Reklam Yeniden Hedefleme Konusunda Kafanız mı Karışık? Nasıl Çalıştığına Bakın

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Reklam Yeniden Hedefleme Konusunda Kafanız mı Karışık? Nasıl Çalıştığına Bakın

Şunu hayal edin: her web sitesi ziyaretçisi ürünlerinizi satın alır, e-Kitaplarınızı indirir, haber bülteninize kaydolur veya hedef olarak gördüğünüz her şeyi yapar. Kulağa ideal geliyor, değil mi? Bunun neredeyse hiç böyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek kapsamlı ve zor bir yoldur. Ancak reklam yeniden hedefleme ile biraz daha kolaylaşıyor.

Afiş körlüğü, son kullanıcıların sınırlı dikkat süresi ve aşırı reklam yüklemesi gibi sorunlar, mevcut e-ticaret ortamına nüfuz ederek etkili reklam hedefleme ve ürün ve hizmet satışını giderek daha karmaşık hale getiriyor. Ancak, bir internet kullanıcısının web sitenizi ziyaret etmesini sağlamak bile kazanılan savaşın sadece yarısıdır. Satış süreci tamamlanana kadar, kar etme planlarınız hala belirsiz olabilir. Bunun nedeni, çevrimiçi alışveriş yapanların yalnızca kaprislerine göre hareket etmeleri ve ikinci kez düşünmeleri, ara sıra dikkatlerinin dağılması, geçici bir parasızlık, web sitesi çökmesi veya başka herhangi bir nedenle alışveriş sepetlerini kolayca terk edebilmeleridir. Ancak nedeni ne olursa olsun, reklam yeniden hedefleme ile kullanıcının sekmeyi kapatmasını engellemenin etkili bir yolu var.

Temel Çıkarımlar

  • Reklam yeniden hedefleme, güçlü bir dönüşüm optimizasyon aracıdır.
  • Reklam yeniden hedefleme kampanyaları, marka bilinirliğini artırmak ve nihai dönüşümleri artırmak içindir.
  • Reklam yeniden hedefleme kampanyaları, web sitesi ziyaretçilerine bir satın alma işlemi yapmadan web sitenizden ayrıldıklarında ürünlerinizi ve hizmetlerinizi hatırlatır.

Reklam Yeniden Hedefleme Tam Olarak Nedir?

Reklam yeniden hedefleme, dönüşüm sürecini tamamlamayan, bir hizmet/ürün satın almayan, dosya indirmeyen, iletişim formunu doldurmayan vb. web sitenizin kullanıcılarına hedeflenen işletme reklamlarınızı göstermenizi sağlar. düzenli, sanal vitrin müşterilerini gerçek alıcılara dönüştürmek. Web sitesi ziyaretçilerini Google’da veya Facebook gibi sosyal medya web sitelerinde ilgili ürünlere göz atarken alakalı reklamlar göstererek ilgili ürüne geri dönmeye ikna etmek için basit izleme kodlarından yararlanır. Facebook yeniden hedefleme olarak da adlandırılır. Reklam yeniden hedefleme ile markanız, ürününüz veya hizmetiniz, geçmişteki web sitesi ziyaretçinizin bilinçli hafızasında kalır. İki ana reklam yeniden hedefleme türü vardır: piksel tabanlı ve liste tabanlı. Her ikisi de birbirinden biraz farklıdır ve iş hedeflerinize göre belirgin avantajlara sahiptir.

Tavsiye Edilen:  İzlenme sayısını en üst düzeye çıkarmak için YouTube Shorts yayınlamak için en iyi zamanı keşfedin

• Liste Tabanlı Reklam Yeniden Hedefleme

Liste tabanlı reklam yeniden hedefleme, yalnızca potansiyel bir alıcının iletişim bilgilerini aldıktan sonra çalışabilir. Belirli reklam yeniden hedefleme türleri için mevcut kişiler listesini de kullanabilirsiniz. Bunu, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya ağları için bir reklam yeniden hedefleme kampanyasına bir e-posta adresleri listesi yükleyerek yapabilirsiniz.

Platform, bu kullanıcıları otomatik olarak belirleyecek ve onlara yönlendirilen reklamları yeniden hedefleyecektir. Uygulama olarak bu, piksel tabanlı reklam yeniden hedeflemeden daha az yaygın bir etkinliktir. Listeye dayalı reklam yeniden hedefleme, yalnızca müşteri davranışından daha fazlasını temel aldığından, reklamlarınız için son derece özelleştirilebilir kriterler sağlar – çünkü listeye neyin gireceğini siz seçersiniz. Bununla birlikte, tam tersine, potansiyel bir müşteri adayı size sosyal medya hesabına bağlı olmayan bir e-posta adresi verebilir. Bu durumda, yeniden hedeflenen reklamlarınızı görmeleri pek olası değildir.

• Piksel Tabanlı Reklam Yeniden Hedefleme

Piksel tabanlı reklam yeniden hedefleme, içeriğinizi herhangi bir isimsiz web sitesi ziyaretçisine yeniden gösteren en yaygın reklam yeniden hedefleme sürecidir. Birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde, piksel olarak da bilinen JavaScript’in belirsiz bir parçası internet tarayıcısına yerleştirilir ve tarayıcılarını ‘cookie-d’ yapar. Daha sonra, web sitesi kullanıcısı internette gezinmek için sayfanızdan ayrıldığında, bu çerez reklam yeniden hedefleme platformlarını web sitenizde ziyaret ettikleri ürünlere dayalı olarak belirli reklamları görüntülemeleri konusunda bilgilendirir.

Piksel tabanlı reklam yeniden hedeflemenin anlık avantajı, kullanıcı web sitenizden ayrıldıktan hemen sonra yeniden hedeflenebildiği ve davranışa dayalı olduğu için zamanında olmasıdır. Dezavantajı, herhangi bir zamanda, kampanyadaki insan hacminin düşük kalmasıdır çünkü bu, kaç ziyaretçiniz olduğuna ve web sitenizi ne sıklıkta ziyaret ettiklerine, belirli sayfaları görüntülediklerine ve bir satın alma işlemini tamamlamadan önce ayrıldıklarına bağlıdır.

Tavsiye Edilen:  İçerik Pazarlama Örnek Olay İncelemesi: Rocketlane Potansiyel Müşteri Yaratmak İçin İçerikten Nasıl Yararlandı?

Bu, iki farklı reklam yeniden hedefleme türünü hemen hemen özetliyor. Dikkate alınması gereken nokta, ‘yeniden hedefleme’ teriminin, farklılıklara rağmen bazen ‘yeniden pazarlama’ ile birbirinin yerine kullanıldığıdır.

Reklamlarımı Nerede Yeniden Hedefleyebilirim?

Daha geniş bir kitle ile ulaşılabilirliğinizi artırabileceğiniz Facebook retargeting sayesinde reklamlarınızı yeniden hedefleyebilirsiniz. Örneğin, reklam yeniden hedefleme kampanyanıza potansiyel müşterileri dahil edebilir ve yeniden hedeflenen kitlenizin yanı sıra otomatik simüle edilmiş bir kitle kullanabilirsiniz. Otomatik simüle edilmiş kitle seçeneğini etkinleştirdiğinizde, yeniden hedefleme seçimlerinizde otomatik bir benzer hedef kitle oluşturulur. Aksini seçerseniz, hedef kitlenizin boyutunun azaldığına tanık olabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama vs. Yeniden Hedefleme: Aynı Şey Mi?

Yaygın bir yanılgıya göre, ‘yeniden hedefleme’ ve ‘yeniden pazarlama’ terimleri birbirinin yerine kullanılır, ancak aynı şey değildir. Aksine birbirlerinden farklıdırlar.

Google Ads Yardım web sitesine göre, Standart Yeniden Pazarlama, reklamlarınızı web sitenizin mevcut ziyaretçilerine, onlar uygulamalara ve sitelere göz atarken gösterir; Dinamik Yeniden Pazarlama, kullanıcıların daha önce web sayfanızda görüntülediği ürün ve hizmetler için reklamlar göstererek yeniden pazarlamayı bir sonraki seviyeye taşır; Video Yeniden Pazarlama, reklamlarınızı videolarınızla veya YouTube’da etkileşimde bulunan web sitesi ziyaretçilerine gösterir; ve dahası.

“Yeniden Hedefleme” ve “Yeniden Pazarlama” iki farklı kategori olduğundan, aralarındaki temel farkları anlamak önemlidir. Reklam yeniden hedefleme, öncelikle sosyal profillerinizi veya iş web sitenizi ziyaret etmiş kitlelerle yeniden etkileşim kurmak için ücretli reklamları kullanır. Aksine, yeniden pazarlama, markanızla zaten bir satın alma işlemi gerçekleştirmiş veya iş yapmış olan mevcut müşterilerle yeniden etkileşim kurmak için e-postaları kullanır. Reklam yeniden hedefleme, potansiyel tüketicinizi geri getirmek, anlaşmayı tamamlamak, dönüşüm sağlamak ve işletmenizin YG’sini en üst düzeye çıkarmak için ziyaretçilerinizi web sitenize geri getirir. Öte yandan, Google Yeniden Pazarlama daha çok mevcut müşterilerinizi markanızla bağlayarak, onları markanızdan daha fazla satın almaya teşvik ederek ve müşteri yaşam boyu değerini en üst düzeye çıkararak yeniden etkileşim kurmakla ilgilidir.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zeka İle Karlı Bir Çevrimiçi Kurs Oluşturmak için ChatGPT'yi Kullanın [+ Examples]

Çözüm

Reklam yeniden hedefleme ve yeniden pazarlamanın temellerini anladığınıza göre, reklam yeniden hedeflemenin kampanyanıza yardımcı olabileceğini ve dönüşüme neden olabileceğini biliyorsunuz. İster bir ürün/hizmet satın alın, ister ücretsiz deneme için kaydolun, insanların web sitenizde belirli bir şekilde hareket etmelerini ve hareket etmelerini sağlar. Bir reklam yeniden hedefleme kampanyasının verimliliği, gönderilen formların sayısı, web sitesi tıklamaları ve olası satış başına maliyet (CPL) gibi ölçümlerle ölçülebilir ve size kampanyayı değiştirmek ve özelleştirmek için bir dizi olasılık sunar. Reklam yeniden hedefleme, zorunlu olarak bir dönüşüme yol açmasa da, uzun süreli gösterim yoluyla marka bilinirliğinizi artırabilir.

AdLift’e bugün merhaba deyin ve aradığınız çözümlere ulaşın. Markanız için çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için size adım adım rehberlik edebilecek uzmanlardan oluşan bir ekibimiz var.