Raster Vs. Stok Fotoğraf – Görüntü Türleri ve Dosyalarında Bazı Netlik

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Raster Vs. Stok Fotoğraf – Görüntü Türleri ve Dosyalarında Bazı Netlik

O kadar çok farklı grafik dosyası formatı ve görüntü seçeneği mevcut ki, bunların ne olduğu, nasıl çalıştıkları ve görüntüleri ve grafikleri farklı platformlarda görüntülemek için nasıl verimli bir şekilde kullanılabileceği konusunda kafanız karışabilir.

Bu makale, web’de görüntülenen ve basılı materyallerde kullanılan fotoğraflar, logolar ve diğer grafikler gibi yaygın grafikler için hangi dosya türlerinin en iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olacak hızlı bir genel bakıştır.

Raster ve Vektör Görseller Arasındaki Fark Nedir?

İki tür dijital grafik dosyası vardır: raster ve vektör. Raster grafikler piksellerin birleşiminden oluşur, ancak vektör grafikler yollardan oluşur ve matematiğe dayalı olduğundan kolaylıkla daha büyük veya daha küçük ölçeklenebilirler.

Bu son derece basitleştirilmiş bir özettir; bu nedenle tarama ve vektör grafik dosyalarını daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Raster Görüntü Nedir?

Raster görüntüler, piksel adı verilen küçük renk karelerinden veya siyah tonlarından oluşur. Yeterince büyütüldüğünde görüntünün tek tek piksellerini ve her birinin tek bir renk olduğunu görebilirsiniz. Tüm bu pikseller bir bütün olarak görüntülendiğinde, karmaşık renk değişimleri ve yumuşak geçişlerle zengin, ayrıntılı bir görüntü oluşturmak için birlikte çalışırlar.

Bir web sitesinde gördüğünüz dijital fotoğraflar, telefonunuzla veya dijital kameranızla çektiğiniz resimler veya taranmış sanat eserlerinin tümü raster görüntülerdir. Raster görüntüde tüm bu küçük piksellerin içerdiği dijital bilgi miktarından dolayı dosya boyutları, vektör grafiklerinden daha büyük olma eğilimindedir.

Vektör Görüntü Nedir?

Vektör grafikleri matematiksel olarak oluşturulur ve noktalardan ve yollardan oluşur. Genellikle vektör grafikleri daha az ayrıntılıdır ve daha az degrade ve daha az renk çeşitliliği içerir. Neredeyse fotogerçekçi grafikler oluşturmak için kullanılabilseler de, daha tekdüze, düz renklere ve daha az ayrıntıya sahip grafikler oluşturmak için kullanılma eğilimindedirler.

Vektör grafikleri, farklı boyutlarda kullanılması gerekebilecek logolar ve diğer basit grafikler üretmek için yaygın olarak kullanılır ve büyük ölçüde büyütüldüklerinde bile net, keskin kenarları koruma avantajına sahiptir.

Tavsiye Edilen:  Fotoğraf veya Video İçeriğini Lisanslamak İçin Altı İpucu

Yaygın Raster Formatlarının Avantajları ve Dezavantajları?

Raster görüntüler son derece çok yönlüdür ve gerçekçi, fotoğraf tipi görüntüler istendiğinde tercih edilen formattır.

Tasarımınızla daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak ister misiniz? Ücretsiz marka stili kılavuzu örneğinizi bugün alın!

Telefonunuzda veya dijital kameranızda fotoğraf çektiğinizde, deklanşör simgesine her dokunduğunuzda otomatik olarak taramalı bir görüntü oluşturulur. Bunlar herhangi bir yaygın elektronik cihazda görüntülenebilir, e-posta ve kısa mesaj yoluyla paylaşılabilir ve Facebook, Twitter veya Instagram gibi sosyal medya sitelerinde yayınlanabilir.

Raster dosyaları aynı zamanda fotoğrafları veya broşür, poster veya dergi gibi basılı yardımcı materyallerin herhangi bir parçasını yazdırmak için de kullanılabilir. Raster görüntüler oluşturmak herhangi bir özel yazılım bilgisi veya eğitim gerektirmez ve akıllı telefon veya kamera kullanabilen herkes tarafından kolaylıkla üretilir.

İnternette birçok farklı raster dosya türü görüntülenebilir; en yaygın olanları JPG’ler, PNG’ler ve GIF’lerdir. Her birinin diğerlerine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

JPG Raster Dosyaları

JPG’ler, milyonlarca rengi düşük dosya boyutlarında fotoğraf kalitesinde görüntüleme yeteneklerinden dolayı web’de en sık kullanılan grafik dosyalarıdır. Bu daha düşük dosya boyutları, web sitelerinin hızlı bir şekilde yüklenmesine ve görüntülenmesine olanak tanır; bu, günümüzün mobil uyumlu dünyasında çok önemlidir. Çoğu dijital kamera ve akıllı telefon, resimleri varsayılan format olarak JPG olarak kaydeder.

JPG’nin bir dezavantajı “kayıplı” olmalarıdır, yani bir fotoğraf düzenleme yazılımında her açılıp yeniden kaydedildiğinde bazı grafik bilgilerini kaybederler ve özellikle açıldığında yakından incelendiğinde pürüzlü kenarlar veya pikselli alanlar görünebilir. ve birden çok kez yeniden kaydedildi.

PNG Raster Dosyaları

PNG’ler aynı zamanda fotoğraf kalitesi de sunar ancak genellikle web tarayıcılarında JPG’lere göre daha büyük ve daha yavaş yüklenirler. Ancak PNG’ler düzenlendiğinde ve yeniden kaydedildiğinde kayıpsızdır.

Tavsiye Edilen:  Ürün Sayfası SEO'su: Optimize edilmiş açıklamaların nasıl yazılacağına dair kolay bir kılavuz

PNG’nin JPEG’e göre en büyük avantajı, dosyaya kaydedilen şeffaf (içini gösteren) alanlara sahip olma yeteneğidir. Bu, özellikle PNG’yi arka planın görünmesini istediğiniz başka bir renk veya grafiğin üzerine yerleştirirken kullanışlıdır.

GIF Raster Dosyaları

GIF’ler de kayıpsızdır ancak GIF dosyalarının temel avantajı, animasyonlu hale getirilebilmeleridir. Ancak bunlar 256 indeks rengiyle sınırlıdır ve en iyi şekilde daha küçük, daha basit grafikler ve animasyonlar için kullanılırlar.

TIF Raster Dosyaları

Yaygın olarak kullanılan bir diğer tarama dosyası türü, en yaygın olarak grafik ve baskı endüstrisinde kullanılan TIF’dir. TIF’ler, JPG’lerin tüm tam renkli görüntüleme özelliklerine sahiptir, ancak kayıpsızdırlar. TIF’ler gerektiğinde düzenlenebilir katmanlar ve şeffaf alanlar da içerebilir.

Farklı vektör formatlarının avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Vektör görüntüler matematiksel denklemler kullandığından ve genellikle raster görüntülere göre daha az ayrıntılı olduğundan, boyutları genellikle daha küçüktür. Bu nedenle vektör dosyalarının e-posta yoluyla dağıtılması daha kolaydır ve bilgisayarınızda daha az yer kaplar.

Harici sabit sürücülerin ve SSD’lerin (katı hal sürücüleri) kolay bulunabilmesi nedeniyle, sabit sürücü alanı bugün geçmişte olduğu kadar sorun olmasa da, bir vektör görüntüsünün temel faydası, onu herhangi bir sorun olmadan yeniden boyutlandırabilme yeteneğidir. Boyutları artırıldığında raster görüntülerde meydana gelen bozulma veya pikselleşme.

Tam da bu nedenle logo oluşturmak için raster görseller kullanmaktan kaçınmalısınız. Bir logo veya illüstrasyon oluştururken vektör formatı en iyi seçenektir çünkü görsel kalitesinden ödün vermeden grafiği istediğiniz boyutta kullanmanıza olanak tanır. Bu, logonuzu hem dijital hem de basılı birçok farklı platformda kullanmak için oldukça önemlidir.

Vektör grafiklerinin bir dezavantajı üretim tarafındadır. Bir vektör grafiği oluşturmak için genellikle bazı temel bilgiler ve yazılım eğitimi gereklidir; bu, akıllı telefonunuzdaki deklanşör simgesine basmak kadar kolay değildir. Pek çok vektör oluşturma ve düzenleme uygulaması mevcuttur ancak Adobe Illustrator, vektör grafikleri oluşturmada endüstri standardıdır ve grafik tasarım profesyonelleri için uzun yıllardır bu alanda lider olmuştur.

Tavsiye Edilen:  Bing'in Görüntü Oluşturucusu için 100 Yapay Zeka Görüntü İstemi: Yaratıcılığınızın Kilidini Açın

Vektör grafiklerinin bir başka dezavantajı da SVG hariç çoğunun internet tarayıcılarıyla uyumlu olmamasıdır. SVG, web’de kullanılabilecek çok yönlü bir vektör dosyası formatıdır. SVG’ler şeffaflığı destekler, canlandırılabilir ve her boyut ve çözünürlükte netlik de dahil olmak üzere vektör formatlarının diğer tüm avantajlarını korur.

EPS, AI ve bazı PDF’ler gibi diğer yaygın vektör formatları, baskı endüstrisinde en yaygın olarak logolar ve diğer basit grafikler için kullanılır.

Raster ve Vektör Görselleri için Paket Servis

Doğru dosya formatlarını doğru boyutlarda kullanmak ve üretmek, hem dijital hem de basılı materyallerde zamandan tasarruf etmenize ve istenmeyen sorunları önlemenize yardımcı olabilir. Uyumluluk, indirme hızı ve baskı kalitesiyle ilgili sorunlardan kaçınmak, ürün ve hizmetlerinizin hak ettiği verimlilik ve kaliteyle işletmenizin mesajını hedef kitlenize ulaştırmasına yardımcı olacaktır.

Doğru tasarım araçlarını nasıl kullanacağını bilen ve size sürekli olarak en iyi değeri sunabilen Austin grafik tasarım firmalarını veya Houston grafik tasarımcılarını mı arıyorsunuz?

WIX’da tasarımı ciddiye alıyoruz ve dosya türleri konusunda yolumuzu biliyoruz. İşletmeniz için güzel grafikler oluştururken doğru raster ve vektör görüntülerinin verimli ve etkili kullanımı söz konusu olduğunda, Houston pazarlama ajansımızdaki uzmanlara mutlak en iyi uygulamaları kullanacakları konusunda güvenebilirsiniz.

Bugün çevrimiçi olarak bizimle iletişime geçin veya bizi arayın (713)-568-4826 İşletmenizin en iyi şekilde görünmesine yardımcı olacak özel bir şey tasarlamanıza ve yaratmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için.