Rockstar Pazarlamacısı Olmak İçin Gereken En İyi 13 Pazarlama Becerisi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Rockstar Pazarlamacısı Olmak İçin Gereken En İyi 13 Pazarlama Becerisi

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Bazı insanların matematikten nasıl korktuğunu biliyor musun? Pekala, bir ton insanın dijital pazarlamadan korktuğunu görüyorum. Sol beyine karşı sağ beyin durumu mu? Bilmiyorum.

Tek bildiğim, pazarlamanın sürekli değiştiği, platformların değiştiği, yeni araçların ortaya çıktığı ve kitlenizin daha iyi ve daha taze reklam içeriğine ihtiyacı olduğu. İçinde bulunulması zor bir sektör ve pek çok insan üç ana nedenden dolayı tükeniyor:

  1. Projeniz için teknik pazarlama beceriniz yok.
  2. Doğru pazarlama yeteneğine sahip değilsiniz (Bunun için sizi koruduk 😎) veya doğru pazarlama yönetimi becerilerine sahip değilsiniz.
  3. Ekibinize liderlik etmek veya yönetici ekibi projenizi desteklemeye ikna etmek için gereken sosyal becerilere sahip değilsiniz.

2. sorun kolayca çözülebilir – bizi arayın. 1 ve 3 numaralı sorunlar biraz daha zor ama merak etmeyin. Bu kılavuzla, işleri sizin için kolaylaştırabileceğimizi umuyoruz.

Her pazarlamacının sahip olması gereken 13 temel pazarlama becerisinin bir listesini bulduk. Ve bu becerileri neden geliştirmeniz gerektiğini ve bunların gerçek dünyada nasıl kullanıldığını açıklıyoruz.

Hadi dalalım.

Pazarlama stratejisi

Pazarlamacılar için temel bir beceri, üzerinde çalıştıkları her pazarlama projesi veya faaliyeti için doğru pazarlama stratejisini oluşturma becerisidir.

Dijital pazarlamacıların stratejik ve analitik düşünme konusunda mükemmel olmaları gerekir. Bir sürü içerik, sosyal medya gönderisi oluşturmak ve bir şeylerin kalması için dua etmek yerine, pazarlamacıların uygulamadan önce düşünmesi ve plan yapması gerekir. Hedef tüketici davranışını, onlara nasıl yaklaşılacağını ve sonuçların nasıl analiz edileceğini anlamaları gerekir.

Ve hayır, tüm verilerinizi güzel bir pazarlama planı şablonuna bağlayıp bir gün diyemezsiniz. Projeniz için kavramları anlamanız, hedef kitlenizle konuşmanız ve doğru pazarlama karmasını ve taktiklerini oluşturmanız gerekir.

[Add Banner Here]

İşte GoPro’nun kullandığı harika bir pazarlama stratejisi örneği. İkonik kamera markası, ürünlerini tanıtmak için harika bir yol yarattı. kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC). Şirket logosunu her video klibe otomatik olarak yerleştiren bir video düzenleme yazılımı yarattılar. GoPro daha sonra kullanıcı tarafından oluşturulan en ilginç videoları sosyal medya kanallarında paylaşır.

Bu, daha da fazla GoPro kullanıcısına videolarını GoPro’nun düzenleme yazılımıyla düzenleme ve marka için daha fazla UGC üretme konusunda ilham verdi. Ayrıca en iyi videolar için ödüller vermeye başladılar – bu da müşteri bağlılığını büyük ölçüde artırıyor ve markaya daha da fazla sosyal kanıt sağlıyor.

Kaynak: GoPro’ya git

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Tüm pazarlama rolleri.

yazı

Tüm dijital pazarlamacıların yazma konusunda iyi olması gerekir. Nasıl yazılacağını bilmiyorsanız, bu alanda iyi olmak zordur.

Beceri hem dahili hem de harici olarak kullanışlıdır. Bir pazarlamacı olarak, farklı türde insanlarla iletişim kurarsınız. Mesajınızı yazılı olarak ekip üyelerine, paydaşlara ve ortaklara nasıl ileteceğinizi bilmeniz gerekir. Blog yazıları, reklam metinleri gibi çeşitli içerikler oluşturmak için de yazı kullanırsınız. Basın yayınlarıweb kopyası, e-postalar, video komut dosyaları, adını siz koyun.

Örneğin, reklam ajansı Mother, KFC’ye yardım etti Birleşik Krallık’ta tedarik sorunları nedeniyle müşterilerden özür dileriz. Olumsuz duyguyu bir kampanyaya dönüştürmek için kopyanın gücünü kullandılar ve sonunda KFC’lerin marka itibarını bile iyileştirdiler.

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Tüm pazarlama rolleri.

Sosyal medya ve topluluk yönetimi

Günümüzde işletmelerin büyük bir çoğunluğu sosyal medyayı kullanmaktadır. Sosyal medyada değilseniz, bir dinozor olarak kabul edilirsiniz. İşletmeler, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak ve satmak, topluluklarıyla etkileşim kurmak, müşterilerin sorularını yanıtlamak ve daha fazlası için kullanır.

Tavsiye Edilen:  Müşteriler için Mükemmel SEO Analiz Raporu Formülünü Keşfedin

Daha fazla insan ürün önerileri almak için sosyal platformları kullandığından, sosyal medya becerileri pazarlamacılar için daha yararlı hale geliyor.

Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek için öncelikle her bir platformun nasıl çalıştığını, hangi taktikleri kullanmanız gerektiğini ve platformun algoritmasıyla nasıl çalışacağınızı anlamanız gerekir. Ayrıca yaratıcı olmanız, nasıl yazacağınızı bilmeniz ve farklı içerik türlerini düzenlemeniz gerekir. Ve sonra bir yıldız yaratmanız gerekiyor sosyal medya pazarlama planı ve yürütmeye başlayın.

Temel sosyal medya becerilerinden biri topluluk yönetimidir. Sosyal medyadaki en başarılı markalar, markaları etrafında topluluklar oluşturmuştur. Bir dijital pazarlamacı olarak, farklı sosyal medya kanallarındaki insanlara nasıl yaklaşacağınızı, onlarla iletişim kurmayı ve ilişkiler kurmayı öğrenmeniz gerekecek.

Sosyal medyada kesinlikle ustalaşmış ikonik bir marka Nike’dir. Instagramları, ekipmanlarını kullanan atletlerin harika görüntüleri ve videolarıyla dolu. Ürünler yerine ürünlerini kullanan sporculara ve spor takımlarına odaklanırlar.

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Sosyal medya pazarlaması ve topluluk yönetimi rolleri.

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Google ve diğer arama motorları, potansiyel müşterilerin bir ürün veya hizmeti satın almasında önemli bir rol oynamaktadır. SEO, işletmelerin organik arama sıralamalarını iyileştirmelerine yardımcı olur. Ve birlikte ABD’li alışveriş yapanların %53’ü Ürünler için alışveriş yapmak için arama motorlarını kullanan şirketler, SEO’nun gücünü göz ardı edemez.

Temel SEO becerileri arasında derinlemesine anahtar kelime araştırması, rekabetçi SEO analizi, sayfa içi optimizasyon, bağlantı kurma ve dijital PR bulunur.

Harika bir SEO örneği, insanların diyetlerinde yumurta kullanımını destekleyen bir kuruluş olan American Egg Board’dan geliyor. Rise Interactive’in yardımıyla yeni bir anahtar kelime stratejisi geliştirdiler, yeni bir site mimarisi uyguladılar, kullanıcı deneyimini iyileştirdiler ve sayfa içi SEO optimizasyonu yaptılar. Bu yaklaşım, mobil trafiğinde %87, web sitesi trafiğinde ise %22 artış sağladı.

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: İçerik pazarlaması ve SEO rolleri.

Veri analizi

Pazarlamada veri çok önemlidir. Bir kampanyanın başarılı olabilmesi için sayıların dahil olması gerekir. Veri analizi, pazarlamacıların hangi pazarlama çabalarının iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin iyileştirilmesi gerektiğini görmesine yardımcı olur. Ayrıca kampanyaları planlamalarına, test etmelerine, yürütmelerine ve analiz etmelerine yardımcı olur.

Pazarlamacılar, tüm çeşitli pazarlama kanallarından ve kaynaklarından veri toplamak için çok kanallı veri analitiğini kullanır ve ardından heyecan verici fırsatları araştırır ve ortaya çıkar çıkmaz bunlardan yararlanır.

Çok var veri analizi araçları pazarlamacıların kullanabileceği Google Analytics en yaygın olarak kullanılan olmaktır. Ancak, diğer araçlar, örneğin süpermetrikler Ve Doğaçlamasektörde de popülerdir.

Kaynak: Doğaçlama

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Tüm pazarlama rolleri.

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO)

CRO web sitesi ziyaretçilerini dönüştürmelerini sağlamak için mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini anlama ve verme sürecidir.

Pazarlamacılar CRO yapmayı öğrenmek istiyorlarsa, öncelikle analitik, temel kodlama, etkileşim tasarımı ve istatistik becerileri üzerinde çalışmaları gerekir. CRO’ların analitik düşünme ve elde tutma oranı gibi farklı iş ölçümlerini anlama konusunda iyi olmaları gerekir. Bu beceri kombinasyonu onları doğru yola koymalıdır.

CRO yapan pazarlamacıların ayrıca birkaç farklı CRO aracını nasıl kullanacaklarını bilmeleri gerekir. Bu pazarlama araçları üç gruba ayrılabilir:

  1. Web analizi araçları: Genlik, Mixpanel ve Google Analytics.
  2. Davranış analizi araçları: Hotjar ve FullStory.
  3. Test araçları: VWO Testi ve Optimize Etme.
Kaynak: Hotjar

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Büyüme pazarlaması ve CRO rolleri.

Grafik Tasarım

Bir pazarlamacı olarak, görselleri ve UI/UX’i nasıl tasarlayacağınızı bilmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, rengin, tipografinin ve mizanpajın nasıl çalıştığını ve en iyi tasarım uygulamalarının neler olduğunu anlamak, sahip olunması gereken büyük bir değerdir.

Tavsiye Edilen:  İçerik dağıtımı için kitle hedeflemenin önemi

Bu beceri, tasarımcılara ve pazarlama ekiplerine daha spesifik geri bildirimler sunmanıza ve daha bilinçli kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Daha fazla işbirliği içinde çalışabilecek ve daha kaliteli işler üretebileceksiniz.

Meditasyon uygulaması Headspace’in web sitesinde ve sosyal medyada nasıl çarpıcı bir renk paleti ve çekici karakterler kullandığına bakın. Bunu, misyonlarından biriyle uyumlu olan pozitifliği göstermek için yapıyorlar: insanların daha fazla neşe bulmasına yardımcı olmak.

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Sosyal medya, içerik, CRO ve büyüyen pazarlama rolleri.

reklam

Nereye baksan reklamlar var. Reklam panolarından TV reklamlarına kadar birçok şekilde markanızın reklamını yapabilirsiniz. tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı.

Bir pazarlamacı olarak hangi alanda uzmanlaşmaya karar verdiğinize bağlı olarak, ihtiyaç duyduğunuz reklam becerilerinin türü farklı olacaktır. Daha çok Don Draper tipi bir pazarlamacı olmak ve daha geleneksel reklam kampanyaları oluşturmak istiyorsanız, yaratıcı fikirler ve kavramlar bulma ve ardından bu kavramları kelimelere dönüştürme konusunda iyi olmanız gerekir.

PPC kampanyaları yapmak istiyorsanız, istatistik, reklam metni yazma, tasarım anlayışına sahip olma ve tüketicileri ve müşteri yolculuğunda nerede olduklarını anlama konusunda iyi olmanız gerekir.

Biraz daha zekaya mı ihtiyacınız var? Üstteki rehberimize göz atın PPC kitapları.

Örneğin, Alec Brownstein’ın bu akıllı PPC kampanyasına bakın. Reklamını görmeleri ve onu bir röportaj için davet etmeleri umuduyla New York’taki en iyi kreatif direktörlerin isimlerini hedef aldı. Yayınladığı beş ilandan dördü mülakat ve iki iş teklifi aldı.

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Büyüme, sosyal medya pazarlaması, PPC ve reklam rolleri.

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, satışları artırma hedefi olan hedeflenen e-postalarla kampanyalar oluşturma sürecidir. E-posta kampanyaları genellikle tarafından desteklenmektedir pazarlama otomasyonu. perakende ve e-ticaret e-posta pazarlama kampanyalar muhtemelen en çok tanınan iki tanesidir.

E-posta pazarlamasında başarılı olmak için, stratejik düşünme, e-posta kampanyaları yazma, oluşturma, gönderme ve optimize etme, e-posta listelerini yönetme, tasarım ve analitik konularında iyi olmayı öğrenmeniz gerekir.

E-posta pazarlaması, yakında bilgili ve başarılı pazarlamacıların bu gönderide bahsedilen becerilerin birçoğunu çok çeşitli pazarlama uzmanlıklarına nasıl uygulayabileceğinin en iyi örneğidir.

İşte Japon gündelik giyim markası Uniqlo’dan harika bir e-posta kampanyası örneği. Bu e-postada Uniqlo, abonelerine beğendikleri belirli bir öğenin daha ucuza geldiğini bildirdi. Bu, haber bülteni abonesinin ürün sayfasına geldiği ve ürünü sepete eklediği ancak satın alma işlemini tamamlamadığı otomatik sepet terk e-postasına bir örnektir.

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: E-posta, büyüme, içerik pazarlama ve topluluk yönetimi rolleri

Kancadan kurtulduğunu mu düşündün? Ele aldığımız becerilerin tümü teknik pazarlama becerileridir. Bazı yumuşak becerilere sahip olmadan siperlerde hayatta kalamazsınız.

Yeni şeyler denemeye açıklık

Pazarlama da gelişiyor. Her gün yeni araçlar, rakipler ve algoritma güncellemeleri çıkıyor. Yani durgun olamazsın. Geçmişte işe yarayan aynı stratejiler ve taktikler ileriye dönük olarak işe yaramayabilir. Başarılı olmak istiyorsanız, değişimi kucaklamaya ve yeni şeyler denemeye açık olmalısınız.

Bunun harika bir örneği TikTok’tur. Yeni platform kullanıma sunuldu ve pazarlamacıların “bu gençler için, benim hedef kitlem için değil” dediğini hâlâ duyuyorum. Henüz, TikTok geçti ABD’li tüketicilerin TikTok’ta diğer tüm platformlardan daha fazla zaman geçirdiği YouTube, Facebook ve Instagram.

TikTok kullanıcılarının %21,7’si 30’larında ve %20,3’ü 40’larında, peki genç izleyicilerin bu konuşması ne? Bu yeni arenaya girecek kadar cesur olan pazarlamacılar, platformda inanılmaz bir erişim ve katılım elde ediyor.

Tavsiye Edilen:  21 błędów blogowania poza centrum, których należy unikać

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Tüm pazarlama rolleri

Topluluk önünde konuşma

İster potansiyel bir müşteriye satış konuşması yapıyor olun, ister yönetici ekibinize rapor veriyor olun veya bir konferansta konuşma yapıyor olun, topluluk önünde konuşma yapmak neredeyse kaçınılmazdır.

Doğrudan satış yapmıyor olsanız bile, yine de kolaylıkla bir ürün veya çözüm sunabilmeniz gerekir. Ayrıca, yalnızca 9-5 iş performansınızı artırabilen kişisel markanızı oluşturmak için harikadır.

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Tüm pazarlama rolleri

Karmaşık kavramları açıklayabilme

Bir pazarlamacı olarak, çoğu pazarlama konusunda sizinle aynı düzeyde bilgi paylaşmayan her türden insanla karşılaşıyorsunuz. Paydaşlardan, patronlardan ve ortaklardan bahsediyoruz.

Yani zor kavramları basit kelimelerle açıklayabilmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, kavramı en basit adımlara bölmek ve her birini basit ve anlaşılması kolay bir şekilde açıklamaktır.

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Tüm pazarlama rolleri

İşler istediğiniz gibi gitmediğinde alçakgönüllülük ve sabır

Bazen, stratejiniz veya fikriniz ne kadar harika olursa olsun, işe yaramaz. Her şeyi kitabına göre yapabilirsiniz ve bazen ürün-pazar uyumu harika olmayabilir veya hedeflediğiniz kitle en iyisi olmayabilir. Pek çok şey ters gidebilir ve hem olumlu hem de olumsuz deneyimlerden nasıl ders alacağınızı öğrenmeniz ve yolunuza devam etmeniz gerekir.

Bu beceri aşağıdakiler için gereklidir: Tüm pazarlama rolleri

Artık başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz çeşitli becerileri ele aldığımıza göre, bunları geliştirmenin yollarından bahsedelim.

Pazarlama becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Dijital pazarlama becerilerinizi geliştirmenin birçok farklı yolu vardır. En yaygın olanları şunları içerir: kendi kendinize öğretmek, serbest projeler üstlenmek ve çevrimiçi kurslar ve dereceler yapmak.

Kendinize öğretin

Sıfırdan başlıyorsanız, gerekli tüm bilgileri çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Yeni bir pazarlama becerisine ayak basıyorsanız, kendi kendinize öğretmek harikadır. Okuyabilirsin pazarlama kitaplarıgöz atın pazarlama bloglarıve kontrol edin Youtube videoları çözmeye çalıştığınız belirli bir zorlukta veya geliştirmeye çalıştığınız belirli bir pazarlama alanında.

Dersler

Bir beceriyi öğrenme konusunda daha ciddiyseniz, bir kursa veya sertifika programına katılabilirsiniz. Kurslar, öğrendiklerinizle ilgili yapısal ve bağlamsal bir fikir edinmenize yardımcı olacak ve tamamlanmış bir sertifika programına sahip olmak özgeçmişinizde harika görünecek. En iyi 19 rehberimize göz atın e-ticaret kursları bu sene denemelisin

Dereceler

Daha da ciddiysen, okula dönmeyi ve ilgilendiğin bir pazarlama alanında bir yüksek lisans programı başlatmayı düşünebilirsin. Önemli kazanımlar elde etmene yardımcı olmak için seçebileceğin tonlarca pazarlama derecesi programı ve çevrimiçi sertifika var. pazarlama kariyeriniz için beceriler.

serbest projeler

Dijital pazarlama becerilerinizi geliştirmenin harika bir yolu, onları test etmektir. Mevcut şirketinizde bunu yapma imkanınız yoksa kendi boş zamanlarınızda yapabileceğiniz freelance veya gönüllü projeler bulun.

Serbest projeler, farklı bir şey yapmanın, muhtemelen bunun için ödeme almanın ve becerilerinizi geliştirmenin süper eğlenceli bir yolu olabilir. Daha sonra bu portföyü, daha fazla serbest çalışan iş bulmak veya mevcut şirketinizde zam almak için kullanabilirsiniz.

Listeye eklemek istediğiniz başka becerileriniz mi var? Bize bir mesaj bırakın.