Sanal Alışveriş Asistanı Nedir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sanal Alışveriş Asistanı Nedir?

Sanal alışveriş asistanları e-ticaretteki en büyük trendlerden biridir.

Geçtiğimiz birkaç yılda çevrimiçi alışveriş yaptıysanız, muhtemelen bir sanal alışveriş asistanıyla etkileşime girmişsinizdir. Bunlar, satın alma kararlarınıza rehberlik sağlamak üzere yerinde bir widget olarak veya kısa mesajlarınızda ortaya çıkan yapay zeka destekli sohbet robotlarıdır. Bu, e-ticaret satıcılarının 7/24 destek sunmasına ve müşterilere insan aracılardan çok daha düşük bir maliyetle üst satış yapmalarına olanak tanır.

Müşteriler sanal alışveriş asistanlarından da faydalanıyor; bu teknoloji, ihtiyaç duydukları anda her zaman yardıma erişebilmelerini sağlar.

Bu kılavuzda bu faydaları ve diğerlerini daha ayrıntılı olarak ele alacağız. Ayrıca sanal alışveriş asistanlarının popüler kullanım örneklerini de ele alacağız, bunları başarıyla uygulayan markalardan örnekler sunacağız ve size kendi sanal alışveriş asistanınızı oluşturmak için kullanabileceğiniz bir dizi çözümü göstereceğiz.

#cta-visual-pb#E-ticaret mağazanız için istediğiniz sayfa türünü oluşturunShogun’un özelleştirme seçenekleriyle daha başarılı açılış sayfaları oluşturun. Daha fazla bilgi edin

Sanal Alışveriş Asistanı Nedir?

Sanal alışveriş asistanı, çevrimiçi ziyaretçilerle metin tabanlı etkileşimleri kolaylaştırmak için makine öğrenimi ve doğal dil işleme teknolojisini kullanan bir yazılım çözümüdür. Soruları yanıtlamak, ürün önerilerinde bulunmak ve sipariş bilgileri sağlamak da dahil olmak üzere çeşitli görevleri gerçekleştirebilir.

Sanal alışveriş asistanları son yıllarda popülerlik kazanıyor. Sephora, H&M ve LEGO gibi markaların bunları web sitelerinde ve sosyal medya sayfalarında büyük bir başarıyla uyguladığını gördük. Genel olarak sanal alışveriş asistanları, sesli ticaretle birlikte yapay zekanın insanların çevrimiçi alışveriş yapma şeklini değiştirmesine yönelik daha geniş bir eğilimin parçası.

Yapay zeka teknolojisindeki ilerlemeler sanal alışveriş asistanlarını oldukça etkili hale getirdi. Artık cevap verebilecekler rutin soruların %80’ine kadarVe Çevrimiçi alışveriş yapanların %34’ü hatta sohbet robotlarını insan destek temsilcileri yerine tercih ediyorlar.

Sanal Alışveriş Asistanı Nasıl Çalışır?

Görünüşte sanal alışveriş asistanının işleyişi oldukça basittir. Bir asistanla etkileşim kurmak için kullanıcının öncelikle bir markanın web sitesini veya sosyal medya sayfasını ziyaret etmesi gerekir.

Tavsiye Edilen:  Veri Kaybını Önleme (DLP) nedir? Bilmen gereken her şey

Sanal alışveriş asistanı daha sonra kullanıcıyı selamlıyor ve bir soru soruyor veya kullanıcıya belirli bir promosyon veya teklif hakkında bilgi veriyor. Selamlama, soru ve teklif, kullanıcıdaki mevcut verilere göre kişiselleştirilebilir veya tüm ziyaretçilere uygulanacak şekilde genel tutulabilir.

Kullanıcılar daha sonra asistanla etkileşime girebilir, sorularına yanıt alabilir ve umarım bir satın alma işlemi gerçekleştirebilir.

Sanal Alışveriş Asistanı Uygulamanın Faydaları

Artık sanal alışveriş asistanlarının tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını bildiğinize göre, işletmenize sundukları faydaları daha derinlemesine inceleyelim.

Kârlılığınızı artırmak için sanal alışveriş asistanlarını kullanmanın birçok yolu vardır, örneğin:

  1. Veri toplamak: Müşterileriniz ve onların tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bu bilgileri onlara daha kolay satış yapmak için kullanabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş önerilerin dönüşüm oranı: 5,5 kat daha yüksek ortalama ziyaretçinin dönüşüm oranından daha yüksek.
  2. Para biriktir: Sanal alışveriş asistanı, sizi özel bir canlı sohbet destek ekibi tutma zorunluluğundan kurtararak ve mevcut destek ekibinizin günlük olarak aldığı sorgu sayısını azaltarak paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bu tasarrufları doğrudan kârınıza yönlendirebilir veya bunları işinizin diğer alanlarını geliştirmek ve gelecekteki büyümeyi desteklemek için kullanabilirsiniz.
  3. Rekabet avantajı elde edin: Rakiplerinizden hiçbiri müşterilerine sanal alışveriş desteği sunmuyorsa, çevrimiçi mağazanız için bir asistan uygulayarak öne çıkabilirsiniz. Rakipleriniz halihazırda sanal alışveriş asistanlarını kullanıyorsa, rekabet avantajınızı yeniden kazanmak için sizin de onlara yetişmeniz gerekir.
  4. Daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayın: Sanal alışveriş asistanı, müşterilerle iletişim kurmanızı sağlamanın yanı sıra onlara 7/24 destek vermenizi de sağlar. Uzun vadede bu, müşterilerinizi diğer seçeneklerden birine başvurmak yerine hizmetinize bağlı kalmaya ikna etmenize yardımcı olacaktır; bu da işletmenizin mali sağlığı açısından özellikle önemlidir. Sonuçta yeni bir müşteri kazanmak beş kat daha pahalı Mevcut bir müşteriyi elde tutmak gibi.
  5. Daha fazla satış yaratın: Ayrıca, sanal alışveriş asistanının yardımıyla, müşterilerinize ürün önerileri sunarak ve sepeti terk etme hatırlatıcıları göndererek daha fazla satış elde edebilirsiniz. Hatırlamak, neredeyse %70 arabalardan vazgeçildi. Bu hatırlatıcıları göndermek için sanal bir alışveriş asistanı kullanarak, birçok potansiyel müşterinin satın alma işlemini takip etmesini ve tamamlamasını sağlayabilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  İnternet Pazarlama BizLeads Sanal Zirvesi 2023

Sanal Alışveriş Asistanı Ne Yapabilir?

Sanal alışveriş asistanları ilk geliştirildiğinde birkaç temel soruyu yanıtlamaktan başka bir şey yapamıyorlardı. Ancak artık bu teknoloji birçok farklı müşteri ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir.

Mevcut ve potansiyel müşterilere neler sunabileceklerine dair bir genel bakış:

1. Soruları Yanıtlayın

Sanal alışveriş asistanlarının en yaygın kullanım alanlarından biri müşterilerin sorularına yanıt vermektir.

Şirketler genellikle asistanlardan, kullanıcıların marka ve ürünleri hakkında en sık sorulan bazı soruların yanıtlarını alabilecekleri bir tür canlı SSS sayfası görevi görmesi için yararlanır. Çoğu işletme için bu, nakliye masrafları, teslimat süresi ve geri ödeme politikasına ilişkin soruları içerir. Fiziksel lokasyonları olan markalar doğal olarak mağaza lokasyonları ve çalışma saatleri hakkında da sorular alacaktır.

Sanal alışveriş asistanları ayrıca ürün malzemesi, boyutlandırma veya garanti gibi ürüne özel çeşitli sorulara yanıt verecek şekilde kodlanabilir.

2. Sipariş Bilgilerini Sağlayın

Çevrimiçi bir satın alma işlemi yaptıktan sonra alışveriş yapanların bilmek istediği asıl şey, siparişlerinin ne zaman ulaşacağıdır.

Bu bilgiyi e-posta yoluyla göndermek bir seçenek olsa da, bir asistan aracılığıyla sağlanması da dikkate alınmalıdır. Bu, müşteriler için işleri basitleştirir ve potansiyel olarak başka bir satın alma işlemi yapabilmeleri için web sitesinde daha uzun süre kalmalarına yardımcı olur.

Sanal bir alışveriş asistanı, markaların müşterilerine paketlerini ne zaman alabileceklerini bildirmelerinin yanı sıra, müşterinin siparişindeki takip bilgileri gibi diğer yararlı ayrıntıları paylaşmalarını sağlar.

3. Ürün Önerileri Yapın

Müşterilerin ihtiyaçlarına, davranışlarına veya tercihlerine göre ürün önerileri yapmak için de sanal alışveriş asistanlarından yararlanılabiliyor. Müşterinin aradığı ürün türü hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir asistandan yararlanabilir ve ardından önerileri onların ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirsiniz. Bu, müşterilerinizin sorunlarına en iyi çözümü mümkün olan en kısa sürede bulmasını sağlayarak sağladığınız müşteri deneyimini önemli ölçüde geliştirebilir.

Tavsiye Edilen:  AWS (Amazon Web Hizmetleri) Nedir?

4. Fırsatlar ve Kuponlar Sunun

Alışveriş yapanlara fırsatlar ve kuponlar sunmak için sanal bir alışveriş asistanı kullanma seçeneği de mevcut. Bu, dönüşüm oranlarını iyileştirmek ve daha fazla satış ve gelir elde etmek için çeşitli farklı şekillerde kullanılabilir.

Markalar, ilk kez gelen müşterilere hoş geldin indirimi sunmak, sezonluk teklifleri tanıtmak ve ürüne özel indirimler sağlamak için bir asistandan yararlanabilir. Sanal alışveriş asistanı, müşterilere alışveriş yapmadan web sitesinden ayrılmaya çalıştıklarında indirim sunacak şekilde de kodlanabilir.

5. Terk Edilen Alışveriş Sepeti Hatırlatıcısını GönderinS

çevrimiçi alışveriş sepetlerinin çoğunluğu terk edildi Müşteriler ödeme işlemini tamamlamadan önce. Bu alışveriş sepetlerinden bazılarını kurtarmak ve işletmenizin gelirini artırmak için sanal bir alışveriş asistanı kullanılabilir.

Asistanınızı nereye yerleştirdiğinize bağlı olarak, alışveriş yapanlara web sitenizi veya sosyal medya sayfalarınızdan birini tekrar ziyaret ettiklerinde sepetlerinde ne bıraktıklarını hatırlatabilir. Bu tür terk edilmiş sepet hatırlatıcılarının, terk edilmiş sepet e-postalarından daha etkili olduğu ve %33 daha yüksek dönüşüm oranları.

#cta-visual-pb#E-ticaret mağazanız için istediğiniz sayfa türünü oluşturunShogun’un özelleştirme seçenekleriyle daha başarılı açılış sayfaları oluşturun. Daha fazla bilgi edin

Sanal Alışveriş Asistanlarını Kullanan Şirketlere 5 Örnek

Bu bölümde sanal alışveriş asistanlarını başarıyla kullanan markalardan bazı örnekleri inceleyeceğiz.

Burberry

Burberry, 2016 yılında sanal alışveriş asistanını uygulamaya koyan ilk lüks moda markalarından biriydi. Asistanın başlangıçta müşterilere, New York Moda Haftası’nda gösterilen marka koleksiyonunun kamera arkası görünümünü sunması amaçlanmıştı.

Marka o günden bu yana asistanı geliştirerek müşterilerin fiziksel mağazaları bulmasına, bir Burberry danışmanıyla temasa geçmesine ve alışveriş yapmasına olanak tanıdı.

Resim kaynağı: Lüks Kaynak

Sephora

Sephora’nın sanal alışveriş asistanı, müşterilerin tercihlerini göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarına uygun doğru ürünleri bulmalarına yardımcı olabilir. Asistan, belirli bir müşteri için doğru ürünü belirledikten sonra müşteriyi, satın alma işlemini tamamlayabileceği Sephora’nın web sitesine yönlendirir.

Sephora’nın, müşterilerin Sephora’daki bir güzellik uzmanıyla rezervasyon yapmasına ve artırılmış gerçeklik teknolojisi yardımıyla farklı makyaj renk kombinasyonlarını test etmesine yardımcı olabilecek birkaç ayrı sanal asistanı daha var.

Resim kaynağı: Dijital Pazarlama Enstitüsü

H&M

H&M sanal alışveriş asistanı, müşterinin tarzı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dizi soru sormak ve ardından müşterinin tercihlerine uygun kıyafet ve ürünler önermek üzere tasarlandı. Ayrıca alışveriş yapanların kendi kıyafetlerini oluşturmalarına ve diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan kıyafetleri görüntüleyip kaydetmelerine de olanak tanıyor.

Alışveriş yapanlar her kıyafet önerisiyle ilgili ürün sayfasını tek bir dokunuşla ziyaret edebilir.

Resim kaynağı: Bot-Hub

LEGO

LEGO, müşterilerinin sevdiklerine doğru hediyeyi seçmelerine yardımcı olan sanal bir alışveriş asistanına sahip. Müşterilerin LEGO’nun geniş ürün kataloğundan ürün seçmesini kolaylaştırmak için oluşturuldu.

Asistan, hediyenin gönderildiği kişi ve hediyeyi satın almak için mevcut bütçe hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla kullanıcıya bir dizi soru sorar. Bu bilgiyi kullanarak kişiye özel ürün tavsiyesi yapar ve kullanıcıya ürünü satın alabileceği bir link verir.

LEGO’nun asistanı, markanın belirli pazarlarda reklam harcamalarından %600 getiri elde etmesine yardımcı oldu ve Sezon içi tüm çevrimiçi satışların %25’ini sağladı.

Resim kaynağı: Mobil Pazarlama Dergisi

Levi’s

Levi’s, markanın web sitesi ve Facebook Messenger aracılığıyla ulaşılabilen sanal bir alışveriş asistanını kullanıyor. Alışveriş yapanların kendilerine en uygun kot pantolonu bulmalarına yardımcı olmak için tasarlandı.

Asistan, alışveriş yapanların tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir dizi soru soruyor ve ardından yanıtları kişiselleştirilmiş ürün önerileri oluşturmak için kullanıyor. Müşterilerin mağazada alacağı yardım ve montaj yardımı eksikliğini, beden konusunda doğru tavsiyeler sağlamak için özel teknolojiden yararlanarak telafi etmeyi başarıyor.

Resim kaynağı: ChatbotKılavuzu

5 Sanal Alışveriş Asistanı Çözümü

Çevrimiçi mağazanız için sanal bir alışveriş asistanı oluşturmaya hazır mısınız? İşte bugün bir asistanı hayata geçirmek için kullanabileceğiniz beş sanal alışveriş asistanı çözümü.

1. Kalın360

Kalın360 sanal alışveriş asistanını insan canlı sohbet temsilcileriyle bütünleştiren bir çözümdür. Büyük miktarda trafik ve satışla uğraşan kurumsal işletmeler için tasarlanmıştır. Platform çok az kurulum gerektirir ve neredeyse anında kullanılabilir. Müşterilerle doğal konuşmaları kolaylaştırmak için yapay zeka ve doğal dil anlama (NLU) teknolojisinden yararlanır.

Bold360, The North Face ve Zalando gibi şirketler tarafından kullanılıyor. Bu uygulamanın fiyatlandırma bilgileri kamuya açık değildir, bu nedenle fiyat teklifi için Bold360 ile iletişime geçmeniz gerekir.

2. Birçok Sohbet

Çok Sohbet işletmelerin Facebook Messenger’da sanal alışveriş asistanları oluşturmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir yazılım çözümüdür. Markaların kolaylıkla gelişmiş sanal asistanlar oluşturmasına olanak tanıyan bir sürükle ve bırak şablon sistemi kullanır. ManyChat, Shopify, Zapier, HubSpot, ActiveCampaign ve Klaviyo dahil olmak üzere çeşitli popüler iş çözümleriyle entegre olur.

ManyChat, 190 ülkede 1 milyondan fazla işletme tarafından kullanılıyor. ManyChat’in ihtiyaç duyacağınız tüm temel özellikleri sunan ücretsiz bir sürümünün yanı sıra ayda 10 ABD doları tutarındaki ve A/B testi, satın alma düğmeleri ve e-posta pazarlaması gibi ekstra özellikler sunan premium sürümü de mevcuttur.

3. Sohbet yakıtı

Sohbet yakıtı Facebook Messenger’da sanal alışveriş asistanlarının oluşturulmasını destekler. Adidas, Levi’s ve LEGO gibi şirketler tarafından dönüşüm başına maliyeti azaltmak, reklam harcamalarından elde edilen geliri artırmak ve daha fazla satış oluşturmak için kullanılıyor.

Chatfuel, 50 kullanıcıyla sınırlı ücretsiz bir plan sunuyor. Ücretli planlar ayda 15 dolardan başlıyor ve öncelikli destek, A/B testi ve iptal edilen sepet hatırlatmalarını içeriyor.

4. Mobil Maymun

Mobil Maymun sanal alışveriş asistanları oluşturmak için popüler bir çözümdür. Zapier aracılığıyla otomatik dizileri, yeniden hedeflemeyi ve canlı sohbet aktarımını destekler.

Platform, işletmelerin kendi sanal alışveriş asistanlarını kolaylıkla oluşturmalarına olanak tanıyan bir sürükle ve bırak arayüzü kullanıyor. MobileMonkey, 1.000 aylık kredi içeren ücretsiz bir plan sunuyor. Ücretli planlar ayda 9 dolardan başlıyor.

5. Octane.ai

oktan.ai DTC markalarına özel tasarlanmış sanal alışveriş asistanı çözümüdür. Web sitesi açılır pencerelerini, terk edilmiş sepet hatırlatıcılarını, gönderim bildirimlerini ve özel kampanyaları destekler.

Platform, Shopify, Klaviyo ve Yotpo gibi popüler e-ticaret çözümleriyle entegre olur. Octane.ai, çözümü denemek ve sizin için uygun olup olmadığını görmek için kullanabileceğiniz 14 günlük ücretsiz bir deneme sunuyor. Ücretli planlar ayda 9 dolardan başlıyor.

Sanal Alışveriş Asistanını Bugün Kullanmaya Başlayın

Sephora ve Levi’s gibi markaların da gösterdiği gibi, sanal alışveriş asistanları müşteri deneyimini iyileştirmenin ve daha fazla satış elde etmenin son derece etkili bir yoludur. Bir dizi sağlam ve uygun fiyatlı çözüm sayesinde bu özelliği mağazanıza kolayca ekleyebilirsiniz.

Kendinize ait bir sanal alışveriş asistanına sahip olmaktan yalnızca bir hızlı uygulama kurulumu uzaktasınız. İyi şanlar!

#cta-visual-pb#E-ticaret mağazanız için istediğiniz sayfa türünü oluşturunShogun’un özelleştirme seçenekleriyle daha başarılı açılış sayfaları oluşturun. Daha fazla bilgi edin