Şablon Nedir? Şablonlar Neden Yararlıdır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Şablon Nedir? Şablonlar Neden Yararlıdır?

Google arama kutusuna “şablon” yazarsak, “dünya kupası” içeren sonuçların sayısından daha fazla, yaklaşık 3,8 milyar sonuç elde ederiz.

Günümüzde insanların iş yerindeki sorunları çözmeye ve hatta kişisel yaşamlarında karar almaya yardımcı olmak için şablonları kullanması daha yaygın hale geldi.

Neden herkes şablonları seviyor?

Özellikle ekip çalışması ve uzaktan toplantılar için şablonları kullanmanız için en önemli 3 pratik nedeni burada bulabilirsiniz.

Zamandan tasarruf edin, hataları ve tekrarları azaltın.

Şablonlar çözülmesi gereken büyük sorunlara ve daha da önemlisi işin etkili bir şekilde yapılmasına odaklanmanıza yardımcı olur.

Örneğin VUCAC gibi dijital bir tahta ile çevrimiçi toplantı yaptığınızda her katılımcı kütüphaneden uygun bir şablon ekleyerek fikirlerini hızlı bir şekilde yazabilir. Herkesin kendi fikrinde kalmasına ve gündemi takip etmesine yardımcı olur. Sonuç olarak tüm ekip, akış şemalarını veya zihin haritalarını tekrar tekrar oluşturmak yerine gerçek sorunları tartışmaya ve çözmeye daha fazla zaman ayırabilir.

“Neden” yerine “Nasıl”a odaklanın.

Şablonlar, başkaları tarafından yararlı ve pratik olduğu kanıtlanmış bazı en iyi uygulamaları birleştiren, etkili düşünme için bir çerçeve sağlar.

Okullarda matematik problemlerini çözme şeklimize çok benzer. Örneğin, bir üçgenin alanını hesaplamak için neden yüksekliği genişlikle çarpıp sonra 2’ye bölmemiz gerektiğini bulmak yerine formülü uygulayıp sayıları dolduruyoruz.

Dahası, şablonları yalnızca içeriği düzenlemek için değil, aynı zamanda boşlukların nasıl doldurulacağına ilişkin talimatlar almak ve bu boşlukların ne anlama geldiğini anlamak için de kullanabiliriz.

Diyelim ki çevrimiçi bir retrospektif yapıyoruz, VUCAC platformundan önceden tasarlanmış bir retrospektif şablonunu doğrudan seçip toplantınızı hemen başlatabiliyoruz.

Yaratıcılık ve fikir için daha iyi görselleştirme.

Fikirleri tasvir etmede görseller genellikle kelimelerden daha etkilidir.

Tavsiye Edilen:  İçeriğinizi Optimize Etmek İçin Bilmeniz Gereken Her Şey (2023)

Olağanüstü kullanılabilirliğine rağmen şablonlar görsel olarak daha çekici ve etkileyicidir, bu da işe daha fazla katılımı teşvik eder.

Genellikle yerleşik şablonlar yaratıcı profesyoneller veya sektör uzmanları tarafından tasarlanır. Özellikle karmaşık fikirlerin ve süreçlerin aktarılmasına yardımcı olan görsel yardımlar ve illüstrasyonlar oluşturma konusunda da iyidirler.

Bir sonraki toplantınızda bu güçlü ve güzel şablonları kullanmaktan çekinmeyin.

VUCAC şablonları ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Şu anda VUCAC beyaz tahtada SWOT analizi, 5W2H, yapışkan not grupları, Kanban vb. dahil olmak üzere çeşitli yerleşik şablonlara ÜCRETSİZ olarak erişebilirsiniz.

Bunlar beyin fırtınası oturumlarında veya atölye çalışmalarında en yaygın olarak kullanılan öne çıkan şablonlardır.

Örneğin, aşağıda gösterilen “5 Neden” analizi, ekibin dikkati dağılmadan her sorunun temel nedenini bulmasına yardımcı olacak bir tekniktir.

Bu şablondan en iyi şekilde yararlanmak için bazen bir sonuca varmadan önce neden sorularını beş defadan fazla sormanız gerekir.

Diğer bir örnek ise 2X2 öncelik matrisidir. Yalın önceliklendirme yöntemi olarak da bilinen etkili bir analiz aracıdır.

Bu şablon genellikle ekiplerin ve proje yöneticilerinin yapılacaklar listelerindeki sırayı belirlemelerine veya göreceli önemlerine göre çözümler seçmelerine yardımcı olur.

Bu şablonları ÜCRETSİZ olarak deneyin ve işbirliğinizi nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi bize bildirin.