Potansiyel Müşteri ile Potansiyel Müşteri Arasındaki Fark Nedir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Potansiyel Müşteri ile Potansiyel Müşteri Arasındaki Fark Nedir?

Bir satış ekibi bir işi ya başarabilir ya da bozabilir. Onlar herhangi bir işletmenin veya organizasyonun kalp atışlarıdır. Dünyadaki en iyi pazarlamayla bile, satış elemanlarınız potansiyel müşterilere ve potansiyel müşterilere dönüşmüyor ve bunları satışa dönüştürmüyorsa işiniz büyümeyecektir. Peki potansiyel müşteriler ve potansiyel müşteriler nelerdir?

Muhtemelen “öncülük” ve “olasılık” kelimelerinin birbirinin yerine kullanıldığını duymuşsunuzdur, ancak ikisi arasında birkaç fark vardır.

Potansiyel Müşteri Nedir?

Potansiyel müşterilerin hedef pazarınıza veya kitlenize uyması muhtemeldir, ancak ürününüzü veya hizmetinizi satın almaya henüz hazır olmayabilirler. Cinsiyet, yaş, ilgi alanları, önceki satın alma işlemleri ve daha fazlası gibi çeşitli faktörler, bir kişiyi hedef pazara yerleştirebilir.

Potansiyel müşteriler için, şirketinizi henüz duymamış kişilere bile ulaşıyor olabilirsiniz, ancak bunlar yine de hedef pazarınıza uydukları için güçlü adaylar olarak kabul edilirler.

Potansiyel müşterilere ulaşmak daha az yanıtla sonuçlanabilir, ancak yanıt verdiklerinde ve ürününüze veya hizmetinize bir tür ilgi gösterdiklerinde, satış potansiyeli haline gelirler. Amaç, işletmenizin büyümesine yardımcı olmak için mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel müşteriyi potansiyel müşterilere dönüştürmektir.

Bir Potansiyel Müşteri Nedir?

Potansiyel müşteri, satış sürecinde bir sonraki adımı atan potansiyel müşteridir. Şirketinizin sunduğu ürün veya hizmetlere bir şekilde ilgi duyduklarını açıkça ifade ettiler. Çoğu zaman bir potansiyel müşteri, sunduğunuz ürüne ilgi gösterdikten sonra potansiyel müşteri haline gelebilir.

Ancak bazen potansiyel müşteriler siz onlara ulaşmadan önce doğal olarak ortaya çıkabilir. Şirketiniz hakkında bir reklam görmüş, web sitenize veya sosyal medya hesabınıza rastlamış, şirketinizin yazdığı içeriği okumuş veya sizi başka bir şekilde keşfetmiş ve şimdi sunduğunuz ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor olabilirler.

Tavsiye Edilen:  Müşteri kişiliğinin yeni müşteriler edinmedeki rolü

Potansiyel bir müşteri potansiyel müşteri haline geldikten sonra, onları alıcı olmaya ikna edecek kalan gerekli bilgileri sağlamak satış ekiplerinize kalmıştır.

Potansiyel Müşteri ile Potansiyel Müşteri Arasındaki Fark Nedir?

Satış beklentileri ve olası satışlar, ürünlerinizi satın alma konusunda ulaştığınız kişileri tanımlasa da aralarında farklılıklar vardır. Genellikle satış süreci, kişiyi nitelikli bir potansiyel müşteriden potansiyel müşteriye ve en sonunda müşteriye dönüştürür.

Genel olarak konuşursak potansiyel müşteriler, ürünleriniz hakkında iletişime geçtiğiniz ancak ilgilendiklerini belirtmemiş olan kişilerdir. Soğuk arama ve e-posta gönderme gibi çoğunlukla tek yönlü bir iletişimdir.

Öte yandan, potansiyel müşteriler satış sürecinde daha ileri ve daha olgunlaşmıştır ve şirketinizin sunduğu ürün veya hizmetlere ilgi duymuşlardır. Bu kişiler, ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi isteyerek, telefon görüşmesi talep ederek veya web sitenizdeki ürünleri görüntüleyerek ilgi düzeylerini gösterirler. Muhtemelen aktif olarak sohbete veya satış sürecinin başka bir yoluna katılıyorlar ve sonuçta bir müşteri olma olasılıkları çok daha yüksek.

Bugün Kontak Vanası+Sayaç

Valve+Meter, satış hattınızı değerli satış fırsatları ve satış ekibinizin dönüşebileceği potansiyel müşterilerle doldurmak için tasarlanmış müşteri adayı yaratma hizmetleri sunar. Ekibinizin, şirketinizin sunduğu ürün ve hizmetlerle ilgilenen potansiyel müşterileri bulmasına yardımcı olmak için bugün bizimle iletişime geçin. Potansiyel müşteri yaratma hizmetlerimiz aracılığıyla işletmenizi daha önce hiç görmediğiniz boyutlara taşımanıza yardımcı olmayı çok isteriz.