Sadece Bir Şarkı Mırıldanın, YouTube Onu Sizin İçin Belirlesin!

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sadece Bir Şarkı Mırıldanın, YouTube Onu Sizin İçin Belirlesin!

Herkes şarkı sözlerini ezberlemede iyi değildir. Ama sözlerini hatırlamıyorsan şarkıyı nasıl bulacaksın? Şarkıyı mırıldanabiliyorsanız YouTube şarkıyı sizin için belirleyip arayacaktır. YouTube’un şarkıya göre arama özelliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

YouTube Mırıldanma Özelliğiyle Yeni Şarkı Aramayı Test Ediyor

YouTube geçtiğimiz günlerde platformun, kullanıcının YouTube’da şarkı mırıldanarak arama yapmasına olanak tanıyacak yeni bir özelliği denediğini duyurdu. Şu anda bu özellik Android kullanıcıları için test aşamasındadır.

Bu özelliğe erişimi olan tüm Android kullanıcıları, üç saniye veya daha uzun bir süre boyunca bir şarkıyı mırıldanabilir, şarkı söyleyebilir veya kaydedebilir. YouTube, Makine Öğrenimi algoritması aracılığıyla şarkıyı tanımlayacak ve sizi YT uygulamasında aranan şarkının yer aldığı ilgili resmi müzik içeriğine, kullanıcı tarafından oluşturulan videolara veya kısa videolara yönlendirecektir.

Bu özellik tamamen yeni değil; Google Asistan ayrıca şarkının melodisini mırıldanarak da şarkıları tanımlayabiliyor. Google Asistan ile YouTube arasındaki tek fark, YT’nin şarkıları üç saniyeden daha uzun bir sürede tanımlayabilmesi, Google Asistan’ın ise 10-15 saniye sürmesidir, bu da nispeten daha uzun bir süre. YouTube’un şarkı arama sürümü de Google Asistan ile aynı teknolojiye dayanıyor ancak YT’nin yinelemesi farklı.

YouTube’un mırıldanarak şarkı arama özelliği, Apple’ın sahibi olduğu Shazam’a çok benzer. Bu nedenle Google, bu özelliği dünya çapında küçük bir yüzdeye ve YouTube’u Android cihazlarında izleyen kullanıcılara sunuyor.

Kullanıcıların bu özelliğe erişmek için ayrı bir uygulama indirmelerine gerek yoktur. Bu özelliğe YT ve YT Music uygulamasından erişebileceksiniz.

Bu özelliğe erişmek için şu adımları uygulamanız gerekir:

  1. Android telefonunuzda YT uygulamasını açın.
  2. üzerine dokunun arama simgesi.
  3. Şimdi, üzerine dokunun mikrofon simgesi YT’nin mırıldandığınız melodiyle eşleşen şarkıyı tanımlamasına ve aramasına izin vermek için.
Tavsiye Edilen:  Reklamcılığın Geleceği Burada: Yapay Zeka Sektörü Nasıl Yeniden Şekillendiriyor?

Ayrıca kullanıcıların şarkıyı tanımlamak için şarkıyı mükemmel bir şekilde mırıldanmasına gerek yok.

Çözüm

YouTube’un şarkıya göre arama özelliği geniş çapta ve kademeli olarak kullanıma sunulacak. YouTube, şarkı aramak ve dinlemek için başvurulacak platformlardan biri olduğundan, bu pek çok kişi için faydalı olacaktır. Bununla birlikte YT, spam gönderenleri durdurmak için YT Shorts’taki bağlantıların devre dışı bırakılması ve YT Music’te TikTok benzeri özelliklerin başlatılması gibi birçok özelliği de tanıttı.