ROAS’ı Anlamak: 2023’te Reklam Harcama Getirinizi Nasıl Artırırsınız?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: ROAS’ı Anlamak: 2023’te Reklam Harcama Getirinizi Nasıl Artırırsınız?

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Şunu hayal edin: Birkaç reklam kampanyası başlattınız ve umduğunuz kadar büyük paralar kazanmıyorlar.

Bir şey çalışmıyor.

Ne yapıyorsun?

Sıfırdan mı başlıyorsunuz?

Reklam öğelerinizi yeniden tasarlamak mı istiyorsunuz?

Kopya değiştirilsin mi?

Reklam performansınızı iyileştirmenin yararlı bir yolu, ROAS’ınıza odaklanmaktır.

ROAS veya Reklam Harcamasının Getirisi, reklamcılık endüstrisinin temel ölçütlerinden biridir. Hesaplaması kolaydır ve iş yapmanın diğer maliyetlerini hesaba katmadığı için, her bir reklam kampanyasının ve bir bütün olarak satış huninizin etkinliğini anlamanın kolay bir yoludur.

Bu kılavuzda, ROAS’ı nasıl hesaplayacağınızı, doğru bir şekilde nasıl izleyeceğinizi ve bunu iyileştirmek için yapmanız gereken her şeyi ele alıyoruz.

Hadi dalalım.

ROAS nedir?

ROAS veya reklam harcamasının getirisi, bir reklam kampanyasına harcanan her dolar için kazanılan gelir miktarını ifade eder. Her kampanyadan elde edilen karı gösterir ve çevrimiçi reklamcılıkta önemli bir temel performans göstergesidir (KPI).

ROAS’ı bir pazarlama stratejisinin tamamı, tek bir pazarlama kanalı veya belirli bir kampanya ve hatta reklam düzeyi için ölçebilirsiniz.

[Add Banner Here]

ROAS Formülü: Reklam Harcamalarının Getirisi (ROAS) nasıl hesaplanır?

ROAS’ı hesaplamak kolaydır:

ROAS = Reklam Satışları / Reklam Maliyetleri

Bir reklam kampanyasına 10 ABD doları harcarsanız ve bu kampanyaya 50 ABD doları satış atfedebilirseniz, ROAS’ınız 5,00 ABD dolarıdır. ROAS genellikle çarpan olarak ifade edilir, bu nedenle 5,00 ABD doları ROAS, 5X olarak da bilinir. Para birimi değerlerini kullanmayı tercih ederim.

Sadeliğinin avantajları ve dezavantajları vardır. Bir yandan, reklamlarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini net bir şekilde anlamak için yararlı bir pazarlama ölçümüdür. Öte yandan, karlılıkla sadece sınırlı bir ilişkisi vardır.

Başabaş ROAS’ınızı hesaplama

Yeni bir marka için ilk kampanya setini başlatırken, 1,00 ABD Doları veya 1X ROAS, genellikle ulaşılan ilk kriterdir. Bununla birlikte, harcanan her reklam doları için bir dolar satış elde etmek sürdürülebilir olmadığı için semboliktir. ROAS’ınız 1,00 ABD Doları ise, her satışta para kaybedersiniz.

E-Ticaret şirketleriyle reklam kampanyalarında çalışırken, 1,00 ABD Doları ROAS’tan sonra ulaşılacak bir sonraki karşılaştırma, başabaş ROAS’tır — yani ürünün satış maliyetlerinin karşılandığı ROAS.

Başabaş ROAS’ınızı hesaplamak için kullanılacak satış maliyeti değerini belirlemenin birkaç yolu vardır.

E-Ticaret işletmeleri için benim yöntemim aşağıdakileri eklemektir:

  • Ürünü üretme maliyeti
  • Fabrikadan satış noktasına kadar müşteriye ulaştırmak için yapılan tüm nakliye masrafları
  • Birim başına herhangi bir satış ücreti (örneğin, Amazon’da satış yapıyorsanız Amazon Lojistik ücretleri)

Özellikle, bu, ofis kirası gibi tek bir birimin satışıyla doğrudan ilgili olmayan genel giderleri içermez.

Bir ürünü 100$’a satan bir Amazon FBA Satıcısıysanız ve ürününüzü üretmenin size maliyeti 30$, Amazon Deposuna götürmek için 10$ ve Amazon FBA ücretleri için 20$ (burada matematiği basitleştiriyorum), o zaman başabaş ROAS’ı hesaplamak için kullanacağım satış maliyeti 60 dolardır.

Başabaş ROAS = 1 / kar marjı yüzdesi

Satış maliyetiniz 60$ olduğundan, bu 100$’lık üründeki kar marjınız %40’tır (veya 0,4). Bu yüzden:

1 / 0,4 = 2,5

2,50 ABD Doları (veya 2,5X), başabaş ROAS’ınızdır. Satışlara yatırdığınız her 100 ABD doları için, başa baş edebilmeniz için reklamlarınızın 250 ABD doları satış sağlaması gerekir.

Başabaş ROAS, pazarlama kampanyalarınız için doğru hedef ROAS’ı belirlemenize ve buna göre reklam bütçelerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Performans ölçümünde ROAS ve ROI arasındaki fark

Ayrıca, doğru ilişkilendirme modelini kullandığınızdan emin olun. İlk tıklama veya son tıklama ilişkilendirme modelleri, satışları kampanyalarınızla ilişkilendirmenin en doğru yolu olmayabilir ve çoklu dokunma ilişkilendirmesine veya çok kanallı ilişkilendirme modeline geçmeniz gerekebilir.d

Sağlam bir reklam yatırım getirisi hesaplaması, reklam kampanyalarını yönetme maliyetleri (dahili bir kaynağın maliyeti veya ajans komisyonları olsun) ve afişler veya video gibi reklam kreatifi üretme maliyetleri dahil olmak üzere tüm reklam maliyetlerini içerecektir.

Yatırım getirisi iş açısından daha kritik olsa da reklamınızın ne kadar iyi performans gösterdiği sorusuna yanıt verdiği için ROAS önemlidir. Ayrıca, reklamlarınız iyi performans göstermiyorsa, bu, ele alınması gereken temel bir sorundur.

Tavsiye Edilen:  PPC ve SEO Arasındaki Sinerjiyi Anlamak

Reklam harcamalarından elde edilen gelir neden önemlidir?

Kampanyalarınızı optimize etmek için analiz edebileceğiniz birçok reklam ölçümü vardır ve doğru kararları vermek için neye odaklanacağınızı bilmek genellikle zordur. ROAS, her bir reklam kampanyasına odaklanmanıza ve size beklediğiniz parayı getirip getirmediğini belirlemenize yardımcı olur. Hızlı kararlar almanıza ve karlılığa daha erken ulaşmanıza yardımcı olabilir.

İyi bir ROAS nedir?

ROAS hedefi, kar marjlarına ve iş ölçümlerine göre her marka için farklıdır. Ancak reklam platformlarında bazı genel standartlar vardır. Bunlardan birkaçından bahsedelim.

Amazon için iyi bir ROAS nedir?

Amazon’da satış yapıyorsanız, uzmanlar size 4:1 oranının veya 4,00 ABD dolarının çoğu kategori için iyi bir hedef olduğunu söyleyecektir. Tabii ki, 4,00$ iş hedeflerinize ulaşmak için yeterli olmayabilir, ancak düzenli olarak 4,00$’a ulaşıyorsanız, bu dönüm noktasına ulaştığınız için sırtınızı sıvazlayabilir ve daha da iyisini yapmanın yollarını aramaya devam edebilirsiniz.

Facebook için iyi bir ROAS nedir?

Başarılı Facebook pazarlamacıları, ROAS’ı 4,00 – 6,00 ABD Doları veya daha yüksek olarak bildirir. Ancak, oraya ulaşmak dikkatli bir çalışma ve planlama gerektirir.

Dönüşüm hunisinin üstü Facebook reklamları (markanız için yeni olan bir kitleyi hedeflediğiniz), geçmişte markanızla halihazırda etkileşim kurmuş olan Facebook kullanıcılarını hedefleyen huninin aşağısındaki kampanyalardan genellikle daha düşük dönüşüm oranlarına sahip olacaktır. Bu nedenle, ilk Facebook kampanyalarınızın anında dönüşüm oranları karşısında cesaretinizin kırılmaması önemlidir.

Facebook kullanıcıları, satış noktasına yakın olan Amazon gibi reklam platformlarına kıyasla daha uzun dönüşüm yolları kullanıyor. Başarı, dikkatli kampanya planlamasından ve dar hedefli yeniden pazarlama kampanyaları oluşturmak için Meta Pikselin (eski adıyla Facebook Piksel) etkili bir şekilde nasıl kullanılacağını bilmekten gelir.

Facebook reklamcılığında yeniyseniz ve sitelerinizde 4,00 $ – 6,00 $ ROAS’ınız varsa, en iyi yatırımınız, ideal olarak sektörünüze aşina olan bir Facebook reklam uzmanı olabilir.

Google Ads için iyi bir ROAS nedir?

Tıpkı Amazon ve Facebook’ta olduğu gibi, Google Ads performansı da sektöre göre büyük farklılıklar gösterir. Tüm kategorilerde ve Google reklam türlerinde ortalama ROAS düşüktür, yaklaşık 2,50 ABD dolarıdır. Aktif olarak bir ürün arayan müşterileri hedefledikleri için arama ağı reklamları ve Google Alışveriş kampanyaları için bu ortalama daha yüksektir.

Tıpkı Facebook reklamcılığında olduğu gibi, geniş bir ROAS için optimizasyon hazırlık ve planlama gerektirir ve belki de en iyisi, ürün kategorinizde deneyime sahip bir Google reklamcılık uzmanına bırakmaktır.

ROAS’ınızı Artırma Stratejileri

ROAS, üç girişi olan bir işlevdir: ortalama tıklama başına maliyetiniz, dönüşüm oranınız ve dönüşüm başına geliriniz. Etkili bir reklamcılık planı, üçü için de optimizasyon yapmanızı gerektirir ve optimize etmek için verilere ihtiyacınız vardır.

Pek çok ilk kez satıcı, anlaşılır bir şekilde, özellikle pazarlama bütçeleri kısıtlı olduğunda, reklamcılık konusunda ürkek bir yaklaşım benimsiyor. İstenen sonuçları vermeyen pazarlama kampanyaları yürütmenin risklerini azaltmak için mecazi anlamda konuşursak ayak parmaklarını suya batırarak işe başlarlar.

Mantığa aykırı olabilir, ancak daha iyi bir yaklaşım havuzun derin ucuna atlamaktır.

Bunun nedeni, sağlıklı kararlar verebilmeniz için yeterli reklam performansı verisine ihtiyacınız olmasıdır. İstatistikçiler buna, makul bir hata payına ulaşmak için yeterince büyük bir örneklem büyüklüğü toplama diyorlar.

İki hafta içinde bu noktaya gelirseniz, oldukça hızlı bir şekilde akıllı kararlar almaya ve rota düzeltmeleri yapmaya başlayabilirsiniz. Bütçeniz bu verileri yalnızca altı ay sonra toplamanıza izin veriyorsa, bu asla geri alamayacağınız bir zaman kaybıdır.

ROAS’ı iyileştirmeye yönelik on bir stratejiyi burada bulabilirsiniz. Bu, temellere ilişkin üst düzey bir genel bakıştır ve bunların her biri kendi başına bir makaleyi hak eder.

Verilerinizin doğru olduğundan emin olun

Her şeyden önce, ROAS’ınızı doğru bir şekilde ölçtüğünüzden emin olmanız gerekir. Denkleme yalnızca reklam maliyetlerini dahil etmeli, yerine getirme maliyetleri gibi şeyleri dahil etmemelisiniz.

Ayrıca, doğru ilişkilendirme modelini kullandığınızdan emin olun. İlk tıklama veya son tıklama ilişkilendirme modelleri, satışları kampanyalarınızla ilişkilendirmenin en doğru yolu olmayabilir ve çoklu dokunma ilişkilendirmesine veya çok kanallı ilişkilendirme modeline geçmeniz gerekebilir.

Kaynak: Cetvel Analizi

Profesyonel ipucu: Dönüşüm izlemenizin doğru olduğundan da emin olmalısınız. Daha doğru dönüşümler elde etmek için çevrimdışı dönüşüm verilerine baktığınızdan ve bunu Facebook tıklamalarınızla karşılaştırdığınızdan emin olun.

Tıklama başına maliyetinizi düşürün

Kampanya planlamanız için ayrıntılı bir yaklaşım benimseyin.

Tıklama oranı yüksek bir kampanya için fazla heyecanlanmayın. Daha fazla tıklama alıyor olabilirsiniz, ancak bunlar için fazla ödeme yapıyor olabilirsiniz. Kampanya başına ortalama tıklama başına maliyetinize bakın ve onu nerede düşürebileceğinizi görün.

Tavsiye Edilen:  Adım Adım Google SERP Analizi Kılavuzu

Kitle tabanlı hedefleme kullanıyorsanız, demografik bilgilerinizi (yaş, cinsiyet ve konum gibi şeyler) ve psikografik bilgilerinizi (yaşam tarzları ve ilgi alanları) olabildiğince dar bir şekilde dilimleyin. Arama anahtar kelimelerine teklif veriyorsanız, bunları birden çok kampanyaya bölün ve daha pahalı olma eğiliminde olduklarından aşırı derecede spesifik olan anahtar kelimelere dikkat edin.

Test edin, ince ayar yapın ve tekrarlayın.

Kampanya planlama sürecinizin optimizasyon içerdiğinden emin olun. Optimizasyon önemlidir çünkü “ayarla ve unut” tutumu doğru bir yaklaşım değildir. Negatif anahtar kelime listelerinizi oluşturmak için gerçek müşteri aramalarını gözden geçirme ve yeni kreatifleri, yeni hedefleme ve teklif verme stratejilerini test etme alışkanlığı edinin.

Otomatik teklif seçeneklerini yakından takip edin

Çoğu büyük reklam platformunda, aramanın üst kısmı gibi belirgin yerleşim için veya reklam algoritmasının reklamınızın bir satışa yol açma olasılığının daha yüksek olduğunu tahmin ettiği durumlar için teklifleri artırma seçenekleri bulunur.

Bu, teklif verme stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır. Ancak dikkatli olmazsanız, bunlar beklediğinizden daha yüksek TBM’lere yol açabilir. Sonuçları izleyin ve yeterli veriye sahip olduğunuzda ayarlamalar yapın.

Size sayfanın en üstünde yerleşim sağlamak için teklifleri %50 artıran, ancak dönüşümleri yalnızca %5 artıran bir otomatik teklif verme aracı, ROAS’ınızı kabul edilebilir bir miktarın altına düşürürse buna değmez.

Negatif anahtar kelimeler kullanın

Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızın hedeflemeyecek şekilde ayarlandığı anahtar kelimelerdir. Kampanyalarınızı daha verimli hale getirmede inanılmaz derecede önemlidirler. Araştırmalar, ortalama bir Google Ads hesabının israf ettiğini gösteriyor %76 bütçesinin yanlış anahtar kelimeleri hedeflemesi.

hedef kitlenizi daraltın

Bazen hedef kitleniz çok geniş olduğu için kampanyalarınız iyi performans göstermiyor. Bu nedenle Mayple uzmanı arkadaşım Drew Blumenthal, Google Analytics ile ilgili kılavuzunda mümkün olduğunca çok kitle oluşturmaktan bahsetti. Niyetlerine, pazarlama hunisindeki yerlerine, demografik özelliklerine ve ilgi alanlarına göre süper spesifik kitleler oluşturun.

Tıklama sonrası dönüşüm oranınızı iyileştirin

E-ticarette yeniyseniz, hemen bir reklam kampanyası başlatmak isteyebilirsiniz. Ne de olsa, ürün hattınızı geliştirmek için yaptığınız tüm sıkı çalışmalardan ve ambalaj ve tasarıma harcadığınız pazarlama çabalarından gerçekten gurur duyuyorsunuz. Potansiyel müşterilerin ne düşündüğünü görmek için sabırsızlanıyorsunuz.

Gelişmekte olan markalar yardım için bana geldiğinde ortak bir senaryo vardır: dijital reklamları hiç iyi performans göstermiyor ve kampanyalarında neyin yanlış olduğunu bulamıyorlar. Kampanya performansı gerçekten düşük ve reklam maliyetleri tavan yapıyor.

Bazen sorun kampanyalarda değil, sitedeki dönüşüm oranında, satış noktasındaki içeriktedir. Bunun nedeni, doğru e-posta pazarlama akışları kurulumuna sahip olmamaları veya açılır pencereleri olmaması veya ödeme işlemlerinin çok karmaşık olması olabilir.

Özellikle ciddi durumlarda, doğru hareket tarzı, tüm reklamları derhal durdurmak ve dikkati dönüşüm oranlarına çevirmektir. Reklam çabalarınız, sitenizde yeterince yüksek bir dönüşüm oranı olmadan sizi yalnızca bir yere kadar götürür. O yüzden önce bunun üzerinde çalış.

Ürününüzün kalitesinin rakiplerinizinkini karşıladığından veya geride bıraktığından emin olun

E-ticaretin temel bir gerçeği, müşterilerin iyi niyetli bir amatör tarafından yapılmış gibi görünen ürünlere karşı çok az sabrı olmasıdır. Ürün açılış sayfası, reklamın verdiği sözü yerine getirmeli ve müşteriye görmeyi beklediği şeyi göstermelidir.

Ürün resimlerinizin yüksek kalitede olduğundan emin olmak için zaman ayırmalısınız. Bu, fotoğrafları telefonunuzla kendiniz çekmeyin veya ürün görselleştirmeleri kullanıyorsanız, o beş dolarlık iş sitelerinden birinden bir 3D sanatçısı kiralamayın anlamına gelir.

Metninizi yazması için profesyonel bir yazar bulun veya en azından redaksiyon yaptırın (en iyi metin yazarları bile hata yapabilir).

Son olarak kendinize sorun: Eğer bir müşteri olsaydınız, bu ürünü nasıl sunulduğuna göre satın alır mıydınız?

Satın alma işleminin mümkün olduğunca kolay olduğundan emin olun

Ödeme işlemi, sitenizin doğru olması için en önemli bölümlerinden biridir. Platform zaten optimize edilmiş, basit ve rahat bir ödeme sürecine sahip olduğundan, Amazon’da satış yapıyorsanız bu daha az sorun olur.

Ancak pek çok müşteri konfor alanından çıkıp doğrudan bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmaya karar verir ve onları şaşırtmaya hazır olmalısınız. Ödeme işlemini onlar için hızlı ve kolay hale getirin, aksi takdirde sitenizi terk ederler.

Tavsiye Edilen:  Markanız İçin Yıldız Etkileyen Pazarlama Stratejisini Nasıl Oluşturacağınızı Öğrenin

Tek sayfalık bir tasarıma geçmek, mobil cihazlar için optimize etmek, nakliye maliyetlerinizi önceden göstermek ve güven rozetleri eklemek dahil olmak üzere ödeme işleminizi optimize etmenin birçok yolu vardır.

Mobil müşteri için tasarım

Müşterilerinizin yarısının bir mobil cihazda alışveriş yapacağını varsayın. Mobil ziyaretçileri müşterilere dönüştürmenin en iyi yolu, ticari faaliyetlerinizin (dönen resimler, afişler, öğretici infografikler ve videolar) küçük ekranlarda kullanılabilir ve keyifli olmasını sağlamaktır.

Dönüşüm başına gelirinizi artırın

Satış noktasında geliri en üst düzeye çıkarın

Satış noktasında geliri en üst düzeye çıkarmak, ziyaretçilerin paketler veya yükseltmeler gibi daha yüksek fiyatlı öğeleri keşfetmesini kolaylaştırarak gerçekleştirilir. Ödeme işleminizde aksesuarlar ve yükseltmeler sunun.

Amazon’da satış yapıyorsanız, bu, ürün varyasyonları özelliğini kullanarak ve A+ içeriğinize bir ürün karşılaştırma modülü ekleyerek gerçekleştirilir. Bir Amazon Lojistik satıcısıysanız, şunları kullanabilirsiniz: Amazon’un sanal paket aracı müşterinin seçebileceği çok sayıda seçenek sunmak.

Yeniden pazarlama stratejinizi dikkatlice planlayın

ROAS, bunu hemen bir satış haline getirmekle ilgili değildir. Çoklu dokunma dönüşümü ile ilgili.

Hiç perakende olarak bir ürün satın aldınız ve hemen yeni satın aldığınız ürünün reklamlarını gördünüz mü? Bu, iyileştirilmesi gereken bir yeniden pazarlama planının göstergesidir.

Kaynak: kelime akışı

Müşterilerinizin yalnızca satın aldıkları ürün için yükseltme ve aksesuar reklamlarını görmelerini sağlamak üzere Meta (eski adıyla Facebook) ve Google piksellerini doğru şekilde ayarlamak için zaman ayırın.

Genel olarak reklam kampanyalarınızda olduğu gibi, yeniden pazarlamanızı yüksek düzeyde hedeflenmiş reklamlar sunacak şekilde doğru şekilde ayarlamak için zaman ayırmak uzun vadeli faydalar sağlayacaktır.

Bir Amazon FBA satıcısıysanız, Amazon müşterilerinize pazarlama e-postaları göndermenizi sağlayan Müşteri Etkileşiminizi Yönetin (MYCE) aracından yararlanın. Henüz tüm satıcılar tarafından tüm bölgelerde kullanılamıyor, ancak Amazon programı hızla genişletiyor.

Yeni yeniden pazarlama kanallarını belirleyin

Yıllardır, e-ticaret sitelerindeki yaygın uygulama, bir posta listesine kaydolma karşılığında indirim veya benzer bir avantaj sunan bir e-posta yakalama açılır penceresi görüntülemek olmuştur.

Bu taktik hala etkilidir, ancak bir süredir dijital pazarlama oyununun içinde olan pazarlamacılar, yeni nesil alışverişçiler için e-postanın çok daha az önemli olduğu gerçeğini gözden kaçırabilirler.

Bir markayla mobil cihazlarında mesajlaşarak etkileşim kurmayı tercih ederler. Artık en iyi uygulama, müşteriye e-posta adresini veya telefon numarasını girme seçeneği sunmaktır.

Yeniden pazarlama işinizin önemli bir parçasıysa, ROAS’ınızı hesaplarken yalnızca siparişe göre gelir yerine müşteri başına geliri veya müşteri yaşam boyu değerini kullanabilirsiniz.

özet

ROAS’ınızı en üst düzeye çıkarma sürecinin birçok hareketli parçası vardır. Bu ipuçlarından her biri kendi blog gönderisine layıktır ve umarım bu geniş genel bakış, ROAS optimizasyonunun temel bileşenlerini anlamanıza yardımcı olmuştur.

Unutmayın, başarılı bir kampanyanın pek çok unsuru vardır ve sıfırdan başlamak için çok çalışma gerekir. Reklamlarla ilgili olmayan tüm değişkenleri ortadan kaldırarak ve sitenizin performansını iyileştirerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bu, dönüşüm oranınızı iyileştirmeyi, ödeme işleminizi basitleştirmeyi veya alışveriş sepetini terk etme oranınızı azaltmak için bir e-posta dizisi eklemeyi içerebilir.

Ve her zaman olduğu gibi, reklamlarınızı optimize etme konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, dünyanın en iyi pazarlama uzmanlarından oluşan 600’den fazla kişiden oluşan ağımıza göz atın. Yardım etmek için buradayız.