SaaS Şirketlerinin Google Reklamlarına Ne Kadar Harcadığı [Data Study]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SaaS Şirketlerinin Google Reklamlarına Ne Kadar Harcadığı [Data Study]

SaaS şirketlerini, dijital pazarlama çabaları açısından her zaman birlikte çalışmak için son derece ilginç müşteriler olarak gördük. İş modelleri genellikle daha yüksek marjlarla uyumlu olduğundan, bu onlara daha agresif pazarlama hedefleri için esneklik sağlar. Go Fish Digital’de yıllar boyunca çok sayıda SaaS şirketiyle PPC ve SEO çabalarında çalıştık ve ekiplerinin müşteri edinme açısından hızlı hareket etmek istediği genellikle açıktır.

Bu şirketlerin agresif reklam bütçeleri olduğunu bildiğimizden, SaaS markalarının bu çabalar için ne kadar harcama eğiliminde olduğuna veri tabanlı bir bakış atmanın ilginç olacağını düşündük. Ne de olsa, Google Ads gibi platformlar, pazarlama Direktörlerine ve Başkan Yardımcılarına, talep oluşturma ve kullanıcı edinme için hemen oluşturulmuş bir kanal sağlar.

Bu şirketlerin ücretli reklam çabalarına ne kadar harcadığını kesin olarak bilemesek de, reklam harcamalarını tahmin etmemizi sağlayan araçlar var. SEMRush bir dijital pazarlama çözümü sağlayıcısıdır (bu çalışmada da ironik bir şekilde bir SaaS’dir). tahminler sağlar reklam anahtar kelimeleri, trafik ve maliyetler. Bu veriler hiçbir zaman bu siteler için yapılan reklam harcamalarını tam olarak yansıtmasa da, bu veri kümesindeki şirketlerin Google Ads harcamalarını yaklaşık olarak tahmin etmek için kullanabiliriz.

Verilerin nasıl toplandığı hakkında daha fazla ayrıntıya daha sonra gireceğim. Ancak şimdi çalışmamızın ortaya koyduğu bulgulara geçelim.

Verilere toplu olarak baktığımızda, bu sitelerin tahmini olarak ne kadar trafik aldığı ve tahmini yıllık trafik maliyetlerinin ne olduğu hakkında bazı ilginç veriler bulabildik:

  1. Ortalama Yıllık Trafik Maliyeti: 1.311.768 $
  2. Ortalama Yıllık Trafik: 177.267 oturum
  3. Aylık Ortalama Anahtar Kelimeler: 705

En Çok Harcama Yapan Şirketler

Analiz etmek istediğimiz ilk şey, tahminen en fazla harcama yapan şirketlerdi.

Tavsiye Edilen:  5 kluczowych wskazówek dotyczących projektowania prezentacji

Sonuçlardan bazıları hemen şaşırtıcıydı. Örneğin, DocuSign’ı ilk 10 sonuçta görmeyi veya WordStream (PPC reklam yazılımı) gibi şirketlerin Google Reklam harcaması açısından Salesforce gibi devleri geçmesini beklemiyorduk.

Tabii bu listeye baktığımızda, büyük ölçüde halka açık şirketlerden oluşuyordu, bu yüzden bu verileri iki farklı listeye ayırmanın mantıklı olduğunu düşündük.

Halka açık şirketler

İlk olarak, verileri halka açık şirketlere ayırdık. Bu, NYSE’de işlem gören bir tüzel kişinin doğrudan sahibi olduğu bir web sitesinin tahmini harcamasını yansıtır:

Listenin başında yer alan Adobe, iş durumları ve geniş ürün teklifleri göz önüne alındığında büyük bir sürpriz değil. Bununla birlikte, Bill.com ve Freshworks gibi daha tekil odaklı şirketlerin harcama seviyeleri açısından bu kadar yüksek olduğunu görmek daha ufuk açıcıydı.

Özel şirketler

Ardından, halka açık olmayan özel şirketleri ayırdık. Bu, yalnızca doğrudan halka açık olmayan ve daha büyük bir kuruluşa ait olup olmadıklarını dikkate almayan kuruluşları yansıtır:

Harcamaya Göre En İyi Sektörler

Verilerle ilgili en ilginç görüşlerden biri, SaaS şirketlerini sektöre göre gruplandırmak ve tahmini Google Ads harcama düzeylerini analiz etmekti. Bunu yaptıktan sonra, belirli kategoriler için eğilimleri görebildik:

Verilerden elde edilen en şaşırtıcı çıkarım, E-İmza alanının ne kadar rekabetçi olduğudur. CRM veya Finansal Hizmetler sektörlerindeki şirketler olarak reklamcılık açısından 2 katın üzerinde harcama yaptıklarını öğrendiğimizde şok olduk. DocuSign, PandaDoc ve HelloSign, veri kümesindeki ilk 40 Google reklamvereninden biridir. Ücretli reklamcılığın kol gezdiği bir sektörden bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, E-İmza alanına bakın.

En Popüler SaaS Sektörleri

Tersine, burada en popüler kategorilere göre ortalama Google Ads harcamasını görebilirsiniz: Bilgi Teknolojisi, Analitik, Pazarlama, Bulut Bilişim ve İnsan Kaynakları. Reklam bütçesi açısından en rekabetçisinin “Bulut Bilişim” olduğuna dikkat edin.

Tavsiye Edilen:  Satışlarınızı Fırlatan 19 Google Ads Uzantısı [2023]

Bununla birlikte, bu grafik, en popüler kategorilerle karşılaştırıldığında en iyi kategorilerin ortalama harcama seviyelerini gerçekten bir perspektife yerleştiriyor:

Rakiplerinizin Harcama Düzeylerini İnceleyin

Son olarak, bu verilerin en iyi kullanım durumlarından birinin hem sektörünüzü hem de bireysel rakiplerinizi daha iyi anlamak olduğunu düşünüyoruz. Bu verilerle, pazarınızda rekabet eden diğerlerine kıyasla dijital pazarlama harcamaları açısından nerede olduğunuzu görmek için en azından bazı kıyaslama verilerine sahip olacaksınız.

Analiz ettiğimiz şirketlerin tam listesini görmek için verilere buradan ulaşabilirsiniz: SaaS Google Ads Harcama Tablosu

Veriler Hakkında

Bu verileri toplamak için, “SaaS” altında kategorize ettikleri veritabanlarından şirketler listemizi oluşturmak için Crunchbase’i kullandık. Ayrıca, SaaS endüstrisinde önde gelen markalar olduğunu bildiğimiz şirketleri ve rakipleri de ekledik.

Listemizi oluşturduktan sonra, tahmini anahtar kelime sayısı, trafik ve maliyet hakkında tahminler toplamak için bu şirketleri SEMRush adlı üçüncü taraf bir araçla çalıştırabildik. Yukarıdaki grafiklerin çoğu, “”den oluşan “Trafik Maliyeti” metriğini kullanır. Çalışmayı reklam verdiği tahmin edilen şirketlere odaklamak için Google Ads verileri olmayan siteleri hariç tuttuk.

Elbette, veri setinde bazı sınırlamalar vardır. Bu maliyet metrikleri, muhtemelen şirketin Google Ads sonuçlarındaki konumuna ve tek bir sorgunun tahmini TBM’sine (tıklama başına maliyet) dayalı olan maliyet tahminleridir. Ayrıca veriler, Cruchbase’in veri tabanından dışa aktarılabilenlere ilişkin bir seçim yanlılığına sahiptir ve her SaaS şirketini yansıtmaz.

Yine de, bu verilerin SaaS şirketlerinin ne kadar harcama yaptığına ve hangi sektörlerin diğerlerinden daha agresif reklam verdiğine dair tahminler almak için son derece yararlı olduğuna inanıyorum. Bu, diğer SaaS oyuncularının dijital pazarlama bütçeleri hakkında fikir edinmek için şirketlerin rakiplerini ve sektörleri daha iyi anlamaları için bir kaynak olarak kullanılabilir.

Tavsiye Edilen:  Yakın Çekim Kullanarak Bir Filmde Kişiselleştirin

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.