Satışları Artırmak İçin O2O Pazarlamayı Kullanmak

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Satışları Artırmak İçin O2O Pazarlamayı Kullanmak

E-ticaret ile fiziksel perakende arasındaki çizgi ortadan kalkıyor. Ve iyi bir sebepten dolayı.

E-ticaret ABD’de 2021’den 2022’ye kadar büyümeye devam etti. Gelirlerde %13 artış– ve şu anda yaklaşık 875,2 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Ancak 2022 yılı itibarıyla fiziksel perakende hala önemli ABD’deki toplam perakende satışların %87’sie-ticaret ise yalnızca %13 oranında seyrediyor.

2020, e-ticarette hızlı bir değişime yol açmış olabilir, ancak geriye mağaza içi ve çevrimiçi bağlantı kurma ihtiyacı kaldı.

Yaş, müşterinin çevrimiçi alışveriş yerine mağazadan alışveriş tercihlerinde büyük bir faktör oynar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Z kuşağının çoğu (%87,6) çevrimiçi alışverişi tercih ederken, Baby Boomer kuşağının bu oranı %41’dir.

Kaynak: Zippia

Kısacası, müşteriler hem çevrimiçi alışverişin rahatlığını arzuluyor hem de bir marka IRL ile bağlantı kurmak istiyor.

Peki çizgide nasıl yürümelisin?

O2O ticareti olarak bilinen çevrimiçinden çevrimdışına pazarlama, bu ikisini harmanlayan bir perakende stratejisidir. O2O pazarlama kampanyaları, çevrimiçi alışveriş yapanları mağaza içi alıcılara dönüştürür.

Kait StephensCEO’su ve Kurucu Ortağı BrijO2O pazarlamasını ikiye katlamanın markaları ölçeklendirmek için şart olduğunu paylaşıyor:

“IRL alışverişi yapan ve daha genel olarak ilgi çekici perakende deneyimleri arayan tüketicilerin COVID sonrası tepkisini gördüğümüz için O2O her zamankinden daha önemli.”

Bugün O2O pazarlamasının veya O2O ticaretinin ne olduğunu, markanızın nasıl faydalanabileceğini öğrenecek, en iyi markalardan örnekleri görecek ve daha fazlasını öğreneceksiniz.

Atlayabilirsiniz:

O2O pazarlaması nedir?

O2O pazarlaması, çevrimiçi müşterileri aktif olarak fiziksel mağazalara yönlendirmeye ve sonuçta dönüşüme yol açmaya odaklanan bir stratejidir.

O2O pazarlaması, müşteri yolculuğunu sürdürmenin bir yolu olarak potansiyel müşterileri e-posta, sosyal medya, .com ve diğer kanallardan fiziksel mağazanıza yönlendirmek için yaptığınız her şeyi ifade eder.

Örneğin, yeni bir mağaza açılışına yaya trafiği çekmek isteyen popüler bir kozmetik markası olduğunuzu varsayalım. Yerel abonelere, müşterilerin ücretsiz deneme boyutunda bir fondöten şişesi alabileceği bir mağaza içi etkinliğin tanıtımını yapan bir e-posta kampanyası göndererek O2O pazarlama ilkelerini kullanabilirsiniz. Bu e-posta aynı zamanda müşterilerin bunun neden bu kadar harika olduğunu (ve mağazada test etmeye değer!) öğrenebilecekleri vakfın PDP’sine de bağlantı verebilir.

Bunun gibi bölümlere ayrılmış bir kampanya (coğrafyaya dayalı olarak) alakalıdır ve müşterilerin markayla bağlantı kurabileceği ve satın almadan önce ürünleri deneyebileceği mağaza ziyaretlerini teşvik eder.

Bu, markayı gelecekteki dönüşümler için hazırlar, çevrimiçi siparişle sağlanamayan mağaza içi deneyimlere olanak tanır ve marka sadakati oluşturur.

O2O dijital pazarlama kampanyaları tonlarca farklı markaya fayda sağlayabilir.

Ürünlerinizin yüksek taahhütlü fiyat noktaları varsa, olağanüstü yüz yüze alışveriş olanağı sunuyorsanız veya ürün denemeleri iade oranlarınızı düşürüyorsa, bu strateji için harika bir aday olabilirsiniz.

#cta-paragraph-pb#O2O trendi, mesajlarının kontrolünü kaybetmeden fiziksel ortama girmek isteyen daha fazla DTC markasını yakalıyor. DTC pazarlamanın, markaların marka bilinci oluşturma üzerindeki kontrolünü korurken ölçeklenmesine nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

O2O pazarlama ile çok kanallı pazarlama arasındaki fark nedir?

O2O pazarlaması ve çok kanallı pazarlama benzer görünse de ikisi farklıdır.

Çok kanallı pazarlama, müşterilerin farklı kanallar arasında sorunsuzca geçiş yapmasına yardımcı olmayı ifade eder. Burada önemli olan, birbirine bağlı kanallar arasında atlamanın özellikle düzgün olmasını sağlamaktır.

O2O pazarlaması, müşterileri yalnızca A Noktasından (çevrimiçi bir kanal) B Noktasına (fiziksel mağazanız) taşımaya odaklanır.

Tavsiye Edilen:  Erişiminiz için En İyi 16 Konuk Gönderi Satış Konuşması E-posta Şablonu

O2O pazarlaması, çevrimiçi deneyimi optimize etmek için müşteri verilerinin paylaşılması gibi çok kanallı pazarlamanın fikirlerini ödünç alır, ancak daha çok müşterileri çevrimiçi kanallarınızdan çevrimdışı kanallarınıza çekmeye odaklanır.

#cta-visual-pb#Geniş ölçekte yüksek dönüşüm sağlayan mağaza promosyonları oluşturunSayfa Oluşturucu Gelişmiş planı aracılığıyla oluşturduğunuz tekliflerle ziyaretçilerinizi çevrimiçi ortamdan çevrimdışı ortama çekin. Daha fazla bilgi edin

O2O ticaretinin faydaları

Peki neden çevrimiçi trafiği fiziksel perakende satış noktalarına çekmelisiniz? Bu, çevrimiçi satış yapmanıza ve sahip olduğunuz bir dijital kanala yatırım yapmanıza ters değil mi? Pek değil.

O2O pazarlamasının en büyük faydalarından bazılarına bakalım.

Ortalama sipariş değerini artırın

O2O pazarlamayla, çevrimiçi veya çevrimdışı olarak müşterilere daha da fazla değer göstermek için eşsiz bir fırsata sahipsiniz.

Çapraz satış ve ek satış, mağazada veya web siteniz aracılığıyla yapılabilir ve kârlılığınız üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Aslında müthiş bir Amazon’un gelirinin %35’i çapraz satıştan geliyor!

Müşterilerin ürünlerinizi ilk önce çevrimiçi olarak keşfetmesine izin vermek (özellikle Müşterilerin %60’ı alışveriş yolculuklarına çevrimiçi olarak başlayın!), ardından fiziksel mağaza ziyaretlerini ilgili ek satış veya çapraz satışla birleştirerek teşvik etmek, ortalama sipariş değerinizi önemli ölçüde artırabilir.

Örneğin, bir müşterinin sitenizde gördüğü bir bisikleti kontrol etmek için mağazaya geldiğini düşünün. Söz konusu bisiklet için işe yarayan aksesuarlar veya aletler gibi değer katacak ilgili ürünleri öne çıkarmak için bu bisiklet sergisini satabilirsiniz.

Bu temas noktalarını hem çevrimiçi hem de çevrimdışı alışveriş deneyimlerinize eklemek, size daha fazla dönüşüm ve daha yüksek AOV fırsatları sunar.

Alışveriş yapanlarla bulundukları yerde tanışın

Müşteriler IRL’den alışveriş yapmak istiyor Ve çevrimiçi.

Aslında, Mağazadan alışveriş yapanların %56’sı öğeleri araştırmak için akıllı telefonlarını kullandılar mağazada alışveriş yaparken.

Kaynak: Lottie Dosyaları

Üstelik mobil ticaretin yaygınlığına ve enflasyona rağmen Kara Cuma 2022 için mağaza ziyaretleri devam ediyor %2,9 arttı!

Her ikisinin de arzusu açıktır.

O2O ticaret uygulamalarını genel pazarlama stratejinize dahil etmek, müşterilerin zaten aşina olduğu şekillerde ortaya çıkmak anlamına gelir; kazan-kazan.

Doyum sıkıntılarınızı hafifletin

Farklı sektörlerdeki markalar nakliye ve lojistikle ilgili sorunlar yaşıyor. Gönderilmesi aylar süren veba sosyal medyayı sarsan öğelerle ilgili korku hikayeleri:

Kaynak: Vox
Kaynak: heyecan

Bu sorunların o kadar da büyük olmayan sonuçları var (örneğin Twitter hesapları kötü değerlendirmeleri paylaşmaya adanmıştır) ve markaların kimliğini ve müşteri sadakatini seçmeye başlıyorlar.

Ancak O2O pazarlamayla müşteriler ürünlerini mağazanızdan teslim alabilir (çevrimiçi satın alma, mağazadan teslim alma seçenekleriyle) veya evlerinin rahatlığında sitenizde arama yapabilir ve Daha sonra satın almak için mağazaya gidin; Hedefin Kaldırım Kenarından Alımı teklif.

Topluluğunuzla bağlantı kurun

Bugünlerde herkes topluma güveniyor.

İster kalıcı bir fiziksel mağaza ister geçici bir mağaza açmak olsun, mahallenizde fiziksel olarak kök salmak, bu kişisel bağlantıyı ve marka bilinirliğini oluşturmanın harika bir yoludur.

Örneğin, lüks erkek bakım markası (ve Shogun müşterisi!) Beardbrand birkaç tane açtı Beardbrand Berber Dükkanları yıllar sonra.

Müşteriler internet üzerinden randevu alıyor, kaliteli bir kesim için bir mağazayı ziyaret ediyor ve en yeni ve harika Beardbrand ürünlerini test ediyor.

Kaynak: Sakal markası

Bu berberler bağlantıları kolaylaştırır ve ortak bir ilgi alanı etrafında bir topluluk oluşturur.

#cta-visual-pb#Dönüşüm sağlayan mağaza içeriğini geniş ölçekte oluşturunSayfa Oluşturucu Gelişmiş planı aracılığıyla oluşturduğunuz tekliflerle ziyaretçilerinizi çevrimiçi ortamdan çevrimdışı ortama taşıyın. Daha fazla bilgi edin

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret Markaları İçin ERP Entegrasyonu İçin Tam Kılavuz

O2O pazarlamasına yatırım yapmak için daha iyi bir zaman olamaz.

Aslında çevrimiçinden çevrimdışına ticaret pazarının büyüklüğünün veya fırsatının artması bekleniyor 2027’ye kadar 422,62 milyar dolar Daha fazla marka mağazaya bu sıçramayı kolaylaştırmanın değerini görmeye devam ettikçe.

Bununla birlikte, 2020 dönemi alışveriş taktiklerinin birçoğu hiçbir yere gitmiyor ve herhangi bir O2O pazarlama kampanyasına fayda sağlayabilir.

Trend olmaya devam eden birkaç tanesini açalım.

1. QR kodları

Görünüşe göre bar ve restoranlardaki QR kodlu menülerin sonunu yakın zamanda göremeyeceğiz, öyleyse neden aynısını ticaret için söylemiyoruz?

QR kodları müşterilerle bağlantı kurmanın ve çevrimiçinden çevrimdışına yolculuğu teşvik etmenin harika bir yoludur. Müşteriler QR kodlarıyla şunları yapabilir:

  • Mağaza çalışanlarına sipariş teslimi veya yüz yüze alışveriş randevusu için geldiklerini bildirin
  • Alışveriş yaparken mağazadaki ödülleri veya sadakat puanlarını talep edin
  • Mağazada alışveriş yaparken bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinin
  • Favori ürünlerinden daha fazlasını hızlı ve kolay bir şekilde sipariş edin

Brij’den Kait Stephens, “QR kodu, markaların çevrimdışı dünyayı değerli dijital içeriğe ve marka hikaye anlatımına bağlamasının sorunsuz bir yolu haline geliyor” diyor.

“Brij bunu bir adım daha ileri taşıyarak markaların QR kodu deneyimlerini e-posta yakalamadan ürün kurulum videolarına kadar çeşitli kullanım durumları için optimize etmesine olanak tanıyor.”

Örneğin konserve kokteyl markası Havalı kedi Müşterilere indirim veya ödüller sunmak için yüz yüze etkinliklerde QR kodlarını kullanır.

2. Çevrimiçi satın alın, mağazadan teslim alın (BOPIS)

Bu denenmiş ve gerçek çevrimiçi-çevrimdışı kanal, “O2O pazarlaması”nı duyduğunuzda aklınıza ilk gelen şey olabilir.

Çevrimiçi satın al, mağazadan teslim al (BOPIS), müşterilerin çevrimiçi alışveriş yapmasını (ve bazen ödeme yapmasını) ve siparişlerini daha sonra mağazadan teslim almasını içerir.

BOPIS’in birkaç hızlı avantajı:

  • Eve teslimat nakliye ücreti yok
  • Müşteriler siparişlerini daha hızlı alırlar (ki bu çok büyük bir rakamdır) Müşterilerin %49’u aynı gün teslimat için çevrimiçi alışveriş yapacak)
  • Daha kolay, daha hızlı iade ve değişim
  • İşletmesi pahalı olan fiziksel perakende mağazalarınıza daha fazla yaya trafiği

Ayrıca, müşterilerin mağazadayken canlı çapraz ve üst satış fırsatlarıyla karşılaşma olasılıkları daha yüksektir, bu da mağaza içi AOV’yi artırır.

BOPIS, e-ticarette bazı can sıkıcı sıkıntıları ortadan kaldırarak müşterilerin mutlu olmasını sağlar.

3. Sergileme

Öte yandan, müşterilerin ürünlerinizi şahsen deneyimlemelerine olanak tanımak ve daha sonra Çevrimiçi satın alma, O2O pazarlamasından yararlanmanın başka bir yoludur.

Showrooming, bir markanın müşterilerinin ürünleri bizzat deneyimlemelerine olanak sağlaması ancak mağazada sınırlı bir envanter tutmasıdır.

Farklı bir showroom tasarımına harika bir örnek IKEA’dır.

Alışveriş yapanların mağazanın deposuna varmadan önce tüm mağazayı dolaşmaları gerekiyor ve burada satın almak üzere ürünleri alabiliyorlar.

Showrooming satın almalarla sonuçlansa da, Müşterilerin %48’i yalnızca ürün araştırması için kullanın daha sonra çevrimiçi bir alternatif aramaya başlayın; hem çevrimdışı hem de çevrimiçi alışveriş deneyimlerinin önemini vurgulayın.

💡 Make sure your online experience is optimized for search so customers can find you afterward. Crafting an engaging ecommerce experience that's not only discoverable but memorable can help customers convert.

Burada gördüğümüz en iyi O2O pazarlama örneklerinden bazılarının bir özetini ve bunların markanız için test edebileceğiniz en iyi O2O ticaret oyunlarını bulabilirsiniz.

1. Kavununuzu Sevin

Amaca odaklı giyim markası Love Your Melon, müşterilere en üst düzeyde mağaza içi kişiselleştirme deneyimi sunuyor.

Tavsiye Edilen:  Web sitesi etki alanı nedir? Web sitesi terminolojisini anlama

Bere severler LYM’lerden birinde kendi berelerini yapabilir (ya da bir başkasına hediye edebilirler) Kendi Bere Stüdyolarınızı Oluşturun.

Kaynak: Kavunu Seviyorum
Kaynak: Kavunu Seviyorum

Bu, eğlenceli, uygulamalı bir aktivite ve en sevdikleri berelerin nasıl yapıldığına dair perde arkası görünümü sunarak müşterilerle bağlantı kurmanın harika bir yoludur.

Üstelik benzersiz bir bereyle ayrılıyorlar!

2. Bakkal Açılır

Her şey ismine bağlı Açılır Bakkal!

Kaynak: Açılır Bakkal

Bu harika, seçilmiş bakkal deneyimi, markaları DTC/CPG haritasının her yerinden çekiyor.

Müşteriler açılır pencerelerden birini ziyaret edebilir, yeni markaları keşfedebilir veya favorilerinden bazılarını alabilir.

Müşteriler popupgrocer.com’u ziyaret ettiklerinde Pop Up Grocer’ın marka rehberinde yer alan ürünleri inceleyebilir, ardından mağazanın renkli mekanlarından birinde alışveriş yapabilirler.

Kaynak: Açılır Bakkal

Pop Up Grocer aracılığıyla ürün satmak, markaları çevrimdışı ortamdan çevrimiçi ortama geçmeye teşvik ederek yeni müşterilerin karşısına çıkmanın da harika bir yoludur.

3. Nike

Nike’ın Yenilik Evi kendi Nike çiftinizi kişiselleştirmekten, alışveriş yaptığınız yere (NYC, Şanghay veya Paris) göre seçilmiş ürünleri alışverişe kadar sürükleyici bir deneyimdir.

Özel olarak hazırlanmış deneyim, Nike’ın çevrimiçi kanallarında başlayabilir ve alışveriş yapanları (isteğe bağlı olarak) amiral gemisi fiziksel mağazalarına götürebilir.

Alışveriş yapanlar, eski klasiklerden yeni ayakkabılara kadar en büyük Nike ayakkabı envanterini barındıran Nike Sneakerlab’ı inceleyebilir.

Kaynak: Nike

Daha ne, indiriliyor Nike uygulaması deneyimi bir sonraki seviyeye taşıyor.

Kaynak: Nike

Uygulama, House of Innovation ve Nike.com’a tam erişim geçişiniz görevi görür, böylece ister mağazada ister hareket halindeyken alışveriş yaparken en iyi deneyimi yaşarsınız.

4. Tupperware

Ev yapımı marka Tupperware, temelini yalnızca kötü şöhretli bir Tupperware partisi aracılığıyla satın alınabilme üzerine kurdu.

Şimdiye kadar.

Bu Tupperware açılır mağazası yeni web sitesinin lansmanına denk geldi ve müşterilerin Cheryl Teyze’nin güvenilir yeniden kullanılabilir kaplarının neler yapabileceğini görmelerine olanak tanıyor; yemek pişirme gösterileri, etkinlikler için alan ve daha fazlasını içeriyor.

Kaynak: Yankı odası
Kaynak: Plastik saklama kabı

Yeni web sitelerinin lansmanı, müşterilerin ilk kez doğrudan markadan satın alabileceği bir deneyim oldu ve bu, sahip olunan bir e-ticaret kanalının önemi hakkında çok şey anlatıyor.

O2O pazarlaması markanızı genişletmek için bir fırsattır

Çevrimdışı ve çevrimiçi perakendeyi harmanlama fırsatları sonsuzdur ve bu tür deneyimlere olan talep azalmamaktadır.

Markaların bu davranış değişikliğini iki katına çıkarması ve müşterilerin çevrimiçi ortamdan çevrimdışı ortama sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasını kolaylaştırması gerekiyor. Bunu yapmak, müşterilerle bulundukları yerde tanışmanıza, AOV’yi artırmanıza, sipariş karşılamayı kolaylaştırmanıza ve topluluğunuzla bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Güçlü bir çevrimiçi varlığa sahip olmak, müşterilerinizi markanızın IRL’sini keşfetmeye teşvik edecektir ve bunun tersi de geçerlidir.

Bu kolay ileri geri gidişi kolaylaştırarak marka sadakati, daha fazla dönüşüm ve daha iyi deneyimler oluşturabilirsiniz.

#cta-visual-pb#Geniş ölçekte etkili mağaza içeriği oluşturunSayfa Oluşturucu Gelişmiş planımızla ziyaretçilerinizi çevrimiçinden çevrimdışına yönlendiren mağaza içeriği oluşturun. Daha fazla bilgi edin