PPK nedir? İşte Nasıl Çalışır

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: PPK nedir? İşte Nasıl Çalışır

PPC veya tıklama başına ödeme reklamcılığı, internetin gürültülü dünyasında biraz görünürlük kazanmanın mükemmel bir yoludur. Ancak, özellikle zor kazandığınız para söz konusu olduğunda, biraz göz korkutucu görünebilir. Ücretli pazarlama ve PPC hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

Tıklama Başına Ödeme Reklamı Nedir?

PPC nedir, soruyorsunuz? PPC, tıklama başına ödeme reklamcılığı anlamına gelir. reklamverenin yalnızca birisi reklama tıkladığında ödeme yaptığı yer.

PPC pazarlaması, web siteniz için trafik satın almanıza olanak tanır ve yalnızca web sitenize yapılan organik ziyaretlere güvenerek yapacağınızdan çok daha hızlı büyümenizi sağlar.

Bir PPC Reklamı Tam Olarak Nasıl Çalışır?

Tıklama başına ödeme reklamcılığının ne olduğunu anlamaya çalışırken, aynı zamanda tam olarak nasıl çalıştığına dair net bir resim de arıyorsunuz.

Bir PPC reklamını otoyolun kenarındaki bir reklam panosu olarak düşünün. Bir billboard tarafından sunulan alanı satın alırsınız ve ürünlerinizin veya işinizin reklamını burada yapabilirsiniz. İnsanlar geçerken reklamınıza bakarlar. Birinin ilgisini çektiğinizde – yaşasın! – reklam panosundaki bu ekstra görünürlük sayesinde bir müşteri kazandınız.

Tıklama başına ödeme reklamcılığı, alanı kullanarak kazandığınız müşteriler tarafından ödeme yapmanız dışında benzer bir prensipte çalışır. Google’da bir şey aradığınızda, ilk sonucun sponsorlu bir sonuç olarak vurgulandığını görebilirsiniz – tam olarak aradığınız şey bu, bu yüzden tıklayın! Tıkladığınızda, reklamveren sizi kendisine getirdiği için Google’a ödeme yapmak zorundadır.

Bir PPC reklamı için para savuracaksanız, bir dakika bekleyin. PPC etkin bir şekilde uygulandığında ve olması gerektiği gibi çalıştığında, potansiyel olarak uzun vadeli bir müşteri veya kullanıcı kazanma sürecinde ücret küçük bir maliyet haline gelir!

İster dijital pazarlama ve reklamcılık dünyasında yeni olun, ister deneyimli bir uzman olun, etkili bir stratejiyi bir araya getirmek için çok fazla düşünce ve araştırmanın gerektiğini bilirsiniz. PPC pazarlaması farklı değil! Aralarında Google’ın da bulunduğu arama motorları, iyi içerik konusunda çok başarılı. Alakalı ve dikkatli bir şekilde hedeflenmiş, kullanıcılarıyla iyi sonuç veren reklamlar oluşturduğunuzda, her tıklama için sizden daha az ücret alırlar. Yani, paranızla PPC’ye dalmak istiyorsanız, bunu nasıl iyi yapacağınızı öğrenmek için zaman ayırmaya değer!

Anahtar kelimeler, Google Arama PPC makinesindeki en önemli çarklardan biridir. Anahtar kelimeler, reklamınızın yol haritasıdır; bu nedenle, hangi anahtar kelimelerin büyütüleceğini ve bunlara yatırım yapılacağını bilmek, etkili Google arama PPC reklamcılığının ayrılmaz bir parçasıdır.

Neden PPC Reklamlarını Kullanmayı Düşünmelisiniz? PPC reklamcılığını bu kadar iyi yapan nedir?

PPC’nin ne olduğunu öğrendikten sonra, PPC reklamlarınızı zaten yerleştirmeniz gerekip gerekmediğini merak edeceksiniz. Bununla birlikte, reklam panoları gibi, sonuçta, herkese uyan tek bir cevap yoktur. Ancak, birkaç nedenden dolayı dikkate almaya değer! PPC’nin ne olduğunu sindirirken, bunun için sıçramayı düşünmeniz gereken bazı nedenler.

Tavsiye Edilen:  Çarpıcı Google Reklamları Açılış Sayfaları Oluşturmak İçin 7 Profesyonel İpucu

1. Net ve Ölçülebilir Sonuçlar

Hiç flört uygulaması kullandın mı? Üzgünüm, burnunu sokmak istemiyoruz. Bununla birlikte, profilinizin hangi bölümünün tüm bu doğru kaydırmaları aldığını ve en sevdiğiniz şakalardan hangisinin hedef kaydırıcınızın önünde düz düştüğünü bir kez ve herkes için çözebildiğinizi hayal edin.

Tıklama başına ödeme reklamcılığını Google Analytics ile birlikte kullanmak, web sitenizin hangi bölümlerinin hedef kitleniz üzerinde etkili bir etki yarattığı ve hangi bölümlerinin başarısız olduğu konusunda size birçok fikir verebilir. Kaç kişinin reklamınızı gördüğünü, kaç kişinin reklamınızı tıkladığını ve kaç kişinin kaldığını veya geri döndüğünü görebileceksiniz! Artık karışık sinyaller yok, gizem yok!

2. Geniş Erişim

Toplamda 5 milyar+ bugün dünyanın her yerinden insanlar interneti kullanıyor. Bu kullanıcılara PPC reklamcılığı yoluyla ulaşılabilir.

Örnek: Markanızın ayakkabısının şu anda piyasada bulunan en uygun fiyatlı en iyi seçeneklerden biri olduğuna ikna oldunuz. Yeterince insan ayakkabınızı görürse, üstün kalite için kesinlikle ödeme yapmaya istekli olacaklarından eminsiniz. Yerel pazarınızdaki müşteri tabanı arasında zaten oldukça ünlüsünüz. Ancak, erişiminizi belirli bir bölge ve hatta şehirle sınırlamak istemezsiniz. Ağızdan ağza sözler sizi ancak bir yere kadar götürür. Ancak iki eyalet ötedeki potansiyel müşteriye ulaşmanın en iyi yolu nedir? Tıklama başına ödeme pazarlaması, ağızdan ağza veya viralitenin öngörülemezliğine güvenmeden aradığınız geniş erişimi size sağlayabilir.

3. Sürücü Koltuğundasınız ve Güçlü hedefleme yetenekleriyle Tam Kontrole Sahipsiniz

İşletmeler, kullandıkları cihazlara, coğrafi konumlara ve yürütmek istedikleri kampanya türlerine göre kitleleri hedefleyebilir. Kampanya tabanlı hedefleme, görüntülü reklam ağlarını, arama ağlarını, ürün listeleme reklamlarını ve görüntülemeyi etkinleştiren reklamlara sahip arama ağlarını içerirken, konuma dayalı hedefleme son derece ayrıntılıdır ve posta kodları ve cihaz tabanlı hedefleme (dizüstü bilgisayarlar dahil) kadar spesifik olabilir. masaüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlar).

Seçtiğiniz anahtar kelimeler ve yerleşimlerden, gözünüze kestirdiğiniz demografik bilgilere, ne kadar para harcamak istediğinizden ne kadar hızlı harcamak istediğinize kadar, TBÖ stratejinizde istediğiniz kadar kesin veya geniş kapsamlı olmayı seçebilirsiniz. Ölçeği büyütmek mi istiyorsunuz, yoksa mola zamanının geldiğini mi düşünüyorsunuz, hepsi sizsiniz. “Zıpla” derseniz, PPC pazarlaması “ne kadar yükseğe?” diye sorar.

Bu tür inanılmaz bir esneklik, pazarlama planları söz konusu olduğunda nadir görülür: İşi bir kez başlattıktan sonra, sonuna kadar gitmeniz gerekir.

4. Bir Veri Hazinesi

Tıklama başına ödeme pazarlaması, web siteniz için zaten etkili bir şekilde çalışan şeylerden yararlanmanıza ve bunlardan yararlanmanıza olanak tanır. PPC pazarlama yoluyla elde edebileceğiniz inanılmaz derecede ayrıntılı izlenim, dönüşüm ve hatta tıklama verileri sayesinde, hedef kullanıcılarınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi anında öğrenebilir ve web sitesi deneyiminizi onlara göre uyarlayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Gözlerinizi Kamaştıracağınız 5 İçerik Pazarlama Örneği

PPC kampanyaları yürüttüğünüzde dikkat etmeniz gereken bazı KPI’lar şunlardır:

  • Tıklama başına maliyet
  • Tıklama oranı
  • Gösterimler
  • Dönüşüm oranı
  • Tıklamalar
  • kalite puanı
  • Edinme başına maliyet

5. Doymuş Piyasalarda Büyüme

Diyelim ki yemek blogu hatasına yakalandınız ve tüm dünyanın görmesi için aile tariflerinizi belgelemeye başlamak istiyorsunuz. Böyle inanılmaz derecede doymuş bir pazarda görünürlük bulmanın ve öne çıkmanın imkansız olduğunu düşünebilirsiniz. Hiçbir şey mükemmel içeriğin yerini alamazken, PPC pazarlamanın size sağlayabileceği ekstra itici güç, internette varlığınızı hissettirebilmeniz için uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir.

PPC pazarlamasını, elektrikli bir arama motoru optimizasyonu biçimi olarak düşünebilirsiniz. Organik olarak elde edilmesi uzun zaman alabilen görünürlük, PPC aracılığıyla sunulur; bu, doymuş pazarlarda görünürlük için ayrılmaz bir unsurdur! Bu sayede mevcut takipçileriniz ve abonelerinizle sınırlı kalmazsınız ve yeni müşteriler bulmak için hızla genişleyebilirsiniz!

Bilmeniz Gereken En İyi PPC Platformları

PPC geniş bir kategoriye aittir ve çeşitli platformlarda kullanılmaktadır. Çoğu PPC kampanyası türü, genellikle sosyal medya reklamcılığı veya Google reklamları üzerinden gerçekleştirilir. Her ikisinin de nasıl farklı olduğu aşağıda açıklanmıştır:

Google Ads TBM Kampanyası:

Google reklamları için tasarlanmış bir PPC kampanyasıyla, kullanıcı reklamla etkileşime geçtiğinde Google’a tutarı (TBM) ödersiniz.

Google reklamları altında, ppc modeli üzerinde çalışan birden çok kanal bulunmaktadır. yani Arama, Görüntüleme, Alışveriş.

*Bing, PPC reklamcılığı için kullanılabilecek başka bir potansiyel platformdur.

Sosyal Medya PPC Kampanyası:

Her ne kadar Google reklamları, kesinlikle reklamverenin web’in %95’inden fazlasını kapsayan daha geniş bir erişime sahip olsa da. Ancak, sosyal reklamları seçmek de harika sonuçlar verebilir. Sosyal medya PPC kampanyaları için en popüler platform, dünya çapında aylık 2,8 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Facebook’tur. Facebook kampanyalarının en büyük faydalarından biri, şirketin Instagram’a da sahip olması nedeniyle, reklamlarınızın her iki platformda da aynı anda gösterilmesidir.

B2B endüstrileri için, LinkedIn ve Twitter, PPC modeliyle kullanılacak stratejik bir platform olabilir.

PPC Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Artık PPC reklamlarının faydalarını ve bunun için en iyi platformları bildiğinize göre, size bir kampanya oluşturmada rehberlik edebileceğimizi düşündük. İşte bir PPC kampanyası oluşturmak için birkaç adım.

Web Sitenizi Optimize Edin

Bir PPC kampanyası başlatmadan önce, web sitenizin reklamlarla birlikte çalışacak açılış sayfalarını ele almanız önemlidir. Ama neden önemli?

Tavsiye Edilen:  6 karşılama e-postası örneği (ve nasıl yazılır)

Bunun nedeni, reklamın insanların ilgisini çekmesi ve daha fazlasını öğrenmek istemelerine neden olmasıdır. Ancak, bağlantının onları yönlendirdiği sayfa ilgisiz veya genelse, potansiyel müşteri muhtemelen geri dönecektir.

Bir Teklif Stratejisi Seçin

Çok sayıda teklif stratejisi arasından seçim yapabilirsiniz; doğru olanı seçmek, hedefleriniz, bütçeniz ve PPC deneyiminiz dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Yapmanız gereken en erken seçim, otomatik ve manuel teklif verme arasındadır. PPC ile ilgili herhangi bir deneyiminiz yoksa, manuel teklif verme ile başlamanız gerekir. Düşük maliyetlidir ancak teklifleri optimize etmenize izin vermez.

Aksine, otomatik teklif, kampanyayı oluşturmak için gereken süreyi azaltır ancak size biraz daha pahalıya mal olur.

Bir Bütçe Belirleyin

Bütçe, bir PPC kampanyasının önemli bir yönü olsa da, reklamcılığın en iyi yanı, bunu yine de bir bütçeyle yapabilmenizdir. Aslında, yeni başlıyorsanız ve derin cepleriniz yoksa, yine de küçük bir miktar koyarak deneyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri ve Hedef Kitleleri Araştırın ve Seçin

Doğru anahtar kelimeleri araştırmak ve kullanmak muhtemelen bir PPC kampanyasının en önemli parçasıdır. Arama motorları, alakalı anahtar kelimeler olmadan reklamınızı ne zaman göstereceğini bilemez.

Görüntülü Reklam Ağı ve Sosyal kanalda, doğru ilgi alanını, davranışı ve demografiyi seçmek, daha düşük TBM’lerle daha yüksek etkileşim elde etmenin anahtarıdır.

Harika Bir Reklam Oluşturun

Şimdi asıl reklam üzerinde çalışma zamanı. Buradaki anahtar, reklamı kısa ve öz tutmaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise reklamı amaca göre yazmaktır. Örneğin, Anneler Günü için satışları artırmak istiyorsanız, reklam insanlara Anneler Günü indiriminiz olduğunu bildirmelidir.

CTA’yı Asla Atlama

Artık her şeyi bitirdiğinize göre, bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olun. İnsanlara bundan sonra ne yapacaklarını öneren CTA’dır. CTA’yı açık, ikna edici ve özlü yapın.

Ücretli reklamlarınızı mükemmelleştirmek mi istiyorsunuz?

PPC’nin ne olduğunu ve sizin için uygun olup olmadığını düşündüğünüzde, özellikle de işin ucunda para olduğu için, bu ezici bir görev gibi görünebilir. Bununla birlikte, PPC pazarlaması ve reklamcılığı, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve SaaS şirketlerinden B2B ve B2C işletmelerine kadar web sitelerinde görünürlük kazanmanın istikrarlı, güvenilir ve karlı bir yolu olduğunu sürekli olarak kanıtlamıştır.

Kullanabileceğiniz birçok ücretli reklam stratejisi vardır ve doğru olanı seçmek zor olabilir. Ama endişelenme! Reklam harcamalarınızı akıllıca değerlendirmenize yardımcı olacağız.

Başarılı biriyle çalışmak PPC pazarlama ajansı uygulamalı bir deneyime sahip olan, işletmenizi başarıya ulaştırabilir. AdLift, işletme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için kazanan PPC reklam kampanyaları tasarlamanıza yardımcı olabilecek deneyimli profesyonellerden oluşan bir ekibe sahiptir.