Satış Sağlayan Reklamlar Oluşturmak İçin 14 Facebook Video Reklam En İyi Uygulaması + Örnekler [2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Satış Sağlayan Reklamlar Oluşturmak İçin 14 Facebook Video Reklam En İyi Uygulaması + Örnekler [2023]

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Sosyal medya reklamları deyince aklınıza Facebook geliyor değil mi? Ve iyi bir sebep için. En çok ziyaret edilen sosyal ağdır; 7.4 milyar aylık aktif kullanıcı sayısı ve %24 ABD’de dijital gelirin payı. Hangi niş içinde olursanız olun, Facebook hedef kitlenize ulaşmanıza ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

En etkili reklam türlerinden biri videodur.

  • Reklam kampanyanıza bir video eklemek, dönüşüm oranlarını şu şekilde artırabilir: %34
  • Video reklam harcamalarının artması bekleniyor %41,9 2024’te
  • %99 Pazarlamacıların oranı, reklam kampanyalarında video içeriği kullanmaya devam etmeyi planlıyor
  • İzleyici harcaması 5x normal statikten daha fazla zaman alan video içeriği Facebook içeriği

Bu yazıda, Facebook video reklamlarının ne olduğundan, nasıl oluşturulacağından ve performanslarını en üst düzeye çıkarmak için en iyi uygulamalardan bazılarından bahsediyoruz.

Hadi dalalım.

Facebook video reklamları nedir?

Facebook video reklamları bir bir çeşit ücretli reklam bir markanın ürün veya hizmetini tanıtmak için video içeriği kullandığı yer. Video reklamlar, Facebook’ta yayın içi, akışın içinde veya hikayeler olarak önceden belirlenmiş farklı konumlarda görüntülenir.

Meta Reklam Yöneticisi’nden tamamen yeni bir video kampanyası oluşturabilir veya mevcut bir videoyu öne çıkarıp reklam olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı kampanya hedefleri seçebilir ve farklı kitleleri hedefleyebilirsiniz. Örneğin, marka bilinirliğine (daha fazla görüntüleme elde etmeye), trafiği artırmaya veya insanların uygulamanızı yüklemesini sağlamaya odaklanabilirsiniz.

Ve en önemlisi, Facebook tam bir uygulama ailesidir, böylece reklamlarınızı Messenger, Facebook Audience Network ve Instagram’da da gösterebilirsiniz.

[Banner][Looking for a Facebook Ads Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-facebook-video-ads-best-practices][blue]

Facebook video reklamları işletmenize nasıl yardımcı olabilir?

Pazarlamacıların %73’ü video reklamların en azından kısmen etkili olduğunu iddia etmek. Bu tür bir reklam, her gün hala çok sayıda ziyaretçi alan Facebook’ta özellikle etkili olmalıdır.

Facebook’taki video reklamlar, marka hikayenizi izleyicilerin dikkatini çeken ilgi çekici bir biçimde anlatmanıza olanak tanır. Bu, hedef kitlenize net bir mesaj göndermenizi sağlar. ve ister haber bülteninize abone olmak ister ürününüzü satın almak olsun, onları belirli bir eylemde bulunmaya ikna edin.

Videolar ayrıca yeni ürünlerinizi net ve kolay bir şekilde göstermenizi sağlar. Potansiyel alıcıların çok fazla zamanlarını almadan ürünü nasıl kullanabileceklerini göstermeyi çok daha kolaylaştırırlar. Aynı zamanda, bu reklamları daha da kullanışlı hale getiren bir harekete geçirme ifadesini etkili bir şekilde iletebilirsiniz.

Bu faktörler, reklamlarınızı kullanmanın nihai amacı olan iyi bir dönüşüm oranı elde etmenizi sağlar. Dönüşüm oranınızdaki artış, işletmeniz için daha fazla gelir anlamına gelir.

Facebook video reklamlarınızı nerede gösterebilirsiniz?

Facebook’ta video reklamlarınızı yerleştirebileceğiniz birkaç yer var. Bunlar şunları içerir:

  • yayın içi
  • Beslemek
  • Hikayeler
  • Pazar yeri reklamları

Yayın içi video reklamlar, bir kullanıcı video izlerken oynatılan reklamlardır. Bunlar, kullanıcı deneyimini kesintiye uğratma eğilimindedir, bu nedenle ilk seçeneğiniz olmamalıdırlar ve kullanmayı seçseniz bile idareli kullanın.

Akış reklamları, insanlar kaydırma yaparken akışlarında görünür. Yayın reklamları iyi bir seçimdir çünkü aktivitelerini aksatmaz ve video içeriğinize daha fazla ilgi duymalarını sağlar.

Facebook video reklamlarınızı Instagram’da hikayeler olarak da görüntüleyebilirsiniz. Kullanıcı için çok daha ilgi çekici ve daha az rahatsız edicidirler.

Facebook Marketplace ayrıca reklamlarınızı yayınlama fırsatı da sunar. Reklamlar için etkili bir yer çünkü insanlar burayı ürün aramak için ziyaret ediyor. Ancak Marketplace reklamları, yalnızca Facebook Marketplace’te yayınlama seçeneği olmadığından Haber Kaynağı’nda da görünür.

Facebook video reklamlarınız ne kadar uzun olmalı?

Videolarınız genel bir kural olarak iki dakikanın altında tutulmalıdır. Buna göre mor salkımyalnızca 30 saniye uzunluğundaki videolar ile iki dakikaya kadar olan videolar arasında etkileşim açısından önemli bir fark yoktur.

Tavsiye Edilen:  Ücretsiz ve Ücretli AI Kursları için En İyi Kaynaklar

Ancak bu, konuya gelmek için istediğiniz kadar zaman ayırmanız gerektiği anlamına gelmez—söyleyeceğin şeyi bir an önce söyle. İlgili her bilgiyi eklemekle videoyu gereksiz yere uzatmak arasında iyi bir denge kurmalısınız.

Asıl konuya gelmek çok uzun sürerse, kullanıcıların reklamınızı atlama olasılığı daha yüksektir, bu nedenle uzun tanıtımları atlamanız gerekir. Ancak, videonuz bilgilendiriciyse ve doğrudan konuya giriyorsa, çok daha iyi performans gösterecektir. Bu nedenle, videonun her saniyesi için bu kadar endişelenmenize gerek yok ama yine de kısa olduğundan emin olmalısınız.

Bir Facebook video reklamının temel bölümleri

Bir video reklam kampanyası oluşturmaya ve yeni pazarlar fethetmeye başlamadan önce videonun yapısını ve temel bileşenlerini anlamanız gerekir.

1. Profil bağlantınız

Reklamınızın işletme profilinize yönlendiren bir bağlantısı olmalıdır. Tipik olarak bu, görüntüleyenlerin sayfanıza kolayca ulaşmasını ve ne tür bir işletme yürüttüğünüzü ve neler sunduğunuzu görmesini sağlayan, markanızın adına bir köprüdür.

Bu, insanları sayfanıza yönlendirdiği ve sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmelerini sağladığı için reklamınızın etkinliğini artırır. İzleyicileriniz sizinle ilgili daha fazla bilgiye erişebilirse, size güvenmeleri ve sizden satın almaları daha olası olacaktır.

2. Birincil metin

Bu metin, videonuzun üzerinde görünen reklam kopyasıdır. Kısa tutmak ve en önemli bilgileri 125 karakterde (izin verilen maksimum sayı) bir araya getirmek en iyisidir.

3. Başlık

Başlık, videonuzun altında kalın olarak görünen kopyadır. Facebook’un kısaltmasını önlemek için 40 karakterin altında tutmalısınız. Görüntüleyenlerin dikkatini çekmek ve reklamınızı izlemelerini sağlamak için mümkün olduğunca büyüleyici hale getirmek önemlidir.

4. Açıklama

Gerekirse açıklamaya daha değerli bilgiler ekleyebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar kısa tutmak da iyidir (sınır 20 karakterdir).

5. Harekete geçirici mesaj (CTA)

Bu, insanların ürününüzü satın almak, web sitenizi kontrol etmek veya haber bülteninize abone olmak gibi istediğiniz eylemi gerçekleştirmek için tıklayabilecekleri düğmeyi ifade eder.

Fakat, reklamın tamamı büyük bir harekete geçirici mesaj gibi okunmalıdır. Reklamdaki her şey, izleyicileri harekete geçmeye ikna etmelidir ve düğme, son adımdır.

6. Video içeriği

Video içeriğinizi kısa ve tatlı tutun. Bazı uzmanlar, tatlı noktanın 15 saniye uzunluğunda olduğunu söylerken, diğerleri 60-80 saniye önermektedir.

Önizleme için güzel bir durağan görüntü seçmek de önemlidir, çünkü Facebook kullanıcıları videoların otomatik olarak oynatılmasını isteyip istemediklerini seçebilirler. Önizleme ilgi çekici değilse, videoların otomatik olarak oynatılmasına izin vermeyen kullanıcılar reklamınızı görmezden gelir.

Pazarlama dönüşüm hunisinin her bölümü için Facebook video reklamları oluşturun

Facebook, pazarlama dönüşüm hunisinin her bölümü için özel reklamlar oluşturmanıza olanak tanır. Hedefinizi bilmek ve hedefe özel reklamlar oluşturmak, maliyetleri düşürmenize ve izleyicilerinizi daha iyi dönüştürmenize yardımcı olacaktır. Dönüşüm hunisinin her bölümü için kullanmanız gereken reklam türlerinin bir dökümünü burada bulabilirsiniz.

1. Farkındalık

Dönüşüm hunisinin farkındalık aşaması için markanız hakkında bilgi veren bir hikaye anlatımı videosu kullanın. Bu, kendinizi potansiyel müşterilerinize tanıtmanın ve onların işinizle ilgilenmelerini sağlamanın bir yoludur. Bu reklamları doğru yapmak, size çok fazla ilgi gösterecek ve sadık takipçiler edinmenizi ve onları müşteri yolculuğu boyunca ilerletmenizi sağlayacaktır.

2. Değerlendirme

Değerlendirme aşaması için amacınız, hedef kitlenize neden rakipleriniz yerine markanızı seçmeleri gerektiğini açıklamaktır. Tabii ki, bu konuda çok açık sözlü olmamalısın ve doğrudan daha iyi olduğunu söylememelisin. Amacınızı kanıtlamak için en iyi özelliklerinizi ve en çok satan noktalarınızı kısaca belirtmek en iyisidir.

3. Dönüşüm

Dönüşüm hedefliyorsanız, tüm şüpheleri gidermeli ve kitlenizi sizden satın almaya ikna etmelisiniz. Bu, pasif izleyicileri ödeme yapan müşterilere dönüştüren dönüşüm hunisinin son kısmıdır, bu nedenle ikna edici olmak ve bu son adımı atmalarına yardımcı olmak önemlidir.

Dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak için ikna edici ve kitlenin neden ürününüzü satın alması gerektiğini anlamayı kolaylaştıran daha kısa videolara bağlı kalmak en iyisidir.

TO’nuzu artırmak mı istiyorsunuz? kiralamak ücretli reklam uzmanı Mayple aracılığıyla.

Tavsiye Edilen:  Harmanlanmış Öğrenme Nedir? Modeller ve En İyi Uygulamalar

Muhteşem Facebook video reklamları için en iyi 13 uygulama

Artık temel bilgileri öğrendiğinize göre, harika bir video kampanyası oluşturmaya hazırsınız. İşte size yardımcı olacak birkaç en iyi uygulama reklam kampanyası sonraki seviyeye.

1. İlk üç saniyede dikkatinizi çekin

İzleyicinizin dikkatini mümkün olan en kısa sürede çekmek önemlidir. Dikkat süreleri genellikle kısadır, bu nedenleilk üç saniyede ilgilerini çekmelisin. Bunu çarpıcı bir küçük resim veya dikkat çekici bir slogan ya da giriş cümlesi oluşturarak yapabilirsiniz.

İlk birkaç saniye içinde kullanıcının dikkatini çekin ve reklamı sonuna kadar izleyip dönüşüm gerçekleştirme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

2. Dikey veya kare bir düzene bağlı kalın

Kare videolar ve dikey videolar, özellikle mobilde ekranda daha fazla yer kapladıkları için daha fazla etkileşim alıyor. Videonuzdan en iyi şekilde yararlanmak için 9:16 veya 1:1 en boy oranını kullanın. Bu videolar o kadar iyi performans göstermediği için yatay yönlendirmeden kaçınmaya çalışın.

3. Kısa tatlıdır

Daha uzun videoları izlemek sıkıcı olabilir ve kullanıcılarınızı uzaklaştırabilir. Daha kısa videolar genellikle daha yüksek tamamlanma oranlarına sahiptir, bu nedenle bir etki yaratmak istiyorsanız kısa ve öz olmanız gerekir.

İdeal olarak, 30 saniyelik bir videoyu hedeflemelisiniz çünkü görüntüleyenlerin Facebook’taki kullanıcı deneyimini bozmak ve ürününüzü beğenmemelerini sağlamak istemiyorsunuz. Gerçekten gerekliyse daha uzun videolar oluşturabilirsiniz, ancak çoğu durumda videoları kısa tutmak daha iyidir.

4. Ses olmadan anlamlı olduğundan emin olun

Videolar sessize alındığında otomatik olarak oynatılır ve kullanıcılar yalnızca içerikle ilgilenirlerse videoları açar. Mobil kullanıcıların, dikkatlerini çekmezse videonuzu kaydırma olasılığı daha da yüksektir. Bu yüzden videonuzun altyazılı olması gerekir. Aksi halde videoları sessiz izleyen kişilere reklamınız bir anlam ifade etmeyecek ve etkisiz kalacaktır.

5. Hikaye anlatıcılığına odaklanın

Reklamınızın ilişkilendirilebilir, ilgi çekici bir hikaye anlatması ve ürününüzü hedef kitlenizin karşılaştığı bir soruna çözüm olarak sunması gerekir.

Bu, özellikle pazarlama hedefiniz marka bilinirliği ise ve hedef kitleye kendinizi tanıtıyorsanız önemlidir. Öne çıkmak ve her zaman samimi olmak için çekici bir hikaye anlatın.

6. Bir duygu uyandırın

Duygusal bir tepki, özellikle olumlu bir tepki, hedef kitlenizin içeriğinizi ve markanızı daha iyi hatırlamasına yardımcı olacaktır. Araştırmalar, duygusal içerikli reklamların neredeyse performans gösterdiğini gösteriyor. 2 kat daha iyi olmayanlardan daha.

7. Video reklamlarınızda sosyal kanıt kullanın

Sosyal kanıt, diğer insanların tavsiyelerine göre bir şeyler satın alma eğilimimizi ifade eder. Ürününüzü ne kadar çok kişi beğenirse, arkadaşlarına tavsiye etme olasılığı o kadar artar. Bu nedenle, güven oluşturmak ve TO’nuzu artırmak için reklamınıza bazı müşteri referansları, UGC, incelemeler veya PR ödülleri eklemek iyi bir fikirdir.

8. Video reklamlarınızda etkileyicileri kullanın

etkileyici pazarlama reklam kampanyalarınızda kullanabileceğiniz en etkili stratejilerden biridir. %61 Marka içeriğine güvenenlerin oranı %38’e kıyasla, etkileyicilerin tavsiyelerine güvenen tüketicilerin oranı.

İnsanlar en sevdikleri etkileyicilere güvenme eğilimindedir, bu nedenle bir etkileyiciyle iş ortaklığı yapmak ve onları video reklamınıza dahil etmek iyi bir fikirdir. Bu, etkileşim oranınızı artırabilir ve izleyicileri satın alma sürecine devam etmeleri için etkileyebilir.

9. En son video ve ses trendlerine atlayın

İnternette her zaman trend olan yeni bir şeyler vardır. Yeni bir trende atlamak, daha fazla dikkat çekmenize ve daha ilgi çekici bir video oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ancak, geri tepebilecek ve çok sayıda olumsuz dikkat çekebilecek samimiyetsiz veya bayat konuşmamaya dikkat edin.

10. Mobil reklamlara odaklanın

Tüm Facebook kullanıcılarının %81,5’i bu sosyal medya platformuna erişmek için mobil cihazlarını kullanın. Dolayısıyla, Facebook’un potansiyelini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, mobil izleyiciler için reklamlar oluşturmaya odaklanmak istersiniz. Dikey ve kare biçimleri deneyin ve hangisinin sizin için en uygun olduğunu görün.

11. Video reklamlarınızı farklı kitleler için uyarlayın

Segmentasyon anahtardır. Farklı insan gruplarını hedeflemek için farklı reklamlar oluşturun ve optimize edin. Her kitle segmenti için özel kitleler (veya benzer kitleler) oluşturabilir ve ardından her segmenti hedeflemek için farklı içerik oluşturabilirsiniz. Daha fazla zaman alabilir, ancak katılımınızı, TO’nuzu ve YG’nizi en üst düzeye çıkarmak için buna değer.

Tavsiye Edilen:  Yüksek Dönüşüm İçin 11 Hizmet Sayfası Tasarım Örneği

12. Küçük başlayın ve ilerledikçe test edin

Arkanızda çok deneyimli bir ekip yoksa, hedeflerinize ulaşmadan önce muhtemelen biraz denemeye ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden küçükten başlayıp ne olacağını görmek en iyisidir. Bu, mümkün olan en iyi kampanyayı oluşturmak için tam olarak ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

13. Yeniden hedefleme ile takip edin

Yeniden hedefleme kampanyaları, özellikle kullanıcılarınızın çoğunun zamanını geçirdiği Facebook’ta çok önemlidir. Halihazırda markanızla etkileşime geçmiş kişilerden oluşan özel bir hedef kitle oluşturun ve onları satın alma sürecine geri döndürmek için belirli mesajlarla hedefleyin.

2023’te size ilham verecek en iyi Facebook video reklam örnekleri

Video kampanyanızı oluşturmaya geçmeden önce, gelecekteki kampanyalarınız için biraz ilham alabilmeniz için bazı harika video reklam örneklerini incelemek iyi bir fikirdir. Bir bakalım!

1. Cafe Appliances’ın kişilik reklamı

Bu, bulabileceğiniz en iyi video reklam örneklerinden biridir. Kısadır ve birkaç çarpıcı cümle ve ürünün net statik görüntüleri ile doğrudan konuya girer. Görseller çarpıcı ve reklam, kullanıcının dikkatini hızla çekiyor.

2. Mila Air reklamı

Bu reklam, sosyal kanıt kullanımına iyi bir örnektir. Tek bir cümle ile dikkatinizi çeker ve ardından kısa ama çarpıcı bir video gönderisi yapan bir müşteri referansı ile ürünlerin çekimlerine geçer.

3. Kleenex’in çocuk oyun reklamı

Bu reklam sadece birkaç saniye içinde sizi gülümsetebilir ve markanın sağlıklı cazibesini fark ettirebilir. Yalnızca videoya dayanır, ancak şirinliği nedeniyle büyüleyici ve akılda kalıcıdır. Artı, kısa ve kesinlikle müdahaleci değil.

4. Kaçırılan Nemlendiriciler reklamı

Bu reklam, zarif sadeliği ve statik içeriğin akıllıca kullanımı nedeniyle öne çıkıyor. Ürünün faydalarını vurgulayan sadece birkaç kelime ile kısa bir video çalışması var. Sadeliği nedeniyle çarpıcı ve büyüleyicidir ve izleyicilerin akıllarında kalır.

Facebook Video Reklamlarının gücünü açığa çıkarın

Bu yıl video reklam kampanyalarınızla öne çıkmak ister misiniz? Daha fazla video görüntülemesi mi elde ediyorsunuz? Kitlenize daha fazla sosyal medya kullanıcısı eklemek ister misiniz? Daha fazla satış mı elde ediyorsunuz? Kim haklı değil?

Doğru yapmak için, nişinizdeki en iyi uzmanlarla çalışmanız gerekir. Şanslısın ki, hepsine deneyimli pazarlamacılardan oluşan çevrimiçi topluluğumuzda sahibiz. Gel mükemmeli bul Facebook Reklam ajansı işiniz için. Bu gün başlayacağım!

[Banner][Looking for a Facebook Ads Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-facebook-video-ads-best-practices][orange]