Profesyonel Gelişiminiz İçin En İyi Ağ Güvenliği Sertifikaları [2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Profesyonel Gelişiminiz İçin En İyi Ağ Güvenliği Sertifikaları [2023]

LinkedIn’e göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde Ağ Mühendisleri için 20.000’den fazla açık pozisyon varken, Hindistan’da onlar için 2.000’den fazla iş fırsatı var.

Yukarıda belirtilen iş istatistiklerine göre, Network Security’nin dünya genelinde en çok aranan kariyer alanlarından biri olduğunu fark etmişsinizdir. Mevcut çok sayıda sertifika seçeneği nedeniyle, gereksinimlerinizi karşılayanı seçmek zorlaşıyor. Burada, en popüler Bilgisayar Ağı Güvenliği sertifikalarından bazılarını ayrıntılı olarak tartışacağız, böylece becerilerinize ve isteklerinize göre sizin için en uygun olana karar vermeniz kolaylaşacaktır.

Bu blogda, aşağıdaki konulara ışık tutmaya çalışacağız:

Bu güvenlik alanını öğrenerek başlayalım.

Ağ Güvenliği Nedir?

Ağ Güvenliği, şirketin ağ altyapısını her türlü kötü niyetli faaliyetten, izinsiz girişten, kötüye kullanımdan, yasa dışı erişimden, imhadan, izinsiz çıkarmadan, veri kaybından vb. korumak için önlemler almak için gerekli olan çok sayıda standart ve politika olarak tanımlanabilir. Bunu yapmak için profesyonellerin güvenlik yazılımı, donanım sistemleri ve daha fazlasıyla çalışması gerekir.

Özellikle yeni başlayanlar için tasarlanmış bu kapsamlı Ağ Güvenliği eğitimine göz atın:

Şimdiye kadar ‘Ağ Güvenliğine ne gerek var?’ diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu soruyu cevaplamaya çalışalım.

Ağ Güvenliği neden önemlidir?

Günlük olarak, insanlarla iletişim kurmak, e-ticaret sitelerinden ürün satın almak, çeşitli finansal işlemler yapmak vb. hesap detayları, doğum tarihleri, kredi kartı bilgileri, satın alma geçmişi, adres ve daha fazlası.

Bu veriler bilgisayar korsanları ve saldırganlar tarafından sistemlerimizden yararlanmak için kullanılabilir. İnterneti ihtiyaçlarımız için ne kadar çok kullanırsak, bu verilerin tehlikeye girme şansı o kadar artar. Bu nedenle, ağların güvenliğini sağlamak önemlidir.

Bunun dışında organizasyonlarda hayati bir rol oynamasının birçok nedeni vardır. Ağ Güvenliğinin önemini öğrenelim:

 • Hem işletme hem de müşteri verilerinin korunmasını sağlar
 • Ağın performansını artırır
 • Ağı her türlü saldırıdan ve kötü niyetli faaliyetlerden korur

Kaydolarak bu alanda profesyonel olun Siber Güvenlik Kursları Wix’ta!

Ağ Güvenliği Türleri

Bu Siber Güvenlik sektöründe çok sayıda araç, teknik ve yöntem mevcuttur. Aşağıda, bu sektörün ayrılabileceği 4 ana kategori listelenmiştir:

Ağ Erişim Kontrolü (NAC)

NAC, profesyonellerin ilgili ağa kimlerin erişebileceğini ve kimlerin erişemeyeceğini kontrol etmelerini sağlar. Yetkisiz herhangi bir kişinin ağa girmeye çalışıp çalışmadığını anlamak için cihazların, sistemlerin ve kullanıcıların tanımlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, yetkisiz erişimi engellemek ve ağı kontrol etmek için çeşitli güvenlik önlemleri uygulamanıza olanak tanır.

Tavsiye Edilen:  Modern Web Tasarım Trendleri: Doğru Uyguluyor Musunuz?

Uygulama Güvenliği

Uygulamalara koruma sağlamaya yardımcı olur. Bu, bilgisayar korsanlarının kusurlu veya güvenlik açıkları olan uygulamalara saldırmamasını sağlamaya yardımcı olur. Ağı, uygulamaları hacklemeyi amaçlayan çeşitli tehdit ve saldırılardan korumaya yardımcı olur.

Antivirüs ve Kötü Amaçlı Yazılım Önleme Yazılımı

Şirketin ağını Truva atlarından, virüslerden, kimlik avından, casus yazılımlardan ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerinden korumak için kötü amaçlı yazılımdan koruma ve virüsten koruma yazılımı kullanmanız son derece önemlidir. Kötü amaçlı yazılımlar, yalnızca ağ ile sınırlı kalıp ağı yok etme gücüne sahip değil, aynı zamanda sistemlerin arızalanmasına yol açacak saldırılara da neden oluyor. Bu yazılım, bunları aramak için ağı tarayarak bu tür tehditleri ve kötü amaçlı yazılımları tespit etmeye yardımcı olur.

kablosuz güvenlik

Kablosuz güvenlik, ağları korumanın bir başka önemli yoludur. Günümüzde çoğu işletme ya çevrimiçi olarak ya da kablosuz ağları farklı türde tehditlere ve siber saldırılara açan bulut ortamı aracılığıyla yürütülmektedir. Üst düzey kablosuz güvenliğe sahip olmanın önemli olmasının ana nedeni budur.

Verileri çevrimiçi ortamda güvende tutmak çok önemli bir endişe haline geliyor. Artan talebi karşılamak için şimdi Çevrimiçi Siber Güvenlik Eğitimine kaydolun.

Şimdi, bu alandaki profesyoneller için mevcut olan çeşitli iş fırsatlarını okumanın zamanı geldi.

Ağ Güvenliği Mühendisi İşleri

Bu Siber Güvenlik sektöründeki profesyoneller için çok sayıda iş fırsatı bulunmaktadır. Ağ iletişimi konusunda sertifikalı bir güvenlik uzmanı olarak başvurabileceğiniz çeşitli işlere göz atalım:

 • Ağ Güvenliği Mühendisi
 • Ağ Güvenliği Mimarı
 • Ağ yöneticisi
 • Sistem yöneticisi
 • Siber Güvenlik Mühendisi
 • Siber Güvenlik Analisti
 • Sertifikalı Etik Hacker

İşe alım uzmanları tarafından bu profesyoneller için yayınlanan bazı iş tanımlarına göz atalım.

İş tanımı

Ağ Güvenliği Mimarı İş Tanımı:

Kaynak: LinkedIn

Sistem Yöneticisi İş Tanımı:

Kaynak: LinkedIn

Ayrıca, sizi bu alanda uzman yapacak ve kazançlı bir iş sahibi olmanızı sağlayacak çeşitli becerileri de okuyacaksınız.

Ağ Güvenliği Beceri Seti

Bu alanda bir kariyer oluşturmak için aşağıdaki becerileri edinmeniz gerekir:

 • Sistem donanımında sorun giderme deneyimi
 • Ağ oluşturmada çeşitli araçları yapılandırma, yönetme ve bakımını yapma becerileri
 • Çok sayıda ağ teknolojisini kurma, yapılandırma ve yönetme yeteneği
 • Ağın merkezi ve dağıtılmış bağlantıları hakkında bilgi
Tavsiye Edilen:  WordPress 6.0 Son Sürümdeki yenilikler: İndir – Showeblogin

En sık sorulanlara bir göz atın Siber Güvenlik Mülakat Soruları iş görüşmenizi mükemmelleştirmek için.

Ayrıca, bu profesyoneller tarafından kazanılan maaş aralığı hakkında bilgi edineceksiniz.

Ağ Güvenliği Mühendisi Maaşı

Aşağıda, bu alandaki profesyonellerin ABD ve Hindistan’daki kuruluşlardaki farklı iş rolleri ve pozisyonlarına göre Indeed ve PayScale’de yayınlanan maaşlara göre kazandıkları maaşlar listelenmiştir.

ABD’de maaş

 • Ağ Güvenliği Mühendisi: 112.859 ABD Doları/yıl
 • Ağ Güvenliği Mimarı: 122.454 ABD Doları/yıl
 • Ağ yöneticisi: 69.731 ABD Doları/yıl
 • Sistem yöneticisi: 78.566 ABD Doları/yıl
 • Siber Güvenlik Mühendisi: 96.947 ABD Doları/yıl
 • Siber Güvenlik Analisti: 76.603 ABD Doları/yıl
 • Sertifikalı Etik Hacker: 93.536 ABD Doları/yıl

Hindistan’da maaş

 • Ağ Güvenliği Mühendisi: ₹602.784/yıl
 • Ağ Güvenliği Mimarı: ₹1.924.137/yıl
 • Ağ yöneticisi: ₹356.741/yıl
 • Sistem yöneticisi: ₹405.664/yıl
 • Siber Güvenlik Mühendisi: ₹608.750/yıl
 • Siber Güvenlik Analisti: ₹529.199/yıl
 • Sertifikalı Etik Hacker: ₹502.789/yıl

Gitmek istediğiniz iş rolünün türüne bağlı olarak, rakiplerinize karşı avantaj elde etmek ve hayalinizdeki işi bulmak için ilgili sertifika sınavına kaydolmalı ve bu sınavı geçmelisiniz. Alabileceğiniz en popüler sertifikalardan bazılarına bir göz atalım.

Mevcut en iyi Etik Hacking kursu ile geleceğinize yatırım yapın. Şimdi katılın ve heyecan verici siber güvenlik fırsatlarının kapılarını açın.

En İyi Ağ Güvenliği Sertifikaları

Listelenen sertifikalar size yalnızca çeşitli iş pozisyonları için gerekli bilgi ve becerileri vermekle kalmayacak, aynı zamanda becerilerinizi doğrulayacak ve işe alım görevlilerinin söz konusu iş için gereksinimlerini karşıladığınızı anlamalarına yardımcı olacaktır.

Hadi dalalım.

1. Sertifikalı Etik Hacker (CEH)

Bu, en çok aranan Siber Güvenlik sertifikaları arasındadır. Bu profesyonellere ‘Beyaz Şapkalı Bilgisayar Korsanları’ da denir. Bu güvenlik mesleğindeki profesyonellerin ana iş rolü, güvenlik açıklarını keşfetmek için yasal olarak sistemlere girmektir. Şirketler, sistem zayıflıklarını belirlemek ve bunları düzeltebilecek yöntemler bulmak için bu sertifikalı profesyonelleri işe aldı.

2. Sertifikalı Bulut Güvenliği Uzmanı (CCSP)

Çoğu şirket verilerini buluta aktardığından, eğer henüz yapmamışlarsa, bu sertifika son birkaç yılda büyük bir popülerlik kazandı. Bu sertifika, Bilgi Güvenliği ve diğer benzer BT uzmanları için bulut güvenliği tasarımı, mimarisi, hizmet düzenlemeleri vb. alanlardaki becerileri doğrulamayı amaçlamaktadır.

3. Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetçisi (CISA)

Bu sertifika özellikle denetim kontrolü, güvenlik ve güvence konularında deneyime sahip Bilgi Güvenliği uzmanları içindir. Ayrıca, şirketin BT altyapısını kontrol etme ve yönetme ve verimli güvenlik denetimleri gerçekleştirme becerilerinizi doğrulamayı amaçlar.

Tavsiye Edilen:  Mobil Uygulama Geliştirme için Çevik Çerçeve

4. Sertifikalı Bilgi Sistemleri Güvenlik Uzmanı (CISSP)

Bu CISSP sertifikası, kariyerlerinde ilerlemek isteyen ve geçmiş deneyimleri ve sorumlulukları arasında kuruluşun güvenlik standartlarını, politikalarını ve prosedürlerini geliştirmeyi ve yönetmeyi içeren BT güvenliği alanında deneyimli profesyoneller için tasarlanmıştır.

Wix en iyisini sunar CISSP Eğitimi. Şimdi kaydolun!

5. CompTIA Güvenliği+

CompTIA Security+ sertifikası, güvenlik sistemleri, kriptografi, kimlik yönetimi, risk tanımlama, ağ erişim kontrolü, hafifletme, tehdit yönetimi ve diğer benzer güvenlik alanlarına ilişkin bilginizi ve anlayışınızı test eder. Temel olarak giriş seviyesindeki BT Güvenliği uzmanları arasında popülerdir.

6. CompTIA Ağı+

Bu, Ağ Yöneticileri ve Ağ Yöneticisi olmak isteyen kişiler için en alakalı sertifikalar arasındadır. Hem kablolu hem de kablosuz ağların yönetimi, konfigürasyonu, güvenliği ve sorun giderme dahil olmak üzere ağ oluşturma alanındaki becerilerinizi ve bilginizi belgelemeyi amaçlar.

bizim için başvurun CompTIA Ağı+ Kursu sertifika sınavını geçme ve bu alanda kariyer yapma becerisi kazanmak.

Kariyerinizde Önden Bir Başlangıç ​​Yapın

Bu blogda, Ağ Güvenliği, kuruluşlardaki önemi, çeşitleri, bu alandaki mevcut işler ve işe alım uzmanları tarafından yayınlanan bazı iş tanımları vb. hakkında ayrıntılı bilgi edindiniz. bu mesleğe girmek için, bu alanda uzmanların iş rollerine göre kazandıkları maaşlar ve seçmek istediğiniz kariyer yoluna bağlı olarak seçebileceğiniz çeşitli sertifikalar.

Hiç vakit kaybetmeden size en uygun kursa kaydolun, gerekli beceri ve deneyimi kazanın, ilgili sertifikayı alın ve dünyanın en iyi kuruluşlarından birinde yüksek gelirli bir iş bulun.

Kursla ilgili tüm sorularınız için bize şu adresten ulaşın: Siber Güvenlik Topluluğu.