinizi zengin snippet’ler altında öne çıkarmasına yardımcı olmak için yapılandırılmış verileri kullanın.

SEO Hizmetlerinin Teslimatları

Doğru SEO ajansından ne beklemelisiniz?

Detaylı SEO Denetim Raporları

Etkili bir SEO stratejisinin ilk adımı ayrıntılı SEO denetimleri yapmaktır. Web sitenizin sağlığını ve web sayfalarınızın arama motorları için ne kadar iyi optimize edildiğini değerlendirme sürecidir.

Bir SEO denetim raporu web sitenizin her sayfasının analizini içermelidir:

 • Dahili bağlantılar,
 • Başlıklar,
 • İndeksleme durumu,
 • Taranabilirlik sorunları,
 • Başlık etiketleri,
 • Meta Açıklaması
 • Backlink profili ve daha fazlası.

Bu, en iyi performans gösteren sayfaların ve iyileştirme alanlarının belirlenmesine yardımcı olur. Ayrıca genel SEO stratejinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda uygulanabilir öneriler de sağlar.

Web sitenizin mevcut SEO performansı hakkında bilgi toplamak için SEO araçlarını kullanın. Bu araçlar sorunların belirlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda bunların nasıl düzeltileceğine ilişkin adım adım talimatlar sağlar:

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi işinizi büyütmek için performansı kanıtlanmış 7 strateji

Düzenli Performans Raporları

SEO performans raporu, belirli bir dönemde (aylık, üç aylık veya yıllık) uygulanan SEO stratejilerinizin etkinlik özetini gösterir.

Bu hayati öneme sahiptir çünkü size web sitenizin SEO performansı hakkında gerçek zamanlı analizler sağlar ve uygulanan SEO stratejilerinin etkinliğini ve iyileştirilmesi gereken diğer alanları izlemenize yardımcı olur.

Google Analytics Ve Arama Konsolu SEO performansınızın gerçek zamanlı analizini sağlayan ücretsiz ama mükemmel araçlardır. Her ikisi de Google’dan olduğundan, arama sıralamanızı iyileştirmek için doğru sonuçlar bekleyin.

İçerik Oluşturma ve Optimizasyon Teslimatları

Hepimiz bunu defalarca duyduk: İçerik kraldır.

Ve tartışmasız SEO’nun önemli bir parçası. İçerik farklı formatlarda olduğunda:

 • Makaleler ve blog gönderileri gibi metinler
 • YouTube içeriği, vlog’lar vb. videolar
 • Podcast’ler
 • İnfografikler
 • e-Kitaplar
 • Durum çalışmaları
 • Beyaz kağıtlar vb.

İçerik optimizasyonu, içeriğinizin kullanıcının amacına uygun olmasını ve arama motorları tarafından keşfedilmesini sağlar. Görmek Sıralamada yer alan içeriğin nasıl oluşturulacağına ilişkin Google Yönergeleri.

Anahtar Kelime Sıralaması Raporları

Anahtar kelime sıralama raporları, optimize ettiğiniz anahtar kelimelere ilişkin organik arama sonuçlarınıza ilişkin genel bir bakış sunar. Organik sonuçlar anahtar kelimenizi anahtar kelimeye göre gösterir ve hangi anahtar kelimeler için sıralamada olduğunuzu ve bunlar için tam sayfa sıralamasını izlemenize yardımcı olur.

SERP’lerdeki sıralamanızın zaman içinde nasıl performans gösterdiğini takip edebilmeniz için anahtar kelime sıralama raporları gereklidir. Ayrıca her bir anahtar kelimenin tahmini aylık arama hacmini ve tıklama başına maliyetini de göreceksiniz.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, arama motorlarının sıralama faktörlerini sürekli değiştirmesidir. Ve bu gerçekleştiğinde işinize olumlu ya da olumsuz zarar verebilir.

Son olarak, bağlantı kurma raporları, bağlantı kurma stratejileriniz hakkında hayati bilgiler aktarır. Sitelerinize verilen geri bağlantıların sayısını, takip bağlantısının olmadığını, etki alanı analizini ve bağlantı eşitliğini görebilirsiniz.

Bu rapor neden önemli?

Bunun nedeni, Google’ın geri bağlantıları, arama sıralamanızı doğrudan etkileyen bir faktör olarak vurgulamasıdır. Bu yüzden buna dikkat etsen iyi olur!

Bağlantı oluşturma raporları aynı zamanda yeni geri bağlantılar edinme konusunda kaydettiğiniz ilerlemeyi, geri bağlantıların etki alanı ölçümlerini ve yetkisini, bağlantı metni alaka düzeyini ve bunların SEO performansınız üzerindeki genel etkisini de ayrıntılı olarak gösterir.

başlamaya hazır mısın?

SEO, ücretsiz olarak kaliteli potansiyel müşteriler elde etmek için etkili bir dijital pazarlama stratejisidir.

Müşterilerinizi tam istediğiniz yere, yani web sitenize getirir.

Ancak her iyi ve etkili strateji gibi sonuç almak da zaman alır. Birlikte çalıştığınız SEO ajansının türüne bağlı olarak haftalar veya aylar sürebilir.

İşin püf noktalarını sıfırdan öğrenmek zorunda kalacağınız için kendiniz yapmayı tercih ederseniz daha uzun sürecektir.

Neden Daha Yüksek Görünürlük?

HigherVisibility normal SEO ajansınız değildir. Dijital pazarlamaya bütünsel bir yaklaşım sunuyoruz ve istediğiniz dönüşümleri almanızı sağlıyoruz. Evet, doğru sonuçları sunacağımıza inanıyoruz!

Ancak söz vermenin ötesine geçiyoruz. Her ekip üyesi, mevcut SEO sıralama teknikleri konusunda bilgili, eğitimli bir uzmandır. Ayrıca her işletmenin benzersiz olduğunu biliyoruz, bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılayan özelleştirilmiş bir strateji oluşturuyoruz. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Şimdi uzmanlarımızdan biriyle ücretsiz danışmanlık görüşmesine katılın.