Sayfalandırma Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sayfalandırma Nasıl Yapılır?

Sayfalama nedir?

Sayfalandırma, birden fazla sayfada ilgili içeriğe sahip olduğunuzda gerçekleşir. Örneğin, elbiseler bölümü olan bir e-ticaret siteniz varsa, sergilediğiniz elbiseler birden fazla sayfaya yayılabilir. Sayfalandırma, birkaç isim vermek gerekirse, e-ticaret sitelerinde, haber sitelerinde ve tartışma forumlarında çok yaygındır.

Neden Önemli?

Çok sayıda sayfalandırılmış sayfaya sahip siteler için doğru stratejiyi uygulamak son derece önemlidir, aksi takdirde birçok tarama, dizine ekleme ve içerik sorununa neden olabilir.

Arama Motorları, içerik açısından zengin sayfaları olabildiğince az tıklamayla bulmak ister. Bu, onu daha kullanıcı dostu ve dolayısıyla daha SEO dostu hale getirir. Çok sayıda sayfalandırılmış sayfanız olduğunda, kullanıcının uygun içeriğe ulaşmak için atması gereken adımların (tıklamaların) miktarı büyük ölçüde artabilir. Bu nedenle, bu sayfaların dizine eklenme olasılığı azalır.

: Çoğu zaman, sayfalandırılmış sayfalarda, sayfalandırılmış tüm sayfalarda yer alan yinelenen içerik ve yinelenen başlık ve meta açıklamalar bulunur.

Tümünü Görüntüle Yöntemi

Sayfalandırmanın neden olabileceği sorunları çözmenin yaygın bir yolu, serideki tüm öğeleri tek bir sayfada içerecek bir View=All sayfası oluşturmaktır. Örneğin, elbiseleri gösteren bir dizi sayfalandırılmış sayfanız varsa, bu serideki her elbiseyi Tümünü Görüntüle sayfasına yerleştirirsiniz. Bu oluşturulduktan sonra, Tümünü Görüntüle sayfasını işaret eden tüm sayfalandırılmış sayfalara bir kanonik etiket yerleştirin. Canonical etiketi, yinelenen içerik sorunlarını ortadan kaldırırken Google’a bunların hepsinin bir segmentin parçası olduğunu söyler. View=All sayfası, serideki tek bir sayfa yerine arama sonuçlarında da yer alacaktır.

Tümünü Görüntüle Yönteminin potansiyel bir dezavantajı, özellikle yoğun görüntü içeren sayfalarda, sayfadaki büyük miktarda içerik dikkate alındığında sayfa yükleme süresinin önemli ölçüde daha uzun olabilmesidir. Sayfa yükleme süresinin artması kullanılabilirlik için iyi değildir ve bu nedenle SEO için ideal değildir.

Tavsiye Edilen:  Evden Çalışan Tek Girişimciler İçin 7 Temel Zaman Yönetimi İpucu

Rel Önceki/Sonraki Yöntem

Bu, uygulanması en kolay yol olmasa da, sayfalandırmayla başa çıkmanın en sevdiğimiz yolu olabilir. Google, bu konuda “rel=next/prev” ifadesinin nasıl uygulanacağını açıklamakla harika bir iş çıkarıyor. madde. Temelde bu tekniği kullanarak tüm bağlantılı sayfaları ilişkilendiriyorsunuz ve bunu yaparak aralarındaki bağlantı eşitliğini paylaşıyorsunuz. Bu nedenle, dizideki bir sayfada onu işaret eden çok sayıda kaliteli bağlantı varsa, bağlantı eşitliği dizideki tüm sayfalar arasında paylaşılır. Google, bağlantıları dizinlerinde tek bir giriş olarak birleştirir.

Özetle, Tümünü Görüntüle yöntemi Google tarafından önerilir ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlarken uygulaması nispeten kolaydır. rel=next/prev ayrıca küçük HTML değişiklikleriyle düzgün bir şekilde yürütülebilir ve serinin eşitliği paylaşmasına izin verir. Ayrıca, sayfalandırılmış sayfaların içeriğinin Tümünü Görüntüle yöntemiyle iyi çalışmadığı birçok senaryo vardır ve rel=next/prev harika bir alternatiftir.