PPC Anahtar Kelime Fikirleri Bulmanın ve Kazancınızı Arttırmanın 22 Harika Yolu [2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: PPC Anahtar Kelime Fikirleri Bulmanın ve Kazancınızı Arttırmanın 22 Harika Yolu [2023]

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Google’da olduğunuzu, en iyi spor ayakkabılarını aradığınızı ve birdenbire birkaç Nike ve Adidas reklamının çıktığını hayal edin. Ardından, Insta’da aşağı kaydırdıkça, aynı markalar için daha fazla reklam açılır.

Neler oluyor? İnternet aklınızı mı okuyor? Biri seni izliyor mu?

Hayır, her şey iyi bir reklam hedeflemede yatar ve bunun çoğu, kullandığınız anahtar kelimelerle ilgilidir. Alakalı anahtar kelimeler seçmek, ücretli reklamcılık için o kadar önemlidir ki, kampanyanızın tamamını yapabilir veya bozabilir.

Bu gönderide, PPC kampanyalarınız için kullanmanız gereken anahtar kelime türlerini ve en iyilerini bulma (ve gittikçe optimize etme) konusunda uzman ipuçlarını inceliyoruz.

Hadi içine dalalım.

PPC anahtar kelime türleri

PPC anahtar kelimeleri, nasıl kullanıldıklarına ve amaçlarının ne olduğuna bağlı olarak birkaç kategoriye ayrılabilir:

 • markalı: Bu kelimeler bir ürünün, hizmetin veya şirketin adını içerir. Örneğin, “Chevrolet araba” veya “Nike ayakkabılar” markalı anahtar kelimelerdir.
 • Genel: Bu kelimeler herhangi bir marka veya şirket adıyla ilgili değildir. Bunun yerine, insanların bir ürün veya hizmet ararken kullanabilecekleri genel kelimelerdir. Örneğin, “koşu ayakkabıları” veya “kişisel antrenör” genel anahtar kelimelerdir.
 • işlemsel: Bu kelimeler, genellikle belirli ürün veya hizmetler için yapılan aramalarda kullanıldıklarından satın alma niyeti yüksektir. Örneğin, “koşu ayakkabısı satın al” veya “yakınımdaki kişisel antrenör.” bu kategoriye girer.
 • bilgilendirici: Bu kelimeler, insanlar bir ürün veya hizmeti araştırırken kullanılır. Satın almak için belirli bir niyetleri yoktur, bunun yerine daha fazla bilgi isterler. Örneğin, “koşuya nasıl başlanır” bilgilendirici bir anahtar kelime olacaktır.
 • navigasyon: Bu kelimeler, insanlar tam olarak ne aradıklarını bildiklerinde kullanılır. Aramalarının yanı sıra genellikle “Amazon” veya “eBay” gibi bir web sitesinin adını da içerirler. Örneğin, “Amazon koşu ayakkabıları” için arama yapabilirler.
 • yerel: Bu kelimeler bir konum içerir ve insanlar kendi bölgelerinde belirli bir şey bulmak istediklerinde kullanılır. Örneğin, “kişisel antrenör Toronto.”
 • Uzun kuyruk: Bu kelimeler çoğundan daha uzun ve daha spesifiktir. Alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeler, insanlar “düztabanlar için en iyi koşu ayakkabıları” veya “ucuz kişisel antrenör Toronto” gibi çok spesifik bir şey bulmak istediğinde kullanılır.

[Banner][Looking for a Google PPC expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-ppc-keywords][blue]

Alıcının yolculuğundaki anahtar kelimeler

İnsanlar nadiren Google’da bir şey arar ve hemen satın alır. Aramaları yüksek amaçlı bir anahtar kelimeyle başlamadıkça (bu, bir satın alma yapmak istedikleri anlamına gelir), çoğu kişi satın alacak bir şey araştırırken geleneksel alıcının yolculuğundan geçer.

Alıcının yolculuğunun ana aşamaları şunlardır:

 • Farkındalık: İnsanlar bir ürün veya hizmet hakkında araştırma yapmaya ve bilgi edinmeye yeni başlıyor. Onlara yardımcı olacak içerik arıyorlar.
 • Düşünce: Bu aşamada insanlar problemlerini veya ihtiyaçlarını belirlemiş ve artık farklı çözümler aramaktadırlar. Her bir çözümün faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorlar.
 • Karar: Bu, alıcının seçeneklerini daralttığı ve satın almaya hazır olduğu zamandır. Fiyat bilgisi gibi ürün veya hizmetle ilgili ayrıntıları arıyorlar.
Tavsiye Edilen:  B2B Dönüşüm Oranlarını Artırmanın 10 Yolu

Bazı pazarlamacılar, alıcının yolculuğuna elde tutma ve savunuculuk da ekler. Ancak bunlar bir satın alma işleminden sonra gerçekleşen aşamalar olduğundan, çoğu PPC ve SEO anahtar kelimesi ilk üç aşamada kullanılacaktır.

Alıcı yolculuğu boyunca farklı türden anahtar kelimelerin bir karışımını kullanmak önemlidir, böylece tek bir aşamaya odaklanmak yerine dönüşüm hunisinin tamamını desteklersiniz.

Anahtar kelime hedefleme türleri

Tıklama başına ödeme reklamcılığında (özellikle Google Arama Reklamlarında), farklı anahtar kelime hedefleme türleri vardır. Her bir anahtar kelime eşleme türü hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler şunlardır:

Geniş eşleme

Geniş eşleme, Google Ads’de (önceden Google AdWords) anahtar kelime hedefleme için varsayılan ayardır. Anahtar kelimenizdeki tüm kelimeleri içeren herhangi bir arama terimini, sıra veya yakınlığa bakılmaksızın içerir.

Örneğin, anahtar kelimeniz “koşu ayakkabıları” ise ve geniş eşlemeli hedeflemeyi seçerseniz, reklamınız “en iyi koşu ayakkabıları” veya “ucuz koşu ayakkabıları” gibi aramalarda gösterilebilir. Bu tür hedefleme, geniş bir ağ oluşturmak ve olabildiğince çok potansiyel müşteriye ulaşmak isteyen kişiler için en iyisidir (bu nedenle farkındalık kampanyaları için daha uygun olacaktır).

Sıralı eşleme

Sıralı eşleme hedefleme, geniş eşlemeden biraz daha spesifiktir. Anahtar kelimenizin tam kelime öbeğini veya yakın bir varyasyonunu içeren herhangi bir aramayı içerir. Örneğin, anahtar kelimeniz “koşu ayakkabıları” ise ve sıralı eşlemeli hedeflemeyi seçerseniz, reklamınız “koşu ayakkabıları” için de gösterilir.

Sıralı eşlemeli anahtar kelimeler için en iyi kampanya türleri, daha spesifik aramaları hedeflemenize yardımcı olabileceğinden, bilinirlik ve üzerinde düşünme kampanyalarıdır.

Tam eşleşme

Tam eşleme hedefleme, PPC’deki en spesifik anahtar kelime hedefleme türüdür. Yalnızca tam olarak anahtar kelime öbeğiniz gibi aramaları içerir, başka hiçbir kelime eklenmez. Dolayısıyla, anahtar kelimeniz “koşu ayakkabıları” ise ve tam eşlemeli hedeflemeyi seçerseniz, reklamınız yalnızca “koşu ayakkabıları” aramalarında gösterilir, başka hiçbir şey gösterilmez.

Tam eşlemeli anahtar kelime hedefleme, satın alma işlemi gerçekleştirmeye yakın müşterileri hedeflemenize olanak tanıdığından, üzerinde düşünme ve karar verme kampanyaları için en iyisidir.

Kaynak: inşa edilmiş

Kampanyanızın hedeflerini belirleyin

Hangi anahtar kelimelerin ve hedefleme türlerinin kullanılacağını bilmek yeterli değildir. PPC çabalarınızın başarılı olduğundan emin olmak için kampanyalarınız için net iş hedefleri de belirlemelisiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki ana kampanya hedefi türü vardır:

 • Dönüşüm hedeflerihedef kitlenizin gerçekleştirmesini istediğiniz eylemi ifade eder (ör. sitenizi ziyaret edin, bir e-Kitap indirin, vb.)
 • Metrik hedeflerelde etmek istediğiniz belirli sayıları ifade eder (örneğin, dönüşüm sayısı, tıklama sayısı vb.)

biraz beyin fırtınası yap

İşletmenizi en iyi siz bilirsiniz, bu nedenle dönüşüm hunisinin en altındaki bazı anahtar kelimelerle başlayın ve yukarı doğru ilerleyin. Müşterileriniz ürününüzü veya hizmetinizi satın almak istediklerinde ne ararlar?

Tavsiye Edilen:  Anahtar Kelime Arama Hacmi: SEO'da Neden Önemlidir?

Pazarlama ve reklamcılığın agresif satışla ilgili olmaması gerektiğini unutmayın. İnsanların ihtiyaç duydukları şeyi bulmalarına yardım etmekle ilgili olmalılar. Müşteri ihtiyaçları açısından düşünmeye başladığınızda, arama hacmi iyi olan ve dönüşüm oranlarınızı artırabilecek alakalı anahtar kelimeler bulmanız çok daha kolay olacaktır.

Bir anahtar kelime aracı kullanın

Araştırma sürecinizde kullanabileceğiniz birçok anahtar kelime araştırma aracı vardır. Bu araçlar, yüksek amaçlı ve geniş anahtar kelimeleri çok daha hızlı bulmanıza yardımcı olabilir. İşte kullanmanız gereken en iyi araçlardan bazıları.

Ücretsiz anahtar kelime araştırma araçları

Bazı ücretsiz anahtar kelime araştırma araçları, yeni fikirler geliştirmenize ve rekabetinizi anlamanıza yardımcı olabilir. En popüler olanlardan birkaçı:

Ücretli anahtar kelime araştırma araçları

Ücretli anahtar kelime araştırma araçları, genellikle daha fazla veriye erişim, araştırmanızı kaydetme ve yapılandırma seçeneği gibi daha fazla özellikle birlikte gelir. İşte PPC kampanyalarınız için kullanabileceğiniz en iyi ücretli araştırma araçlarından bazıları:

 • Semruş: anahtar kelime araştırması ve rekabet analizi için güçlü bir araç
 • Ahrefs: aynı zamanda rakiplerinizin en çok kullanılan anahtar kelimeleri hakkında bilgi sağlayan gelişmiş bir araç (bunların ayrıca harika bir Chrome uzantısı)
 • KWFinder: uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak için harika bir araç
 • MOZ: sadece birkaç tıklamayla faydalı anahtar kelimeler bulmak için kullanışlı bir araç

Uzun kuyrukta her şeyi yap

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, belirli kitleleri hedeflemenin en iyi yoludur. Sıralaması daha kolay ve daha düşük tıklama başına maliyeti olan daha uzun, daha spesifik arama terimleridir. Çok yüksek bir arama hacmine sahip olmasalar da, bu anahtar kelimelerin yüksek amaca yönelik olduklarını ve dolayısıyla daha fazla dönüşüm sağlama olasılıklarının yüksek olduğunu bilmek önemlidir.

Negatif anahtar kelimeleri unutmayın

Negatif anahtar kelimeler de aynı derecede önemlidir, bu yüzden onları kampanyalarınıza eklediğinizden emin olun. PPC kampanyanızla alakalı olmayan aramaları hariç tutmanıza yardımcı olurlar, böylece boşa harcanan reklam harcamalarını azaltabilirsiniz.

Örneğin, üst düzey koşu ayakkabıları satıyorsanız, “ucuz” kelimesini negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz, böylece reklamınız “ucuz koşu ayakkabıları” gibi aramalarda gösterilmez.

Rakip araştırması yapmak

Beğenin ya da beğenmeyin, işiniz bir boşlukta var olmaz – siz ihtiyaç rakiplerinizin nasıl olduğunu bilmek için. Bunu yapmanın en iyi yolu, rakibinizin araştırmasını sistematik olarak yürütmektir. Yalnızca rakibinizin blog gönderilerine değil, yürüttükleri pazarlama çabalarının tamamına bakın.

Kaynak: en yakın

En başarılı kampanyalarını belirleyin ve onlardan bir şeyler öğrenip öğrenemeyeceğinize bakın. Belki aklınıza bile gelmeyen bir anahtar kelime kullanıyorlar veya belirli anahtar kelimeleri ikiye katlamak için PPC çabalarını içerik pazarlamasıyla birleştiriyorlar.

Bunu da düzenli olarak yapın. Rakibinize yalnızca yapmayı hatırladığınız zaman bakarsanız, bazı şeyleri kaçırabilirsiniz. Rekabetinizi düzenli olarak kontrol etmek için kendinize bir hedef belirleyin – örneğin her ay, iki ayda bir veya üç ayda bir.

Ayrıca, PPC’de rakip araştırması yapmak için kullanabileceğiniz araçlar olduğunu unutmayın. SpyFu, ve Semruş. Bu araçlar, rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için teklif verdiğini öğrenmenize yardımcı olabileceği gibi, kullandıkları reklam metni hakkında da fikir verebilir.

Tavsiye Edilen:  Duygusal Markalaşma - Müşterilerin Kalbini Kazanmanın 4 Yolu!

Hedef kitlenizi dinleyin

Hedef kitleniz, başarılı PPC kampanyaları yürütmek için en iyi kaynağınızdır. Hedef kitlenizin neyle ilgilendiğini öğrenmek için sosyal medyayı, çevrimiçi toplulukları, forumları ve grupları kullanın. Örneğin, kitlenizin Reddit’te zaman geçirmesi muhtemelse, orada olmak ve söyleyeceklerini dinlemek, harika yeni anahtar kelime fırsatları bulmanıza yardımcı olabilir.

Google’dan yararlanın

Google’ın, insanların neyle ilgilendiğini size gösterme gücünü göz ardı etmeyin. Örneğin, Google Trendler ve Google’ın otomatik tamamlama özelliği, anahtar kelime araştırması için harika kaynaklar olabilir. İnsanların ne aradıkları ve hangi konularla ilgilendikleri hakkında bir fikir edinmek için birkaç anahtar kelime yazmanız yeterlidir.

AnswerThePublic ile arama sorularını ortaya çıkarın

Aynı şekilde, gibi araçlar Halkı Cevapla Ve ayrıca soruldu nişinizle ilgili anahtar kelimeleri bulmak için inanılmaz derecede yararlı olabilir (özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler aradığınızda, ancak yalnızca değil.) Bu araçların her gün/ay sınırlı sayıda arama için ücretsiz sürümleri vardır, bu nedenle avantajlardan yararlanabilirsiniz. özellikle nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız.

Eşanlamlıları ara

Anahtar kelimeleri aramaya gelince, eşanlamlılar aramanızı genişletmenize yardımcı olabilir. Örneğin, çevrimiçi tişört satıyorsanız, anahtar kelimeniz olarak yalnızca “tişörtler”i kullanmamalı, aynı zamanda “üstler”, “tişörtler”, “gömlekler” vb.

Bir birleştirme aracı kullanın

Birleştirme araçları (gibi Bulunan.co), hızlı bir şekilde anahtar kelime fikirleri oluşturmanıza yardımcı olur. Tek yapmanız gereken ilgili kelimeleri girmek ve size bir anahtar kelime listesi verecek, böylece onları kampanyalarınızda kullanabileceksiniz.

En İyi PPC Anahtar Kelimeleri Kolay Gelmiyor

En iyi PPC anahtar kelimeleri kolay elde edilmez. Doğru olanları seçmek çok fazla araştırma ve planlama gerektirir, bu nedenle işletmeniz için en iyi anahtar kelimeleri bulamadıysanız kendinizi üzmeyin. derhal. PPC, diğer çoğu pazarlama kanalı gibi, çalışmak için deneme yanılma gerektirir – ve evet, anahtar kelime araştırması, sürecin bir parçasıdır.

PPC anahtar kelime araştırmanızda (veya genel olarak PPC çabalarınızda) yardıma mı ihtiyacınız var? Mayple’da sizi koruduk. PPC uzmanlarımız, tıklama başına ödeme kampanyaları yürütme konusunda kanıtlanmış bir başarı geçmişine sahiptir. gerçek sonuçlar sunun – ve daha geniş dijital pazarlama ve PPC ajansı hizmetlerimizin bir parçası olarak başarılı bir PPC kampanyasını araştırmanıza, planlamanıza ve yürütmenize yardımcı olabilirler. Daha fazlasını öğrenmek için bize ulaşın!

[Banner][Looking for a Google PPC expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-ppc-keywords][orange]