Risk, Tehdit ve Güvenlik Açığı Arasındaki Fark

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Risk, Tehdit ve Güvenlik Açığı Arasındaki Fark

Siber güvenlik, ağ yönetimi, risk değerlendirmesi, güvenlik açığı yönetimi vb.’nin tümü riskler, tehditler ve güvenlik açıkları etrafında döner. Kuruluşlar siber güvenlik sistemlerine çok para harcasalar da, insanların çoğu hala bu terimlerin açık anlamını anlamıyor.

Bu blogda aşağıdaki konuları inceleyeceğiz:

Varlık

Risk, tehdit ve güvenlik açığı arasındaki farkı anlamak için öncelikle siber güvenlik dünyasında neyin bir varlık olduğunu öğrenmek önemlidir. Varlık, kişileri, mülkleri ve bilgileri içerir. İnsanlar, bir kuruluşun çalışanları ve diğer paydaşlarını içerir, mülkiyet, bir miktar değer taşıyan hem maddi hem de soyut öğeler anlamına gelir ve bilgi, hesaplar, kayıtlar vb. gibi her türlü yararlı veri anlamına gelir. risk ve güvenlik açığı. Şimdi bireysel açıklamaları daha derinlemesine inceleyeceğiz ve tehdit, savunmasızlık ve risk arasındaki farkı anlayacağız.

Tehdit nedir?

Tehdit genellikle varlıkların korunduğu bir şey olarak adlandırılır. Tesadüfen veya kasıtlı olarak bir varlığa zarar verme veya kalıcı olarak yok etme olasılığı tespit edilmiştir. Her türlü sosyal mühendislik saldırısı, fidye yazılımı, solucanlar ve virüsler olası tehditler olarak kabul edilir. Bu saldırıların arkasındaki niyetler mali veya siyasi olabilir. Siber Güvenlik Tehditleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ayrıntılı makalemize bakın.

Tehditler sürekli olarak ağ güvenlik sistemlerindeki boşluklardan yararlanmaya çalışır ve bu tehditler siber güvenlik uzmanları için artan bir endişe kaynağıdır. Hızlı gerçek zamanlı tehdit istihbaratı, tehditlerden kaynaklanan hasar olasılığını azaltsa da, saldırganlar güvenlik sistemlerindeki güvenlik açıklarından yararlanmaya devam ediyor. Mayıs 2017’de, WannaCry fidye yazılımı milyonlarca Windows sistemini sular altında bırakarak yaklaşık dört milyar dolarlık hasara yol açtı. Saldırganlar, Microsoft tarafından Windows sistemlerinin güvenlik sistemindeki bir güvenlik açığından yararlandı. Bu nedenle, olası tehditleri belirlemenin ve saldırıların neden olduğu hasarı azaltmanın tek yolu güvenliği ve BT yanıt süresini iyileştirmektir.

Tavsiye Edilen:  9 vinkkiä pienyrityksesi rahoituksen yksinkertaistamiseen

Güvenlik Açığı Nedir?

Güvenlik açığı, bir varlığın güvenlik ortamındaki zayıf nokta, kusur, hata veya boşluktur. Zayıflık, olası tehdit tarafından sisteme yetkisiz erişim sağlamaya zorlamak için kullanılır. 2017 WannaCry saldırısında, Windows sistemlerindeki güvenlik açığı fidye yazılımı saldırganları tarafından istismar edilerek kullanıcılardan dosyalar karşılığında fidye talep edildi. Kuruluşların genellikle milyonlarca güvenlik açığı vardır ve bu nedenle hepsini yamalamak mümkün ve uygulanabilir değildir. Sınırlı bir siber güvenlik iş gücü ile yalnızca sınırlı sayıda güvenlik açığı düzeltilir ve yama yapılır. Kalan zayıflıklar, sistemleri tehditlere karşı savunmasız bırakır.

Bir güvenlik açığı keşfetmediyseniz, bir saldırının bir sonraki hedefi olabilirsiniz. Kesin olmak gerekirse, bir sistemdeki tüm güvenlik açıklarını keşfetmek oldukça zordur. Ancak, hepsinin istismar edilmesi muhtemel değildir. göre Harvard, bir güvenlik açığından yararlanma riskinin düşük olduğu kabul edilir, ancak daha sonra düzeltmenin toplam maliyeti çok yüksek olabilir. Bu nedenle bir kurumun siber güvenlik yapısı, risk önceliklendirmesi dikkate alınarak oluşturulmalıdır.

Risk nedir?

Risk, varlık kaybı, tehdide maruz kalma ve bir siber saldırıdan kaynaklanan potansiyel hasar olasılığıdır. Temel olarak tehdit ve güvenlik açığının buluşma noktasıdır. Fikri mülkiyeti ve hassas bilgileri kaybetme riski son zamanlarda artmaktadır. Bu nedenle kuruluşlar, veri koruması için en iyi güvenlik önlemlerini alıyor. Risk yönetimi, siber güvenlik uzmanları arasında büyük önem kazanıyor. Olumsuz olayların potansiyelinin veya olasılığının incelenmesini ve bir ihlal veya saldırıdan kaynaklanabilecek hasarın değerlendirilmesini içerir.

Risk= Tehdit * Güvenlik Açığı

Risk yönetimi stratejileri tasarlanırken dikkate alınması gereken kilit noktalardan bazıları şunlardır:

1- Risk Önceliklendirme

Kuruluşların öncelik ve alaka düzeyine göre ihlalleri ve riskleri ele alması önemlidir. Sistemlerdeki birçok güvenlik açığı istismara açık olmayabilir ve bu nedenle daha yüksek bir risk oluşturmaz. Bu nedenle, güvenlik açıkları risk seviyelerine göre yamalanmalıdır.

Tavsiye Edilen:  İnsanları Değiştirmek İçin Yapay Zekayı Ne Zaman Kullanmamalısınız?

2- Risk Tolerans seviyeleri

Kuruluşların risk tolerans düzeylerini bilmeleri ve tahmin etmeleri önerilir. Risk yönetimi çerçevesi uygulanırken risk taşıma kapasitesi düzenli olarak kontrol edilmelidir.

3- Güvenlik Açığı Bilgisi

Tehditler olacaktır, ancak güvenlik açıkları yoksa, sınırlı veya sıfır risk şansı vardır. Bu nedenle, yaygın güvenlik açıklarını bilmek ve bunların düzenli olarak izlenmesi, varlıklara yönelik potansiyel riskleri belirlemek için kritik öneme sahiptir.

Risk analizi yapılırken riski belirlemek için aşağıdaki formül kullanılır:

Varlık + Tehdit + Güvenlik Açığı = Risk

Çözüm

Şimdiye kadar risk, tehdit ve güvenlik açığı anlamlarındaki farklılıklardan bahsettik. Daha fazla netlik için, ulusal savunma örneğini ele alalım. Bir ülke her zaman altında tehdit, terör saldırısı vb. ulusal güvenlik sistemindeki boşluklar güvenlik açığı ve olası mülk hasarı, vatandaşların can kaybı vb. risk.

Benzer şekilde, bu terimlerin siber güvenlik alanındaki anlamlarını anlamak da eşit derecede önemlidir. Güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak, riski değerlendirmek kadar önemlidir. Bu terimler hakkında bilgi sahibi olmak, siber güvenlik uzmanlarının güvenlik açığı ve risk yönetimi araçlarını ve tekniklerini etkin bir şekilde kullanmalarına yardımcı olur. Güvenlik, risk ve daha fazlası olmasına rağmen güvenlik açığı yönetimiyine de risk, tehdit ve güvenlik açığı arasındaki farkı anlamak, riski azaltmak ve siber saldırıların etkisini hafifletmek için iyi bir başlangıçtır.