Pure Play ve Çok Kanallı E-ticaret Karşılaştırması: En İyi Rehberiniz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Pure Play ve Çok Kanallı E-ticaret Karşılaştırması: En İyi Rehberiniz

Hiç şüphe yok ki e-ticaret endüstrisi son yıllarda patlayıcı bir büyüme kaydetti. Küresel e-ticaret satışları üç kattan fazla arttı 1.077 trilyon dolar 2014 yılında tahmini olarak 3.914 trilyon dolar 2020’de.

Ancak bu rakamların bir bağlama oturtulması gerekiyor; bunlar hala geleneksel fiziksel mağazalarda yapılan satışların sadece bir kısmı.

Örneğin, 2020’nin ilk çeyreğinde e-ticaret satışları yalnızca Toplam perakende satışların %11,8’i ABD’de

Aslında çoğu ürün kategorisinde alışveriş yapanlar hâlâ alışverişlerinin büyük kısmını internetten ziyade mağazadan yapıyor.

Görüntü Kaynağı: e-Pazarlamacı

Bu verilere baktığınızda, salt oyun e-ticaret mağazaları olarak başlayan çevrimiçi işletmelerin çoğunun neden sonunda çok kanallı bir yaklaşıma geçmeyi düşündüğünü açıkça görüyorsunuz.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunShopify için en iyi sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Saf oyun ve çok kanallı e-ticaret nedir?

İki tür e-ticaret vardır: saf oyun Ve çok kanallı.

Saf oyun e-ticareti, yalnızca çevrimiçi vitrinleri aracılığıyla satış yapan işletmeleri içerir. Örneğin Etsy gibi pazar yerleri ve Leesa gibi doğrudan tüketiciye yönelik markalar.

Çok kanallı e-ticaret, hem fiziksel hem de çevrimiçi vitrinleri işleten işletmeleri içerir.

E-ticaretin yukarıda bahsedilen büyümesi göz önüne alındığında, en büyük perakendecilerin kendi çevrimiçi mağazalarını açması sürpriz değil; en iyi çok kanallı e-ticaret markaları arasında Walmart, Target ve The Home Depot yer alıyor.

Ve elbette pek çok yerel fiziksel mağaza da satışlarını artırmak için web siteleri açtı.

#cta-paragraph-pb#Daha etkili pazarlama kampanyaları için çok kanallı analizlerden ve verilerden yararlanmanın yararları hakkında bilgi edinin.

#cta-visual-pb#Web sitenizin daha fazla ziyaretçisini dönüştürünShogun, saf oyununuzu ve çok kanallı alışveriş yapan kullanıcılarınızı alıcılara dönüştürmek için görsel olarak çekici bir vitrini kolayca oluşturmanıza olanak tanır.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Saf oyun ve çok kanallı e-ticaretin artıları ve eksileri

Saf oyun ve çok kanallı e-ticaretin maliyet, çevrimiçi müşteri deneyimi ve genel müşteri deneyimi dahil olmak üzere çeşitli ölçümler açısından nasıl karşılaştırıldığına bakalım.

Avantaj ve dezavantajların sektörünüze ve hedeflerinize göre değişeceğini aklınızda bulundurmalısınız, ancak bu genel bakış yine de işletmeniz için hangi yaklaşımın en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

1. Maliyet

Hem saf oyun hem de çok kanallı e-ticaret işletmeleri, çevrimiçi mağaza işletme maliyetlerini üstlenmek zorundadır. Bu içerir:

  • Ağ sağlayıcısı: E-ticaret sitenizin müşterilerin kullanımına sunulabilmesi için bir sunucuda barındırılması gerekir. Bu kadar düşük olabilir Ayda 99 sentancak ayda 9,99 dolara yakın olmasını beklemelisiniz. Sitenize gelen trafik arttıkça hosting masraflarınız da artacaktır. Ayrıca Shopify ve BigCommerce gibi hepsi bir arada e-ticaret platformlarının maliyetlerine barındırma da dahildir. planlar.
  • Web tasarımı: Siteniz görsel olarak çekici değilse ve gezinmesi kolay değilse mağazanızı ziyaret eden kişileri müşteriye dönüştürmeniz oldukça zor olacaktır. Giriş seviyesi web tasarımcıları ortalama maaş alıyor 42.955$ve ortalama saatlik ücretleri 17,27 dolardır. Deneyimli web tasarımcıları ortalama maaş alıyor 58.010$ve ortalama saatlik ücretleri 27,75 dolardır.
  • Sipariş karşılama: Çoğu durumda, depo alanı ve ekipmanı çok büyük ön maliyetler gerektirdiğinden ve ölçeklendirilmesi zor olduğundan, e-ticaret satıcıları siparişleri kendileri karşılamak yerine bir üçüncü taraf lojistik (3PL) sağlayıcısıyla anlaşmalıdır. 3PL şirketleri genellikle siparişleri yerine getirmek ve envanter depolamak için farklı oranlara sahiptir; örneğin, Yerine getir bir siparişteki ilk ürün için 1,99 ABD Doları tutarında bir tamamlama ücreti artı siparişteki her ilave ürün için 50 sentlik ekstra ücret alır. Fulfillify ayrıca ürün depolama için palet başına aylık 12,50 ABD doları ücret almaktadır.

Saf oyun işletmeleri daha fazla nakliye masrafı bekleyebilir ancak bu maliyet, kendi depo alanınıza ve ekipmanınıza yatırım yapmak yerine sipariş karşılama hizmeti kullanılarak azaltılabilir.

Çok kanallı e-ticaret ile işletmelerin, fiziksel vitrinlerinin kira ve hizmetlerinin yanı sıra bunları işletmek için gerekli personelin maaş ve sosyal yardımlarını da ödemeleri gerekir.

Bu, çok kanallı bir e-ticaret işini yürütmeyi önemli ölçüde daha pahalı hale getirir.

Avantajı: Saf oyun

2. Çevrimiçi müşteri deneyimi

Saf e-ticaret işletmeleri tüm zamanlarını ve paralarını web sitelerine ayırabilirken, çok kanallı şirketler kaynaklarını web siteleri ile fiziksel konumları arasında bölmek zorundadır.

Bu nedenle, salt oyun işletmelerinin daha iyi bir çevrimiçi deneyim sunma eğiliminde olması sürpriz olmamalıdır.

Özellikle, Araştırma gösteriyor ki Müşterilerin Pure Play çevrimiçi mağazalarına site arama, hesap yönetimi, bilgi bulma kolaylığı ve destek açısından çok kanallı mağazalardan daha yüksek puanlar verdiği.

Çok kanallı mağazalara bir miktar itibar kazandırmak için aynı araştırma, müşterilerin saf oyun mağazalarından daha iyi sayfa tasarımına sahip olduklarına inandıklarını gösteriyor.

Bunun nedeni muhtemelen çok kanallı perakendecilerin her zaman temiz estetiği vurgulayan fiziksel katalog tasarımı deneyimlerinden yararlanırken, saf oyun mağazalarının Amazon’un satışlar için etkili olan ancak pek de etkili olmayan paket menü benzeri tasarımından daha fazla etkilenmesidir. gözleri yormaz.

Çekici bir web sitesine sahip olmak önemlidir, ancak e-ticaret deneyiminin temel unsurları daha da önemlidir.

Ziyaretçiler aradıklarını içeride bulamazlarsa 15 saniyemuhtemelen geri adım atacak ve gezinmesi daha kolay başka bir seçenek arayacaklar.

Görünüşe göre çok kanallı mağazaların bu konuda hâlâ yapacakları şeyler var.

Avantajı: Saf oyun

3. Genel müşteri deneyimi

Son yıllarda e-ticaretin yükselişiyle ilgili birçok hikaye yazıldı ve gerçekten de hızlı bir şekilde büyüyor.

Örneğin, ABD’deki e-ticaret satışları şu kadar arttı: 2019’da %14,9ancak fiziksel satışlardaki daha yavaş büyüme oranı, toplam perakende büyümesini aynı dönemde yalnızca %3,8’e sürükledi.

Ancak bu sayıların bir bağlama oturtulması gerekiyor.

E-ticaretin ve fiziksel perakendenin ne kadar hızlı büyüdüklerine bakmak yerine şu anda nerede olduklarına baktığınızda, e-ticaret o kadar da etkileyici görünmüyor. ABD e-ticaret satışlarının toplamı 601,75 milyar dolar 2019 yılında bu oran %16 idi. Toplam perakende satışlarda 3.763 trilyon dolar.

Başka bir deyişle, alışverişlerin büyük çoğunluğu hâlâ mağazada yapılıyor.

Pure Play e-ticaret mağazaları, çok kanallı mağazalardan daha iyi bir çevrimiçi deneyim sunabilir ancak aynı zamanda bazı önemli sınırlamalara da sahiptirler.

Tüketicilere göre, çevrimiçi alışverişin en büyük dezavantajı, ürünleri satın almadan önce fiziksel olarak inceleyememeleridir; yüksek kaliteli görseller ve videolar faydalıdır, ancak ürünü şahsen incelemenin yerini hiçbir şey tutamaz.

Ayrıca mağaza içi alışveriş, tüketicilerin nakliye maliyetinden ve gecikmesinden kaçınmasına olanak tanır.

Diğer bir faktör de bazı insanların mağazaya gitme deneyiminden keyif almasıdır.

Bu biraz mantığa aykırı görünüyor. Kim satın almak istediğini bulmak için bir işyerine arabayla gidip fiziksel olarak raflarda arama yapmak ister ki bunun yerine aynı ürünleri kendi evinin rahatlığında hızlı bir şekilde satın alabilir?

Ancak işten okula ve eğlenceye kadar her şeyin genellikle evin dışından ziyade içeride yapıldığı, giderek atomize olan toplumumuzda, insanlar artık insani etkileşimi her zamankinden daha fazla arzuluyor.

Mağazaya gitmek, alışveriş yapanlara diğer insanlarla yüz yüze görüşme ve konuşma şansı verir; eğer iyi bir izlenim bırakırsanız, müşterilerinize markanıza sadık kalmaları ve tüm rakiplerinizi görmezden gelmeleri için bir neden vermiş olursunuz.

Bu faydalar göz önüne alındığında, mantıklıdır Tüketicilerin %85’i e-ticaret siteleri yerine fiziksel mağazaları tercih ettiklerini bildiriyorlar.

Hatta yüzde yetmiş biri Amazon’un web sitesi yerine fiziksel bir Amazon mağazasından alışveriş yapmayı tercih edeceğini söylüyor.

Belki de bir zamanlar saf e-ticaretin kralı olan Amazon’un, fiziksel perakendeciliğe adım atmasının nedeni budur. beş yıl önce.

İlk fiziksel konumu Seattle’daki bir kitapçıydı; Amazon’un ilk başarısının 90’lı ve 2000’li yıllarda sayısız fiziksel kitapçının kapanmasına yol açtığı göz önüne alındığında bu elbette ironik.

Amazon Books’a ek olarak, şirketin fiziksel ayak izi artık Amazon Go nakitsiz marketleri ve genel ürünlere yönelik 4 yıldızlı Amazon mağazalarını da içeriyor.

Amazon’un 2017 yılında Whole Foods’u satın almasıyla birlikte artık 400’ün üzerinde market de faaliyet gösteriyor. Toplamda bu şu anlama geliyor: 20 milyon metrekare fiziksel perakende alanı.

Ülkedeki en başarılı e-ticaret şirketi omnichannel’e bu kadar yoğun yatırım yapıyorsa, bu satış modelinin kesinlikle bir değeri olmalı.

Amazon, tıklamalardan tuğlalara geçiş yapan en büyük şirket olsa da tek şirket olmaktan çok uzak.

Yatak şirketi Casper, yalnızca çevrimiçi mağaza olarak başladı ancak artık açmayı planlıyor 200 fiziksel mağaza 2021 yılına kadar.

Warby Parker, Glossier ve Indochino yakın zamanda fiziksel vitrinlere yatırım yapan diğer markalardan sadece birkaçı. Daha önce sadece oyun ayakkabısı üreten Allbirds şirketi, bir mağaza açacak kadar ileri gitti. 4.800 metrekarelik konum New York City’nin kalbinde.

Amazon ve diğer pek çok e-ticaret şirketinin saf oyundan çok kanallıya geçiş yaptığı göz önüne alındığında, siz de bunu yapmayı düşünebilirsiniz.

Avantajı: Çok kanallı

#cta-visual-pb#Olağanüstü bir e-ticaret deneyimi yaratınSitenizin ziyaretçileri nereden gelirse gelsin, Shogun görsel olarak büyüleyici bir vitrinle onlara ilham vermenize ve onların ilgisini çekmenize yardımcı olur.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Peki kazanan kim; saf oyun mu yoksa çok kanallı mı?

Şey… duruma göre değişir. (Ama bunun geleceğini biliyordun, değil mi?)

Saf oyun ile çok kanallı e-ticaret arasında karar vermenin tek yolu işletmenizin özel ihtiyaçlarına ve kaynaklarına bakmaktır.

Bunun için yeterli sermayeniz varsa, çok kanallı e-ticaretin faydaları yatırımınıza değer katabilir.

Öte yandan, bütçeniz kısıtlıysa saf oyun modeliyle maliyetlerinizi düşük tutarken çok sayıda satış yapabilirsiniz.

Sektörünüzü ve ürün grubunuzu da dikkate almalısınız. Çoğunlukla dürtüsel olarak satın alınan popüler ürünleri (giyim, elektronik vb.) satıyorsanız, fiziksel bir mağaza, rastgele yoldan geçenleri etkili bir şekilde ödeme yapan müşterilere dönüştürebilir.

Çoğu tıklamayla tuğla satan mağaza, büyük şehirlerdeki popüler mahallelerde bulunur.

Çok fazla turist ve yaya trafiği var. İşletmenizi bu ortamda hayal edebiliyor musunuz? Tıbbi malzemeler gibi daha niş ürünlere odaklanırsanız, fiziksel bir mağazayı rahatça açacak kaynaklara sahip olsanız bile, saf oyundan çok kanallı kanala geçiş sizin için işe yaramayabilir.

Herhangi bir karar vermeden önce işinize iyice bakmak ve biraz araştırma yapmak isteyeceksiniz. Sonuçta bir işletme için en iyi satış modeli, bir diğeri için mutlaka en iyi satış modeli olmayabilir.

#cta-visual-pb#Saf oyundan çok kanallıya geçiş mi yapıyorsunuz?Shogun’un Sayfa Oluşturucusu, fiziksel tarayıcıları çevrimiçi alıcılara dönüştürmek için markanızın unutulmaz bir çevrimiçi varlığa sahip olmasını sağlar.Tasarlamaya bugün başlayın

Tavsiye Edilen:  e-Ticaret ve Dijital Pazarlama: Fark Nedir?