Python ile Etik Hacklemeyi Öğrenin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Python ile Etik Hacklemeyi Öğrenin

Bu günlerde Python, bilgisayar korsanları arasında popüler bir dildir. Bunun nedeni, bilgisayar korsanlığını kolaylaştıran önceden oluşturulmuş araçların ve kitaplıkların mevcudiyetidir. Aslında, dil etik korsanlık için uygundur çünkü etik bilgisayar korsanlığı için daha küçük komut dosyaları gerekir ve Python bu gereksinimi karşılar.

Konuşacağımız konular aşağıda listelenmiştir:

Etik Hacking Kursu Videosuna Göz Atın

Yukarıda belirtilen konuların derinliklerine inelim:

Etik Hacking nedir?

Sızma testi olarak da bilinen etik korsanlık, yazılımların, ağların ve verilerin güvenliğini değerlendirmek için bilgisayarlara ve diğer elektronik cihazlara yasal olarak girme tekniğidir. Bir Python geliştiricisi olarak, betiklerinizin etkinliğini ve verimliliğini artıracak etik hackleme araçlarını kolayca oluşturabilirsiniz. Teknoloji ve bilgisayar korsanlığı araçları yapbozun yalnızca bir parçasıdır. Etik bilgisayar korsanlarının “sızma testi yapanlar” olarak sınıflandırıldığı durumlar vardır. Siber Derecelere göre sızma testi uzmanları çevrimiçi sistemlerde, ağlarda ve web tabanlı uygulamalarda güvenlik açıklarını arar. Sistemlere girmek için kendi araçlarını icat edip inşa etmekten toplum mühendisliğini kullanmaya kadar bir dizi teknik kullanıyorlar.

Etik Hacker Türleri

Etik Hacker (Beyaz şapka):

Bulunan güvenlik açıklarını ele almak amacıyla sistemlere erişim sağlayan bir güvenlik korsanı. Ayrıca güvenlik açığı analizleri ve sızma testleri yapabilirler.

Kuruluş çoğu zaman kullanıcının onu test etmesini yasaklar. Web sitesine yasa dışı bir şekilde erişirler ve yönetici tarafından bilgileri değiştirir veya çalarlar. Sadece kendileriyle ve kişisel bilgilerini kendi mali kazançları için kullanmaktan elde edecekleri faydalarla ilgilenirler.

İşlevleri değiştirerek işletmeye ciddi zarar verebilir ve kapanma olasılığını artırabilirler. Bunun sizin için çok ciddi sonuçları olabilir.

Kraker (Siyah Şapka):

Kendi çıkarlarını ilerletmek için bilgisayarlara yasa dışı erişimi kullanan bir bilgisayar korsanı. Tipik olarak amaç, şirket bilgilerini çalmak, kişisel gizlilik haklarını ihlal etmek,

banka hesaplarından para vb. Burada kusurları araştırır ve şirkete etik olarak bildiririz. Black Hat, kullanıcılar olarak bir ağ veya web sitesindeki kusurları test etme ve bildirme hakkına sahiptir.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret için A/B Testine Yönelik Nihai Kılavuz E-Ticaret siteniz için bir A/B testinin nasıl kurulacağını, hangi araçların kullanılacağını ve en iyi test stratejilerinden bazılarını öğrenin + [FREE Testing Template]Jacob Elbaum·14 dakika okuma·Güncelleme 6 Temmuz 2023

Beyaz şapkalı bilgisayar korsanları, genellikle test edilecek uygulama veya ağ hakkında ihtiyaç duydukları tüm bilgileri şirketin kendisinden alır. Web sitesi yayına girmeden veya yüklenmeden önce, web sitesi, becerilerini test etmek için kullanan kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğrar.

Gri Şapka:

Siyah şapkalı ve etik hackerlar arasında kalan bir hacker. Açıkları bulmak ve sistem sahibine açıklamak amacıyla izinsiz olarak bilgisayar sistemlerine girer. Yasayı çiğneyerek ara sıra verilere erişim elde ederler.

Asla aynı niyetlere sahip olmayan Siyah şapkalı bilgisayar korsanlarının aksine, genellikle daha büyük iyilik için çalışırlar. Birincil ayrım, siyah şapkalı bilgisayar korsanlarının bunu şirket için gizlice yapması, oysa güvenlik açığının onlar tarafından alenen istismar edilmesidir.

Etik Hacking için Python neden gereklidir?

Python, kötü amaçlı yazılım analizi, tarama ve penetrasyon testi görevleri dahil olmak üzere çok görevli siber güvenlik işlevleri olarak hareket edebildiği için siber güvenlik uzmanları için son derece yararlı bir programlama dilidir.

Python, yaygın kullanımı ve minimum öğrenme eğrisi nedeniyle siber güvenliğe yeni başlayan kişilerin öğrenmesi gereken ilk dil olarak sıklıkla önerilir. Python becerileri, büyük veri, yapay zeka, akıllı cihaz geliştirme, etik bilgisayar korsanlığı, web geliştirme ve testlere uygulanabilir.

Açık kaynaklıdır, nesne yönelimlidir ve hem bilgisayar korsanlığı uygulamaları hem de diğer son derece yararlı programlar oluşturmak için kullanılabilecek mükemmel kitaplıklarla donatılmıştır. Python, öğrenmesi basit olan çok popüler bir programlama dilidir.

Etik Hackleme için Python Kitaplıkları

Python-nmap:

Python-nmap adlı bir Python modülü, Nmap port tarayıcının kullanımını kolaylaştırır. Nmap, ağ yönetimi ve güvenlik denetimi için bir araçtır. Tek bir ana bilgisayara bakmak için kullanılabilse de, genellikle bir ağ üzerinden erişilebilen ana bilgisayarları ve hizmetleri bulmak için kullanılır.

Nmap yardımcı programı için bir python sarmalayıcı işlevi gören python-nmap paketini kullanarak, Nmap aracının Python’daki yeteneklerine ve yeteneklerine kolayca erişebilir, bunları kullanabilir ve kontrol edebilirsiniz. Kitaplık yalnızca Nmap programıyla iletişim kurmanın bir yolunu sunar; onu değiştirmeye çalışmaz.

Tavsiye Edilen:  İlgi Çekici ve Sonuç Odaklı Okul Web Sitesi Tasarımı

kriptografi:

Python programcıları, Kriptografi paketinde kriptografik tarifler ve ilkel öğeler bulabilir. Bu, blok ve akış şifrelerinin yanı sıra şifreleme, karma, rasgele sayı üretimi, imzalar ve şifreler için şifreleri içerir.

Performans göz önünde bulundurularak ve dijital imzalar gibi kriptografik açıdan güçlü tekniklerle yapılmış, daha yüksek düzeyli bir API’den düşük düzeyli kriptografik yapı parçalarına kadar sunar. Bu yetenek, etik korsanlık tarafından internet üzerinden aktarılan özel verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılır.

Etki paketi:

Ağ protokolleriyle etkileşim için Python sınıfları, Impacket’e dahil edilmiştir. Kitaplığın şu anki vurgusu, TCP/IP, birkaç üst düzey protokol ve düşük düzey soket programlama için destek sunmaktır. Programcılar için ağ paketlerinin oluşturulmasını ve kodunun çözülmesini kolaylaştıran bir Python paketidir. Impacket, Python programcıları için ağ programlamayı basitleştirmeyi ve benzersiz protokollerin uygulanması için bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır.

İstekler:

Sorgular, HTTP/HTTPS istekleri göndermeyi kolaylaştıran bir Python HTTP paketidir. Web servislerine bağlanması gereken Python betikleri oluştururken, request modülü çok pratik ve uyarlanabilir bir araçtır.

HTTP isteklerini ve yanıtlarını yönetmek için kullanımı kolay bir arabirim sağlar. Kitaplık, web sitelerini ayıklamak ve karmaşık verileri almak için basit API sorguları göndermek dahil olmak üzere çeşitli görevler için kullanılabilir.

Sahtekar:

Faker adlı bir Python kitaplığı, hayali veriler oluşturur. Diğer şeylerin yanı sıra hayali yazılar, bibliyografik girişler, XML belgeleri, isimler, telefon numaraları ve adresler üretebilir. Faker’ı kullanmak oldukça basittir. Sadece arayın faker.name() veya faker.adres() sırasıyla sahte bir ad veya adres almak için.

Yanlış veri üretmek için çok sayıda ek işlevi vardır. Faker’ı çeşitli nedenlerle kullanmak isteyebilirsiniz. Hayali kimlik bilgileri veya adresler kullanarak çevrimiçi anonim kalmak isteyebilirsiniz veya bir prototip için bir veritabanını yanlış bilgilerle doldurmanız gerekebilir.

Etik Bilgisayar Korsanlığında Kapsam ve Kariyer

Veri Güvenliği Uzmanları:

Veri güvenliği uzmanlarının pozisyonu için adaylar, yazılım ve donanım sistemlerinin güvenlik değerlendirmelerini tasarlar ve yürütür. Yıllık INR 9,96,315 maaşla sistemi çevrimiçi saldırılara karşı koruyorlar.

Tavsiye Edilen:  Python için görüntü işleme ve bilgisayarla görme kitaplıkları

Uygulamadaki Güvenlik Yöneticisi:

BT Uygulamalarının güvenli bir şekilde tasarlandığını ve geliştirildiğini onaylayan uzmanlar, uygulama güvenliği uzmanları ve yöneticileridir. Geliştiricilerin güvenli bir SDLC sürecine bağlı kalmalarına yardımcı olurlar ve yıllık 8.40.000 INR maaşla siber güvenlik ekibinin bir üyesidirler.

Güvenlik Denetçisi:

Şirketin finansal sistemleri güvenlik denetçisi tarafından inceleme ve incelemeye tabi tutulur. Güvenlik politikalarını ve kontrollerini de inceler ve değerlendirirler. Birlikte, yıllık 11.10.000 INR maaşla şirketin yöneticileri, üst düzey yöneticileri ve BT uzmanlarıyla birlikte çalışıyorlar.

Güvenlik Alanında Sertifikalı Programcı:

Bilgisayar sistemlerini ve verilerini korumak için bilgisayar programları oluşturan bir uzman, yıllık 6.30.000 INR maaş alan güvenlik sertifikalı bir programcı olarak bilinir.

Web Güvenliği Yöneticisi:

Web güvenlik yöneticileri, verileri korumak için güvenlik kontrollerini planlamak, uygulamaya koymak ve sürdürmekten sorumludur. Şirketlerinin güvenliğini sağlamak için tüm faaliyetlere ve altyapıya göz kulak olmaları gerekir.

Çözüm

Umarız şimdiye kadar ‘Etik Hacking’in ne olduğunu, neden olduğunu ve kitaplıklarının önemli olduğunu iyi anlamışsınızdır. Bu blogda Ethical Hacking’in kapsamı ve kariyeri hakkında da konuştuk. Bu blog aynı zamanda giderek daha fazla insanı python ile etik korsanlığı kullanmaya ve faydalarından yararlanmaya teşvik ediyor. Son on yılda çokça popülerlik kazanan Etik Hacking’te Python’un rolünü derinlemesine tartıştık. Umarız bu blog, yeni başlayanlar için becerilerini daha iyi kullanmalarını ve bazı gerçek dünya sorunlarının üstesinden gelmelerini sağlayan bazı ipuçları sağlar.