Satışları Artırmak İçin En İyi 5 Uygulama

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Satışları Artırmak İçin En İyi 5 Uygulama

E-ticaret dünyası hızla değişiyor. Dünya çapında e-ticaret, iş yürütmenin tercih edilen şekli haline geliyor.

Şaşırtıcı bir durum göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı değil %58,4 Her hafta internet kullanıcılarının oranı internetten bir şey satın alıyor.

Statista, e-ticaret mağazalarının küresel perakende satış payında da artış olacağını öngörüyor.

Resim: Statista

Çevrimiçi mağazalar artık fiziksel mağazaların kullanışlı bir eklentisi veya alternatifi değil. E-ticaret siteleri genellikle bir müşterinin bir markayla kuracağı tek etkileşimdir.

Modern müşteriler bilgili ve talepkardır.

Kolaylığın yanı sıra kişiselleştirilmiş bir çevrimiçi alışveriş deneyimi de bekliyorlar. Bu müşterileri kazanmak için çevrimiçi perakendecilerin satış stratejilerini yeniden düşünmeleri gerekiyor.

Bu yazıda şunları ele alacağız:

E-ticaret mağazacılığının ne ve neden olduğuyla başlayalım.

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin

E-ticarette satış nedir?

Mağazacılık, ürünleri satışları artıracak şekilde stratejik olarak sergileme uygulamasıdır.

Aynı şekilde, e-ticaret mağazacılığı, ürünleri bir web sitesinde stratejik olarak düzenlemenize yardımcı olur Müşterileri satın almaya teşvik edecek şekilde.

Ancak e-mağazacılık çekici ürün yerleştirmeyle sınırlı değildir.

Mağazacılığın işlevi, alışveriş yapanlara müşteri yolculukları boyunca rehberlik etmektir. Fiziksel mağazaların tasarımından kokularına, çalan müziklerine kadar her şey satış yapmaya yöneliktir.

Çevrimiçi bir perakendeci olarak yararlanabileceğiniz tek bir duyu deneyiminiz var: görme.

Ancak e-ticaret satış stratejiniz patlayıcı görsellere dayanmamalıdır. Müşterilerin ihtiyaç duydukları şeyleri nasıl bulduklarını ve çevrimiçi mağazanızla nasıl etkileşime geçtiklerini optimize etmeyi içermelidir.

E-ticaret işiniz için mağazacılık neden önemlidir?

Müşterilerin istediği verimli ve kişiselleştirilmiş deneyimlerin yaratılması, artan elde tutma ve dönüşüm oranlarıyla el ele gider.

İnsanların aradıklarını bulmalarını kolaylaştırdığınızda sizden satın almaya devam etme olasılıkları artar.

Çevrimiçi mağazacılık aynı zamanda pazarlama stratejinize de yardımcı olacaktır. Web sitenize hedefli reklamlar eklemek geliri artırır.

Odaklanılacak 3 temel e-ticaret satış alanı

E-ticaret mağazacılığının amacı, Alışveriş yapanları aradıkları ürünle buluşturun.

Yeterince basit görünüyor, ancak bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır. Taşımak istediğiniz ürünlerin üzerine bir satış afişi yapıştırabilirsiniz ancak kendinizi kısa satmış olursunuz.

Müşteriler yekpare değildir.

Bazıları her zaman iyi bir anlaşmanın peşindedir. Diğerleri ise satış olsun ya da olmasın belirli bir ürüne bağlı kalıyor.

Farklı müşterilerin satın alma konusunda farklı yaklaşımları vardır ve bu nedenle web sitenizle farklı şekilde etkileşime girerler.

Her alışveriş yapanın alışveriş kalıplarını ve davranışlarını öğrenmeniz gerekir.

Bu karmaşık görünebilir ancak potansiyel müşterileri başarılı bir şekilde kazanmanın yolları vardır. Odaklanmanız gereken üç ana alan şunlardır:

 • Genel müşteri deneyimi
 • Yapay zeka entegrasyonu
 • Çok kanallı kolaylık

Müşteri deneyimi ve çok kanallı kolaylık, bu yaklaşımın bir parçası olarak belirlendi. başarının yedi şartı rekabetçi perakende alanında.

Yapay zeka entegrasyonu, açıkça belirtilmese de diğerlerini mümkün kılıyor. Bu üçünün müşteri kazanmada ve satışları artırmada oynadığı rollere bakalım.

1. Genel müşteri deneyimi

IKEA’dan alışveriş yapan çoğu insanın bir şey almadan ayrılmamasının bir nedeni var.

Mobilya markası sadece mobilya ve ev eşyaları satmıyor. Müşterilere hayallerindeki evleri satıyor.

İlham veren showroomlar sayesinde alışveriş yapanlar, farklı parçaların evlerini nasıl güzelleştireceğini fiziksel olarak deneyimliyor.

Bu seviyedeki satışlar çevrimiçi mağazalarda tekrarlanamaz, ancak öğrenilecek bir ders var. Sadece ürün değil deneyim de satmalısınız.

Bir e-ticaret perakendecisi olarak satmanız gereken deneyim rahatlık ve kullanım kolaylığıdır. Gelişmiş müşteri deneyimi daha fazla satış elde etmenize yardımcı olacaktır.

Bunu da bilmelisin Kullanıcı deneyimi SEO’yu etkiler.

Bu, site hızı gibi şeyleri optimize etmezseniz çevrimiçi mağazanızın sıralamasının düşeceği anlamına gelir. Bu, daha az trafik, dolayısıyla daha düşük satış anlamına gelir.

Bunu istemiyorsun.

Çoğu web sitesi ziyaretçisinin markanızla ilgili ilk deneyimi ana sayfanızdır. Bu sizin büyük satış fırsatınızdır.

İçeriği, en önemli bilgilerin dijital ekranın üstünde yer alacağı şekilde düzenleyin. Logonuzu, arama çubuğunu, gezinme çubuğunu, alışveriş sepetini ve tüm indirim ve promosyonları içerir.

Yapabilirsiniz Ürünleri açıkça etiketlenmiş koleksiyonlar halinde gruplandırarak göz atmayı kolaylaştırın.

Tavsiye Edilen:  Shark AI Ultra Robotu Buna Değer mi?

Koleksiyona dayalı mağazacılık estetik açıdan hoştur ve müşterileri sitenize daha da derinleştirerek çapraz satış fırsatları yaratır.

Faydalı koleksiyon (veya kategori) sayfaları oluşturabilir ve bu koleksiyonları mağazanızın her yerine dağıtabilirsiniz.

Giyim markaları bunu ‘Görünümü satın al’ koleksiyonlarıyla yapıyor.

Giyim perakendecisi PANGAIA, birlikte iyi uyum sağlayan parçaları seçerek müşterilerin ‘görünümü satın almasını veya tamamlamasını’ kolaylaştırıyor.

Resim: PANGAYA

Güzellik markaları bunu cilt bakım ürünleri koleksiyonlarıyla yapıyor. IKEA bunu showroomlarıyla yapıyor.

Koleksiyonlarınızı ızgara tarzında yapılandırın. Bu yöntem, ana sayfanızı ilgi çekici hale getirir ve taranmasını kolaylaştırır.

Alışveriş yapanları satın alma sürecinin bir sonraki aşamasına yönlendiren her adımda net harekete geçirici mesajlarla deneyimi tüm web sitesi boyunca sürdürün.

2. Tekrarlanan görevler için yapay zeka

Yapay Zeka (AI), işlerin yürütülme şeklini değiştiriyor.

Otomatik satış desteği ve iş akışlarından müşteri yönetimine kadar, Yapay zeka iş çözümlerine yön veriyor.

Ürün önerileri veya artırılmış kullanıcı deneyimleri gibi bildiğimiz ve kullandığımız e-ticaret özelliklerinin çoğu yapay zekanın bir sonucudur.

Gelişmiş algoritmalar ve makine öğrenimi teknolojileri sayesinde perakendeciler artık müşteri davranışları hakkında bilgi sahibi oluyor ve optimize edilmiş alışveriş deneyimleri yaratabiliyor.

Her tıklama ve arama sorgusu, müşterilerin ne aradığını öğrenmek için bir fırsattır.

Yapay zeka makine öğrenimi, bu verileri otomatik tamamlama işlevi, yerleşik ürün listeleri ve otomatik arama sıralamalarıyla dahili site aramalarını optimize etmek için kullanır.

Yapay zeka, satış sürecinizi iyileştirmek için saha dışında çalışır.

Her müşteri web sitenize her geldiğinde satın almayacaktır. Yine de onların ilgisi dönüşüm için bir fırsattır.

Satış huninizi oluştururken şunları yapabilirsiniz: Potansiyel müşterilerinizin davranışlarını izlemek için makine öğreniminden yararlanın arama kelimelerine ve fare tıklamalarına göre.

Ardından yapay zekanın müşterinin algılanan ilgisine göre hedeflenmiş veya kişiselleştirilmiş öneriler sunmasına izin verin. Bu tamamlayıcı ürünler ortalama sipariş değerinizi (AOV) artırmanıza da yardımcı olabilir.

Hatta potansiyel müşterinin, alıcı yolculuğunun neresinde göründüğüne bağlı olarak belirli içerikleri önerebilir.

Kaynak: İşletme İçeriği

Yapay zeka, e-ticaret dünyasında büyük ölçüde bir gerçekliktir.

Makine öğrenimi teknolojilerini entegre eden perakendeciler, ilgili satış süreçleri, pazarlama ve müşteri hizmetleri uygulamalarıyla daha yüksek satışların ve daha iyi müşteri memnuniyetinin keyfini çıkaracak.

3. Çok kanallı kolaylık

Alışveriş yapanlar satın alma kararlarını verirken çeşitli kanallardan mümkün olduğunca fazla bilgi toplarlar.

Müşteri yolculukları sosyal medyanızda gördükleri son teknoloji cihazla başlayabilir.

Daha sonra ürün ayrıntılarını ve fiyatları karşılaştırmak için Amazon’a gidebilirler. Daha sonra ilgili incelemeler için Google’ı arayın ve satın alma işlemini tamamlamak için çevrimiçi mağazanıza gelmeyi umuyoruz.

Müşterilerin çeşitli alışveriş seçenekleri vardır.

Çevrimiçi alışveriş yapabilir veya fiziksel mağazaları ziyaret edebilirler. Instagram Shop ve Facebook Marketplace ile sosyal medya üzerinden alışveriş yapabiliyorlar. Ayrıca Amazon gibi üçüncü taraf web siteleri aracılığıyla da alışveriş yapabilirler.

Çok kanallı bir alışveriş deneyimi yaratmak, müşterileri kazanmak ve elde tutmak için hayati öneme sahiptir.

Çok kanallı bir alışveriş deneyimi, alışveriş yapanların markanıza (web sitesi, mobil uygulama, sosyal medya, e-posta, üçüncü taraf perakendeciler vb.) birden fazla erişim noktasına sahip olduğu yerdir.

Tek bir önemli ayrıntı dışında çok kanallı deneyime benzer; çok kanallı deneyimde bu erişim noktaları birbirleriyle konuşur.

Web siteniz, sosyal medyanız ve mobil uygulamanız birbiriyle konuştuğunda müşterilere markanızla ilgili kusursuz bir deneyim sunar bir kanaldan diğerine geçerken.

Çoğu perakendeci çok kanallı deneyimlere yatırım yapıyor.

Kullandıkları farklı kanallar için farklı stratejileri var. Bu, müşterilere daha fazla seçenek sunsa da, kopuk bir deneyime neden olabilir.

Müşteri bir kanaldan diğerine geçtiğinde arama sorgusuna yeniden başlamak zorundadır.

Çok kanallı bir stratejiye sahip olmak müşterinizin yolculuğunu aşağıdaki şekillerde optimize eder:

 • Kişiselleştirme: Müşteriler, tarama ve alışveriş geçmişlerine göre öneriler alır.
 • Envanter yönetimi: Müşteriler, satın alma noktasından önce bir ürünün gerçek zamanlı stok durumunu görüntüleyebilir, böylece çıkış sırasında hayal kırıklığı ortadan kalkar. Aynı zamanda onları daha sonra değil hemen satın almaya teşvik eder.
 • Pazarlama: Müşteriler birden fazla pazarlama kanalı (e-posta, sosyal medya vb.) üzerinden hedefli reklamlar alır.
 • Lojistik: Müşteriler, Çevrimiçi Mağazadan Teslim Al (BOPIS) ile ürünleri gönderebilir veya nakliye ücretlerinden kurtulabilir.
Tavsiye Edilen:  Geleneksel Pazarlamacılar için 12 Adımlı Sosyal Medya Programı

Çok kanallı bir ortam, müşterilerinizin nasıl alışveriş yaptığını daha iyi anlamanızı sağlayarak uygun satış ve pazarlama stratejileri geliştirmenize yardımcı olur.

Doğru araçlara ve teknolojiye sahip olmak, müşterileri tüm kanallarda takip etmek için hayati öneme sahiptir. Ancak müşterilerinizin çok kanallı ortamınıza dahil etmek için kullandığı kanalları seçmek de aynı derecede önemlidir.

Bu nedenle hedef kitleniz için doğru sosyal medya kanallarını belirleyin ve sosyal stratejinizi oluşturun.

Bütçeniz varsa güvenilir bir mobil uygulama oluşturun (veya daha iyi bir deneyim için aşamalı bir web uygulamasını tercih edin).

E-posta listenizi oluşturun ve yatırım yapın e-posta bulma araçları e-posta listenizi doğrulamak için.

Üstelik tüm bu kanalları (varsa fiziksel mağazanız da dahil) bir araya getirecek iyi bir CRM’ye veya sisteme yatırım yapın.

Ardından, alışveriş yapanlarınıza hoş ve tutarlı bir çok kanallı deneyim sunmak için bu kanalları en iyi şekilde optimize ettiklerinden emin olmak amacıyla personelinizi eğitin.

#cta-visual-pb#İstediğiniz kadar sayfa oluşturunHızla ölçeklenen e-ticaret markaları için sınır gökyüzüdür; daha fazla kullanıcı, daha fazla sayfa, daha fazla vitrin, daha az güçlük.Daha fazla bilgi edinin

Dönüşümleri artırmak için 5 E-ticaret mağazacılık en iyi uygulamaları

Tıpkı fiziksel bir mağazadaki müşteri deneyiminin satışları artırmak için tasarlandığı gibi, web sitenizin her parçası bir satış fırsatıdır.

Ve evet, farklı insanlar farklı şekilde alışveriş yapar. Yine de e-ticaret mağazanız maksimum dönüşüm için çeşitli şekillerde optimize edilebilir.

Web sitenizin dönüşümünü sağlamak için en iyi beş e-ticaret mağazacılığı uygulamasını burada bulabilirsiniz:

1. Görsel içeriğin yoğun kullanımı

Görüntüler çevrimiçi mağazalar için her şeydir. Çevrimiçi müşteriler ürünlerinizi duyamaz, dokunamaz, koklayamaz veya tadamaz. Sahip oldukları tek şey görsel ipuçlarıdır.

Bir satın alma işlemi yaptıktan sonra hayatlarını hayal etmelerine yardımcı olmak, Resimleri renk ve boyuta göre değiştirerek ürünlerinizi farklı açılardan sergileyin. Yakın çekim görünümleri için yakınlaştırma işlevlerine izin verin.

Kutu açma veya eğitim tarzı videolar, alışveriş yapanlara ürünleri çalışırken veya ürünün nasıl kullanıldığını göstermek için çalışır.

Yeni nesil görsel mağazacılık, sanal showroomlar ve makyaj değişiklikleriyle müşteri deneyimini yeni boyutlara taşıyor.

L’Oréal Paris sanal makyaj denemesi, alışveriş yapanların en yeni saç renkleri ve makyaj trendlerini denemelerine olanak tanıyor.

Müşterilerin kendilerine en uygun ürünü bulmak için bir selfie yüklemeleri ve farklı tonları denemeleri yeterli.

Kaynak: L’Oréal Paris

Ürün sayfanız, müşterilerin sepete ekle düğmesini tıklamaya karar verdiği yerdir ancak tek yer burası değildir.

Ödeme sayfasına resim eklemek yalnızca görsel olarak müşterinin doğru ürünü satın aldığını doğrulamaz. Aynı zamanda onları satın alma konusunda heyecanlandırıyor.

2. Kişiselleştirilmiş öneriler sunun

Müşteri sadakati bugünlerde ucuza gelmiyor.

Müşterilere istediklerini, istedikleri şekilde veremezseniz, bunu yapabilecek birini bulacaklardır. Müşteriler kişiselleştirilmiş bir satın alma deneyimi bekliyoryani herkese uyan tek beden uymuyor.

Neyse ki yapay zeka teknolojileri müşterilerin farklı taleplerini karşılamayı mümkün kılıyor.

Çevrimiçi perakendeciler, müşterilerin arama sorgularından, satın alma geçmişlerinden, sepetteki ürünlerden ve popüler ürünlerden veri toplayarak, alışveriş yapanların ne tür ürünleri satın alma olasılıkları konusunda bilinçli varsayımlarda bulunabilir.

Müşteriler e-ticaret kanallarınızı kullandıkça süreç daha da hassaslaşır.

Kişiselleştirilmiş öneriler, çapraz satış yapmak ve alışveriş yapanların satın almayı düşünmedikleri ürünleri satın almasını sağlamak için oldukça etkili bir stratejidir.

Bunun işe yaraması için ürün açıklaması anahtar kelimelerinizin ürünler arasında eşleşmesi gerekir.

Kaynak: Tula

Kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak amacıyla testleri kullanmak için Tula gibi markaların ipuçlarını da takip edebilirsiniz.

Cilt bakımı markası basit yöntemler kullanıyor sade dil kullanıcılarını test etmek için. Daha sonra ilgi çekici testin yanıtlarını kullanarak kullanıcının benzersiz ihtiyaçlarına uygun belirli ürünleri önerirler.

Örneğin, her kullanıcıya mükemmel cilt bakımı rutinini önermek için cilt tipini, cilt tonunu ve cilt bakımı hedeflerini soruyorlar.

3. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği analiz edin

Daha önce müşterinin alışveriş yolculuğundan bahsetmiştik.

Bu yolculuğun bir kısmı ürün incelemelerini aramayı da içeriyor.Çoğu çevrimiçi alışveriş yapan kişi, satın almadan önce ürün incelemelerini ve müşteri referanslarını araştırır.

İnsanların, ürünleriniz hakkında öne sürdüğünüz iddiaların doğru olduğuna dair onaya ihtiyacı var.

Bu sadece e-ticaret için değil tüm işletmeler için geçerlidir. Bu yüzden en iyi performansı gösteren e-ticaret ve hatta SaaS pazarlaması planlar müşterinin güvenini kazanmak ve dönüşümleri artırmak için sosyal kanıtı kullanır.

Tavsiye Edilen:  2023'te Video İçeriğini Optimize Edin ve Derecelendirin

Şuna bir göz atın:

Kaynak: Nuun

Kaynak: Nuun

Nuun, otorite kanıtı ve güven garantileri ekleyerek sosyal kanıtı maksimuma çıkarır.

Örneğin bu dayanıklılık ürününün neredeyse 400 müşteri yorumu var. Alışveriş yapanlar bu incelemelerin her birine kolayca göz atabilir.

Kaynak: Nuun

Marka, incelemelerin yanı sıra ilgili ürün sayfalarında saygın güven rozetlerini de kullanıyor.

4. Mobil cihazlar için optimize edin

İnsanların video izlemekten para göndermeye kadar her şey için cep telefonlarını kullanması şaşırtıcı değil. İnternet trafiğinin ve e-ticaret satışlarının yarısı mobil cihazlardan geliyor.

Başarılı bir şekilde rekabet etmek istiyorsanız e-ticaret web sitenizi mobil kullanıcılar için optimize etmenin son derece önemli olduğunu söylemeye gerek yok.

Dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Mobil uyumlu düzenler
 • Mobil uyumlu gezinme menüleri
 • Kullanışlı düğmelere, bağlantılara ve harekete geçirici mesajlara dokunun
 • Hızlı yükleme hızları

Lush’un mobil sayfası Instagram akışıyla aynı düzeni kullandığı için birçok müşteriye tanıdık gelecektir.

Mobil site, tanıdık olmasının yanı sıra son derece görsel, ilgi çekici ve gezinmesi kolaydır. Arama çubuğu, müşterilerin aradıkları ürünlerle eşleşmesine yardımcı olmak amacıyla önerilen anahtar kelimelerle satış için optimize edilmiştir.

Mobil ticaret alışveriş yapma şeklimizi değiştirdi.

Teknolojideki gelişmeler bizi anlık tatmine alıştırdı. Kullanıcı deneyiminin altın çağında, mobil kullanıcıların kötü mobil deneyimlere karşı sabrı yok.

5. A/B testlerini çalıştırın

Her çevrimiçi perakendecinin yapması gerekenler Müşterilerin hangi sayfa tasarımına en iyi yanıt verdiğini belirlemek için farklı satış öğelerinin performansını test edin.

A/B veya bölünmüş testler, arama kutunuz, müşteri incelemeleri, ürün önerileri vb. için size en iyi yerleşimi gösterebilir.

Ayrıca site aramanız ve ürün önerileriniz için kullanmanız gereken yüksek etkili anahtar kelimeleri de belirleyebilirler.

A/B testi, belirli bir değişkenin etkinliğini test etmek için sitenizi ziyaret edenlerin yarısına web sayfanızın bir versiyonunu sunar.

Test etmeniz gereken öğeler, sayfa düzeni, harekete geçirici mesajlar (CTA), ürün başlıkları ve açıklamaları, resimler, gezinme yapısı ve ödeme sürecidir.

Her seferinde bir öğeyi test edin.

Örneğin, CTA düğmelerinizin etkinliğini test ediyorsanız rengi metinden ve yerleşimden ayrı olarak test edin.

Bu, dönüşümler üzerinde en büyük etkiye sahip olan öğeye odaklanmayı kolaylaştırır.

Gelirinizi artırmak için e-ticaret satışlarından yararlanın

Giderek daha fazla insanın alışverişlerini internetten yapması nedeniyle, sizin gibi perakendecilerin daha önemli bir pazar payı elde etmek için e-ticaret trendlerinden yararlanmanın yollarını araması gerekiyor.

E-ticaret mağazacılığı, çevrimiçi işletmenizin müşterilere kişiselleştirilmiş bir alıcı yolculuğunda rehberlik etmesini sağlar ve tam olarak aradıklarını bulmalarını kolaylaştırır.

Müşteri deneyiminin bu kadar önemli olduğu bir çağda, dönüşüm ve elde tutma oranlarını artırmanın anahtarı, müşterilerin davranışlarını ve alışveriş kalıplarını anlamaktır.

Ancak bu çok zor olabilir.

Sonuçta farklı müşteriler farklı şeyler ister ve hepsi ihtiyaçlarının karşılanmasını bekler. Makine öğrenimi teknolojisinin devreye girdiği yer burasıdır.

Yapay zeka, müşterilerinizin davranışlarını birden fazla cihaz ve kanalda izlemenizi ve analiz etmenizi mümkün kılar.

Müşterilerinizi daha iyi anladığınızda, müşterilerinize talep ettikleri kişiselleştirilmiş, çok kanallı müşteri deneyimini sunma konusunda daha donanımlı olursunuz.

Etkili mağazacılık için birçok ipucu ve tüyo vardır. Ancak en iyi uygulamalar müşteri deneyimi, yapay zeka entegrasyonu ve çok kanallı kolaylık etrafında yoğunlaşıyor.

#cta-visual-pb#Tüm ekibinizin oluşturmaya başlamasını sağlayınDaha büyük e-ticaret ekipleri için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, içerik oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için size benzersiz roller ve izinlerle 10’dan fazla kullanıcı koltuğu sunar çabalar.Daha fazlasını öğrenin