PPC Dönüşüm Oranınızı Nasıl Hesaplar ve Artırırsınız?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: PPC Dönüşüm Oranınızı Nasıl Hesaplar ve Artırırsınız?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Takip edilecek uygun ölçümler olmadan bir PPC kampanyasına para atmak, izlenmeyen bir satış makinesine madeni para yatırmaya çok benzer: ne koyduğunuzu ve neyi hedeflediğinizi biliyorsunuz, ancak tam olarak ne istediğinizi bilmiyorsunuz. içinden çıkacağım.

Ölçülecek en önemli metriklerden biri dönüşüm oranınızdır. Doğru hedefleri belirlediğinizden emin olmak için beklentilerinizi ve çabalarınızı karşılaştırmanıza yardımcı olabilir.

Bu gönderide, bir dönüşüm oranının ne olduğunu, nasıl hesaplanacağını ve onu iyileştirmenize yardımcı olacak en iyi uygulamaları ve uzman ipuçlarını açıklıyoruz.

Hadi dalalım.

PPC dönüşüm oranınızı nasıl hesaplarsınız?

PPC Dönüşüm Oranı formülünüz (dönüşümler/reklam etkileşimi sayısı) x 100 = dönüşüm oranıdır.

Müşteriye dönüşen tıklamaların yüzdesidir. Bunu hesaplamak için, dönüşüm sayısını (birisi bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde veya bir işlemi tamamladığında) reklamınızın aldığı toplam tıklama sayısına bölün ve ardından 100 ile çarpın.

Örneğin, reklamınız 600 tıklama ve 20 dönüşüm aldıysa, dönüşüm oranınız %3,3 (20/600*100) olur.

PPC için iyi bir dönüşüm oranı nedir?

Herkese uyan tek bir boyut yoktur ve neyin “iyi” olduğu, belirli TBÖ kanalına ve çalıştığınız sektöre bağlıdır. TBÖ için ortalama dönüşüm oranı %2,35’tir (ve Google Ads için ortalama dönüşüm oranı %3,75’tir).

A iyi PPC dönüşüm oranı %10’un üzerinde olmalıdır, ancak bu bir tahmindir. Yürüttüğünüz belirli kampanyalara ve hedeflediğiniz kitleye bağlıdır.

Bu nedenle, zaman içinde kendi dönüşüm oranlarınızı takip etmeniz ve bunları iyileştirmeye çalışmanız önemlidir. Aşağıda göreceğiniz gibi, her sektörün kendi hedef dönüşüm oranı vardır, bu nedenle kampanyalarınızı sektörünüz, platformunuz ve her bir reklam kampanyasından elde edilen verilerle karşılaştırın.

[Banner][Looking for a PPC Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-ppc-conversion-rate][blue]

Sektöre göre PPC dönüşüm oranları

İyi bir PPC dönüşüm oranının ne olduğuna dair kesin bir cevap olmasa da, genel tahminler sağlayabilecek sektör ortalamaları vardır. Aşağıda, çeşitli endüstriler için ortalama dönüşüm oranları verilmiştir:

Sektör ortalaması dönüşüm oranı

 • Ajans – %3,3
 • Otomotiv – %2
 • B2B e-Ticaret – %3,2
 • B2B Hizmetleri – %3,5
 • B2B Teknolojisi – %1,7
 • B2C e-Ticaret – %2
 • Kozmetik ve Diş – %2,3
 • Parasal – %4,3
 • Sağlık hizmeti – %5,6
 • Sanayi – %5,6
 • Yasal – %2,6
 • Profesyonel hizmetler – %9,3
 • Emlak – %1,7
 • Seyahat – %4,7

B2C e-Ticaret içinde, ortalama PPC dönüşüm oranlarında da oldukça geniş bir varyasyon bulabilirsiniz:

e-ticaret ortalama dönüşüm oranı

 • Spor ve yenilenme – %1,75
 • Sanatlar ve El Sanatları – %3,79
 • Bebek & Çocuk – %0,99
 • Arabalar ve Motosiklet – %1,55
 • Elektrikli ve Ticari Ekipmanlar – %2,23
 • Moda Giyim ve Aksesuarlar – %2,44
 • Yiyecek içecek – %2,37
 • Sağlık ve Refah – %3,62
 • Ev Aksesuarları ve Hediyelik Eşya – %2,16
 • Mutfak ve Ev Aletleri – %2,48
 • Evcil Hayvan bakımı – %3,28

Bu rakamların yalnızca ortalama olduğunu ve araştırmaya ve mevsime göre değişebileceğini unutmayın (örneğin, insanların fitness ürünlerini Ocak ayında ve yiyecek ve içecekleri Aralık ayında satın alma olasılıkları daha yüksektir).

Ayrıca, sektör ve niş başına ortalama dönüşüm oranı ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gösterebilir. Örneğin, Almanya’nın ortalama bir PPC dönüşüm oranı %2,22 iken, İtalya’nın dönüşüm oranı %0,99’dur.

Tavsiye Edilen:  Sosyal Medya Pazarlaması için Chat-GPT nasıl kullanılır?

Platforma göre ortalama PPC dönüşüm oranları >>>

Seçtiğiniz PPC platformunun, ortalama dönüşüm oranınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Dahası, aynı platform içinde bile rakamlar farklılık gösterebilir. Örneğin, normal arama ağı reklamları, ticari arama terimlerini hedeflemenize izin verdiği için Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki discovery reklamlarından daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip olabilir; bu, kullanıcıların zaten bir satın alma işlemi yapmaya karar verdiği anlamına gelir.

Google Alışveriş

Wordstream’e göre, Google Alışveriş Reklamlarının ortalama dönüşüm oranı %1,91. Ancak bu rakam sektörden sektöre değişebilmektedir. Örneğin, HIVAC ve İklim Kontrolü sektörünün ortalama Google Alışveriş Reklamları DO’su %3,30 iken, aynı platformda Pet Care %1,07 DO’ya sahip.

Google Reklamları

Çoğu işletme için Google Ads’ün ortalama dönüşüm oranı, %3,1 ve %6 arama ağı reklamları için ve Görüntülü Reklam Ağı reklamları için %0 ile %1 arasındadır. Tabii ki, bu kriterler birçok faktöre göre farklılık gösterebilir:

 • Anahtar kelime teklifleri
 • Hedef kitle ve hedef konum
 • İster geniş eşlemeli anahtar kelimeleri, ister sıralı eşlemeli anahtar kelimeleri kullanın
 • Negatif anahtar kelime listeniz ne kadar iyi ayarlanmış
 • …Ve, bazılarına göreorganik anahtar kelimeler için nasıl sıraladığınız bile

Google Alışveriş’te olduğu gibi, arama ağı reklamları ve görüntülü ağ reklamları dönüşüm oranı sektörden sektöre değişebilir.

Örneğin, 2020 Wordstream verilerine göre, Google AdWords Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarında e-Ticaret için ortalama DO şuydu: %0,59ancak aynı sektör için Arama Ağı kampanyalarındaki ortalama DO %2,81’di.

Öte yandan, flört ve kişisel içeriklerin ortalama Görüntülü Reklamcılık DO’su %3,34 ve ortalama arama DO’su %9,64’tür. Benzer şekilde, tüketici hizmetleri, görüntülü reklamlarda %0,98 ve arama ağı reklamlarında %6,64 DO gördü.

Kaynak: Veri Kutusu

Facebook Reklamları

AdEspresso tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Facebook Reklamları dönüşüm oranı %9 ila %10, tüm Google Ads ortalamalarından daha yüksektir. Yine de, Google örneğinde olduğu gibi, rakamlar bir sektörden diğerine değişebilir.

Örneğin, fitness ürünleri ve hizmetleri Facebook’ta en yüksek dönüşüm oranına sahiptir. %14,29. Bununla birlikte, teknoloji endüstrisinin ortalama Facebook DO’su %2,31’dir ve hatta giyim DO’su (%4,11) genel ağ ortalamasından çok daha düşüktür.

LinkedIn Reklamları

LinkedIn Reklamları pahalı olmakla ünlüdür, ancak nasıl kullanılacağını biliyorsanız iyi bir dönüşüm oranına sahip olabilirler.

Bazı araştırmalara göre, LinkedIn Reklamları arasında bir dönüşüm oranı olabilir. %5 ve %15. Varyasyonlar çok önemlidir çünkü LinkedIn’de işletmelerin “dönüşümleri” farklı şekilde tanımlama olasılığı daha yüksektir.

Örneğin, bazıları PDF indirmeyi bir dönüştürme olarak kabul ederken, diğerleri bunu yalnızca kullanıcı ürüne kaydolduğunda veya satış ekibinden bir demo araması istediğinde sayabilir.

Amazon Reklamları

Amazon Reklamlarının ortalama dönüşüm oranı %9,89’dur, bu da bu platformu e-Ticaret işletme sahipleri için çok iyi bir seçenek haline getirir.

Bununla birlikte, diğer tüm platformlarda olduğu gibi, rekabet, kampanya zaman çerçevesi vb. dahil olmak üzere birden çok faktör “ortalama” sayıya girer.

Bing’te Alışveriş

Bing Alışveriş, özellikle hedef kitlenizin Google yerine Bing’i kullanması muhtemelse, hedeflenecek bir PPC ağı olarak anlamlı olabilir. Bing Alışveriş’teki ortalama dönüşüm oranı %2,94%6,81 (istihdam sektöründe) ile %1,62 (otomotiv endüstrisi), 2,04 (teknoloji) ve %1,58 (seyahat ve konaklama) arasında değişen sektör varyasyonlarıyla.

Instagram, Pinterest ve Twitter

Instagram, Pinterest ve Twitter, özellikle belirli endüstriler için çok uygun PPC platformlarıdır. Ortalama olarak, Instagram’da bir %1.08 CVR, Pinterest %0,54 ve Twitter %0,77’de.

Tavsiye Edilen:  Facebook Dinamik Ürün Reklamları: Facebook Reklamlarınızı Otomatik Pilota Nasıl Geçirirsiniz?

PPC dönüşüm oranınızı nasıl artırabilirsiniz?

Aklınızda bir hedefiniz olduğunda, kampanyalarınızı optimize etme zamanı. İşte dönüşüm oranlarınızı artırmanıza yardımcı olacak birkaç uzman ipucu.

1. Kitlenizi bölümlere ayırın

Ne kadar çok segmente ayırırsanız o kadar iyi. Kitlenizi gruplara ayırmak ve her grup için farklı reklamlar oluşturmak, onların ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre daha iyi hedeflenmiş mesajlar oluşturmanıza yardımcı olur ve bu da daha fazla dönüşüm sağlayabilir.

Şöyle düşünün: Ayakkabı arayanları hedefleyen bir reklamınız ve bot arayanları hedefleyen başka bir reklamınız varsa, reklamlarınızın doğru kitlelere gösterilmesi durumunda daha başarılı olma şansı yüksektir, değil mi?

2. Kitle hedeflemenizi ayarlayın

Kitle hedefleme, bir kez ayarladığınız ve bir gün dediğiniz bir şey değildir. Reklamlarınızın doğru zamanda doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için kitle hedeflemenizi sürekli olarak ayarlamalı ve ince ayar yapmalısınız. Hedeflemenizi sürekli olarak hassaslaştırmalı ve sektör trendleri, kitle tepkisi ve ürününüzle güncel olduğundan emin olmalısınız.

3. Metninizi ve reklam öğelerinizi A/B testi yapın

Test, reklamlarınızın olabildiğince iyi performans gösterdiğinden emin olmanın harika bir yoludur. A/B testi, reklamlarınızın farklı sürümlerini karşılaştırmanıza ve hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmenize olanak tanır. Bu şekilde, mümkün olan en iyi sonuç için optimizasyon yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

4. Reklamınızı ve açılış sayfası metninizi hizalayın

Bir dönüşüm oranı optimizasyon uzmanı, sitenizde ve açılış sayfalarınızda aynı mesaja sahip olmanız gerektiğini söyler, aksi takdirde kullanıcınızın kafasını karıştırırsınız. Aynı durum reklamcılıkta da geçerlidir.

Her şeyden önce, potansiyel müşterilerinize mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmak istiyorsunuz. Organik Amalfi limon kokusu satan bir reklama tıkladığınızı ve lastik çizme satan bir reklamla karşılaştığınızı hayal edin. Bundan hoşlanmazsın, değil mi? Hedef müşteriniz de olmaz.

İkinci olarak, açılış sayfanızı hizalamak da Kalite Puanınız için önemlidir. Google, reklamınızın arama sonuçlarında nerede görüneceğini ve bunun için ne kadar ödeyeceğinizi belirlerken bunu dikkate alır. Bu nedenle, reklam metninizin ve açılış sayfanızın bağlamsal olarak alakalı olmasını sağlamak önemlidir.

5. Yeniden pazarlamayı kullanın

Yeniden pazarlama kampanyaları, web sitenizin dönüşüm sağlamayan ziyaretçilerine ulaşmanızı ve onlara bir şans daha vermenizi sağlar. Yeniden pazarlama ile, web sitenizi zaten ziyaret etmiş ve ürününüze ilgi göstermiş kişileri hedefleyebilirsiniz. Bu, dönüşüm şansını artırır ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza yardımcı olur.

Yeniden pazarlamayı şu amaçlarla kullanın:

 • Farklı cihazlar (web, tablet ve mobil cihazlar) kullanan kişileri hedefleyin
 • Arama motorları ve farklı reklam platformlarındaki kullanıcıları hedefleyin
 • Cazip bir e-posta teklifiyle kullanıcıları kasanıza geri getirin

6. Farklı reklam türlerini deneyin

Farklı reklam türleri farklı şekilde çalışabilir. İşletmenize en uygun olanı bulmak için çeşitli reklam biçimlerini ve platformları deneyin. Görüntülü reklamlar, sosyal medya reklamları, arama ağı reklamları ve hatta video reklamlar – hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için hepsini keşfedin.

PPC dönüşüm oranlarınızı artırmak için en iyi 9 araç

Hem işinizi kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz birçok PPC aracı var. Ve daha iyi bir dönüşüm oranına ulaşın. Burada en iyilerden bazıları var:

1. Benzer Web

Benzer Web rakiplerinizi araştırmak ve trafik kaynaklarını anlamak için harika bir araçtır. Bu, PPC’ye özgü bir araç olmasa da, pazarı ve rekabeti daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir ve bu, PPC kampanyalarınızı optimize etmek için değerli olabilir.

Tavsiye Edilen:  iPhone'da “Yalnızca SOS” Sorunu Nasıl Onarılır?
Fotoğrafçı: Ben Kazinik

2. Ahref’ler

Tekrar, Ahrefs PPC’ye özgü bir araç değildir, ancak Site Explorer PPC Keywords özelliği, rakiplerinizi gözetlemenize olanak tanır. Hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini, hangi reklamları yayınladıklarını öğrenmek ve hatta reklam metinleri hakkında fikir edinmek için kullanabilirsiniz.

3. Google Analytics

Google Analytics her PPC uzmanı için olmazsa olmazdır. Diğer birçok (ücretsiz olmayan) araç kullanılabilse de, Google Analytics, kampanyalarınızı izlemek, izlemek ve optimize etmek için en popüler ve güçlü araçlardan biri olmaya devam ediyor.

4. AdEspresso

AdEspresso Facebook, Instagram ve Google Ads için bölünmüş bir test ve optimizasyon platformudur. Araç ayrıca, daha karmaşık görevlere odaklanabilmeniz için PPC çalışmalarınızın bazı kısımlarını otomatikleştirmenize yardımcı olabilir.

5. Optimizasyon

Optmyzr PPC kampanyalarınızı otomatikleştirmek ve optimize etmek için kullanabileceğiniz bir araçlar paketidir. Ayrıca, PPC kampanyalarınızı izlemenize ve kolayca derinlemesine raporlar oluşturmanıza olanak tanır, böylece neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görebilirsiniz.

6. Casusluk

Casusluk rakiplerinizi gözetlemenizi sağlayan bir PPC istihbarat aracıdır. Hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini, hangi reklamları yayınladıklarını görmek ve hatta reklam metinleri hakkında fikir edinmek için kullanabilirsiniz.

7. Reklam Aşaması

Reklam Aşaması birden çok ağdaki PPC kampanyalarınızı yönetmenize, analiz etmenize ve raporlamanıza yardımcı olur. Ayrıca, farklı reklam platformlarını karşılaştırmanıza olanak tanıyan bir özelliği vardır, böylece kampanyalarınız için hangisinin daha iyi çalıştığını bulabilirsiniz.

8. Yerel analiz araçları (Google, Bing, Facebook)

Yerel analitik araçları göz ardı edilmemelidir: doğru kullanıldıklarında güçlü olabilirler. Google Ads, Bing Ads ve Facebook Ads, doğrudan kaynağından kampanyalarınızın performansına ilişkin ayrıntılı bilgiler almanızı sağlayan kendi analiz araçlarına sahiptir.

Sizi daha kaliteli verilerle desteklemek ve PPC kampanyalarınızı optimize etmenize yardımcı olmak için büyük olasılıkla bazı ekstra araçlara ihtiyacınız olacak, ancak yerel analitik araçları yine de çok faydalıdır.

paketler

PPC dönüşüm oranları, çok sayıda faktöre göre değişebilir, bu nedenle, herhangi bir tıklama başına ödeme reklam kanalını (veya herhangi pazarlama kanalı, bu konuda).

Sektör ve ağ karşılaştırmalı değerlendirmelerinin, nerede olduğunuzu ve nerede olmak istediğinizi anlamanıza yardımcı olabileceğini unutmayın. Ancak arama, görüntülü veya sosyal kampanyalarınızı dikte edemezler ve sizin için en iyi reklam stratejisinin hangisi olduğunu söyleyemezler.

Kapsamlı ve verimli bir PPC stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacak birini mi arıyorsunuz? En iyi PPC ajansları ve danışmanları listemize göz atın. Mayple’da, çeşitli nişlerde kanıtlanmış deneyime sahip 600’den fazla incelenmiş uzmanımız var. Projeniz için mükemmel olanı bulun, buradan başlayın.

[Banner][Looking for a PPC Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-ppc-conversion-rate][blue]