Potansiyel Potansiyel Müşterileri Kaçırıyor musunuz? Mobil Uygulama Pazarlaması Hedefiniz Olmalıdır

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Potansiyel Potansiyel Müşterileri Kaçırıyor musunuz? Mobil Uygulama Pazarlaması Hedefiniz Olmalıdır

Bir iş uygulaması için yepyeni bir fikir bulmak kolaydır. İşin zor kısmı, uygulamayı hedef kitlesine ulaşacak şekilde tanıtmak ve pazarlamaktır.

Dolayısıyla, yeni başlattığınız uygulamanız için başarılı bir uygulama pazarlaması arıyorsanız veya mevcut stratejinizi yükseltmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hem Android hem de iOS’ta uygulama indirme sayınızı artırmak için aşağıdaki prosedürü izleyin.

Ama önce, hedef kitleyi tanımak ve onlara nasıl yaklaşılacağı ve neden hizmetlerine ihtiyaç duydukları hakkında adil bir fikir sahibi olmak gerekir. Uygulama mağazası optimizasyonu, uygulamaya şu şekilde yardımcı olur:

 1. Uygulama mağazalarında kolayca bulunabilir hale getirme
 2. Uygulama indirme sayısını artırma
 3. Uygulama incelemelerinin ve yönlendirmelerinin sayısını artırma

Mobil Uygulama Pazarlama Stratejisi: Uygulama Mağazası Optimizasyonu (ASO)

App Store Optimizasyonu, kullanıcının uygulamayı kolayca bulabilmesi için web aramasının yanı sıra uygulama mağazasında web sitesini tanıtmanın ve optimize etmenin anahtarıdır. Aşağıda, uygulamanın daha iyi optimizasyonu için uygulanması gereken bazı temel faktörler bulunmaktadır.

Uygulama Başlığı Optimizasyonları

Uygulamanın başlığı, herhangi bir uygulamanın daha iyi sıralanması için kritik bir faktördür. Kullanıcı, uygulamayı kolayca arayabilir ve anlayabilir. Uygulama başlığı basit olmalı ve uygulama işlevlerini doğru bir şekilde tanımlayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca, uygulama anahtar kelimelerle de iyi optimize edilmelidir. Uygulama döşemesinin 50 karakterin altında olması gerektiği unutulmamalıdır.

App Store Açıklama Optimizasyonu

Açıklama, uygulama başlığı kadar önemlidir. Uygulamanın sunduğu her hizmeti ve avantajı açıklamada açıkça tanımlamanız gerekir. Net ve doğru bir açıklama, uygulama indirme sayısını artırmaya yardımcı olur. Daha iyi uygulama optimizasyonu için, açıklama iyi optimize edilmelidir, ancak anahtar kelimelerle doldurulmamalıdır. Evet, anahtar kelimeler uygulamayı sıralamak için gereklidir ve açıklamalarda bulunmalıdır. Açıklamada anahtar kelimelerin aşırı kullanımı, kullanıcıları olduğu kadar arama motorlarını da olumsuz etkileyebilir.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret Pazarlaması için Video Kullanma

Net bir açıklama, potansiyel kullanıcıları/müşterileri uygulamanın kullanışlılığı hakkında bilgilendirirken onları yüklemeye ikna edebiliriz. Ancak, uygulama için bir açıklama oluştururken, ilk birkaç satırı hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde optimize etmek gerekir. Ayrıca madde işaretleri, uygulamanın kritik özelliklerini vurgulamanın harika bir yoludur.

Uygulama Simgesi

Uygulama adını tanımlamak için 12 karakterlik bir sınır vardır. Uygulama adı, uygulama simgesinin altında görüntülenir. Evet, Uygulama simgesi, uygulama mağazasında sonsuz sayıda uygulama arayan potansiyel kullanıcılar üzerindeki ilk izlenimdir. Bu nedenle benzersiz, yaratıcı ve her zaman güncel olmalıdır.

Uygulama Simgeleri -AdLift

iOS için aşağıda verilen boyut parametreleri akılda tutulmalıdır:

 • Simgenin boyutu 1024×1024 piksel olmalıdır.
 • Apple OS boyutu 180 X 180 piksel olmalıdır
 • Gezinme Simgeleri boyutu 66 X 66 piksel olmalıdır
 • Sekme çubuğu boyutu 75 X 75 piksel olmalıdır

Android Uygulama simgeleri için,

 • Google play store uygulamaları simge boyutu 512 X 512 piksel olmalıdır

Uygulamanız için Doğru Kategoriyi Seçin

Uygulamanın yanlış kategoride tanıtılmasından daha zarar verici bir şey yoktur. Hedef kitleye kolay ulaşabilmek için uygulamanın doğru kategoride güncellenmesi gerekmektedir. Uygulama yanlış kategoride güncellenirse hedef kitle göremeyebilir.

Hem Google Play Store hem de Apple Store, işletmelerinin avantajlarına göre seçim yapabilecekleri birçok kategori sunar. Örneğin, App Store’lar 25’ten fazla kategori ve ‘diğer kategori’ seçeneği sunar. Dolayısıyla, uygulama belirtilen kategorilerden herhangi birine girmiyorsa, her zaman diğer kategori tercih edilebilir.

Uygulama Kategorisi - AdLift

Uygulama Anahtar Kelimesi Optimizasyonları

Uygulamayı herhangi bir platform için optimize etmek için anahtar kelimeler önemli bir rol oynar. Başlık, açıklama, terim satırı ve daha fazlası için anahtar kelimeler gereklidir. Bu nedenle, anahtar kelimeleri akıllıca seçin çünkü doğru anahtar kelimelerle uygulama arama sonuçlarında görünmeye başlayacaktır. Anahtar kelime araştırması yaparken kullanıcılar gibi düşünmeli ve nasıl bir uygulama arayacaklarını düşünmelidir. Ancak, uygulama platformunda anahtar kelime eklemek için sınırlı kelime (100) olduğunu akıllarında tutmaları gerekir.

Tavsiye Edilen:  UX, 2023'te İçerik Pazarlama Stratejiniz İçin Dönüşüm Oranlarını Artırmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Uygulama Ekran Görüntüleri ve Videolar

Herhangi bir uygulamanın ilk izlenimi, ekran görüntüleri ve videolardır çünkü her uygulamanın benzersiz bir işlevi vardır. Demo videolar ve ekran görüntüleri, uygulamanın özelliklerini tanımlar. Ekran görüntüleri, kullanıcıları uygulamayı indirmeye çekecek şekilde yaratıcı bir şekilde tasarlanmalıdır. Ekran görüntüleri ve videolar, uygulama indirme sayısını artırmaya yardımcı olur.

Uygulama Ekran Görüntüsü - AdLift

İmaj Kredisi: bilgisayar umudu

Uygulama Fiyatlandırması

Uygulama fiyatını kesinleştirmeden önce kapsamlı bir pazar araştırması yapmanız önerilir. Neden? Çünkü bu rekabet çağında uygulama mağazalarında buna benzer pek çok uygulama bulunuyor.

İşte uygulama mağazalarında bulunan birkaç fiyatlandırma seçeneği.

Her zaman işletmeye ve kişinin işletmesini kullanıcıların önünde nasıl tanıtmak istediğine bağlıdır. Birisi müşteri sadakatini teşvik etmek ve teşvik etmek istiyorsa, uygulamayı ücretsiz olarak kullanıma sunmak en iyi uygulamadır. Uygulama indirmesini artırmaya yardımcı olur.

Para kazanmak gündemdeyse, uygulamayı bir ücret karşılığında kullanıma sunmak yardımcı olacaktır. Ancak, yine, iş amacına bağlıdır. Pazar araştırması, uygulamanın fiyatını belirlerken kritik bir rol oynar. Neden? Çünkü birçok uygulama benzer işlevler sunuyorsa, uygulama indirme maliyetini aynı veya daha düşük tutmak daha iyidir. Kullanıcıların, ücretsiz uygulamalara daha fazla odaklandığını her zaman hatırlaması gerekir.

Düzenli Uygulama Güncellemeleri

Kullanıcılar her zaman sık sık güncellenen uygulamaları arar. Uygulama düzenli olarak güncellenmiyorsa bu, belirli bir süre boyunca indirme sayısını etkileyebilir. Düzenli uygulama değişiklikleri, uygulama algoritmalarına belirli bir uygulamanın daha fazla kullanıcı çekerken sürekli olarak yeni özellikler eklediğini hatırlattığından, uygulama güncellemesi birincil bir sıralama faktörüdür.

Bir uygulama güncellemesi, aşağıdakiler gibi birçok özelliği içerir:

 • Uygulama başlığında değişiklik/güncelleme
 • Uygulama açıklamasında güncelleme
 • Uygulama işlevselliğini yükseltme

Uygulama İncelemeleri ve Derecelendirme

Son olarak, yüksek kaliteli ve otantik incelemeler ve değerlendirmeler, uygulamanın web arama sonuçlarının yanı sıra uygulama mağazalarındaki sıralamasını yükseltmek için yüksek olasılıklar yaratır.

Tavsiye Edilen:  Satış Sağlayan Reklamlar Oluşturmak İçin 14 Facebook Video Reklam En İyi Uygulaması + Örnekler [2023]

İnceleme ve derecelendirmeler, kullanıcıların ilgisini çekmede önemli bir rol oynar ve genellikle onları uygulamayı indirmeye teşvik eder. Müşteri memnuniyeti açısından da önemlidirler.